Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce sa fac?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
raulboy4you
buna. sunt si eu nou pe aici si as vrea sa stiu daca ati putea sa imi dati niste idei cam ce as mai putea pune pe masina... pana acuma miam pus inchidere centralizata ... am varianta Europa....:-(
theundertaker
Bun venit pe forum!!!

Pai...ii poti adauga multe imbunatatiri cum ar fi:
- indicatoare de bord cu turometru tip solenza, sau modelul de pe logan;
- pe langa inchiderea centralizata, mai poti pune si o alarma;
- proiectoare de ceata;
- folie pe geamuri;
- genti aliaj;
- un sistem audio (din cate stiu eu modelul Europa nu are sistem audio);
- cotiera in interior;
- etc.

Totul depinde de bugetul pe care-l ai. Poti sa-i faci si tunning motor si chiar exterior daca te pasioneza si daca iti permiti. Depinde de tine.
Spor la treaba.

Numai bine!!!!
adicorbos
la exterior poti sa o faci cum o ai la avatar, arata bine
succese
slider2
iti urez si eu bun venit pe forum, iar pentru ce modificari sa-i faci, depinde de cat te tine buzunarul. oricum ca sursa de inspiratie citeste topicul "prezentati solenzele voastre", vei avea destule muze.
andr3y_yoo
bun venit printre noi !
da cum a zis slider te poti inspira foarte mult de pe acel topic wink.gif
sau poti sa iti zic eu ce poti sa pui fara sa citesti toate paginile:

interior
-bord de logan cu CB
-volan sport
-pedale sport
-cd-player
-2 boxe fata
-2 boxe spate pe placa
-un subwoofer
-huse tongue.gif
-o isonorizare daca e
exterior
-amortizoare sport
-folii
-jante aliaj
-proiectoare
-praguri
-prelungiri bari sau bari din fibra de sticla
-eleron
-stopuri fumirii
-xenoane
-pozitii albastre
-colant pe capota
-grila fara dacia
motor
-chip-tuning
-filtru sport
-toba borla cap-coada

astea sunt asa in mare...da sunt foarte multe posibilitati,dupa gusturi si bani biggrin.gif
Brambus
QUOTE(andr3y_yoo @ 10 Feb 2009, 14:57)
bun venit printre noi !
da cum a zis slider te poti inspira foarte mult de pe acel topic wink.gif
sau poti sa iti zic eu ce poti sa pui fara sa citesti toate paginile:

interior
-bord de logan cu CB
-volan sport
-pedale sport
-cd-player
-2 boxe fata
-2 boxe spate pe placa
-un subwoofer
-huse tongue.gif
-o isonorizare daca e
exterior
-amortizoare sport
-folii
-jante aliaj
-proiectoare
-praguri
-prelungiri bari sau bari din fibra de sticla
-eleron
-stopuri fumirii
-xenoane
-pozitii albastre
-colant pe capota
-grila fara dacia
motor
-chip-tuning
-filtru sport
-toba borla cap-coada

astea sunt asa in mare...da sunt foarte multe posibilitati,dupa gusturi si bani biggrin.gif
*



Nu inteleg ce tot insistati voi cu tobe Borla ,cand sunt alte trasee sau tobe finale mult mai de calitate si poate si la bani mai putini. Ca exemplu eu am montat Magnaflow si este o diferenta clara privind calitatea, sunetul, finisaj etc.
slider2
ma rog borla e mai cunoscuta ca firma si de aceea se face referire la ea. in legatura cu enumerarea lui andrey in mare cam aia e tot ce poti sa faci, cu mentiunea ca amortizoare sport nu stiu daca vei gasi. din cate stiu poti sa le "intaresti", si cam atat.
a si andrey a mai uitat sa treaca la interior vopsit aeratoare si manere usa in argintiu gen logan prestige, si la exterior strip central tot de prestige.
andr3y_yoo
QUOTE(slider2 @ 10 Feb 2009, 14:14)
ma rog borla e mai cunoscuta ca firma si de aceea se face referire la ea. in legatura cu enumerarea lui andrey in mare cam aia e tot ce poti sa faci, cu mentiunea ca amortizoare sport nu stiu daca vei gasi. din cate stiu poti sa le "intaresti", si cam atat.
a si andrey a mai uitat sa treaca la interior vopsit aeratoare si manere usa in argintiu gen logan prestige, si la exterior strip central tot de prestige.
*


eeee
am zis ca e prea prea cunoscuta treaba
pana si eu am laugh.gif
Boris08
QUOTE(slider2 @ 10 Feb 2009, 14:14)
ma rog borla e mai cunoscuta ca firma si de aceea se face referire la ea. in legatura cu enumerarea lui andrey in mare cam aia e tot ce poti sa faci, cu mentiunea ca amortizoare sport nu stiu daca vei gasi. din cate stiu poti sa le "intaresti", si cam atat.
a si andrey a mai uitat sa treaca la interior vopsit aeratoare si manere usa in argintiu gen logan prestige, si la exterior strip central tot de prestige.
*


Si cum se intaresc ?Ca m-ar interesa si pe mine........
pskint25
iei altele mai tari smile.gif)
slider2
stiu ca era un topic cu amortizoare sport, in care spuneau mai multi ca e un coleg pe forum care se ocupa cu intarirea amortizoarelor, si erau cativa care isi montasera si erau multimiti de rezultat.
uitati aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ortizoare+sport
rratzoiusexos
sti ce ma mira?cum slider 2 da atatea sfaturi si indicatii dat fiind faptul ca nici nu e posesor de solenza?dupa 2000km de condus ai ajuns expert.te mai si contrazici cu oamenii aiurea,fara acoperire.ai postat si sute de mesaje intr un interval scurt...
ba chiar din cate am inteles nu ai masina ta proprie si personala,ceea ce nu e un lucru rau..dar pestenoapte ai devenit expert...poate ai invatat multe lucruri de pe forumu asta...dareu unu nu as lua in calcul parerea unuia care nu e posesor de masini..amers si eu odata cu un mercedes e220..ar trebui sa intru pe forumul lor(daca exista)si sa le dau sfaturi...sunt curios ce ai scris la topicul ala cu "se merita sa cumpar solenza"?
slider2
@ratoiu pentru simplu fapt ca ne-am contrazis intr-un alt topic, eu unul n-am nimic de impartit cu tine, in schimb daca tu ai ceva cu mine e problema ta. mi se pare ca regulamentul spune ca nu ai voie sa ataci persoana ci ideea expusa.

din cate imi amintesc eu doar cu tine m-am contrazis, si sunt destui chiar posesori de solenza, care-mi impartasesc parerea. bine in esenta eu nu am zis ceea ce tu ai inteles, dar intelegerea unui mesaj nu depinde de emitator ci de receptor, mai exact de capacitatea de procesare a informatiei de catre receptor.

am sute de mesaje pentru ca am postat, oricum din cate stiu eu nu obtii nici un premiu ca ai multe postari. vrei sa postezi bine, nu vrei iarasi bine. iar eu postarile astea le-am facut intr-un an aproape deci nu e un timp asa scurt.

nu sunt expert si nici nu ma dau, ci doar spun ceea ce stiu. nu trebuie sa detin un anume model de masina ca sa stiu ceva despre el. daca ar fi asa de exemplu la un service audi n-ar trebuie sa mai lucreze nici un mecanic, ca nu cred eu ca nenea ala care iti schimba pivotii la un a6, detine si el acelasi model. deci mergand pe ideea ta, n-are audi, deci nu se pricepe, n-are ce cauta acolo.

asta este un forum pentru toti posesorii de dacii, dar nu scrie nicaieri in regulament ca daca n-ai dacie nu ai voie sa te inscri. eu m-am inscris din doua motive, unchiul meu are o solenza si m-am gandit ca de aici pot afla lucruri utile, si doi, inscriindu-ma aici, am fost automat inscris si pe forumul reno.ro care m-ar ajuta pe mine ca am renault.

am invatat foarte multe lucruri de la persoane care chiar se pricep la capitolul auto in general de mult timp, avand in vedere ca masinile sunt pasiunea mea. iar eu ce informatii si indicatii am dat pe aici se aplica in general la orice masina. si de pe forum am invatat foarte multe si culmea culmilor anumite lucruri, de la persoane care nu au dacii, care nu au deloc masini si sa vezi si sa nu crezi, in ciuda acestor doua "impedimente" care tie nu-ti convin, oamenii care nu detin masini personale se mai intampla sa se priceapa.

e problema ta ce parere vrei sa iei in calcul, daca eu scriu ceva intr-un anume topic, asta nu inseamna ca toti vor face ce zic eu. si culmea in acest topic eu nu am dat nici o indicatie de la mine, ci am facut referinta la ceva ce s-a mai discutat, la ceva ce am aflat de la posesori de solenza. nu stiam ca nu am voie sa fac asta.

in topicul cu se merita sa cumpar solenza am scris exact ce ti-am zis si tie in topicul in care ne-am contrazis. solenza este o masina destul de buna, decenta, dar daca bugetul iti permite este bine sa-ti arunci ochii si pe la alte modele. asta nu inseamna ca acei care au citit ce am scris eu nu-si vor mai cumpara solenza. fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui, si orice masina i-ar recomanda 100 de persoane, el va lua masina care se incadreaza in socotelile lui.

scuzati de offtopic.
rratzoiusexos
bv tie.n am nimic cu tine.mi am spus o parere de posesor si de umil cunoscator in ale solentzelor
AR-18-MOS
QUOTE(andr3y_yoo @ 10 Feb 2009, 13:57)

-pozitii albastre

*


radmasa.gif Penibil.
App, vezi ca e o masina la Profile Photo, cu dedicatie. wink.gif
andr3y_yoo
QUOTE(AR-18-MOS @ 10 Feb 2009, 22:19)
radmasa.gif Penibil.
App, vezi ca e o masina la Profile Photo, cu dedicatie. wink.gif
*


bn ma bleo na
multumit?
nici mie nu imi plac pozitile albastre albastre.....bleo gen neon excl.gif
radiozipp
cred ca a vrut sa spuna cele albe..gen spre albastru.. xenon.. cum le are si el pe masina
andr3y_yoo
QUOTE(radiozipp @ 12 Feb 2009, 13:21)
cred ca a vrut sa spuna cele albe..gen spre albastru.. xenon.. cum le are si el pe masina
*


dap wink.gif
restromania
Buna seara!
vreau sa achizitionez o solenza europe si sunt curios daca stie cineva cat costa ceasurile cu turometru(+plus manopera) si inchiderea.
va multumesc anticipat
slider2
nu mai posta acelasi lucru in toate topicurile, asteapta sa ti se raspuna intr-unul. vezi ca ti-am raspuns si eu in celalalt. eu iti recomand sa iei o solenza ceva mai dotata, au scazut preturile asa mult la ele incat diferenta intre o europa si o clima este maxim 500euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.