Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa invocam viciul de procedura
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
kaput
Deschid topicul acesta pentru ca se poate intampla sa inghitim galusca si sa o luam pe coaja de la "organ" chiar daca nu suntem de vina. (adica organu este pus pe japca)
Aici cred ca poate interveni si nestiinta noastra in ale regulamentului. sad.gif
Asa ca daca este cineva care a patit ceva mai dubios poate ne spune si noua ca sa ne ferim.

Si ca sa fie prima incep eu:
ma opreste organu pe bulevardul x si imi cere actele pretextand ca am depasit viteza legala, incep eu sa oracai, el il cheama pe "colegu" de pe radar prin statie acesta confirma ca aveam 68km/h. Ok, toate bune si frumoase. imi cere buletinu' spunand ca-mi vine amenda acasa. Eu fac gura dar ma grabeam si il las in pace mad.gif
O sun pe mama si ii spun ca o sa-mi vina o amenda acasa (domiciliul actual nu coincide cu cel de pe buletin alt oras, nu mi-am facut mutatia) si sa o plateasca repede era 22 Decembrie si nu vroiam sa intru la suma dublata.
Vine amenda o plateste mama si cand ajung acasa vad si eu procesul "oral" : Viteza de xx km/h pe Bulevardul Y nu "X" (si la mare distanta de acesta) si martor "caseta nr. 2". Ce sa mai zic pentru 600 mii lei nu am mai facut gura, dar nu este normal.
Exemplele cred ca pot continua.
brigada_diverse
da..am patit in cta
aici vin aia cu caracatita cand opresti si pui avaria mai ales pe bdul tomis
si am oprit sa las pe cineva si politatiu un pic mai jos cu masina cu caracatite
am oprit, dau mana cu colegul din masina, cand iese s-au aprins avariile din cauza alarmei....
hop...vede politistu...vine...ca actele la control, bla bla...
si i-am invocat exceptia din lege, spunand ca nu se considera oprire "pt a cobora sau urca pasagerii atata timp cat nu incomodeaza traficul"...nefiind nicio alta masina pe bulevard...am avut dreptate..s-a uitat pe acte, m-a felicitat ca stiu legea...si al revedere

a doua oara cand traversam pe la colt de traza, pe langa trecerea semaforizata(era rosu dar nu trecea nicio masina)....ca pieton am invocat faptu ca e colt de strada si am voie dar nu prioritate sa traversez, si imi asum raspunderea daca ma loveste vreo masina
slaiciprian
oameni buni, faceti contestatie. scrieti acolo ce vreti numai scrieti. costa 1,5 lei o contestatie. eu fac si cand nu am dreptate. de obicei judecatorii sunt binevoitori si transforma amenda in avertisment. ramai cu punctele, dar parca faptul ca scapi de amenda te incalzeste.
klaus
Bun, si in afara de faptul ca acest topic e un fel de "zidul plangerii", ceva care sa aiba legatura cu titlul (stiu si eu, care sunt viciile de procedura, cum le-ati folosit, ce procedura ati urmat etc) aveti?
Nu de alta, dar si o baba de la tara stie sa se planga, nu trebuie multa facultate pentru asta.
vijelie
Iar o sa apara spamul ala despre cum trebuie sa intimidam gaborul si radarul lui...
slaiciprian
QUOTE(klaus @ 12 Feb 2009, 10:04)
Bun, si in afara de faptul ca acest topic e un fel de "zidul plangerii", ceva care sa aiba legatura cu titlul (stiu si eu, care sunt viciile de procedura, cum le-ati folosit, ce procedura ati urmat etc) aveti?
Nu de alta, dar si o baba de la tara stie sa se planga, nu trebuie multa facultate pentru asta.
*




Motive de anulare a procesului-verbal de contraventie
Motive de anulare a procesului-verbal de contraventie sunt selectate din hotarari judecatoresti care au anulat procese-verbale de constatare a contraventiei:

- neprezentarea probei radar in instanta;

- politistul nu mentioneaza distanta de indicatorul care interzice oprirea/stationarea si nu mentioneaza numarul casei in fata careia a fost oprita masina;

- politistul nu mentioneaza unde a stat autovehicolul, era sau nu pe partea carosabila, adica era sau nu sub incidenta indicatorului care interzice oprirea/stationarea;

- mentionarea mincinoasa a numarul casei si a distantei fata de indicatorul care interzice oprirea/stationarea;

- necorelarea intre distanta de la indicatorul care interzice oprirea/stationarea si numarul casei in fata careia era oprita masina;

- nementionarea motivelor care au dus la intocmirea unui proces verbal care nu contine datele cerute de lege;

- nu sunt mentionate obiectiunile contravenientului;

- lipsa semnaturii agentului constator;

- lipsa mentiunilor cu privire la numele si functia agentului constatator;

- nerespectarea formei cerute de lege a formularului pe care s-a facut PVB;

- stabilirea amenzii contraventionale in suma totala, fara sa indice sanctiunea aplicata pentru fiecare din contraventile stabilite;

- politistul nu este specializat si/sau nu are dispozitie din partea Inspectoratului General al Politiei Romane de a exercita controlul respectarii normelor de circulatie rutiera si de a aplica masurile legale in cazul in care exista incalcari ale normelor privind circulatia pe drumurile publice;

- contravenientul nu era de fata si nu putea sa faca obiectiuni;

Lista de mai sus prezinta doar o serie de motive de anulare a procesului verbal de contraventie.
vijelie
Tema e "cand ne opreste caschetosu' ", scrie in titlu, nu la tribunal.
Marty
Sapcaliul se lasa f. usor intimidat de introducerea unei hartii (de fapt e cam plastic) dreptunghiulare in talon.
vijelie
Eu am scapat si cu niste cotlele de porc odata.
ady77
QUOTE(Marty @ 12 Feb 2009, 10:21)
Sapcaliul se lasa f. usor intimidat de introducerea unei hartii (de fapt e cam plastic) dreptunghiulare in talon.
*


Hartiile sunt mai mici de cand cu criza? tongue.gif
slaiciprian
QUOTE(vijelie @ 12 Feb 2009, 10:18)
Tema e "cand ne opreste caschetosu' ", scrie in titlu, nu la tribunal.
*




ce folos ca stii tu legea si nu o stie el? poti sa invoci tu vicii si legi ca de cele mai multe ori habar nu are despre ce vorbesti. decat sa ma cert cu el pe strada, sa-mi stric ziua, il las sa scrie ce vrea, rezolv la tribunal.
Victoras2001
Io nici nu ma cert. Sar la bataie.
Kojak
sau il iei direct pe capota si gata biggrin.gif
argon
pe mine nu m-au oprit de ani de zile, ma stiu toti, iar in alte judete merg si eu atent si regulamentar naughty1.gif
vijelie
Nu te-au oprit nici macar sa-si faca o poza cu noul tau volan? rolleyes.gif
Radduu
QUOTE(Victoras2001 @ 12 Feb 2009, 13:50)
Io nici nu ma cert. Sar la bataie.
*


sa faci la fel si cu un grup de cetateni colorati.....daca tot esti atat de tare
klaus
QUOTE(slaiciprian @ 12 Feb 2009, 10:11)
- necorelarea intre distanta de la indicatorul care interzice oprirea/stationarea si numarul casei in fata careia era oprita masina;
Exista o distanta anume prevazuta in lege pentru actiunea indicatorului? Sau e pana la prima intersectie sau pana la indicatorul de anulare? Ce conteaza daca sunt 100 metri de la indicator sau 50 metri, daca pana in fata imobilului nu e nici o intersectie sau indicator de anulare?
QUOTE(slaiciprian @ 12 Feb 2009, 10:11)
- nu sunt mentionate obiectiunile contravenientului;
O, da, imediat se anuleaza cu asta...
QUOTE(slaiciprian @ 12 Feb 2009, 10:11)
- nerespectarea formei cerute de lege a formularului pe care s-a facut PVB;
Da ce dracu' a facut politistul procesul verbal de mana complet, nu pe tipizat?
QUOTE(slaiciprian @ 12 Feb 2009, 10:11)
- contravenientul nu era de fata si nu putea sa faca obiectiuni;
Asta e chiar de tot rasul. Deci daca iei amenda de parcare neregulamentara trebuie sa fii de fata ca sa faci obiectiuni? Dar amenda de radar cu camere fixe?

IRONICK
QUOTE(Marty @ 12 Feb 2009, 10:21)
Sapcaliul se lasa f. usor intimidat de introducerea unei hartii (de fapt e cam plastic) dreptunghiulare in talon
QUOTE(vijelie @ 12 Feb 2009, 10:22)
Eu am scapat si cu niste cotlele de porc odata
Pai si au avut loc in talon?
slaiciprian
politistul este obligat sa scrie in dreptul carui imobil esti stationat. am castigat o contestatie ca a gresit nr de imobil. am facut poze si gata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.