Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare Panou Electric
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
aslan
Salut,
Detin o dacie berlina model 11.2003 cu bord CN4. Am cateva probleme de ceva luni incoace si tot le aman din diferite motive (timp,lene etc) ; Acum m-am gandit sa fac si eu ceva constructiv (sper) si sa le rezolv odata pt todeauna.
Pe scurt problema mea este panoul central (sper ca asa se cheama) unde sunt sigurantele fuzibile.
Sunt momente in care fix in timpul mersului , ba nu mai merge caldura - ba nu mai merge semnalizarea - ba nu mai merge un far etc - sigurantele fie se incalzesc ( si se topeste materialul din care sunt facute....si btw este un material f prost) sau se dilata lamele in care vin sigurantele .....
Am vazut ca au aparut pe piata niste panouri care folosesc sigurante ca la logan cu 2 picioruse si m-am gandit sa-mi cumpar si eu unul e in jur de 26-30 lei si dupa cum l-am vazut pare destul de rezistent.
Intrebarea mea este urmatoarea de unde fac rost de o schema pt un panou (ma refer in principal la ordintea sigurantelor in panou si amperii acestora)
Am verificat 2 tipuri de panouri *Clasic ca al meu si cel mai *nou - au acelasi numar de picioruse si pozitionate la fel deci cand il montez il pun fix in acelasi mod.... sau nu blink.gif ?

ps . recomandati-mi un service (iasi) sau o persoana care se pricepe f bine ( Exclus carpaci cool.gif ) sa repare dacii berline - la ultimul service la care am fost era sa-l bat pe ala pt ca nu si-a facut treaba bine si mai era si nesimtit ; clar ca nu vreau lucrurile facute degeaba dar daca tot dau niste bani macar sa fie facute bine.
razvanamza
nu ai evoie de nici o schema, efectuv ai grijsa sa conectezi in aceleasi pozitii firele alea. vei avea nevoie de doua strap-uti, de multa atentie. asta am facut eu. deja e alta masina smile.gif si daca tot esti acolo, pune si relee pe farui si claxoane
raul93
ma bag si eu:cum se monteaza releu de protectie
Ciorapel
Eu am fost sa imi cumpar un tablou de sigurante modern, cu sigurante cu picioruse, dar m-am lasat pagubas cand am vazut cate modificari trebuie facute pentru adaptarea lui.

Asa ca am cumparat un tablou de sigurante normal, si i l-am dat tatalui sa ii "intareasca" niturile care fac legatura intre papucii din spate si lamelele sigurantelor (majoritatea tablourilor se incalzesc, se topesc aceste nituri si nu mai fac contact). Deocamdata nu l-am montat pe masina, dar cand il voi monta voi cumpara sigurante ORIGINALE Dacia, pe suport CERAMIC (tu ai cumparat pe PLASTIC din cate observ eu). Diferenta e de la cer la pamant.

[attachmentid=1627498946]
[attachmentid=1627498947]

(sper ca intelegi ceva din pozele astea)

Sunt gauri date pentru fiecare nit, in plastic, si prin acele gauri trece un fir care leaga partea cu papuci de partea de sigurante, pentru a evita ca nitul acela sa preia toata sarcina.


Ce mai e indicat : releu pe faruri DAR cu alimentare direct din baterie, cu siguranta pe fir (foarte multi pun releu de faruri, dar circuitul ramane acelasi).

Ca o idee de releu pe faruri :

[attachmentid=1627498945]

Ca avantaje :

- blocul de lumini va avea o "munca" MULT MULT mai mica, tabloul de sigurante lafel.
- se va "lua" din fluctuatia de intensitate specifica DACIA la mers la relanti sau in sarcina, datorita faptului ca acum becurile se alimenteaza DIRECT din baterie.

Ca dezavantaj :
- daca nu iti mai face contact siguranta de faza scurta/lunga de care te legi pentru relee, nu iti va mai merge nici un far, nu doar unu singur cum mergea inainte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.