Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O bătrână a murit după ce a fost plimbată două zile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
autom
Un nou caz de indiferență a medicilor iese la iveală. O bătrână de 71 de ani din Tătărăști, județul Satu Mare, a murit după ce a fost pasată de la un spital la altul două zile și apoi trimisă acasă de la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Judetțan, informează gazetanord-vest.ro. Cazul survine la două săptămâni după cel de la Slatina, când un bătrân a murit după ce a fost plimbat aproape patru ore între secțiile a două spitale, fără ca vreun medic să îi acorde tratamentul necesar.

http://www.libertatea.ro/stire/o-batrana-a...ale-229031.html

Pedepse mult prea blande pentru acesti calai in halate albe! HUOOO Din banii nostrii sunteti platiti![COLOR=red]
raqzvan
Daca ti-as spune ca in sectia unde lucrez sunt cateva paturi libere (desi uneori se intampla sa stea si cate doi bolnavi intr-un pat) si uneori sunt si 70 de consultatii intr-o garda, ce parere ai avea? Daca n-ai paturi, unde vrei sa-i internezi?
Medicina romaneasca se desfasoara in conditii de razboi.
autom
Daca v-as spune si eu ca in loc echipaj de 6 persoane intervenim cu echipaj de 3? Si totusi intervenim! Si salvam! Si avem grija de dotarea (deci si de banii dvs). Si ne ducem in fiecare tura cu gandul ca e posibil sa nu ne mai intoarcem acasa! Si ne gandim ca fiecare clipa cu familia este valorasa! Si ne gandim ca poate batrana respectiva era un bunic care ne-a crescut..........Si putem sa ne gandim la multe! Dar ne gandim si la faptul ca este un dezinteres total in sistemul sanitar.

Nu vorbesc cu apropo la Dvs, stimate coleg. Vorbesc in general . Vorbesc de generalul care ne inconjuara.

Am fost de curand intr-o unitate spitaliceasca si reglajul temperaturii se facea prin deschiderea ferestrelor. Lumina era aprinsa pe holuri desi era ora 13 ziua. De ce?
Pentru ca exista un dezinteres fata de BANII NOSTRII!

Deoarece nu se sanctioneaza neglijenta. Deoarece sunt manageri care nu isi au locul acolo. Deoarece managementul deficitar nu este imputat direct conducatorului. mad.gif mad.gif mad.gif

verde57
Daca tie ruda?
autom
Suntem nepasatori la aceste drame. Mereu credem ca nu ni se vor intampla noua sau familiei noastre. Dar se intampla.......Si este dureros.......
Andrul
Avem incompetenti in functii de la directori de spitale pana la presedinti de stat, cu alte cuvinte este ceva generalizat in tarisoara noastra.
autom
Si totusi presedintii de stat au curaj sa se opereze aici, nu?
turturel
pai e presedinte sau senator sau ce or mai fi ei..noi nu suntem. e chestia de mentalitate...nu vor sa sio schimbe nici morti! pe de o parte ii inteleg si pe medici ca nu au conditii, aparatura, paturi, fonduri,etc..dar pe de alta parte unii sunt si foarte indolenti..pur si simplu nu le pasa. ii intereseaza doar cafeaua si tigarile..atat! nu stiu ce asteapta..o revolta..sa fie unul dintre ei omorat ca sa inteleaga..nu o spun cu rau dar vad ca nu se trezesc la realitate. ce ar trebui sa facem? sa ne milogim de ei? sa stam in genunchi? sa cotizam si mai mult? ce anume ar trebui sa facem noi, cetatenii, ca sa ii multumim? ca si noi avem destule probleme...
SSilent
am avut si io de-a face cu indiferenta medicilor din pacate... din cauza asta si altor motive aproape ca ma razgandisem in ultima clipa si voiam sa dau la medicina... dar circumstantele nu m-au lasat smile.gif
bendix
Din intamplare batranica in cauza a fost filmata si intervievata de catre o televiziune, pe holurile spitalului. Am vazut si eu imaginile. Saraca femeie ! sad.gif
vijelie
QUOTE(autom @ 5 Feb 2009, 19:53)
Si totusi presedintii de stat au curaj sa se opereze aici, nu?
*

Care presedinti de stat? Din Guyana poate...
autom
QUOTE(bendix @ 5 Feb 2009, 21:00)
Din intamplare batranica in cauza a fost filmata si intervievata de catre o televiziune, pe holurile spitalului. Am vazut si eu imaginile. Saraca femeie !  sad.gif
*



Din pacate si televiziunile au rolul lor negativ. Sunt profund intristat cand vad ca fac din asemena subiect . Moderatorii se prefac ca empatizeaza cu stirea dar defapt au o bucurie nespusa in a trata ,,profesional made CNN,, aceste subiecte fierbinti.


Intrebarea este......cum putea fi ajutata sarmana batrana? Cum trebuie sa te prezinti la un spital ca sa supravietuiesti?


Parca a mai fost ceva semanator acum cateva saptamani, in alt spital, nu?

Oricum, este dureros.

Dureros este si faptul ca acesti batrani sunt generatia care,cu mainile si sudorarea lor, au construit tot ce vinde actuala sau fosta putere. Pe nimic . Batranii sufera in tacere, si, uneori, ajung subiect de televiziune. sad.gif Atat si nimic mai mult!
yO_
salutari si urari de sanatate fostului meu coleg Autom! smile.gif

accidentul, sau mai bine zis crima de acest tip se repeta zi de zi in romania in spitale. ceea ce se da la stiri e doar varful aisbergului, pentru ca sistemul stie sa se acopere.

stiu precis un caz de la o ruda, acum doua saptamani, asistenta intr-un spital din provincie, unde a murit noaptea un om. a fost adus cu o salvare, preluat de asistenta, dar medicul de garda nu s-a sinchisit sa se trezeasca. macar l-ar fi putut trimite la spitalul judetean unde erau alte conditii. peste cateva ore omul a murit dar dimineata versiunea oficiala a fost bineinteles alta. nimeni nu a facut scandal, bietul om era un sarman de la tara, asa ca toata povestea s-a ingropat. sad.gif

este intr-adevar strigator la cer.

acum cateva saptamani aici in franta a fost scandal monstru, o asistenta a incurcat fiolele aranjate aiurea in raft si a bagat nu stiu ce substanta in perfuzia unui copil, din care cauza copilul a murit. Asistenta s-a denuntat imediat si a fost arestata. Acum probabil a iesit din arest, pana la proces. Nu stiu cate zile s-a discutat in prime-time aceasta istorie.
autom


Accidentul este ceva care apare cu o periodicitate scazuta. Ce se intampla nu sunt accidente.
Intrebare: O sa isi dea ministrul sanatatii demisia sau se va comporta la fel ca si colegul lui de la Aprarare? Aici e vorba de onoare!





Ps. Merci mult Alex!
yO_
Adevarul este ca te ingrozesti, numai in ultimele cateva saptaamani cazuri grave si foarte grave: Slatina, Bucuresti, Tecuci, Satu-Mare, Targu Mures, Galati etc etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.