Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tratamente motor, benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
caesar_80
as dori sa stiu daca se pot folosi diverse tratamente pt. motor, benzina, ulei?

daca da, ce tipuri?

Nec
Eu am auzit de Metabond Gold ca e foarte bun
AR-18-MOS
Cam placebo toate. wink.gif
benkenobi
daca vrei un tratament de motor ieftin si bun cauta in selgros, la piese aut0, o cutiuta de aditiv pe baza de bisulfura de molibden. este productie olanda. costa undeva la 16 lei si este bunicica.
la banii aia nu pierzi prea mult.
dar am totusi o intrebare-cat vrei sa pastrezi masina?
taximetristii din bucuresti au ajuns cu masinile undeva la 300000 k fara sa faca nici macar o segmentare si merg motoarele ok. tu cati km ai in bord? cati km faci pe an? in cat timp ajugi la 300000 km ? mai pastrezi masina pana atunci?
sincer-nu merita sa bagi banii in aditivi de motor. nici macar in cei de benzina. mai bine cumperi benzina aditivata.
km multi fara probleme si aditivi.
marius80_eugen
Liqui Molly cu MOS2 - 32 ron
Metabond Gold - 145 ron
Dura Lube - 135 ron
Xeramic - 70 ron
Slick 50 - 85 ron

- toate pt ulei , toate incercate .
- daca nu ati incercat voi , nu ati condus masini inainte si dupa aditivi cel putin 1000 km , nu va mai dati cu parerea degeaba !
- pentru cei care arunca "placebo-ul" in stanga si-n dreapta sa stiti ca strugurii sunt acri !
bogdan_90
pe naibia ce poate sa faca tratamentul ala la un fier deja uzat? eu asta vreau sa aud sau ce poate sa-i faca la un motor care a fost proiectat sa tina x km si care la y km merge foarte bine da vine unu si ii baga aditiv ca deh el e mai smecher. bani dati degeaba. daca vrei sa-i faci un bine schimba uleiul mai devreme.
benkenobi
QUOTE(marius80_eugen @ 9 Feb 2009, 23:09)
Liqui Molly cu MOS2 - 32 ron
Metabond Gold - 145 ron
Dura Lube - 135 ron
Xeramic - 70 ron
Slick 50 - 85 ron

- toate pt ulei , toate incercate .
- daca nu ati incercat voi , nu ati condus masini inainte si dupa aditivi cel putin 1000 km , nu va mai dati cu parerea degeaba !
- pentru cei care arunca "placebo-ul" in stanga si-n dreapta sa stiti ca strugurii sunt acri !
*


si tu ai incercat toti aditivii aia?
ia povesteste-ne si noua cum remediaza uzurile acel aditiv minune xeramic? esti sigur ca face treaba? iti inchipui ce inventie ar fi acest produs ( aditiv ulei sau vaselina) daca ar face ce zice reclama? gata cu planetare uzate, cu segmenti uzati, cu arbore cotit uzat, cu rulmenti uzati..etc. ar da faliment toti acesti producatori.
uite au am condus masini ( nu una, ci mai multe ) inainte si dupa ce am pus superduralube si fix............. ca tot asa merge. nici o schimbare. sau nu am remarcat eu?
neny_gty
off topic
bai baieti, in ultimile 7-8 luni sunt prezent in fiecare zi pe saitul asta, chiar daca nu postez ceva citesc problemele unuia si altuia, ma documentez... in tot timpul asta am ajuns sa vad ca unii dintre noi se comporta ca babele alea de la tara adevarate žaže,
abea asteptati sa posteze cineva ceva, ca ati si sarit "la gatul lui" gun3.gif . fara suparare, stiu ca nu sunt in masura sa "comentez" Yo ceva, dar faptul ca imi petrec atata timp pe aici imi da tot dreptul macar sa atrag atentia, cui se simnte.

10 Feb 2009, 21:41:
din cate stiu yo, mai intai de toate, un aditiv are rolul de a proteja motorul si de a-i reduce uzura nu de a-l remedia.
rratzoiusexos
aditivu nu protejeaza motorul..il curata de diverse chestii...dar se poate si fara..oricum...daca ai mizerie in baia de ulei de ex..poti sa bagi 5kg de aditivi ca nu iese..tot spalarea eu e de baza..spun din experienta la un vw lupo.iar in zilele noastre benzina e binicica si destul de aditivizata.unii exagereaza cu rompetrolul lor cu efix,dar uni sunt praf de ex lokoil...drum bun si cale batuta!
matesan adrian
Dar benzina aditivata nu este buna?
Ca eu mai alimentez si cu benzina aditivata mai des

16 Feb 2009, 14:59:
Bine zici neny.Sunt cativa care numai de cearta sunt pusi
Banu1974
Eu la fiecare plin,de cate ori bag benzina,bag in rezervor un aditiv pt. curatat injectoarele...
cristio_79
Zilele trecute am gasit intamplator niste materiale de la BOSCH in care se aratau efectele pe care le au aditivii de combustibil si alti factori asupra sondelor de oxigen. Efectele nu erau deloc imbucuratoare, iar recomandarea celor de la Bosch era sa nu se foloseasca aditivi.
danono
QUOTE(benkenobi @ 10 Feb 2009, 20:14)
si tu ai incercat toti aditivii aia?
ia povesteste-ne si noua cum remediaza uzurile acel aditiv minune xeramic? esti sigur ca face treaba? iti inchipui ce inventie ar fi acest produs ( aditiv ulei sau vaselina) daca ar face ce zice reclama? gata cu planetare uzate, cu segmenti uzati, cu arbore cotit uzat, cu rulmenti uzati..etc. ar da faliment toti acesti producatori.
uite au am condus masini ( nu una, ci mai multe ) inainte si dupa ce am pus superduralube si fix............. ca tot asa merge. nici o schimbare. sau nu am remarcat eu?
*




Daca nu ai observat nici o schimbare de ce ai mai pus superduralube si la urmatoarele masini ?
adryancrystyan
Salutare. Eu am alimentat vara trecuta o Solenza cu Carrera 100 de la OMV si nu mi s-a parut o schimbare foarte mare, in afara de portofel... laugh.gif Propabil ca in timp, daca alimentezi numai 100, se va simti ceva, altfel...nu stiu.


23 Feb 2009, 14:28:
Salutare. Eu am alimentat vara trecuta o Solenza cu Carrera 100 de la OMV si nu mi s-a parut o schimbare foarte mare, in afara de portofel... laugh.gif Propabil ca in timp, daca alimentezi numai 100, se va simti ceva, altfel...nu stiu.
benkenobi
QUOTE(danono @ 21 Feb 2009, 00:08)
Daca nu ai observat nici o schimbare de ce ai mai pus superduralube si la urmatoarele masini ?
*




pentru ca l-am luat gratis. smile.gif ca si alti aditivi de benzina.
Banu1974
QUOTE(benkenobi @ 23 Feb 2009, 15:02)
pentru ca l-am luat gratis. smile.gif ca si alti aditivi de benzina.
*


coffee_spitsk.gif vreau si eu asa.
matesan adrian
dar despre benzina aditivata de la petrom ce spune-ti?

24 Feb 2009, 13:51:
e ok ?
Flavius1
incercati si al rompetrol...
marius80_eugen
Parerea mea este sa bagati benzina ok si aditiv pt ea separat ! Eu bag doar Mol 95 !
Banu1974
QUOTE(marius80_eugen @ 2 Mar 2009, 14:28)
Parerea mea este sa bagati benzina ok si aditiv pt ea separat ! Eu bag doar Mol 95 !
*


Ce aditiv folosesti?
sad
QUOTE(adryancrystyan @ 23 Feb 2009, 14:28)
Salutare. Eu am alimentat vara trecuta o Solenza cu Carrera 100 de la OMV si nu mi s-a parut o schimbare foarte mare, in afara de portofel... laugh.gif Propabil ca in timp, daca alimentezi numai 100, se va simti ceva, altfel...nu stiu.
*


poftim ??? eu nu bag carrera 100 pentru ca e foarte scumpa (4 lei si ceva) dar am fost acasa si a condus-o si tata putin si mi-a bagat un plin cu carrera 100 si pot sa zic ca se simte de la o POSTA diferenta.... tragea mult mai bine.. acceleratiile erau mult mai rapide.. - nu va ganditi ca aveam evo 10 .. dar se simtea avand in vedere ca merg in fiecare zi cu ea chiar era o schimbare in bine
nu am putut sa vad ce se intampla la drum lung ca am prins zapada si am mers incet si dupa s-a dus benzina ... dar carrera 100 e foarte marfa wub.gif

QUOTE(marius80_eugen @ 2 Mar 2009, 14:28)
Parerea mea este sa bagati benzina ok si aditiv pt ea separat ! Eu bag doar Mol 95 !
*



mol 95 mi se pare (parerea mea) benzina cea mai buna si accesibila (la un pret relativ rezonabil)

nu vreau sa tin cu nimeni si nu ma bag ca nu sunt mecanic dar masinuta mea are 106 mii km (o am de la 40 mii si ceva) si pana acum nu am bagat niciun aditiv si nu vreau sa bag. de ce ? pentru ca merge foarte bine si asa
tot ce pot sa ii fac eu si o fac e sa schimb piesele cand trebuie cu piese de origine.. ulei bun la timp .. benzina buna ... si merge brici .... parerea mea icon_mrgreen.gif
ramsen
eu de 2 luni bag numai petrom 99+ si sint fff. multumit de cum merge masina...aaa si inca ceva te anunt colegule- sad- ca petrom 99+ este la fel ca si carrera 100 numai ca cei de la omv adauga aditiv mai mult la ea si bineinteles la pret.asculta la mine ca eu car cu cisterna si la petrom si la omv
sky79ct
in luna mai o sa plec in concediu si o sa fac vreo 2000 de km..
as vrea sa ii pun un aditiv de benzina si unu de ulei..
intrebarea e daca difera aditivul ptr ulei 5W40 de cel 10W40?
eu am 5W40 ELF si nu as vrea sa aibe vreo reactie adversa biggrin.gif
ceva recomandari mai recente?
Boris08
Sper sa nu ma ilsel ,dar daca imi aduc eu bine aminte ,benzina de la Mol i-a pus lui BoomPunk masina pe butuci.....
andr3y_yoo
QUOTE(Boris08 @ 23 Apr 2009, 15:03)
Sper sa nu ma ilsel ,dar daca imi aduc eu bine aminte ,benzina de la Mol i-a pus lui BoomPunk masina pe butuci.....
*


adica?
Boris08
QUOTE(andr3y_yoo @ 23 Apr 2009, 15:41)
adica?
*


Poate intra el si spune mai exact,ca nu stiu sa va spun exact ce are si nu vreau sa aberez.....
ramsen
QUOTE(sky79ct @ 23 Apr 2009, 14:40)
in luna mai o sa plec in concediu si o sa fac vreo 2000 de km..
as vrea sa ii pun un aditiv de benzina si unu de ulei..
intrebarea e daca difera aditivul ptr ulei 5W40 de cel 10W40?
eu am 5W40 ELF si nu as vrea sa aibe vreo reactie adversa biggrin.gif
ceva recomandari mai recente?
*


va salut colegi...
in primul rind citi km ai la bord ca sa bagi un tratament pentru ulei...pentru benzina eu am folosit Metabond si am fost foarte multumit de el...acum folosesc numai benzina de la Petrom din aceia de 99+,ceva bun si se cunoste la motor si la consum...tot aditiv ulei se foloseste Metabond,nu am folosit inca ca nu am trecut de 100.000km...
dar totusi recomandarea mea este sa nu folosesti inca acum cind pleci in vacanta acesti aditivi...mai bine cind te intorci sau miine ii cumperi si bagi pentru un rezervor de benzina si vezi daca vrea nenea calculatorul sa mearga cu el...iar la tratament tot miine il bagi dar sa ai peste 100.000km pe bord...bafta
GeorDanny
Sa inteleg ca benzina de la Petrom din aceia de 99+ este cea mai recomadata ? ohmy.gif
eu pana acum am bagat numai 95 , tot din petrom blush.gif " bine ca nu am facut multe plinuri ,
a mea are peste 70 K , si abea am luat`o ce spuneti sa ai bag ceva aditivi ? schimbul de ulei l`am facut am bagat 10w40 ELF , asa a spus mecanicul"
Am mai fost al cineva inainte cu ea "cand am luat`o" si imi spunea sa iau 15w40 wacko.gif nu mai retin firma .........
Banu1974
QUOTE(GeorDanny @ 23 Apr 2009, 21:45)
Sa inteleg ca benzina de la Petrom din aceia de 99+  este cea mai recomadata ?  ohmy.gif
eu pana acum am bagat numai 95 , tot din petrom  blush.gif  " bine ca nu am facut multe plinuri ,
a mea are peste 70 K  , si abea am luat`o  ce spuneti sa ai bag ceva aditivi ? schimbul de ulei l`am facut am bagat 10w40 ELF , asa a spus mecanicul"
Am mai fost al cineva inainte cu ea "cand am luat`o" si imi spunea sa iau 15w40 wacko.gif nu mai retin firma .........
*


,,Mosule"...laso moale cu aditivii acum...ai multe altele de facut la acea masina wink.gif
ramsen
QUOTE(Banu1974 @ 23 Apr 2009, 21:46)
,,Mosule"...laso moale cu aditivii acum...ai multe altele de facut la acea masina wink.gif
*


corect...laso mai moale cu acesti aditivi...baga benzina de petrom 99+ si dupa mai vorbim...iar cu tratamentul de ulei cind treci de 100.000km atunci il poti baga
psychoo
QUOTE(Boris08 @ 23 Apr 2009, 16:03)
Sper sa nu ma ilsel ,dar daca imi aduc eu bine aminte ,benzina de la Mol i-a pus lui BoomPunk masina pe butuci.....
*



chiar il rog pe BoomPunk sa spuna cum i`a pus masina pe butuci. masina mea functioneaza doar cu mol 95 si are in bord 122700 km cu injectoare originale (necuratate) si pompa de benzina originala.
nu sunt sarcastic! chiar ma intereseaza ce s`a intamplat.
citisem pe undeva acum ceva vreme ca nu este recomandabil sa folosesti aditivi de benzina deoarece chiar daca functioneaza "zeama" aceea, se poate sa desprinda ceva depuneri de pe conducte sau de pe sita pompei care sa fie transportate in injectoare unde cauzeaza blocarea orificiului injectorului.
cum spunea cineva pe forum (nu mai tin minte cine sad.gif ) << raul binelui este "mai bine"-le >>
bafta.
sky79ct
Am vreo 40000 de km..
Deci nu o sa ii pun aditiv de ulei...
Dar as pune de benzina..
In privinta benzinei pot spune ca cea mai buna e de la Rompetrol...
Dar difera de la peco la peco ca la orice distribuitor de produse petroliere deci nu se poate generaliza ca o benzina sa fie cea mai buna si una ff proasta...
Eu lucrez oarecum in domeniu si sunt cateva peco-uri garantate 100% in CT si cam asa e peste tot...
GeorDanny
QUOTE(ramsen @ 23 Apr 2009, 21:55)
corect...laso mai moale cu acesti aditivi...baga benzina de petrom 99+ si dupa mai vorbim...iar cu tratamentul de ulei cind treci de 100.000km atunci il poti baga
*


ok , am inteles , multam pentru lamuririi , biggrin.gif urmatoarele alimentari va fi cu 99+ petrom smile.gif
marius80_eugen
si asta pt ca ti-a spus ... ramsen radmasa.gif
GeorDanny
QUOTE(marius80_eugen @ 24 Apr 2009, 09:46)
si asta pt ca ti-a spus ... ramsen  radmasa.gif
*


nu neaparat , dar banuiesc ca este mai buna fata de ce bag eu acum 95-petrom , o sa incerc si 99+ la 2 plinuri banuiesc ca se simte diferenta nu ?
in fine.... mai asteptam si alte optiunii smile.gif
pana acum sa propus :
99+ "petrom" ,
MOL95 , si
Carrera 100 de la OMV
sa vedem ce mai urmeaza ..... smile.gif
andr3y_yoo
chiar trage mai bine cu mol 95 sau carrera 100 decat cu petrom 95 care e cea mai varza si baga multa apa in ea mad.gif
GeorDanny
deci Mol 95 sau Carrera 100 , astea ai fac bine ? smile.gif
corbex
Cel mai bun tratament al motorului e tratamentul termic, dar el a fost deja facut de fabricant. La benzina, tratamentul termic incepe imediat ce bujia da scinteie. Uleiul sufera un tratament termic mai moderat, ca nu se incalzeste decit pina la o suta si ceva de grade. In privinta aditivilor, treaba sta cam la fel. Au fost deja pusi, si in ulei, si in benzina, de rafinarii.
Ce avem de facut e sa ne suim in masina, mergem la bar si cerem un whisky aditivat cu aroma de whisky! Atunci sa te tii betie !
pskint25
ai grija la barman sa nu iti puna prea multa gheata ca o sa zica sa platesti 100 g nu 50 wink.gif
marius80_eugen
QUOTE(GeorDanny @ 24 Apr 2009, 10:43)
nu neaparat , dar banuiesc ca este mai buna fata de ce bag eu acum 95-petrom , o sa incerc si 99+ la 2 plinuri banuiesc ca se simte diferenta nu ?
in fine....  mai  asteptam si alte  optiunii  smile.gif
pana acum sa propus :
99+ "petrom" ,
MOL95 , si
Carrera 100 de la OMV
sa vedem ce mai urmeaza .....  smile.gif
*



Deci aici era vb despre aditivi ... Tu ai ajuns singurel la concluzia ca Mol95 si OMV100 ar fi ok ca benzina , DAR tru faci comparatie intre o benzina ieftina si buna si una scumpa si poate , iar buna .
NU trebuie sa bagi 2 plinuri ca sa vezi cum merge o benzina , DAR iti recomanda un plin cu fiecare in afara localitatii , cel putin 100 km , mai turat si abia apoi vezi cum se comporta masina . Ca idee este normal ca OMV100 sa mearga mai bine si sa fie motorul mai "voios" dar se consuma mai repede si costa de te rupe .
Iti recomanda sa incerci un aditiv de benzina , de la Dura Lube , este 32 ron in Cora si Carefura . Il bagi la un rezervor intreg si mergi ... apoi te exemplifici cum este cu benzina si aditivul , dar iti repet ca este important sa mergi mai mult si turat , astfel incat sa se curete sistemul de alimentare , injectoarele , bujiile si tot ce mai scrie pe recomandarile respective !
Fata de alte idei , sa incerci cu acel aditiv de 32 ron NU este nici costisitor si nici periculos pt masina .
GeorDanny
QUOTE(marius80_eugen @ 24 Apr 2009, 16:40)
Deci aici era vb despre aditivi ... Tu ai ajuns singurel la concluzia ca Mol95 si OMV100 ar fi ok ca benzina , DAR tru faci comparatie intre o benzina ieftina si buna si una scumpa si poate , iar buna .
NU trebuie sa bagi 2 plinuri ca sa vezi cum merge o benzina , DAR iti recomanda un plin cu fiecare in afara localitatii , cel putin 100 km , mai turat si abia apoi vezi cum se comporta masina . Ca idee este normal ca OMV100 sa mearga mai bine si sa fie motorul mai "voios" dar se consuma mai repede si costa de te rupe .
Iti recomanda sa incerci un aditiv de benzina , de la Dura Lube , este 32 ron in Cora si Carefura . Il bagi la un rezervor intreg si mergi ... apoi te exemplifici cum este cu benzina si aditivul , dar iti repet ca este important sa mergi mai mult si turat , astfel incat sa se curete sistemul de alimentare , injectoarele , bujiile si tot ce mai scrie pe recomandarile respective !
Fata de alte idei , sa incerci cu acel aditiv de 32 ron NU este nici costisitor si nici periculos pt masina .
*


in concluzie blink.gif ce am inteles eu de la tine ca se merita sa merg pe Mol95 , si ca sa curat sistemul de alimentare sa bag aditivul de la Dura Lube cel de 32 ron ?
Ps. eu scriu aici in speranta ca "VOI" cei care aveti solenza de mult timp stiti mai bine ce ai trebuie , si tocmai dasta incerc sa imi fac o idee , imi cer scuze anticipat daca sant prea stresant sau novice` " este prima mea masina smile.gif si incerc sa o intretin cat de cat" cool.gif

apropooo : O carte tehnica a masinii gasesc si eu pe la voi ? biggrin.gif
bogdan_90
ce mai rad cand citesc rubrici legate de aditivi. mai baieti care v-ati nascut cu fata pe "ciment". eu n-am auzit de la nici un mecanic sa bagi aditivi nu stiu de care ....masina e proiectata sa mearga fara acesti mari aditivi miraculosi .apropo cine il stie pe fane din mioveni are o solenza cu peste 400.000 de km si n-a dat capacul jos de la chiuloasa, si nu foloseste aditivi doar ii da 5000+ rot/min.
marius80_eugen
Fiecare face ce doreste . Eu am incercat si fara toate astea , pe principiul ca masina trebuie sa mearga asa cum a iesit din fabrica ... in timp , conditionala cu trebuie mi-a iesit pe nas , masina ajungand la o lene de zile mari , consum mare , troncanituri si zgomote care ma scoteau din sarite , astfel incat , prefer sa bag in ea incet , dar periodic aditivi si anumite lucruri care sa o mentina la un grad bun de functionalitate si performanta .
Benzina este de o calitate proasta , poate cea mai proasta din toata Europa , desi se mentine destul de f scumpa . Praf si mizerie in Bucuresti este mai mult decat in toata tara si in toata Europa , gropi nu mai vb ... ca la noi , la nimeni , aglomeratie de iad , deja traficul din Bucuresti nu mai este condiderat trafic de oras , pt ca nu mai iese consumul de oras la nici o marca de masina ... cu toate astea unii au impresia ca masina merge perfect daca nu bagi nimic in ea si merge ca in prima zi , cu toate ca NIMIC din specifiicatiile producatorului nu mai exista , benzina CO95 fiind de fapt mai slaba , filtrul de aer nu tine nici 8.000 km in Bucuresti , dar 15.000 ... , uleiurile au inceput sa fie contrafacute si imbutelitate prin tara , piesele sunt proaste indiferent ca sunt originale sau nu ...
Stiu si eu de cativa "nea Fane" din Romania , care au 200.000 - 400.000 km cu SLZ si nu i-au facut nimic si merge perfect , dar mai stiu si cativa mii de oameni care au zilnic probleme , iar de acestia puteti citi la Probleme Tehnice . EU nu ma consider atat de norocos , ca sa ma inscriu in acei "nea Fane" , astfel incat , ca sa nu ajung si eu pe la Probleme Tehnice , prefer sa ofer masinii si anumite lucruri care altii nu le dau .
Poate ca dupa unii fac rau , poate ca dupa altii fac bine , poate ca dupa altii sunt bani irositi , dar din punctul meu de vedere , placebo sau nu , eu sunt multumit cum merge si de asta imi spun parerea desre acesti aditivi si sfatuiesc oamenii sa foloseasca .

Pentru "baiatu' cu apa " ( din profilul lui extras ) , de la baietii care "s-au nascut cu fata pe ciment " ii transmit sa aiba grija de cazanul lui , ca el nu are nevoie de aditivi sau altele si ii transmit ca niciodata un mecanic nu va baga bani in masini le care-i trec prin mana , pt ca acel om vrea sa scoata bani din ea si nu sa bage bani , dar el stie mai bine si sa-i dea si el 5000+ rpm la masina mereu sa vada ce bine ii va merge si peste 5-6 ani !

Oare de ce cei cu LGN isi baga nasul din ce in ce mai mult in topicurile care nu-i privesc si ne dau sfaturi , de parca ei ar avea aceleasi probleme ca noi si ei au avut timp sa le incerce pe toate ?!?
La ei nu troncane motorul si nu simt nevoie de a schimba felul de ulei , mai ales ca motorul este nou , la noi e alta treaba . Ei deocamdata nu au probleme cu injectoarele care merg mai prost din cauza carburantului si a traficului din oras , ei au garantie si de dau mari cunoscatori , cand de fapt la primul zgomot incep sa transpire incercand sa-si faca programare la service ca sa le rezolve altii problemele , chipurile gratis , pe garantie .

Apropos , noi ceilalti , cu aditivi si SLZ , nu-l stim pe Fane din Mioveni , care e mecanic . Apropos , daca tu nu ai probleme cum de ai ajuns sa stii de el ? radmasa.gif
bogdan_90
singura problema e ca soferii de afara stiu sa conduca nu ca noi. de ex tata niciodata nu trece de 3000 de rot/min si asa a reusit sa infunde niste injectoare etc. da si ce zic eu de solenza aia e adevarat si pun pariu ca merge mai bine ca a ta care mananca bani cat 3 bmw-uri ca bagi bani aiurea in ea.
marius80_eugen
Ai dreptate , ma bucur ca la inceput te-am distrat si acum , ca ti-ai dat seama , ti-ai spus punctul de vedere ! Felicitari !

P.S. Stiu ca bag bani in ea , de asta imi voi lua si un BMW ! radmasa.gif
bogdan_90
ai visat mult azi-noapte. nu uita ca si eu si u avem dacii si nu merita chiar atatia bani. de bani astia mai bine luai prietena si o plimbai nu bagai 100 de lei in aditiv. uite eu asta consider prostie pot sa primesc si warm pentru ce zic, dar asta-i adevarul si pe mine ma face fericit.
marius80_eugen
Daca incepeai cu aceasta sinceritate , chiar nu ma luam de tine , ca te inteleg .
Ideea este ca , poate am plimbat ce aveam de plimbat si am vrut sa mai fac ceva in plus si pt mine / masina .
Metabond GOLD este cam 135 ron si il bagi cam o data la 2 ani , poate o singura data pe viata masinii .
Dura Lube , tratament pt sistemul de alimentare este 32 ron si il poti baga o data la 2-3 luni . Alti aditivi pt benzina sunt pana in 10 ron si se baga cam 1 o data pe luna .
Decat sa bag benzina CO99 - 100 si sa-mi iau teapa ca de fapt este mult mai proasta decat isi fac reclama , acea diferenta de bani o bag in alti aditivi pe care ii pun eu , cand vreau si cum vreau . Banii tot aia sunt , masina merge mai bine si toata lumea e fericita .
Nu uita ca fiecare are anumite prioritati in viata , fiecare isi stie socoteala la bani , ce-si permite si ce nu , cat foloseste si cat nu foloseste masina , ce si cat vrea de la ea .

A visa si a spera este omenesc si poate fara astea doua , oamenii ar fi mult mai tristi !
cristio_79
QUOTE(GeorDanny @ 24 Apr 2009, 11:43)
nu neaparat , dar banuiesc ca este mai buna fata de ce bag eu acum 95-petrom , o sa incerc si 99+ la 2 plinuri banuiesc ca se simte diferenta nu ?
*


La buzunar, sigur o sa simti o diferenta. Si la consum o sa simti o diferenta, in plus binenteles. Ca efecte miraculoase asupra motorului, mai mult ca sigur ca nu.
Eu, penultima data, am bagat 99+, cam 25 de litri, nu am simtit o diferenta in sensul ca s-a schimbat radical mersul masinii, poate doar la ralanti era putin mai silentioasa.
Ultima data am bagat Efix 95 si la turatii de peste 2500-2800 se simte mult mai bine decat 99+.
GeorDanny
QUOTE(cristio_79 @ 25 Apr 2009, 11:45)
La buzunar, sigur o sa simti o diferenta. Si la consum o sa simti o diferenta, in plus binenteles. Ca efecte miraculoase asupra motorului, mai mult ca sigur ca nu.
Eu, penultima data, am bagat 99+, cam 25 de litri, nu am simtit o diferenta in sensul ca s-a schimbat radical mersul masinii, poate doar la ralanti era putin mai silentioasa.
Ultima data am bagat Efix 95 si la turatii de peste 2500-2800 se simte mult mai bine decat 99+.
*


fratilor credeti`ma ca asta este a2a zi care merg pe rosu blush.gif si chiar nu am inteles mare lucru in legatura cu benzina folosita si cu aditivi folositi wacko.gif , ce am sa fac eu pana la urma , cred ca o sa merg in continuare pe 95- petrom si o sa bag la plinul facut Dura Lube , repetand procedeul peste 3-4 lunii , o sa mai bag din cand in cand aditivi pana in 10 lei cum a spus mai sus @marius80_eugen , acum ca o fi bine ca o fii rau ramane de vazut ,
Eu nu caut sa imbunatatesc performantele motorului prin aditivi sau benizna , ci doar sa al intretin cat de cat smile.gif
andr3y_yoo
daca tot bagi 95 baga mol 95 ca e cam acelasi pret si e mai buna
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.