Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei pe filetul la bujiile 1si 2
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ndragos
salut de ceva timp am observat ulei pe bujiile 1 si 2 pe cea dea 2 ceva mai mult ca pe prima da in zona de scanteie nu are ulei la fel si joja este cam de ulei pana sus . aveti idee ce poate fi ? mecanicu care mia facut setu acum 3000km zice ca nu are nimic dar eu nu- l prea cred . mersi .

10 Feb 2009, 14:53:
dacia e din 1997
diaconuliviu
Adica ulei pe joja dupa ce mergi cu ea?
E relativ normal desi as banui o mica scapare de ulei in camera de ardere si/sau a gazelor in baie. Daca setul a fost bine schimbat/montat, posibil sa nu-si fi terminat rodajul. Acel ulei la bujii e mai anormal. Dar ala poate proveni si de la ghidurile de supapa (daca simeringurile n-au fost schimbate sau au fost montate prost).
ndragos
blink.gif blink.gif blink.gif da dupa ce merg observ uleiu pe joja si bujii help excl.gif excl.gif excl.gif
brigada_diverse
ce mecanic ti-a facut setu aci in cta?

ulei pe filetul de la bujii..nu a dat mecanicul cu ulei cand le-a pus? sau a iesit ulei pe langa bujie? daca a iesit pe langa bujie e vina garniturii bujiei...daca e doar pe filet...una din 2...ori a pus el...ori sunt niste probleme...

oricum daca nu a fost bun setu...atunci asta e motivul pt care se intampla...ca vin unele seturi de toata jena...in constanta am vazut...au bataie de bolt, mananca ulei de nou, se duce mai repede..etc
ndragos
nu mecanicu mia pus bujiile eu le-am schimbat sunt la al doilea set de bujii primele erau brisk astea sunt sinterom .servisul e din navodari si piesele ma refer la setu motor le-am cumparat tot de la service ca au si magazin . nu am bataie de bolt sau alte sunete da am tot avut probleme ca mergea in 3 pistoane si ma-m dus la service ca aveam garantie da ei zic ca n-are nimic . o sa ii fac si un schimb de ulei ca poate e prea subtire sa-i pun ceva mai gros . excl.gif
ndragos
sad.gif sad.gif ar putea fi dusi segmentii ? sau chestia asta apare de la supape ?
brigada_diverse
si una si alta....haleste ulei? daca nu, sunt buni segmentii
simeringuri la chiulasa n-are? daca are, pune unele bune
ndragos
consuma cam un litru la 1000km

17 Feb 2009, 19:23:
un litru de ulei de completare
argon
nu e normal sa consume atat dupa 3000 de km de cand a facut motorul.
ndragos
TOTUSI IMI POATE SPUNE CINEVA CE AR PUTEA FI ?
brigada_diverse
1. set de rahat combinat cu porcariile de simeringuri de supape
2. ghidurile de la supape
3. uleiul(posirca) pusa in motor
4. pierdei care nu le vezi
5. evaporarea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.