Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alternator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sity_boy84
Buna, in urma unei ciudatenii a unui alternator Dacia m-am decis sa intreb aci. La turatie mica,viteza mica (gen mers localitate) incarcarea este buna, acul sta la jumate,totul este bun. Insa la turatii mai mari,viteza mai mare(mers drum lung) nu mai incarca deloc,acul scade pe rosu aproape de jos de tot. A mai patit cineva asa ceva? De la ce poate fi?
Multumesc frumos!
mad toz
Se poate ca regulatorul de tensiune sa fie de vina.
bygy007
s-a mai discutat de N ori , pune aparatul pe baterie , indicatia celui din bord este relativa
sity_boy84
nu e indicatia de la bord. am pus alt alternator si nu face asa. dar vroiam sa vad cu ce sa incep verificarile la alternatorul acela.smile.gif
CandyMan13
200 de mii de lei vechi un alternator la dezmembrari(NU IL LUA FARA SA IL VERIFICI-rulmenti,fulie si cel mai important:cat scoate pe masina 12-14v)
Mr_Devil83
cu periile, puntea redresoare...
bygy007
QUOTE(sity_boy84 @ 6 Feb 2009, 00:54)
nu e indicatia de la bord. am pus alt alternator si nu face asa. dar vroiam sa vad cu ce sa incep verificarile la alternatorul acela.smile.gif
*


spor la citit
George_eu
Am si eu o problema.. partea electrica cred eu alternator..etc.... merge bine totul pana aprin farurile sau se aprinde vre-un beculet marsalier frana semnal etc.. problema e...scade la baterie... poate ma lamuriti ce tre sa ai fac.. o arunc sau se repara
Mr_Devil83
da cat "scade la baterie" si in ce conditii/turatii?

detalii man.
George_eu
daca aprind farurile se duce pana la un sfert..daca mai pun si frana se duce jos de tot... in mers e totul ok sta la jumatate.. doar pe loc...
diaconuliviu
Vezi postul #7, a pus bygy link. La tine foarte probabil din punte (as banui minim doua diode defecte).
bygy007
QUOTE(George_eu @ 12 Feb 2009, 09:47)
daca  aprind  farurile  se  duce pana la  un sfert..daca mai  pun  si  frana  se  duce jos  de  tot...  in  mers  e  totul  ok  sta la jumatate..  doar pe loc...
*


ai incercat si ce am zis eu la postul #3
Mr_Devil83
QUOTE(George_eu @ 12 Feb 2009, 09:47)
daca  aprind  farurile  se  duce pana la  un sfert..daca mai  pun  si  frana  se  duce jos  de  tot...  in  mers  e  totul  ok  sta la jumatate..  doar pe loc...
*



Nu nu nu. Cu un voltmetru pus pe baterie ce tensiuni ai. La relanti cu faza scurta daca bateria e putin cam uzata e normal sa scada tensiunea.
George_eu
nu e relativa.. ca incepe si inchiderea sa o ia razna se inchide se deschide... cand ajunge nivelul la baterie jos..pe bord
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.