Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se pune taxa pe A2?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
brigada_diverse
am vazut statiile de taxare pe A2....cand o sa le puna in functiune? cat o sa fie taxa? pt cine?

daca baga taxa...la cate platim oricum(in pretul benzinei, rovinieta , etc) eu nu mai calc pe acolo...o iau pe drumu vechi ca oricum autostrazile sunt monotone....ma fac sa adorm...asa pe drum normal mai opresc, beau un suc...etc

A2 doar in caz de maxima necesitate....drum rapid cu o masina capabila sa fuga la limita legala....


voi ce faceti daca baga taxa pe A2?
vijelie
O sa ma zgarcesc la cateva zeci de lei si am sa ma bucur de privelistea de neegalat oferita de satele sarace din Baragan: carute, biciclisti, betivani care n-au treaba, militieni din secolul trecut, mancare stricata la popasuri infecte etc.
bulan
Unde ai vazut ca monteaza case de plata?
brigada_diverse
pai asta tot anuntau pe la tv pe la o emisiune pe tvr1
si sunt la intrarea din cta alea de taxare...de cand e autostrada....nu erau puse in functiune inca...dar nu-s puse degeaba...clar

uite-le in poza....nu aratau oricum asa frumos....
tarzy
va mai curge apa pe dambovita pana sa fie autostrazile in romania taxate,

Eu o sa ma uit la partea buna a lucrurilor .,.. scap de mitocanii care cred ca autostrada e loc de promenada
aphophis
ca au si ce taxa... avem autostrazi fara numar, fara numar smile.gif
SiloS
Din cate am auzit A2 este o autostrada grozava... ai toate sansele sa dai cu capul de plafon daca mergi pe autostrada in regim de ... autostrada wink.gif .
Steel Tormentor
dar pe partea cealalta ce faci? nu platesti podul?
razvan_3asy
vroba unuia de mai sus, cand treci peste o viaducta cu viteza maxima legata dai cu capu in plafon plus ca risti sa pierzi stabilitatea masini, legat de taxa , daca o pune vom plati toti, pentru ca nici unu din noi nu are nici o putere sa se impuna acestei taxe(furt).
Jack Daniel's
QUOTE(vijelie @ 11 Feb 2009, 21:00)
O sa ma zgarcesc la cateva zeci de lei si am sa ma bucur de privelistea de neegalat oferita de satele sarace din Baragan: carute, biciclisti, betivani care n-au treaba, militieni din secolul trecut, mancare stricata la popasuri infecte etc.
*


Bine zis, la fel o sa fac si eu. radmasa.gif As plati taxe si la nivel de Franta si Italia numai sa am pe unde alerga in siguranta undeva pe la 150.
brigada_diverse
pai mai ai mult pana indeplinesti conditia spusa de tine "in siguranta"
C@talin
va zic eu ca nu o sa le merga,multi o sa aleaga drumu paralel cu autostrada si cu asta basta wink.gif
deci numai la romani se pot atatea taxe,rovigneta acuma taxa de autostrada,maine poimane maiapre si taxa de DN
Parca rovigneta era doar ptr autostrazi si DN-uti,nus sanatosi astia sad.gif
Iubesc romania smile.gif
SSilent
sincer nu suport autostrazile... bine acum e impropriu sa numim A2 autostrada pt ca hai sa fim seriosi, aia NU e autostrada... e o bataie de joc... si cum nu sunt om de afaceri sa trebuiasca sa ajung din A in B intr-un timp "record" prefer din toata inima un DN sau o sosea laturalnica... de ce? simplu: urasc drumurile drepte care nu se mai termina, drumurile pe care gonesti ca tampu cu 180 km/h si nici nu simti, ai impresia ca te tarasti, o autostrada iti ia absolut toata placerea de a conduce, chiar transforma condusul intr-un chin, pentru mine in majoritatea cazurilor condusul nu inseamna transport din A in B, e o placere aparte, indiferent de ce masina te insoteste, e peisaju, e senzatia de libertate, inca o chestie de care autostrada te lipseste-libertate, mergi pe un drum ingradit de pe care iesi pe unde vor ei, te opresti unde vor ei, etc.

acum hai sariti cu caterinca tongue.gif biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(cristitranca @ 11 Feb 2009, 19:25)
am vazut statiile de taxare pe A2....cand o sa le puna in functiune? cat o sa fie taxa? pt cine?
M-am speriat cand am vazut titlul, acum crezut ca au dat drumul la paranghelie. Pai alea sunt asa de mult timp, circula si tu mai des.


12 Feb 2009, 00:56:
QUOTE(SSilent @ 12 Feb 2009, 00:51)
urasc drumurile drepte care nu se mai termina, drumurile pe care gonesti ca tampu cu 180 km/h si nici nu simti, ai impresia ca te tarasti
Pai si cine te opreste sa conduci serpuit pe autostrada la 180km/h?
MAS
Ar fi de risul curcilor sa taxeze DN-ul ala de 2 benzi pe sens, ridicat la rang de "autostrada"...

Astia ar trebui sa bage in nomenclator o noua denumire: asa cum din Vignette (care am vazut folosit mai peste tot prin Europa) au facut "Rovinieta", din autostrada sa faca "Roautostrada", pentru cain nici un caz nu se ridica la nivelul celei mai jegoase autostrazi din Ungaria macar, sa nu mai vorbim de restul tarilor din UE care chiar n-au nici o legatura cu noi... Noi in continuare mergem pe paruiala traditionala cu bulgarii si albanezii.

L.E.: si ar fi tare, ca dupa ce platesti autostrada, sa stea tilica-n continuare cu radarul tras pe dreapta in prima parcare de cum intri pe sosea, aia de la km 20 dinspre Bucuresti...
IRONICK
Pai si ce nu-i normal?
Steel Tormentor
imaginati-va cum ar fi aratat drumul vechi daca nu era autostrada, tot traficul greu, toate tirurile pe acolo. pai cand scap de portiunea constanta-cernavoda si intru pe autostrada sunt cel mai fericit. intr-adevar, e plictisitoare, si nici n-am masina rapida sa scap foarte repede de ea. sa tin loganul in 140-150 pe ceas ma rupe la consum. nici cu 110-120 nu prea-ti convine pentru ca ai senzatia ca nu se mai termina autostrada. de cele mai multe ori cand am folosit autostrada eram putin contratimp si recunosc ca e a nabii de folositoare. o prefer intotdeauna fata de drumul vechi. si cel mai mult o urasc cand ma intorc de la un drum mai lung (de ex. de la munte), e noapte si deja sunt obosit dupa 3 ore de condus pe dn1 si centura bucuresti. numai redbull imi mai da aripi. cum ies de pe autostrada la cernavoda parca imi mai revin simturile, ma mai trezesc.
o taxa rezonabila de 10-20 ron as putea sa o inteleg, dar in schimb sa am o benzinarie...sau macar o toaleta decenta. aa...si benzi reflectorizante pe toata lungimea autostrazii. mi se par de importanta majora . altfel..in conditiile actuale orice fel de taxa este furt pe fata.
Jack Daniel's
Mai lasa consumul si calc-o, cu Logan-ul sub 150 pe ceas nu o lasam pe A2. smile.gif
C@talin
ce vrei domle nare toti bani din copaci icon_mrgreen.gif
Jack Daniel's
Copaci pe A2? blink.gif
radian
QUOTE(MAS @ 12 Feb 2009, 01:07)
... nu se ridica la nivelul celei mai jegoase autostrazi din Ungaria macar...
*



Ca veni vorba, la unguri platesti vignieta (care de fapt este taxa de autorada, pe restul drumurilor poti sa circuli linistit fara ea) si atat. Noi, iar reusim sa fim mai catolici decat papa: si taxa de drum, si taxa de pod, si taxa de autostrada, si... post-336-1110552439.gif
Ov
io din moment ce prefer sa dau 25 roni sa traversez cu bacu', clar ca nu ma intereseaza ce fac aia cu autostrada lor!

sa si-o bage'n rect impreuna cu coada de 7km de masini care se formeaza la iesire
Como
E vorba despre cabinele de la Cernavoda? Alea existau de la inceput. Sau au pus altele?
vijelie
Da, la intrarea in Mamaia.
b34uen
pai pana ajunge autostrada la mamaia...
Serje
Deci nu mai trebuie autostrazi daca o sa fie cu taxa? Chiar credeti ca o sa scape astia oportunitatea de pune taxe peste taxe?
logan1.5dci
Eu gandesc ca A2-ul l-au platit romanii o data.
vijelie
De ISPA ai auzit?
logan1.5dci
Ba, cred ca mi-a scapat.

(ba , aici=negatie)
VladG
QUOTE(Ov @ 12 Feb 2009, 11:19)
io din moment ce prefer sa dau 25 roni sa traversez cu bacu', clar ca nu ma intereseaza ce fac aia cu autostrada lor!

sa si-o bage'n rect impreuna cu coada de 7km de masini care se formeaza la iesire
*




Si eu fac la fel. Chiar imi place drumul ala prin sudul Dobrogei, desi nu e cel mai bun dpdv al calitatii asfaltului.
Decat sa vad toti dobitocii depasind pe banda de urgenta si sa pierd ore bune blocat, trec cu bacul si merg relaxat.

Sa termine mai repede autostrada aia si sa bage taxa pe ea! Asa n-o sa mai fie plina de harburi care nu pot tine un 70km/h!
Tot ce vreau e sa ajung repede si la destinatie. Placerea condusului o ai pe serpentine, pe un drum de munte, nu spre mare...
denisCT
Si pe contrasens o sa fie taxa?
craciun.mihai
Pt. initiatorul topicului: e clar ca nu ai mers pe autostrada daca nu stii ca DE MULT sunt statiile alea in constructie (pe la Fetesti parca sunt).

Vorba unuia de pe aici, de ce sa ma zgarcesc pt. cativa bani sa nu merg pe drumul cel mai usor ?
C@talin
Uite insfarsit un exemplu cum,ca romanu e nepasator,baga taxe asta e,platesc.
Si a mai zis cineva paici,ca romanu poate renuntza la orice de la mancare la apa,numai la masina nu wink.gif
Nustu de ce ne mai miram de ce parlamentari sug din noi cat mai mult,pai daca nimeni nu face nimic,ei baga ,vad ca nu zice nimeni nimic,mai fura umpic si tot asa...
radian
Nu zice nimeni sa ne faca statul sosele, sa le si intretina, si sa le folosim moca, dar parca nici asta nu-i treaba sa ne ceara mai multe taxe in paralel.

Apropo de ISPA, doar sectiunile 4 si 5 (Drajna - Fetesti, respectiv Fetesti - Cernavoda) au fost finantate prin ISPA. Dar oricum un are nicio legatura cu intetnia de a percepe taxa de autostrada, fiindca finantarile ISPA sunt granturi.
tatabobu
Voi sunteti ferm convinsi ca-i vorba de taxa de autostrada, si nu de o taxa de pod?
radian
Uite la asta nu m-am gandit... Daca ii trece ideea prin cap lui Boc, scoate tara din criza, si primeste si premiul Nobel pentru economie. biggrin.gif La fiecare pod din RO sa perceapa taxa de trecere, ca doar nu poti face discriminare, la un pod iei taxa la altul nu. Sa asigure minim doua persoane pe tura ar insemna 7 - 8 noi locuri de munca / pod, nemai vorbind de substantiale cresteri ale incasarilor la bugetul de stat...
Kojak
QUOTE(SiloS @ 11 Feb 2009, 21:32)
Din cate am auzit A2 este o autostrada grozava... ai toate sansele sa dai cu capul de plafon daca mergi pe autostrada in regim de ... autostrada wink.gif .
*




QUOTE(razvan_3asy @ 11 Feb 2009, 21:58)
vroba unuia de mai sus, cand treci peste o viaducta cu viteza maxima legata dai cu capu in plafon plus ca risti sa pierzi stabilitatea masini, legat de taxa , daca o pune vom plati toti, pentru ca nici unu din noi nu are nici o putere sa se impuna acestei taxe(furt).
*



Imi permit un post-336-1110552475.gif

In primul rand, se spune viaduct, NU viaducta. wink.gif

In al 2-lea rand, am fost de curand (sambata trecuta) pe A2 si va pot spune ca problema racordarilor cu terasamentele ( racordarea pod - rampe, la capetele podurilor, acolo unde ziceti ca dati cu, capul in plafon) s-a rezolvat in proportie de 90-95% la podurile existente pe A2.
Au fost refacute ( nu stiu exact, insa nu cred ca s-au inlocuit si terasamentele de sub placile de racordare...asa ca s-ar putea sa fie o carpeala care sa tina doar pana in vara sau in cazul cel mai fericit pana la finele sezonului estival 2009 biggrin.gif )
Banuiala mea este ca au umblat strict doar la stratele rutiere, respectiv uzura de 4cm si cel mult si la binderul de legatura, atat. dry.gif
O interventie (solutie) mai complexa, de genul celei expuse mai sus ar fi necesitat inchiderea treptata a cate unei benzi de circulatie pe sens pe intreaga perioada a desfasurarii lucrarilor, ceea ce cu siguranta nu s-a intamplat.

Singurul pasaj unde inca exista probleme si unde de fiecare data imi injur colegii de breasla biggrin.gif , este chiar primul pasaj dupa breteaua cu centura Bucuresti (km 14 si ceva, parca) sau penultimul cum vii inspre Bucuresti, inainte de pasajul peste centura.
Acolo in continuare, simti ca-ti ieie zborul si cand "aterizezi" e jale in primul rand ptr. suspensile masinii, in conditiile in care am mers cap - coada pe tot A2 cu 160-170km/h (cu pedala la podea, cum zicea cineva mai sus tongue.gif )
Deci autobanda permite si se merge in conditii f. bune...deocamdata. smile.gif
logan1.5dci
cu voia sau fara voia noastra sad.gif , taxa pe A2 tot o sa se bage, se coace de mult timp. Acum depinde cand o sa o bage, sper sa nu o bage pe o autostrada neterminata.
Ov
QUOTE(VladG @ 12 Feb 2009, 11:01)
Asa n-o sa mai fie plina de harburi care nu pot tine un 70km/h!

*



ma bate al de sus daca mint zicand ca sunt d-ala de merge pe banda 1. De regula cand o iau pe autostrada nu ma mai dezlipesc de pe banda 2 decat cand vine altul in spate, lucru care se intampla FOARTE rar rolleyes.gif

dar ma seaca la culme sa se blocheze la iesire si sa-i vad pe imbecili pe banda de urgenta! ultima oara mi-a "zambit" un excrement d'asta cu un X5 si dinte de aur in gura de mi-a pierit instantaneu cheful de bravisme cu mine pe banda de urgenta blocandu-i pe cretini!

prefer sa merg mult mai incet si pe rute ocolitoare decat sa ma mai intalnesc cu d'astia in trafic, nu de alta dar ma mai apuca din cand in cand sa fac pe justitiarul si mi-e ca mi-o fur pana la urma blush.gif

si in plus, prefer la orice ora sa stau 1 ora la coada la bac decat o ora plin de spume la gura pe autostrada.
b34uen
QUOTE(logan1.5dci @ 12 Feb 2009, 14:02)
cu voia sau fara voia noastra  sad.gif  , taxa pe A2 tot o sa se bage, se coace de mult timp. Acum depinde cand o sa o bage, sper sa nu o bage pe o autostrada neterminata.
*


paltim la mamaia si o folosim de la cernavoda?
IRONICK
QUOTE(Kojak @ 12 Feb 2009, 12:59)
In al 2-lea rand, am fost de curand (sambata trecuta) pe A2 si va pot spune ca problema racordarilor cu terasamentele ( racordarea pod - rampe, la capetele podurilor, acolo unde ziceti ca dati cu, capul in plafon) s-a rezolvat in proportie de 90-95% la podurile existente pe A2
Serios? Sunt dn-uri mai bune decat jegul ala de autostrada.
QUOTE(b34uen @ 12 Feb 2009, 15:56)
paltim la mamaia si o folosim de la cernavoda?
dap
Kojak
QUOTE(IRONICK @ 12 Feb 2009, 16:59)
Serios? Sunt dn-uri mai bune decat jegul ala de autostrada
*



E adevarat, sunt DN-uri si E-uri mai bune, insa A2 nu e chiar asa de muci cum se plang multi. tongue.gif (exceptand primul tronson de 30 si ceva de km, care e pe sistem rutier rigid din dale de beton)

Sa-ti mai zic ca A1 e mai varza ca A2. wink.gif
IRONICK
Putin imi pasa de A1, eu circul lunar pe A2. Si din punctul meu de vedere este varza. Ori ca ai amortizoare noi sau vechi, ori ca ai masina mai bengoasa sau nu.
Kojak
Ce inseaman la tine "varza"?

Presupun (gresit sau nu tongue.gif ) ca daca-i asa muci cum zici, rulezi cu maxim 70km/h pe ea.
IRONICK
gropi, denivelari, treceri de pod cu salturi, etc ..?
logan1.5dci
Atata vreme cat e gratis eu nu cred ca e varza, e chiar buna, daca se baga taxa da ...e muci, varza, barza . biggrin.gif
Orice s-ar putea spune, ne salveaza de vizitarea pleadei de comune si satuce de pe DN-uri.



(daca se baga taxa)
Si e si stramba (curbata) ce nu au facut-o dreapta? Legam volanul cu o sfoara si puteam sa mai fac si altele pana la Bucuresti/Constanta. radmasa.gif
Kojak
gropi = unde? (s-au format pe prima banda insa au fost peticite de curand tongue.gif )
denivelari = da, exista
treceri de pod cu salturi = unul singur, restul s-au rezolvat (temporar)

12 Feb 2009, 17:30:
QUOTE(logan1.5dci @ 12 Feb 2009, 17:26)
Atata vreme cat e gratis
*



Nimic nu e gratis, platesti rovigneta, nu uita. wink.gif
logan1.5dci
Acuma nici nu stiu cum se socoteste, din rovigneta sau din taxa Basescu ?(care parca s-a bagat in combustibil). smile.gif

Sau din taxa ce va sa vina?
bion
QUOTE(Kojak @ 12 Feb 2009, 12:59)
Imi permit un post-336-1110552475.gif

In primul rand, se spune viaduct, NU viaducta. wink.gif

la stratele rutiere,  la binderul de legatura, atat. dry.gif
O interventie (solutie) mai complexa, de genul celei expuse mai sus ar fi necesitat
Deci autobanda permite si se merge in conditii f. bune...deocamdata. smile.gif
*


In al doilea rand http://dexonline.ro/search.php?lexemId=130294
http://dexonline.ro/search.php?cuv=strate
binder=sinonim cu legatura
Despre A2 sa-ti traiasca si sa fiti sanatosi amandoi wink.gif tongue.gif biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(Kojak @ 12 Feb 2009, 16:28)
gropi = unde? (s-au format pe prima banda insa au fost peticite de curand tongue.gif )
denivelari = da, exista
treceri de pod cu salturi = unul singur, restul s-au rezolvat (temporar)
o da, s-au rezolvat, este perfect acum. radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.