Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema display
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
ANTIdacie
[Salut!Am si eu un laptop FUJITSU SIEMENS si am o problema mare cu display-ul!Are cumva culorile inversate in sensul ca in momentul cand se incarca windows-ul din culoarea neagra se vede totul rosu, cand intru si in windows totul cam tremura si in plus nici o culoare nu este corecta, predominand rosu.Cand deschid un film nici nu mai imi ruleaza pe display-ul laptop-ului!Am conectat un monitor extern pe care am imagine perfecta!Ce credeti ca are?
[attachmentid=1627500744][attachmentid=1627500745]
DragosP
QUOTE(ANTIdacie @ 14 Feb 2009, 09:20)
...Ce credeti ca are?

Nevoie de monitor extern.
argon
QUOTE(ANTIdacie @ 14 Feb 2009, 10:20)
Ce credeti ca are?
*



e defect!? unsure.gif
dizzy
e defect stricajul!
Cupleaza un monitor extern. Daca mege bine cu ala verifica LCD-ul;
Daca nu merge bine nici cu ala e probabil placa video.
Executron
Hmm Fujitsu Siemens... Am observat ca au unele probleme la conectarea monitorului.

Desfa laptopul si atentie la panglica care leaga placa video de monitorul laptopul (in spate pe undeva). Vezi cumva sa nu fie ciupita.

Nu stiu ce sa zic este un defect destul de ciudat al unui LCD, dar tot ce-i posibil.
Asi
o fi vre-un feature.. citeste manualul de la laptop si vezi ce functii ai pe la "Fn + ... " ca cine stie ce ai apasat pe acolo.. poate o fi vreun feature pt inversarea culorilor din cine stie ce motive. Sau poate trebuie sa reglezi saturatia, luminozitate, etc
pick73
cea mai probabila defectiune e contactul imperfect al panglicii (asa cum bine a amintit mai sus Executron). Am mai intalnit problema, e drept nu atat de evident, in cazul conectarii imperfecte a monitorului (extern) la calc.
ANTIdacie
Sincer nu prea m-as baga eu sa desfac laptopul.M-as duce la un service dar din ce am obs la prima vedere ca imi dadeau preturi de peste 3 mil unii chiar 4-5, trebuie sa aleg cu grija service-ul!Poate imi recomandati unul...
multumesc pt sfaturi
tester
uite pe blogul asta ( http://notebookdoc.blogspot.com/ ) sunt doua tutoriale... unul pentru cum se desface un fujitsu pentru curatare radiator dar macar iti faci o idee cum se desface... iar al doilea e cum se schimba un ecran lcd la un hp in mare treaba e la fel.... daca ai fi fost din zona iasi bacau te ajutam eu... dar asa e mai bine sa iti bagi tu nasu ca iesi mai ieftin... wink.gif
Executron
Oho... La un service iti iau bani frumosi pt orice rahat. Cel mai simplu da search pe net la modelul tau de laptop si daca e un model comun gasesti un tutorial pentru el.

Exact cum a zis tester, e util sa stii cum sa-l desfaci pentru a mai curata din cand in cand coolerul wink.gif.

Preturile alea 3-4-5 mil probabil se refera la toata placa de baza ca altfel nu cred ca o panglica e 100 Euro smile.gif. Sunt in stare aia sa recomande schimbarea placii video sau de baza in cazuri d-astea.
cosmin_2300
Nu se pot seta culorile ca la un monitor normal ? Poate si-a bagat cineva nasul pe acolo ... unsure.gif
BlaueCorsa
Nu-s electronist, dar daca nu ma lasa memoria afisajul color are la baza pixeli compusi din 3 subpixeli (rosu, verde, albastru) pe baza carora se obtin culorile. Inclin sa cred ca ai un contact defect (negru = absenta curent prin subpixeli, dar tie iti alimenteaza totusi pe rosu).
nickey
Am avut si eu aceeasi problema cu un Toshiba. Se vedea exact ca la tine, in poza nr. 2. Problema a fost mufa care vine de la monitor si intra in placa de baza. La mine banuiesc ca e din cauza ca l-am folosit mult pe picioare, prin pat, unde suprafata nu e perfect plana. L-am desfacut si deasupra mufei i-am pus o bucatica de plastic (initial am incercat cu carton, dar nu a durat mult), apoi am strans bine carcasa si de vreo 2 luni nu mai face.

paul_damian
Pare defect hard. Garantie nu mai ai? De obicei e doi ani la ele.
CriSTI68
problema asta am avut-o si eu la monitorul meu LG L1717S, a fost dus la garantie si reparat, am intrebat acolo si am pimit raspuns, toate monitoarele LCD au un modul digital, acel modul la mine sa stricat si a trebuit inlocuit, acum merge fara probleme
ANTIdacie
garantie din pacate nu mai am deoarece am avut proasta inspiratie sa il cumpar din metro unde cei de acolo la timpul respectiv ofereau 1 an garantie(bine tornado erau importatorii).Este f ciudat deoarece acest laptop a stat 98% pe un birou doar de 2 ori a ieisit din casa si nu ma asteptam la asa ceva!
nickey
Incearca totusi ce am zis eu, ca nu e greu de facut.
b3ny
la servici am un lcd si intr-un timp mi se vedea ca la tine in poza 2.m-am gandit ca driver-u de vina,am instalat si am dezinstalat tot felul de driver-e pana cand am simtit ca mi se urca sangele in cap si i-am dat o palma.ce sa vezi si-a revenit imediat,dar cum misti de mufa aia a monitorului in care intra cablul din placa video o ia razna din nou!
probabil si la tine e tot ceva de genu,vezi daca o poti fixa cumva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.