Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se mai verifica bataia farurilor?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
logan1.5dci
Incep sa ma intreb daca nu cumva ar trebui sa-mi dereglez si eu bataia farurilor, asa cum vad la multe masini.

Am sa raspund eu primul, nu am fost oprit niciodata sa mi se verifice bataia farurilor. Nici nu stiu daca mai exista echipe mixte, politie/RAR care sa mai faca astfel de verificari.
skija
de existat exista aceste echipaje.. dar nu m-au oprit... Sunt de ex. la "borcanul" de la Urziceni (E85) dar opresc numai dube si camioane (de acolo primesc spaga probabil). Si fac verificari la cauciucuri/faruri/franare
Iulikk
Eu le-am reglat acum 2 saptamani cand a trebuit sa fac ITP (cel din stanga batea mai jos si in stanga decat normal). De oprit... deloc, de cand ma stiu (si cand m-am nascut tata avea masina) nu imi amintesc sa il fi oprit cineva pe tata sa verifice ceva.
argon
stii cand is dereglate ca te semnalizeaza destui, prost sa fi sa mergi in continuare asa, macar le faci de a scapa de orbitul celorlalti.
dcn
Socrul meu a schimbat becurile din fabrica cu unele luate din benzinarie. Rezultatul: becul din stanga batea in sus si orbea pe ceilalti participanti la trafic. Bineinteles ca lua blituri la greu.
A mers asa pana s-au ars becurile si a luat altele, tot de la benzinarie. Astea lumineaza bine si uniform. Nu mai bat aiurea.
Nici prima oara nici a doua oara nu a umblat deloc la reglajul farurilor.
Merced
Daca luase halogene si le pusese invers, d-aia luminau aiurea. rolleyes.gif
VladG
Nici eu n-am fost oprit, dar le-am reglat la service (34ron ptr ambele faze) pentru ca m-am speriat cum bateau cand am mers odata pe ceata.
Mai luasem si cateva flash-uri.
Merita facut! Nu numai ca nu-i mai jenezi pe ceilalti, insa si iluminarea drumului pe care o obtii creste considerabil.

Dar jeneaza nu numai cei cu faruri nereglate, ci si cei care si-au pus becuri ilegale (racing) sau xenoane fara lupa si alte "jmecherii".
Mai sunt si Matizurile, care sincer nu stiu cum au obtinut aviz de circulatie cu farurile alea. Aici soferii lor n-au nici o vina, chiar reglate sunt tare deranjante.
argon
bine ca ai zis de ceata, e cea mai buna metoda de a vedea cum iti bat farurile. De cele mai multe ori e de ajuns sa reglezi o faza, scurta, ca cea lunga ar fi OK daca scurta e, depinde de constructia farului.
VladG
Haca ai H7 (faruri separate), trebuie reglate fiecare, insa scurta e mai important sa bata bine, ca aia o bagi in ochii celorlalti. biggrin.gif
Ov
mai deranjeaza aia care merg cu masina incarcata si nu lasa farurile de la reglajul din bord !
Merced
Belea mare, da' unii nu au reglaj d-asta. Eu am patit-o la tara cu masina full cu saci de grane, m-a prins noaptea pe la o moara cu rabla si sa dau dracu' daca mai vedeam macar pe sfert cat as fi vazut in mod normal pe strada. blush.gif
Ov
nu ma refeream la aia care n-au.
Ar fi interesant un sondaj printre aia care au, stiu ce e ala, si-l si folosesc wink.gif
ia sa facem unul smile.gif
bogdan_dsn
Eu unul tot timpul folosesc reglajul farurilor din masina. Am mai intalnit noaptea prin localitati masini foarte incarcate la care soferul nu isi reglase farurile si ma orbeau.
Ov
hai sa votam aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=28&t=139555&st=
crising
Intradevar multi nu si-au reglat niciodata farurile si deranjeaza pe cei de pe contrasens. farurile se mai deregeaza, becurile se mai schimba si sunt necesare reglaje. Paradoxal dar m-a orbit intr-o seara unul din spate cu un matiz care-si montase xenon. Ala era cel putin inconstient. Dupa ce ca matizul are farurile cum le are mai pui si xenon, le rupe retina colegilor de trafic.
Oricum putine xenoane in far fara oglinda nu m-au deranjat.
VladG
QUOTE(crising @ 10 Feb 2009, 11:52)
  Oricum putine xenoane in far fara oglinda nu m-au deranjat.
*


Vrei sa spui "fara lupa". Nici n-ar trebui sa existe asa ceva!
Lupa e cea care focalizeaza lumina si da linia aia de demarcatie clara intre lumina si intuneric. Culmea e ca exista marci care au pus-o si la faruri fara xenon, pentru ca ajuta! ai si tu mai multa lumina pe drum si nici nu-i chiorasti pe ceilalti.
Din pacate "e unii" pe drum care vor doar ei sa vada bine...
logan1.5dci
QUOTE(VladG @ 10 Feb 2009, 10:08)
Din pacate "e unii" pe drum care vor doar ei sa vada bine...
*



Din pacate e un adevar, e cate unii ( smile.gif ) care merg pe drumul drept(corect) doar daca stai cu parul(amenda) pe marginea drumului.
bossake
Mi-e greu sa cred ca mai exista cineva care sa te opreasca si sa te verifice daca ai farurile reglate bine.
Poate doar la vreun control mixt intre politie si RAR. Iar controalele astea sunt destul de rare..
si in general opresc masini mai vechi, astea noi nu prea le opresc. Sa fie mai mult de 1 an de cand am vazut in Bucuresti asa ceva.A fost o perioada cand cred ca in fiecare zi timp de 4-5 zile a fost control din asta in acelasi loc, pe Lascar Catargiu inainte de Victoriei.
Ar fi bine sa faca cat mai des posibil astfel de controale. In bucuresti cel putin sunt ffff multi care si-au montat Xenon after-market si care efectiv te orbesc. Pe astia am cea mai mare boala smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.