Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: radiocasetofon tip vechi - cum se leaga?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
ndrcbtr
Va salut! Am hotarat sa initiez acest topic deoarece am un radiocasetofon mai vechi, din care ies opt fire, si nu stiu exact pentru ce este fiecare si cum trebuie grupate. Am folosit si functia search, am citit topicuri asemanatoare, am si postat intr-unul din ele dar probabil ca am trecut neobservat...

Cele opt fire care ies din radiocasetofon sunt:rosu, negru, albastru, verde, gri, maro, galben si portocaliu. Ar putea sa-mi spuna cineva pentru ce este fiecare? cum se leaga difuzoarele, care fire sunt perechi pentru legarea difuzoarelor?

Dupa faptul ca radiocasetofonul are un buton pentru controlul balansului stanga/dreapta si un buton "fader" fata/spate, eu deduc ca este cu patru iesiri, asa este? daca da, cum se leaga cele patru difuzoare? (desi eu am deocamdata doar doua, in portierele din fata).
Alexu7
negru -
rosu&galben +
albastru + accesorii
restu sunt plusurile pt difuzoare.
ndrcbtr
Multumesc pentru raspuns Alexu7, daca poti si ai timp, spune-mi te rog minusurile de la difuzoare unde se leaga? de orice metal?
Si inca cateva intrebari:
- de ce este nevoie de al doilea fir de plus (cel galben), radiocasetofonul neavand memorie, ceas...
-albastru sa inteleg ca se leaga tot la plus? despre ce accesorii este vorba mai exact? antena electrica?
Alexu7
eu am avut un kenwood krc care functiona astfel rosu&galben pe + si negru pe -.
pe cel albastru nu l-am legat, dar reprez ceea ce ti-am spus.
cat despre minusurile difuzoarelor verde, gri, maro, portocaliu, pentru fiecare aveam si un fir corespondent: verde cu dungi albe, etc. deci tu poti sa iei minusul de oriunde.



atentie, casetofonul va fi alimentat in formula asta continuu, deci va merge si cu si fara contact pus, deci ai mare grija de unde iei plusul sa fie o legatura sanatoasa sa nu iei foc, Doamne fereste !
ndrcbtr
Multumesc mult pentru raspuns, o sa fac asa cum ai spus, "+" - ul pentru alimentarea casetofonului este un fir tras de sub bord, de pe un conector (pe care este bagat un papuc) de sub volan mai exact si intr-adevar merge si fara contactul pus, mai este inca un conector langa el, liber, si parca am citit undeva pe un topic, ca unul dintre acei conectori este alimentat permanent si unul este dupa contact, dar am pus papucul si pe celalalt si merge la fel, adica si fara contact, si il las asa ca nu ma deranjeaza sa inchid radiocasetofonul de la buton.

Acum o sa fac legaturile cum mi-ai spus, ca eu am incercat altfel dar am vazut ca nu e bine. Ce am facut eu (gresit) poti vedea pe acest topic:

http://www.daciaclub.ro/Montare-Radio-Case...ml#entry1722111
Alexu7
hâc ! da ce casetofon ai laugh.gif
eu zic sa cumperi ceva la vreo 50-60 de lei, poate gasesti chiar vreun casetofon de logan in banii astia, ca ala e cam depasit saracu.


ndrcbtr
blush.gif ai dreptate; acuma sa pun masina pe picioare cat de cat (adica pe roti tongue.gif ) si dupa o sa pun si un casetofon cat de cat si alte difuzoare, poate o sa pun chiar si in spate... oricum pana atunci raman la asta, ii mai dau drumul la radio sa gajaie in timp ce mesteresc la ea. Multumesc incaodata pentru raspunsuri!
Alexu7
sanatate ! wink.gif
ndrcbtr
N-am mai apucat sa fac legaturile, intre timp am trecut la lucruri mai serioase (siatemul de franare), acum s-a facut si al naibii de frig afara.
O sa experimentez sa vad mai exact care culori corespund difuzoarelor stanga si dreapta fata si o sa revin cu un post.
Alexu7
daca n-ai garaj stai cuminte, ca afara ninge! ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.