Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frane proaste
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raul93
Acum 2 luni am observat ca dupa 2 -3 zile de la aerisire frana nu mai tine la prima. pedala initial mi se parea prea tare. Am pompa cu simplu circuit
Ce ar putea fi?
CRICOCI
nu stiu ce sa spun pentru a te ajuta, in schimb pot sa ma plang si eu alturi de tine : eu am probleme mai vechi nu stiu ce sa i mai fac am schimbat cilindrii spate,placute fata,pompa frana dublu circuit cu icp, s.m.a am frane bune o saptamana dupa care gata nu pierd lichid se mai inmoaie pedala dar nu f mult, dar franele sunt de rahat...... e dacie si cu asta am spus tot!! inainte am avut un oltcit sa vezi frane acolo avea placute si pe spate ca la astea straine si placutele pe fata erau pe cutia de viteze masina era din 86 si nu mam uitat odata la lichid sau sa aerisesc ceva niciodata, la dacie sunt 2 mari motive sa nu mearga totul cum trebuie 1 piesele proaste 2 meseriasii de 2bani!! daca are cineva vreo idee ajutatoare legate de frane i as fii recunoscator.
raul93
eu aveam frane super bune pana a umblat un mecanic si de atunti tot asa nu tine decat o zi doua si se inmoaie de mie frica sa nu dau in vreo unu
raul93
ce modificari trebuie sa fac sa pot monta o pompa cu simplu circuit servo
ageana
Si eu-s la fel cu franele... le fac beton, intr-o saptamana maxim sunt la fel - pedala moale. Lichid insa nu pierde.
Ma dispera treaba astam, dar... ce sa-i mai fac, am schimbat cam tot pe la frane, de la conducte la etrieri.
Eu am renuntat la ideea de a avea frane foarte bune pe 1310.
tzepesch
mai fratilor, dar voi pompa o aerisiti? daca nu pe la purja atunci pe la conducta cea mai de sus
raul93
AM SA INCERC
CandyMan13
si daca dupa aerisire,intr-o sapt ai iar pedala moale schimba garniturile de la POMPA;)
tzepesch
yep....

mare grija la ala care desface-insurubeaza conducta la pompa sa nu buseaca filetu.

aerisirea s face l fel ca la roti.

eu pana n-am facut asta n-am avut pace cu frana. a iesit la aer p-acolo ceva de necrezut.
CandyMan13
ca tot suntem la capitolul frane...referitor la aerisitoare:ce putem(pot) face sa nu se mai rupa..stiu ca trebuie rabdare la prima desfiletare,dar m'am cam saturat sa le rup ca pe sticksuri.Se pot proteja cu ceva,o solutie ?
tzepesch
iep. nu le mai strangi asa tare.

le dai cu vaselina pe filet.le faci un manson dintr-un furtunel infundat cu silicon sa nu mai intre mizerie

le strangi atat ca sa nu curga. nu ghiolbaneste.

bah, mie niciodata nu mi s-au rupt aerisitoarele. si sunt vechi!
TM 03 MUY
Inainte sa desfaci aerisitoru bate usor cu ciocanu in capu lui, in unele cazuri chiar functioneaza, si se desface fara sa se rupa.
CandyMan13
o sa incerc ambele metode...de strans nu le strang la "muschi"(dar nici cu cheia dinamometrica smile.gif ) dar se stie ca lichidul de frana daca sta mai mult pe 2 piese in contact are "reputatia" de a le mai bloca.
mersi pt raspunsuri.
diaconuliviu
QUOTE(ageana @ 10 Feb 2009, 16:56)
Si eu-s la fel cu franele... le fac beton, intr-o saptamana maxim sunt la fel - pedala moale. Lichid insa nu pierde.
[...]


Nu totdeauna problema e in pompa. Cele mai dese probleme sint de la unul din cilindrii spate. Ia vedeti voi, la aerisire nu iese putin aer la unul din cilindri?
Daca da si daca NUMAI la unul si acelasi (pentru convingere se poate face aerisire incepind o data cu cel sting, apoi, la o reinmuiere ci dreptul), problema e de la acel cilindru.
De multe ori, chiar de schimbi acel cilindru sau garniturile, problema reapare.
Ca solutie va recomand ca frina de mina s-o trageti CU pedala de frina apasata la maxim. Am mai explicat de ce..
CRICOCI
eu am repartitorul legat,ca la multe alte dacii,dar daca stau bine sa ma gandesc te poate dezavantaja pentru ca daca este gheata sau noroi te poate fura spatele si te poti rasturna, totusi au gandit 1000 de capete la repartioare ,nush ce sa fac sa l las ca in fabrica voi ce parere aveti?
tzepesch
da!

cand aveam repartitorul blocat pe maxim deschis imi fugea spatele ceva de groaza! am si facut accident o data din cauza asta. la frnare violenta a fugit drepata si m-am lovit cu unu din lateral. i-am facut usa de pomina.

nu te juca.

ia LIMITATOR , nu repartitor DE UZINA, nu cumva srl... e cam 100-120lei.

repartitirul e cel de pe punde, de unde pleaca conductele la roti.
limitatorul e cel cu pistonas.
raul93
pan la urma pot pune servopompa de frana pe dacia mea

mentionez ca nu am servo
diaconuliviu
Din cite stiu nu se pot monta servo pe D1300/78 (asa afirmi in avatar) din cauza gaurii de pe mitraliera, e prea mica. La masinile la care s-a montat din fabrica, mitraliera era alt model, cu gaura majorata. Ma rog, daca schimbi mitraliera..da.
Club12TRS
QUOTE(diaconuliviu @ 17 Feb 2009, 08:54)
Din cite stiu nu se pot monta servo pe D1300/78 (asa afirmi in avatar) din cauza gaurii de pe mitraliera, e prea mica. La masinile la care s-a montat din fabrica, mitraliera era alt model, cu gaura majorata. Ma rog, daca schimbi mitraliera..da.
*


Fals. Se poate monta. Tot ce-ti trebuie este:
O curte / un garaj cu acces la curent electric;
O bormasina ultra-ieftina;
O freza pt otel.
Se traseaza, se largeste gaura si cam asta e. Dureaza cateva minute.
Se mai poate scoate mansonul din plastic de pe mecanismul servo, dar nu recomand. Mai bine largiti gaura din coloana de directie (mitraliera), acel manson avand un rol protector.
Un inconvenient ar fi faptul ca, dupa montarea mecanismului servo, pompa simplu-circuit nu va mai sta dreapta, ci inclinata.
Alt inconvenient este ca iti trebuie ceva timp si nervi de fier pt reglajul tijei de comanda pt ca, in 90% din cazuri, reglajele nu-s aceleasi ca pt pompa dublu-circuit. De mentionat e si faptul ca va iesi o frana cu o cursa criminal de scurta si extrem de prompta.

Pt cei care se plang de "inmuierea" pedalei de frana in timp: cand efectuati aerisirea, bagati un patent intre pistonul limitatorului si tija acestuia de actionare. In acest fel, limitatorul nu va mai limita presiunea pe circuitul spate si aerul va iesi mult mai usor.
O alta solutie foarte eficienta de aerisire este folosirea unui compresor (merge si cu pompa). Operatia e simpla: de la un amortizor fata luati tamponul de cauciuc care este situat sub plasticul de protectie. Slabiti aerisitoarele pe rand, cate unul. Acel cauciuc il tineti presat pe vasul de lichid al pompei, in gaura tamponului se indeasa furtunul pompei / compresorului. Cand iese lichid "curat", strangeti aerisitorul si treceti la urmatoarea roata.
diaconuliviu
Destul de complicata modificarea, nu imposibila. Adica presupune "sa ai de toate"...
Cine are acasa freza pt. metal? Ma rog, au mai incercat unii cu piatra de "biax" sa largeasca mitraliera acolo..

Pt ce spui cu aer in instalatie dupa o perioada, retrimit la postul #14.
Aerul intra pe la cilindrii de frina spate, din cauza diferentei de viteza de deplasare a sabotilor, pistonaselor si LICHIDULUI in instalatie. Pe romaneste, tragi frina de mina fara a avea apasata pe cea de serviciu, pistonasele se deplaseaza sub actiunea arcului dintre ele cu o viteza, iar lichidul este "supt" din instalatie cu viteza mai mica. Rezultatul este "stringerea" garniturilor si patrunderea aerului (cam ca la pompa de umflat, cind tragi minerul in sus, aerul intra pe linga garnitura). Apare frecvent, chiar si dupa inlocuirea cilindrului/garniturilor.
Mai poate apare un fenomen, mai rar dar posibil: partea de sus a sabotului sa nu mai stea pe fata pistonasului ci sa intre intre pistonas si cilindru in zona aia de fixare burduf, caz in care la tragerea frinei de mina sabotul va antrena efectiv pistonasul. Apare mai rar si la uzuri mari sau arcuri de mentinere sabot pe platou intinse ori sarite, dar apare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.