Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi vibreaza roata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dogyflory2peu
de cand a cumparat tata masina din 2005,am tot schimbat pe partea dreapta pivoti,belete,planetara(reconditionata),dar la viteze mai mari de 100 km/h roata din fata dreapta vibreaza tare,asa de tare de iti tremura volanul in mana.oare ce sa fie??
ajutati ma ca nush ce sa mai fac
Mario 86
incearca sa schimbi roata din dreapta cu rezerva vezi poate e de la janta sau cauciuc sa nu is ehilibrate rotile bine

7 Feb 2009, 17:07:
incearca sa schimbi roata din dreapta cu rezerva vezi poate e de la janta sau cauciuc ,sau nu is ehilibrate rotile bine
dogyflory2peu
am incercat si asta dar degeaba.aceleassi simptome

ct_71_ccl
salut!
am avut problema asta tot la dreapta.de la o planetara reconditionata.am schimbat-o la la serviceul respectiv ca era in garantie si a disparut trepidatia.incearca si varianta asta!numai bine!
shakaluxxxx
Cu scuzele de rigoare fatza de intemeietorul acestui topic as vrea sa intreb si eu aici ceva legat de vibratul masinii la viteze mari.

1.Aveam aproximativ 70Km/h si am "lovit" o groapa destul de mare.....era noapte si drumul era bun cu exeptia acelei gropi. In momentul in care am lovit groapa volanul parca a sarit de la loc.Acuma trebuie sa tin volanul putin in partea stanga ca masina sa mearga drept......plus ca imi vibreaza la viteze mari.Sub ea m`am uitat si nu are pivotii rupti sau alte piese din jurul lor, nici jentile nu sunt strambe.Se poate rezolva pozitia volanului printr`o reglare a unghiului de fuga? Sau este ceva mai mult?
SGM.MYKE
Posibil sa fie afectat cauciucul si asta nu se rezolva decat cu cauciuc nou.
PH-06-BOA
Cauciucul(s-a rupt bandajul, dar nu se vede acum) - de vibreaza, si convergenta , de s-a schimbat pozitia volanului. Unghiul de fuga, e inclinatia axei pivotilor, catre in fata, adica pivotul de jos e mai in fata ca cel de sus ( "fuge" catre in fata cel inferior), ca roata de la bicicleta. Si asta se poate sa se fi dereglat, daca bascula inferioara s-a dus mai in spate (din lovitura)sau cea superioara, daca urechea de pe lonjeron o vezi deplasata, sau bucsa lipsa. Asta s-ar vedea si daca ar trage in vreo parte.

Privitor la initiator, verifica si fuzeta, dacanu cumva e excentrica, adica prezoanele nu se invart in jurul axei fuzetei. Ori prezoznele au fost de la inceput puse prost, ori a fost fuzeta incarcata la cota de rulment si nu a fost centrata corect la strunjire.
gaboru4all
am o problema deosebit de grava.de cateva saptamani imi tremura directia incepand de la 95 km/h de zici ca nu-i adevarat.weekendul asta pe autostrada am facut o depasire si la 110 km/h am zis k o sa imi sara rotile din fata.tremura rau de tot directia.de la ce ar putea sa fie????????????
dogyflory2peu
stie careva cam cat ma costa de schimbat un semilonjeron dreapta fata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.