Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum montez parbrizul de unul singur?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Mr_Devil83
Deci dragii mei o intrebare:

Cum montez parbrizul de berlina?

I-am pus chederul si ma chinuiesc sa il prind pe tabla si nu imi iasa nicicum.

Un sfat practic este de apreciat si cat se poate de urgent ca diseara am nevoie de ea. smile.gif
CandyMan13
si eu am aceeasi dilema,stiu ceva de un montat cu snurul,dar nu prea stiu cum sa explic:(de altfel am montat o singura data si Doamne,m-am chinuit.Atcineva?
bucatzel
Singur, cam greu, dar ce sa zic, gasesti tu un vecin care sa bea o bere tongue.gif .

Pe tot santul de la cheder, de jur imprejur, pui sarma (periculos, poate taia chederul), sau fir de curent , sau sfoara (preferabil sfoara de balotat, ca aia ii suficient de rezistenta)

Pui geamul pe dinafara peste tabla, cu capetele la sfoara inauntru, si finut, tragi de capetele de sfoara astfel incat chederul sa treaca peste tabla. Am auzit (tot pe aici pe forum) ca ar fi util sa dai santul de la cheder cu vaselina, ca sa lunece mai usor sfoara. N-am idee cat de recomandat este.

Nu-i greu, nu dureaza mult, dar necesita grija si indemanare. Nu forta, ca daca torsionezi geamul s-ar putea sa ai dupa aia mai multe geamuri mici de tot tongue.gif .

Cam atat imi mai aduc aminte, dar singura data cand am luat parte la asa ceva, o fost acum muuuulti ani.
vis-a-vis
QUOTE(vis-a-vis @ 6 Aug 2005, 22:31)
Din experienta mea NeVoita, in schimbat parbrize si lunete (cred ca a avut unu boala pe mine si mi-am gasit luneta sparta de 3 ori de cate o sticla sau cate un borcan, ba am luat nenumarate pietricele in parbriz la diferite viteze si s-au extins crapaturile si a trebuit inlocuit, ba am mai spart la un papuc luneta aia prost protejata cu un sul de linoleum, plus de asta au auzit prietenii ca am capatat experienta si au dat buluc peste mine smile.gif ) am observat urmatoarele:
Daca parbrizul (luneta) e prost din fabrica (este mai mare, sau prost indoit) nu se va aseza in veci sau chiar nu va intra unde trebuie.
Daca se da cu cine stie ce smacuri in garnitura, acolo unde vine geamul, garnitura nu va mai putea fi refolosita la o eventuala reinlocuire (raman cioburi in interiorul ei).
Daca se pune vaselina intre garnitura si caroserie, tapiseria se va imbiba cu vaselina si va arata ca dracu, plus ca dupa montare parbrizul cu tot cu garnitura va avea tendinta sa iasa.
Recomand ca dupa montare sa nu se etanseze imediat, sa se mearga cateva zile, parbrizul se va aseza singur in pozitia optima si ar fi bine sa nu fie impiedicat sa faca acest lucru. E bine sa fie ajutat apoi putin, impingand in parbriz pe la colturi.
Eu am scos in felul urmator parbrizul:
-am luat o surubelnita mai lata in bot.
-am bagat prin interior, la partea superioara (de sus) garnitura, pe sub tabla.
-am bagat toata latura si colturile de sus
-apoi am impins.
E bine sa mai fie o persoana care sa stea afara si sa tina de parbriz ca sa nu il impingeti prea tare si sa se loveasca de capota si apoi sa curga pe jos smile.gif

La faza de repunere la loc:
-am infipt in caroserie partea de jos a parbrizului, bagat in garnitura.
-am pus o sfoara de jur imprejur si am prelungit capetele pana la colturile de jos.
-am tras de sfoara, gradat, cand dintr-o parte, cand din alta (rabdare mare pe la colturi, sa se aseze bine)
-am impins in parbriz pe la colturi si am lovit cu pumnul strans, foarte aproape de garnitura, ca sa se aseze.

Operatia de montare nu ar trebui sa dureze mai mult de 5 min.
idem cea de demontare.

E important ca adanciturile care sunt pentru scurgere sa fie curatate inainte de montare si sa inaltata putin garnitura in zona pt a circula apa infiltrata in zona. (uneori sunt mici bucatele de plastic sau cauciuc in zona care ies cam urat de sub garnitura si unii le cam scot de acolo, ca da urat smile.gif )
Personal n-am facut nici o alta etansare, cu silicon sau altceva.
*


PH-06-BOA
In loc de snur sau sarma, poti folosi un carligdin sarma oteloasa, indoit la 90 de grade, si la capatul scurt(vreo 5 cm) il ascuti si ii rotunjesti varful, pentru a-l putea introduce pe sub marginea chederului, iar la celalalt capat ii mai faci o bucla , sa nu -ti alunece din mana cand tragi de el. Asezi chederul pe parbriz, dupa ce l-ai curatat, il ridici in pozitia de asezare si il pui pe rama in partea de jos, impingand de geam catre interior, iar cu carligul , tragi pe rand toata marginea de jos , catre afara, pentru a permite chederului sa se lase cat de jos. Deschizi usa, treci mana stanga printre usa si stalp si apesi pe geam iar pe dinauntru, cu acelasi carlig, incepand de jos, tragi pe rand de sorici pana acopera rama si ai ajuns la coltul de sus. Treci in partea cealalta si-ti iei repere sa vezi daca e pe jumatate, la nevoie impingi in patea in care trebuie cu o mana, iar cu cealalta bati uso pe lungimea laturei de jos, pentru a-l vibra sa-i produca alunecarea.Dupa ce l-ai bagat si la celalalt stalp, tot cu o mana pe afara tinand presat iar cu cealalta si carligul tragi pe rand buza chederului, mai il asezi putin batand usor pe laturile din lateral, cam pana la 3/4 din inaltime, ca daca te duci mai sus, risti sa-l indoi. In aseasta faza, latura de sus, pe interior, trebuie sa fie alaturata de rama, de capitonaj. Daca nu e, il mai asezi pana se apropie, dupa care, incepand de la colturi catre centru, operezi cu carligul, in acelasi mod,cand dintr-o parte, cand din alta, pana completezi latura.
Eu nu m-am descurcat (poate pentru ca nu am agreeat ) cu snurul, ca daca chederul e inbatranit, il sfasie, scoate capitonajul in afara. Cu carlig, nu trebuie al doilea om, si am bagat foarte multe. Un corp dur, il poti dirija cum vrei. Sfoara se duce cam unde vrea ea.
Mr_Devil83
pana la urma am sunat un prieten si a venit si mi l-a montat el. Eu am impins din exterior si culmea, tocmai atunci mai aparuse cineva pe la mine si doi l-am tinut in pozitie apasat din afara iar el l-a tras cu sfoara inauntru. Pentru finisaje s-a folosit o surubelnita dreapta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.