Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PROBLEME AMORTIZOARE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lungu Ionut Daniel
Va rog daca ma puteti ajuta in legatura cu dacia mea . masina e din 98 berlina , problema este ca atunci cand am 5 oameni in masina mai greoi atinge la roata in spate ceva pe acolo e lasata foarte tare.... nu mai vorbesc sa am si bagaj . as vrea sa stiu daca e normal ? eu nu cred am vazut alte dacii care , cara atatea si nu sunt asa .... cred ca trebuiesc schimbate amortizoarele .... dar ce ma sfatuiti sa fac sa rezolv problema ? ce fel de amortizoare sa imi cumpar ? si in acelasi timp sa aiba si aceeasi stabilitate masina in curbe. astept sfaturile voastre
ydaniel
probabil ai arcurile uzate.
cumpara arcuri noi de berlina/break-numai de sc krupp compa arcuri sibiu sa.daca vrei sa imbunatatesti confortul cumpara si amortizoare noi.
Sorin_18
ai cumva aparatoare deale a de noroi(presurile acelea) mie alea imi ating cand masina este mai incarcata,m-am uitat o gramada la ea pana sa imi dau seama
Lungu Ionut Daniel
Probabil ating aparatorile dar tot e deranjant .. adik masina daca e de 5 locuri ... nu trebuie sa atinga nimic ... am sa cumpar amortizoare de care mi-ai spus multumesc mult !
tester
masina e facuta sa care o greutate de vreo 480 de kg.... tu daca ai in spate ceva persoane mai grele un pic depasesti lejer greutatea... si de aici si lasatul asta excesiv... iar daca pui arcuri prea tari sa vezi ce naspa o sa sara spatele cand nu vei avea greutate... e cu dus si intors toata treaba la berlina.
PH-06-BOA

Volanu' e de vina!

Amortizoarele fac altceva , nu ele tin in spate umflatii din masina, asta o fac arcurile.Daca arcurile sunt slabite, da de jos si cu doua persoane in spate. Pune arcuri de brec daca duci mereu greutate, sau arcuri mormale, dar bune (sau de fata, scurtate).
Amortizoarele incearca-le , apasand pe rand de fiecare colt al masinii, si la eliberare, trebuie sa se ridice ceva mai sus, iar la coborare, sa se opreasca la jumatatea cursei. Daca se balanseaza de mai multe ori, amortizorul e gol.Se poate completa cu ulei si stopa pierderile, si-l mai duci p-atat.
CandyMan13
de acord cu toti antevorbitorii smile.gif cumpara arcuri noi(mai tari decat ai tu acum oricum)...telescoapele nu tin greutatea,ele "stabilizeaza" masina.
PH-06-BOA
Adica face ca roata sa fie in contact cu carosabilul, cat mai mult, si sa nu mergi ca-n barca. Sa nu sara rotile ca mingea . Imaginati-va o curba, in care rotile "toaca" asfaltul.
Bulldog
Pune linistit arcuri de break. Nu sunt foarte tari incat sa troncane. Eu nu as pune arcuri de fata taiate deoarece sunt prea tari. SI asta din vazute/incercate, nu din auzite.
rokos
am avut si eu aceeasi problema pana acum 1 saptamana.
solutia a fost sa pun pe spate 2 arcuri de break noi. nu a trebuit nici o alta modificare. nu sunt foarte rigide, masina sta mai sus acum.
bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.