Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Astral vs Czone
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
slider2
am si eu o mica nedumerire, as cam fi tentat sa-mi fac abonament la astral si sa aleg pachetul 3play digital medium. e foarte interesant din punct de vedere al pretului, dar nu stiu nimic de internetul de la ei. in pachet scrie pana la 10mbs, dar nu spune unde se atinge aceasta viteza (extern, national, retea). momentan eu am internet de la czone, am abonamentul czone junior multimedia. am viteza la net 4mbs extern, 50mbs national, si 100mbs in reteau czone, dar acestea sunt valorile maxime si negarantate. sunt foarte multumit de internet, foarte rar am avut probleme cu el.
si la czone au o oferta cu televiziune, telefonie si internet si chiar am un astfel de abonament facut de mai bine de 1an la ei, dar televiziunea nu mi-a fost instalata nici acum, iar telefonia pana in craciuna abia. bine ca nu platesc decat serviciile care mi le ofera momentan (doar internetul adica, telefonia fiind gratuita). in contractul pe care l-am semnat se specifica dublarea vitezei la internet, lucru care s-a si intamplat de altfel. la astral am observat ca internetul este prin modem, in timp ce la czone este prin cablu direct (utp).
vreau sa stiu parerile celor care au internet de la astral, cum li se pare, ce probleme au, cam ce viteze au (mentionez ca eu la download am de obicei viteze de peste 5mbs, maximul fiind de 11,2mbs, iar media cam 7,5mbs). la astral pot alege un pachet doar cu telefonie si tv, dar daca merita si internetul as alege pachetul complet.
vijelie
Vrei sa spui UPC.
slider2
da upc, astral tot aia e.
sorin1983
czone a fost luat integral de RDS... deci dilema e intre RDS si UPC smile.gif eu din ce am tot auzit Rds sta mai bine...
adip
Eu am fost eeeeextreeeeem de multumit de Astral/UPC, net pe CATV. In 3 ani si ceva de contract daca am avut 5 ore de downtime insumate, din care 3 datorita lui fiu-meu care a apasat pe butonul "internet" de pe modem fara sa ne dam seama.
Altii au horror stories cu Astral, chemat OPC, chestii de-astea. Cred ca in mai toate situatiile conteaza foarte mult zona, calitatea retelei si numarul de abonati la Internet.
Tot ce pot sa spun e ca, daca as avea acum calitatea netului pe care am avut-o de la Astral in Bucuresti, m-as face isepeu.
Ov
si eu am avut de ales exact intre ce ai zis tu si am ales UPC dintr-un singur motiv: pot sa pun mai multe calculatoare (fara linuxuri&stuff, un simplu router) pe aceeasi sarma de net.

In rest ce sa zic, au si ei belele lor ca oricine, dar per total sunt multumit.

aveam pana acum 1 sapt 3 play medium si acum am 3play digital medium.

13 Feb 2009, 14:18:
despre viteza: de pe torrenti din ro 1,1MB/s constant
extern depinde de noroc, dar in general o valoare de 5Mb/s este mai apropiata de adevar.
argon
destul de nasol, pe RDS am pe extern 3-4 MB/s, abonamentul de 35 ron cu fix si mobil inclus.
Merced
Ti se pare ca-i extern, prinzi peering si din .ro. Eu recomand daca vine vorba de dat jos multe chestii de pe trackere romanesti, RDS. De pe intern iau cam asa, deci mi-ar fi greu sa ma intorc la viteze de genu' 1-2Mb/s :

[attachmentid=1627500589]
slider2
merced are dreptate, pe extern viteze micute, doar cand mai prinzi cate un romanas mai urca.
oricum am fost azi la un oficiu upc si o intreb pe aia: auziti dar viteza asta de 10mbs cum este?? este viteza maxima, minima garantata, este pe extern, intern, pe retea??
raspunsul ei: blink.gif si imi intinde o carticica cu numarul de la departamentul tehnic al upc, si imi spune: sunati aici pentru mai multe detalii.
pana la urma nu cred ca o sa renunt la netul actual, probabil ca inloc de 3play digital medium, o sa iau 2play digital medium, adica doar tel si tv.
ma incanta faptul ca la tv au 103 programe, printre care cam toate discovery, mai multe de sport. telu nu ma intereseaza, ca am mobil cu multe minute.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.