Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: s.o.s
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
veryvalentinno
am o slz scala si am probleme cu rezervorul nu-mi mai indica benzina cat trebuie,mam gandit ca e de la plutitor,sau sonda,probleme mai sunt cum al dau jos ca capac de vizitare nu are,si mie frica sa nu stric ceva
a2a problema e ca mi se pare ca partea din spate nu e la fel de ridicata ca la celelalte slz,ce ar tr sa schimb,arcurila sau amortizoarele,si cam ce tip sa-mi pun la bani rezonabli??
slider2
oricare dintre probleme nu reprezinta o imbunatatirea, deci trebuia postat la sectiunea probleme tehnice, nu la imbunatatiri. in ambele cazuri iti recomand o vizita la service. pentru puntea spate poti face un test de amortizoare, iar ca tip de amortizoare gasesti pe ulei si pe gaz, am inteles ca lumea se fereste de cele pe gaz pentru ca sunt mai tari si se duc mai repede componentele aferente ale articulatiilor.
Boris08
E hai ca pe spate merg cele pe gaz ca nu are ce articulatie sa strice smile.gif) Pe fata sunt mai "distrugatoare"
rratzoiusexos
si eu am scala...si toata masina mi se pare ca e mai joasa decat celelate solenze.chiar daca e putin mai grea datorita ac ului,si mai lasata datorita jentilor din aliaj,in mare sa sti ca e o iluzie optica,mai ales daca ai aparatori de noroi.oricum..mie nu mi place sa fie atat de ridicata,desi m am cam speriat cat de des atinge scutul de diferite obstacole.
asa ca stai linistit.pune benzina suficienta si plimba te,mai ales ca la modelele mai noi de solenza e foarte greu accesul la rezervor.
andr3y_yoo
eu m-as bucura sa am masina mai joasa...voi va speriati laugh.gif
ca sa nu mai deschid alt topic:
se pot "strange" amortizoarele spate ca sa fie mai joasa? fara sa tai din arc?
eu asa am auzit ca ghica se fac foarte tari si iti cam sare spatele(cred si eu)
rratzoiusexos
baga vreo 2 saci de nisip in portbagaj..sa vezi ce joasa e! radmasa.gif
free_fiber
Problema 1: poti verifica cu ohm-metrul rezistenta sondei de benzina sa vezi da ca nu cumva e blocata. Firele ce trebuiesc verificate sunt pe sub bord. Verifici o data, bagi benzina, verifici a doua oara si vezi daca s-a modificat valoarea. Daca nu, e sonda stricata. Daca da, e indicatorul stricat.

Problema 2: Se schimba arcurile. Nu te obosi sa faci testul amortizoarelor deoarece mie mi-au iesit prost dupa 6 luni si 5000km. Mi le-au schimbat pe garantie la vremea respectiva.
andr3y_yoo
QUOTE(rratzoiusexos @ 11 Feb 2009, 12:51)
baga vreo 2 saci de nisip in portbagaj..sa vezi ce joasa e! radmasa.gif
*


radmasa.gif da dar vreau fara sa bag saci in ea wink.gif
klaus
torni niste plumb pe podeaua portbagajului. Ar fi cam echivalent...
andr3y_yoo
QUOTE(klaus @ 11 Feb 2009, 20:51)
torni niste plumb pe podeaua portbagajului. Ar fi cam echivalent...
*


foarte ingenios radmasa.gif
vb serios....adica lasarea amortizoarelor mai jos
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.