Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inchidere centralizata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bushycata89
salut am si io nevoie de ajutorul vostru, am cumparat o inchidere centralizata si am montat-o p o dacie berlina din 98, pt usile din fata lucreaza perfect singura problema e ca nu pot regla usile din spate( nu raman descuiate, se incuie automat) si am doua fire la inchidere unu alb si unu maro care sunt taiate de langa mufa si in schema de montare a inchidetii scrie ca trebuiesc montate 2 sigurante de 7,5A si cate un bec in serie p fiecare si apoi legate la masa. intrebarea mea este daca acele fire sunt pt avarii sau tebuiesc doar doua leduri montate in bord si ce sa fac la usile din spate sa se descuie si sa se incuie mentionez k am umblat la surubul acela din broasca si nu face decat sa le descuie permanet sau sa le incuie permanent.
brigada_diverse
pune si tu schema

ce marca e?
bylexus
Io nu inteleg partea asta cu inchiderea centralizata pe Dacii din astea.
Ne trebe inchidere centralizata, numa ca nu ne gandim niciodata ca ne ploaie in masina daca parcam pe bordura.

Faceti ordine si sa nu fie de rasul lumii.Nu incercati sa faceti din ea ceva ce nu poate fi niciodata.In primul rand sunteti dumneavoastra ca proprietari "ironici" cu propriile voastre masini daca ii adaptati astfel de kit-uri.



Ciorapel
bylexus daca tu ai Dacie din '99 nu inseamna ca in alea din '98 trebuie sa ploua. Nu stiu de unde tragi tu concluzia ca in dacia lui bushycata89 ploua ...

bushycata89 incearca sa folosesti si tu semnele de punctuatie, sa intelegem din prima ce ai vrut tu sa scrii acolo; cat despre problema ta, s-ar putea sa fie vorba de un arc de la usa din spate, care am inteles ca se scoate atunci cand montezi inchiderea centralizata.
argon
QUOTE(bylexus @ 7 Feb 2009, 14:36)
Io nu inteleg partea asta cu inchiderea centralizata pe Dacii din astea.
Ne trebe inchidere centralizata, numa ca nu ne gandim niciodata ca ne ploaie in masina daca parcam pe bordura.

Faceti ordine si sa nu fie de rasul lumii.Nu incercati sa faceti din ea ceva ce nu poate fi niciodata.In primul rand sunteti dumneavoastra ca proprietari "ironici" cu propriile voastre masini daca ii adaptati astfel de kit-uri.
*



iti e ciuda ca nu esti in stare sa montezi sau care e problema? eu am alarma si inchidere pe ea de 3 ani si functioneaza perfect. Nu te mai intinzi ca prostu prin masina ca sa deschizi la altii, nu uiti usi descuiate, totul e dintr-un buton. Si geamurile electrice imi functioneaza la fel de bine. Da, pe Dacie, acu mira-te.

Ontopic: in spate e mai complicat de montat, nu o sa reusesti doar punand actuatorul, tebuie modificari la broaste sau broaste de usi fata.
brigada_diverse
QUOTE(argon @ 7 Feb 2009, 15:59)
iti e ciuda ca nu esti in stare sa montezi sau care e problema? eu am alarma si inchidere pe ea de 3 ani si functioneaza perfect.  Nu te mai intinzi ca prostu prin masina ca sa deschizi la altii, nu uiti usi descuiate, totul e dintr-un buton. Si geamurile electrice imi functioneaza la fel de bine. Da, pe Dacie, acu mira-te.

Ontopic: in spate e mai complicat de montat, nu o sa reusesti doar punand actuatorul, tebuie modificari la broaste sau broaste de usi fata.
*



de ce ma rog? eu am pus actuatorul sa traga de tija de care tragi din interior...cand e in mijloc usa e deschisa, cand e spre fata usa e inchisa...
am mai reglat din surubelul de pe incuietoare....ca la una din ele era dereglata
argon
si juri ca-ti merge OK de fiecare data fara reglaje periodice? nedumerire.gif
adrianne
Eu am montat pe spate legandu-ma de parghia de sub nuca (cea de care se leaga si tija ce duce la broasca), dar doar dupa ce:
- am dat jos arculetul de sub nuca pentru ca nuca sa poata sta la mijloc
- am pozitionat actuatorul oarecum coliniar cu tija
- am probat cum lucreaza inchis-deschis pentru a minimiza tensiunile, simuland mai multe pozitii de fixare a actuatorului
- am probat cursa libera a macaralei
- am probat inchiderea/deschiderea manuala din interior/exterior
- am gresat si probat functionarea broastei
- am incercat o fixare a actuatorului direct de usa, si nu de scarita din kit sau alte adaptari.
ionut L.
si eu am inchidere centralizata si deschidere portbagaj din telecomanda cam de 3 ani si nu am avut probleme... si e montata de mine cu un prieten smile.gif. Deci se poate chiar daca e dacie cum zice bylexus
bushycata89
Scuze de intarziere, am fost ocupat cu examene. Inchiderea este venom, si as vrea mai multe detalii despre arcul respectiv, si cum sa scot broasca(iala) ca m-am chinuit la usa din stanga fata si nu am reusit. App pt cel care a scris ca imi ploua in masina sa stea linistit k o sa ploua in a lui k mult inaintea sa ploua in a mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.