Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor aeroterma Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Red_Bull
Salutare,


Nu stiu daca a mentionat cineva (eu unu nu am gasit mentionat) cati amperi consuma motorul de la aerotema de la Dacia 1300?



Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
bygy007
cam 5--6A daca merge si un pic greu ajunge la 7-8
Red_Bull
Motorul merge super Ok nu am treaba.Nu stiam cat amperi consuma.Vreau sa ii fac reglaj de turatie si vreau sa calculez valoare rezistentelor.
Mersi mult de ajutor.
Adrian_Boy
eu am cu 2 trepte aeroterma, iar la "maxim" scade si turatia motorului cand dau drumul la magaoaie biggrin.gif
plus de asta i-mi bruiaza in ultimul hal aparatul de radio sad.gif
Mr_Devil83
In primul rand coaja aia de motor de aeroterma abia suge vreo 3,5a la 15V.
In al 2-lea rand la 24 se face scrum.

Ce model ai?

Cel facut de electroputere negru, cu magneti permanenti, cel frantuzesc care are o carcasa jenanta de tabla, sau ala cu electromagneti facut de electroputere?

Ala cu electromagnet l-am rebobinat cu sarma de 1,2mm pe stator, cu 0,7 in rotor si mananca 5,6A la 13v cu paleta aia deasa. Cu cea de 1300, adica aia cu 17 pale cred ca ia mai putin.

totusi tu cum poti fi multumit de aeroterma asta execrabila?
eu acum vreo 4 ore am realizat o chestie dupa cum este rotit colectorul, tampitii de romani au optimizat-o mai mult pentru turatie si au lasat cuplul la urma.

In practica aeroterma are nevoie de cuplu ca turatie i-ar ajunge si 2000RPM. Ia Acoper-o cu o bucata de plastic sa nu mai poata trage aer si ai sa vezi ce incerc sa zic smile.gif
Red_Bull
E aeroterma originala cu carcasa de plastic mare neagra.Eu am anulat complect incalzirea clasica care o are masina ai am pus un radiator de la alta masina si peste am montat motorul masinii.
Chestia e ca si la mine la turatia maxima imi pica un pic in ture motorul.Momentan am inseriat cu bec dar idee e ca am mai introdus un consumator in circuit si nu e ok deloc.A fost o solutie provizorie pe moment sa nu merg pe turatie maxima.

Ma uit astazi sa vad ce tip de motor am si in fuctie de asta sa imi cumpar rezistentele si sa ma apuc sa imi fac montajul apoi sa ii gasesc in loc in bor cat de cat estetic.

Multumesc de ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.