Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare contacte usi DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
ALY89STAR
Salutare!

Cu toate ca o sa o cam "dau in barci" o sa ma leg si eu putin de topicul acesta...daca nu e cu suparare colegu' Orbazan!!

In primul rand si eu sunt unul dintre acei posesori de DACIE care fac pe UZINARUL ARGESEAN....adeca fac pe masina ceea ce trebuiau sa faca ei!!
prin asta a se intelege:
-antifonat tot interiorul masini cu vopsea cauciucata(vreo 10 litri...un superGROSstrat)
-peste vopsea..PASLA AUTO(din targ...vreo 4 metri patrati a 40ron metru)
-si multe altele
...aa...ITI RECOMAND CU CALDURA....nu se mai aude nici motorul asa tare, nici usile, nici ploaia pe plafon ...etc!!


Asa...si cum titlul topicului este legat de securizare....si tocmai ati aflat ca port o mare ura inginerilor "L" DACIA va intreb....

Am cumparat 4 contacti de usa...nu e problema cum se leaga ca sunt ELECTRICIAN ELECTRIC laugh.gif laugh.gif dar vreau sa-mi spuneti din ce ...KK meu este facuta tabla de la stalp ca am stricat 2 burghie FEROSPECIAL si strambat 3 dalea din fiert mort(la 1leu sacul)!! huh.gif

A...da...4..pentru ca il schimb pela de la sofer si ailalti 3 sa pun acolo unde trebuia sai puna DACIA!!!

Ps:...am folosit si cherneru si bormasina e BOSCH...si da si inca un om...deci nu e vina mea!!

Cu respect!
Maskatu
uite domne, si noi ziceam ca super nova are tabla proasta, si colegu ALY89STAR a stricat toata flota de burghie, si tot nu a reusit sa dea o gaura radmasa.gif Cum vine asta "electrician electric"? laugh.gif

Lasand gluma deoparete, buna ideea cu contactii de usa ! Si eu ma gandeam la varianta asta, dar cand ma gandesc ca trebuie sa dau gauri... ma apuca plansul. Incearca si tu cu un burghiu mai "scump". Stalpul de pe mijloc e cam singurul loc unde e tabla mai "groasa" la masina... babuiesc ca acolo vrei sa le montezi pe cele pentru spate nu? Adica exact cum sunt cele pe fata... dar pe stalpul din mijloc si cum inchizi sa loveasca contactii. Spun asta pentru ca loganul are altfel contactii din spate... ii are pe "oala" aceea exact in colt jos.

PS cat costa un cotact?? si de unde i-ai luat?
ALY89STAR
Salut! biggrin.gif

Ma bucur ca am ridicat moralul! wink.gif

QUOTE
uite domne, si noi ziceam ca super nova are tabla proasta, si colegu ALY89STAR a stricat toata flota de burghie, si tot nu a reusit sa dea o gaura radmasa.gif Cum vine asta "electrician electric"? laugh.gif

Electrician pentru ca sunt , electric pentru ca sunt si nebunache....(fac foarte multe nazbatii cu c.e. inca de pustanel..adeca de la 10 ani....acum am 19 sunt mai....electric radmasa.gif !!!

Asa...contactii de usa din AUTOVIT de pe primul rand la omul acela care are numai deastea de uzina....au fost 4ron bucata, 15ron setu!!

Cat despre nenorocul meu.... blink.gif ...da...tata e lacatus si cu toate astea si cu burghiurile FEROS si tot nu am reusit sa patrund complet...

Si repet...nu am contacti pe usile din spate si nici fata pasager ..am doar la sofer!

La pasager a mers....ca aproape ca era gaura...dar in spate cred ca miai dat o idee..
adeca sa pun contactul pe oala masini...perpendicular pe masina...ar fi interesant!!!
Dar...daca dupeaia arata ca dreaq!! huh.gif huh.gif

Te salut!

Maskatu
Banuiesc ca ai macar un prieten cu LOGAN... daca ai, uita-te cum are loganul contactii in spate si o sa intelegi cum sunt pozitionati... In orice caz am cautat poza pe net cu ghidusia si nu gasesc asa ca iti dau un exemplu... cam pe aici imi aduc eu aminte ca erau!
ALY89STAR
Multam Maskatu pentru promptitudine...

Uite chiar azi am sa incerc sa dau o gaura acolo...dar as vrea sa fie cat mai ..inteegi tu...ca sa nu se agate "aceia" prin ele...!

De ajuns ca mi-au spart cam toate plastice de pe la torpedou si consola cu picioarele lor!!

Te salut!
Maskatu
Eu zic sa studiezi cum vine la logan intai, nu sa dai gaura asa... loganul are altfel contactii de usa din spate. Plus de asta inainte de a gauri trebuie sa vezi daca ramane spatiu suficient incat atunci cand e inchis contactul sa se inchida usa normal. Si trebuie sa vezi pe unde tragi firele. E o idee buna totusi cu conectorii pentru spate. Noapte e incomod sa ai treaba la usile din spate si sa stai sa deschizi una din usile din fata ( eu am si la usa din fata pasager conector).
djasu82
eu in loc sa gauresc usa as folosi un senzor hall un mic magnet si un tranzistor pentru comanda un releu sau ma rog ...
aluibasarabeanu
Fratilor,eu am pus contacte de cielo care sunt foarte bune dar au gaura mai jos.Gaura am dat o cu surub autofiletant si a intrat din prima...o fi a mea din alta tabla...!
ALY89STAR
Salut!

Vina era a mea...(Sunt din aceeasi tabla toate "dele dreaq")

Eu vroiam sa dau gaura imediat in zona de sub opritor si acolo am observat ca este o intaritura pusa...o elisa ceva..nustiu exact!

Jos acolo cam la 10 cm de opritor am dat si eu gaura ieri...a mers in sfarsit...dar as fi vrut sa nu se vada...deaia tinteam sub opritor!

..Numai bine!
Maskatu
Am cumparat azi contacti de "dacie", vad ca difera un pic de cei care ii aveam eu, cred ca sunt pentru 1310. Sunt foarte buni, i-am schimbat pe cei de pe fata pentru ca erau tociti si nu prea mai faceau contact bine. Au costat 6 lei ambii contacti .
capu14rox
Vreau si eu sa pun contacte la restul usilor, dar legaturile cum le fac, le leg la cel de la sofer sau?stima
Maskatu
Este foarte simplu. Ai nevoie de aproximativ 5-6 metri de cablu mai grosut daca se poate. Eu am pus cablu de difuzoare de 2,5 parca (aveam deja).

Scoti plasticele laterale de la pragurile din interior, si tragi fir intre prag si protectia de plastic. Eu am tras de la usa soferului la usa spate stanga, iar de la usa pasagerului fata la usa spate dreapta. Mai exact te legi de firul contactului usii care este defapt "minus", pana in stalpul central. Dai gaura aproximativ deasupra opritorului de usa, dai inca o gaura mai mica pentru prinderea cu surub, legi firul la contact si repeti operatiunea pe partea cealalta.

Uite si poze aici, sa vezi exact unde trebuie sa ii pozitionezi astfel incat sa calce bine usa pe ei.

bafta
capu14rox
Mersi mult, chiar mult m-ai ajutat, eu in dreapta fata nu am, daca trag fir de la cel din fata stanga la toate este ok, la porbagaj am contact si este legat de la alarma, ce ma sfatuiesti sa trag de la acel fir de alarma care duce la pobagaj sau de la usa stanga fata.stima
gcgeorgescu
eu am pus dreapta fata si spate amandoua la aceasi pozitie ca cel de la sofer si l-eam legat pe toate de el si e ok. in portbagaj am unul dar de la casetofon .pe direct , cand deschizi portbagajul se aprinde lumina si invers
apropo operatiunea cu gauri cu tot mi-au facuto cei de la un service de montat alarme camere marsharier , etc.
djasu82
barim ti-a dat si cu grund unde ti-a dat gaura sau deja a ruginit ?
Maskatu
Nu rugineste acolo ca este pe stalp. Si eu am dat gauri asta vara si nu am probleme. Tabla la stalpii centrali este rezistenta. Abia am reusit sa dau gaurile cand am montat contactii.
djasu82
orice fer perforat face contact cu oxigenul si rugineste daca feru nu e protejat.
Maskatu
Sunt 2 straturi de tabla acolo... pana rugineste mai e. In fine, o sa dau la anul cu un pic de grund. Multumit? dry.gif
Laika
QUOTE(Maskatu @ 26 Nov 2010, 20:57)
Sunt 2 straturi de tabla acolo... pana rugineste mai e. In fine, o sa dau la anul cu un pic de grund. Multumit?  dry.gif
*



unpic mai are si ajunge ca reload-ul gun3.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.