Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme planetara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut00
Salut am si eu o problema pana ieri am avut o planetara pe masina care batea foarte tare in curbe spre dreapta e vb de planetara de pe partea stanga bun am schimbat ieri planetara cu una rectificata facuta de taicamiu in fabrica am montat totul corect si cand i-am dat drumu la motor si am bagat-o in a 2 (ea fiind pe cric) a inceput sa faca un zgomot ca si cum nu se invartea rotund in masina se simtea bine bine zdranganea toata am dat-o iar jos am remontat-o nimic am dat drumu la masina sa mearga fara etrier ne gandeam ca poate de la ala pana la urma a ramas sa schimbam rulmentii bun, a vb taicamiu cu cineva si zicea ca cica e planetara asta rectificata incorect ,(masina cand e pe rotile ei merge bine se aude un troncanit doar la plecare in curbe nimic putin scartaie) ce e de facut ? Multumesc
CandyMan13
ei na,ti'ai dat raspunsul singur:e planetara de vina:)
De regula nu prea ai ce sa faci cand vine vorba de reparat o planetara decat sa o inlocuiesti cu una buna(cel mai recomandat).Ghinionul tau e ca nu ai prins una buna.Cauti pe la dezmembrari ca iti gasesti sigur(le verifici) cu max 60ron.
PH-06-BOA
Ai vazut tu? De ce-l pui pe jar?

Ridica masina pe cric, pune o capra sub prag(sau un chituc de lemn) scoate cricul, baga-l sub pivotul inferior (dupa ce dai roata jos), si ridica pana se salta de pe chituc putin. Ideea e , ca masina sa stea pe cric, cu planetara la orizontala (ca asa merge masina ), ca axa planetarei sa nu atinga de teava distantier de la bascula inf. sau chiar de lonjeron, daca ai T-euri inalte, sau cutia cazuta din tampoane.
Numai dupa asta poti acuza planetara. Poti si fara chituc, daca bagi cricul pe langa roata, sub bascula inferioara, si ridici roata, 1 cm de la sol, bagi a 4-a si ridici pana pe la 90/h, dar sa fi atent, sa nu alunece cricul, iar masina sa fie orientata fara obstacole in fata.

CandyMan13
si asa ce asculta...nu TOT planetara?si daca trancane nu e PLANETARA?
ce altceva ar mai putea fi(vorbesc serios nu la misto)? 184.gif up.gif
ionut00
Am rezolvat problema (taicamiu a dus planetara la rectificat si au incurcat-o aia in loc sa-i dea planetara scurta inapoi i-au dat una lunga si batea in cutie bine ca nu am mers cu ea doar vreo 20 de km ca se ducea cutia de tot ) viata cu mecanicii astia care habar nu au , nu ca eu eu stiu mecanica da na trebuia sa se prinda ca e mai lunga in fine problema rezolvata
CandyMan13
smile.gif)ma bucur ca s'a rezolvat...da asa de curiozitate si pe viitor ...uitat'te mai bine ce iti pune pe masina...sa nu trezesti ca iti pune moto de lastun ca pe urma te vad la "PIERDE PUTERE":PSucces!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.