Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: buba la conserva...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
conservaru
salutare... evident si eu cu probleme...

Imi tot omoara cate o bujie rand pe rand. tremura motoru si evident caut care bujie face figuri, o scot neagra si uda, o curat si merge perfect. dupa ceva vreme iar tremura motoru, scot alta bujie, o curat alfel.. neagra si umeda... si o curat si merge bine. .si tot asa. Ma dispera i-am luat bujii noi le innegreste si papa ulei...

aveti vreun sfat ce as putea sa i ifac sa nu le mai incarce cu funingine si ulei ?

precizez carb curatat...si reglat de cunoscator....acu nu l-o fi reglat bine.. ma mai uit pe forum. .dar.. is curios.. ce sa ii fac sa mearga si ea cum trebuie...
unsure.gif
kobra_bc
aproape aceeasi problema o am si eu sad.gif imi omoara prima bujie de la radiator numai ca degeaba o curat ca nu mai merge sad.gif si daca scot fisa si o tin cam la distanta de 1 cm de bujie incepe sa mearga cum trebuie, cum pun fisa pe bujie iar nu mai merge sad.gif am schimbat si fise, si capac delcou, si lulea si platina, si condensator, carburatorul e nou, bujii noi si alea sad.gif
PH-06-BOA
Daca se incarca cu calamina (ulei ars ) e din cauza uzurii setului motor.
Sunt doua variante:
Schimba macar segmentii, dar necesita timp, bani si indamanare:
Ataseaza in locul bujiei , o reductie, in care sa bagi bujia, in scopul de a departa si izola cat de cat electrodul de camera de ardere, si nu se va mai ancrasa niciodata. Daca nu stii cum arata , sau ce sunt, va fac un desen, sau chiar piesa , si vi le trimit acasa. Nu luati in seama alte indicatii (pretioase) , cum ca-ar face, c-ar strica, etc.
conservaru
o schema ceva sa ne luminezi si p noi dak s poate.. ar fi de ceva folos...smile.gif ms wink.gif

si cu setu motor stiam k e uzat....dar ma gandeam k pot fi si alte cauze....

pana sa imi iau masina am avut motoare.. .o gramada de comunistesi nu numai...si ma gandesc k se aseamana princiliile k tot motor e s-ala.. ori in 2 ori in 4 t... si d-asta... la moto bujia iti zicea multe desprece s intampla in motor.. cum e reglata aprinderea carbu etc.. ma gandeam sa nu fie si la masina tot din reglaje.. sa ii dea o naume culoare sa arda intr-un anume fel.. nush.. biggrin.gif zic si eu... e prima masina p care o am....si chiar mi-e draga..biggrin.gif
Mr_Devil83
pai vezi ca la mine problema asta s-a rezolvat prin schimbarea chiulasei, pt ca la cea veche supapele nu mai inchideau bine.

Fa-i macar o segmentare si du chiulasa la rectificat si supape noi.
PH-06-BOA
O schita a reductiei si modul de asezare pe chiulasa:
v_razvan_c
Cu reductie scapati de problema asta 100%.. Eu am de mult timp 2 astfel de reductii si nu am avut niciodata treaba cu bujiile respective, nici cand au fost temperaturile foarte scazute nu am avut probleme, bujiile arata ca noi.

Eu am facut reductiile la un strungar, 5 lei am dat smile.gif
deceneu32
QUOTE(kobra_bc @ 8 Feb 2009, 02:11)
aproape aceeasi problema o am si eu sad.gif imi omoara prima bujie de la radiator numai ca degeaba o curat ca nu mai merge sad.gif si daca scot fisa si o tin cam la distanta de 1 cm de bujie incepe sa mearga cum trebuie, cum pun fisa pe bujie iar nu mai merge sad.gif am schimbat si fise, si capac delcou, si lulea si platina, si condensator, carburatorul e nou, bujii noi si alea sad.gif
*


Acelasi necaz am si eu!Bujia de langa radiator nu lucreaza.Am schimbat tot ceea ce se putea schimba.Degeaba!Nu vrea si nu vrea!Cred ca e de la vreo supapa.Sau poate o cama tocita de la delcou.
conservaru
aa.. deci aia e reductia.. .biggrin.gif am la una din bujii.. asa ceva... si sincer nu a facut probleme pana acu...bujia 2 si 4 ce au sughitat...

oricum ms d sfat.. wink.gif o sa caut sa fac si la restu dak mai face figuri.. dupa ce o segmentez.. k presimt k d la asta e...
argon
mai bine ati repara motoarele sau schimba masina, raman uimit cateodata de cata 'inventivitate' dau unii dovada, si se mai mira ca daciotii sunt bataia de joc a tuturor dupaia.
kobra_bc
avand in vedere ca acea masina nu circula decat foarte rar, eu avand alta pt circulat si cu vremea din ultima vreme numai de lucrat pe la masina numi ardea mie.daca as fi avut garaj treaba ar fi stat altfel.oricum in vara e programata pt rk la motor, vreiam sa gasesc o modalitate sa ma pot folosi de ea in caz de urgenta.caroseria tocmai am terminat de refacut, dar acum sunt conditionat de vreme ca sa ma pot ocupa si de motor.
ionut_09_RWX
QUOTE(argon @ 9 Feb 2009, 07:33)
mai bine ati repara motoarele sau schimba masina, raman uimit cateodata de cata 'inventivitate' dau unii dovada, si se mai mira ca daciotii sunt bataia de joc a tuturor dupaia.
*


pai asa au ajuns de ras motoarele de dacia, ba sarme ba draci, ca merge...motoare proiectate acu 30 ani, simple si bune... o sa vedem noi motoarele de supernova sau mai rau logan in 2025 daca se tine mai bine ca aste de care isi bat unii joc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.