Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
calinrulz
Salut. Am o problema cu dacia mea 1310 din 1988.am demontat pompa de benzina ambele corpuri (partea de sus cu corpul cu pastile si partea de jos care are prindere pe motor cea cu cama). Am demontat-o ca nu mai mergea si am vazut ca la magazin doar partea de sus cu tot cu corpul cu pastile costa 28lei iar toata costa 35 lei si am hotarat sa o schimb cu totul. Acum problema mea este ca nu mai prind cama in motor si nu mai amorseaza cama. Am desfacut partea de sus cu corpul cu pastile si am vazut ca daca dau manual face vacum. Acum nu inteleg ce pozitie trebuie sa aibe in interiorul motorului. Va rog sa ma ajutati. Va multumesc anticipat.
argon
pompa e actionata de axa cu came, vezi sa fi pus garnitura corespunzatoare la grosime intre pompa si bloc.
calinrulz
Garniturile sunt toate si cele corecte, numai ca eu am miscat axa si acuma nu prind. Ce sa fac? Cum pot sa aduc inapoi in pozitie?
argon
trebuie sa vina singura, probabil ti s-a blocat...bine ai venit in lumea pieselor de calitate Asam.
calinrulz
Hai mai! Chiar nu are nici o pozitie, eu am simtit ca nu face vacum inauntru (nu lucreaza). Garniturile sunt urmatoarele: 1 pe poma, 1 groasa din cauciuc cred, si inca una subtire pe motor. Atatea am eu. Mai sunt si altele?
G I M
Nu ,cea groasa nu este de cauciuc ci de textolid sau dintr-un plastic mai tare . Scoate masina pe liber si mai invarta de fulie ,tre sa o pui pe cama.Dar inainte vezi daca pompa aia chiar functioneaza corect (sa nu prinda aer pe la clopot pe sus )
calinrulz
Pompa e noua si funcioneaza bine, spuneti-mi cum trebuie sa o pun pe cama, va rog frumos. Asta nu stiu. Trebuie sa invart de fulie si ce trebuie sa simt?
G I M
Poate fi stricata de noua...cel mai important este sa probezi pompa inainte ... baga furtunul de tur si apoi apasa pe coada care intra in motor ,daca baga benzina inseamna ca este buna .Uneori se simte cand bagi pompa pe prezoane ca nu sta lipita de blocul motor ,sta stramba .Eu nu am avut niciodata probleme ca nu e pe cama si cred ca am dat pompa jos de vreo 10-12 ori pana acum.
argon
QUOTE(calinrulz @ 11 Feb 2009, 16:33)
Hai mai!
*




am venit! ia zi producatorul pompei..
calinrulz
Nu stiu cum se numeste pompa ca nu avea nimic scris pe ambalaj. Am luat-o de la un magazin de piese din cartier.
deceneu32
Nu mai luati piese,asa,la intamplare!Am constat o imensa ignoranta tehnica in randul tineretului de astazi.Ce-a fost in capul tau cand ai luat o piesa fara sa ai nici cel mai mic detaliu depre ea(marca,tip,data de fabricatie)?Nici macar trecute pe ambalaj?Cumperi piese de la un ''magazin de cartier'' si ai pretentia sa functioneze?E nesimtit si vanzatorul de acolo ca nu te a pus in tema,ca nu te-a avertizat asupra calitatii pieselor pe care le vinde.Ce ai luat tu e vreo porcarie facuta de ASAM-Iasi sau vreun surogat turcesc-chinezesc.Cumara pompa de benzina de Scornicesti,nu stiu exact denumirea oficiala a societatii,firma veche si de traditie.Nu mai lua altceva si nu te supara pe mine daca iti vorbesc pe tonul asta dar m-am suparat ca ai luat o piesa fara a scrie nimic pe ambalaj.
PH-06-BOA
Nu-l luati tare, ca trebuie si el sa invete:

Pune intai ambele pompe una langa alta, cu fetele ce se prind pe bloc sa fie paralele, si vezi daca parghia ce e actionata de cama, e paralele cu a celeilalte. Fete paralele, parghii paralele. Daca sunt, e bine, si treci la montaj, tinand-o putin mai pe spate cand o pui la locul ei, pentru ca parghia sa intre deasupra camei. Indiferent cum ar fi cama, se va asaza bine. Nu e nevoie sa rotesti de motor. Sa ai distantierul de textolit pus. Daca la apropierea pompei de bloc , inainte de a se lipi , cu vreo 4-5 mm nu se simte o usoara respingere elastica, adica ai atins cama, lipesti pompa de bloc, fara sa pui piulitele (sau tine cineva de ea), si rotesti de doua ori de motor, asteptandu-te sa arunce putin in afara pompa, atunci cand cama o va intalni. Daca nu se intampla, scoate-i distantierul, si repeta faza fara el. Daca nici acum nu e bine, inseamna ca atunci cand ai comparat cele doua pompe, parghia celei noi, nu era paralela cu cea veche, mai mult, diferenta era mare. Pentru rezolvare ai doua variante: ori schimbi intre ele cele doua parghii (va trebui demontate ambele pompe), ori pui corpul cu parghiile de la cea veche , si partea cu supapele de la cea noua.
Atentie la strangerea membranei, sa o faci cu parghia apasata, pentru a strange membrana in pozitia de maxim intinsa, pentru ca altfel se va rupe la primele pompari, ca desteptii nu mai fac membranele asemanatoare cu cele de la difuzoare. Doar schiteaza putin onduleurile.
Iata cate sanse ai , si variante! Hai da-i drumu' ! Sa nu mai spui ca nu merge. Te va parasi si femeia!
Minel
QUOTE(PH-06-BOA @ 11 Feb 2009, 20:30)
  Hai da-i drumu' ! Sa nu mai spui ca nu merge. Te va parasi si femeia!
*



Narod esti mai ,hai ca a fost tare ! laugh.gif radmasa.gif
PH-06-BOA
Narod, inseamna prost, tampit. Tu asa ma vezi? Regleaza farurile!
Minel
QUOTE(PH-06-BOA @ 11 Feb 2009, 20:59)
Narod, inseamna prost, tampit. Tu asa ma vezi? Regleaza farurile!
*



Imi cer sincer scuze daca s-a interpretat in asa fel ,de departe gandul sad.gif , eu "bateam " spre glumet si sinonimele lui !

Si din fericire nu am faruri decat la masina ! smile.gif
calinrulz
Mersi mult baieti. Maine la 9 ma apuc de lucru. Am sa va anunt cum a mers treaba.
Mr_Devil83
da ai pus asa: bloc motor, garnitura klingerit, distantier textolit, garnitura klingherit, pompa?
calinrulz
Salut. Am reusit sa o montez. Pompa era defecta m-am dus la magazinul de unde am luat-o si mi-a dat una noua pe care scria Scornicesti. Pompa noua merge perfect si vorba voastra nu conteaza cum o pui oricum o ia axa cu came. Va multumesc inca odata pentru sfaturi. biggrin.gif
PH-06-BOA
Mi-am dat seama, fi fara grija. Altfel n-as glumi nici eu.
G I M
Pai si eu cand ti-am zis ....tu nu ...ca batman ,batman.
Important e ca ai reusit
deceneu32
QUOTE(calinrulz @ 12 Feb 2009, 19:23)
Salut. Am reusit sa o montez. Pompa era defecta m-am dus la magazinul de unde am luat-o si mi-a dat una noua pe care scria Scornicesti. Pompa noua merge perfect si vorba voastra nu conteaza cum o pui oricum o ia axa cu came. Va multumesc inca odata pentru sfaturi. biggrin.gif
*


Pai vezi?Poate te-oi fi suparat pe mine ca te-am luat cam tare cu teoria!De acum inainte sa nu mai cumperi nimic pana nu intrebi.Retine,la Scornicesti se produc pompe de benzina si pompe de apa.Numai de la ei sa cumperi!Si asa,de curiozitate,cat a fost diferenta intre pompa de firma si facatura aia?Vanzatorul ce-a zis cand te-a vazut ca te intorci cu ea?El e de vina,nu tu.Trebuia sa-ti prezinte ofertele.Sa-ti vorbeasca despre fiecare in parte.Bafta!
ydaniel
s.c. pulsor s.a scornicesti-e denumirea firmei:)
deceneu32
Da,exact,asta este!
calinrulz
QUOTE(deceneu32 @ 13 Feb 2009, 20:06)
Pai vezi?Poate te-oi fi suparat pe mine ca te-am luat cam tare cu teoria!De acum inainte sa nu mai cumperi nimic pana nu intrebi.Retine,la Scornicesti se produc pompe de benzina si pompe de apa.Numai de la ei sa cumperi!Si asa,de curiozitate,cat a fost diferenta intre pompa de firma si facatura aia?Vanzatorul ce-a zis cand te-a vazut ca te intorci cu ea?El e de vina,nu tu.Trebuia sa-ti prezinte ofertele.Sa-ti vorbeasca despre fiecare in parte.Bafta!
*


Nu m-am supartat pe tine, nu am de ce, m-am suparat pe sistemul asta defect din romania. Diferenta a fost de doar 12lei, dar vorba ta putea sa-mi prezinte oferta.
diaconuliviu
QUOTE(ydaniel @ 13 Feb 2009, 23:01)
s.c. pulsor s.a scornicesti-e denumirea firmei:)
*


Atentie, exista si un pulsor...cu inca ceva prin denumire dar de pitesti..sau costesti...a nu se confunda
PH-06-BOA
12, plus drum , timp, sfinti invocati ... e inca o pompa. Nu esti tu de vina , noi toti, mai ales cei tineri. Din America se inalta un nor de prostie, care (ei l-alunga) vine spre europa, aluneca peste Franta, Germania chiar si unguri si , se aseaza deasupra Romaniei, unde se desarta de toata mizeria lor (sarbatori tampite, tehnici aiurite, hotii, filme jafuri) in gurile cascate ale celor mai multi dintre noi. Pacat !
deceneu32
Globalizare:de la Atlantic la Pacific sarbatorim impreuna Valantainsu si Halauinu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.