Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cred ca e gata motorul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hordeagabriel
Ideea e ca motorul imi mananca foarte mult ulei. Nu pot sa spun exact dar aproximativ in 500 km am completat 1 litru de ulei. Pata de ulei sub masina nu am observat si nici scut nu am. Motorul merge bine nu simt o scadere de putere. Fum nu scoate decat foarte putin insesizabil. Eu banuiesc ca e gata setul motor..In vara am facut un test de compresie si a iesit asa : Piston1: 9,3 Piston2: 9,5 Piston3: 9,5 Piston 4: 10. Voi ce parere aveti?
Stiu ca se spune ca o segmentare e doar o frectie la un picior de lemn dar in conditiile in care nu pot sa investesc o suma mare se merita?
nelu_1985
e cam mica comresia, dar mai poti merge putin, eventual cand faci schimbu de ulei ii poti baga cate un aditiv mai bun pentru reducerea consumului de ulei si ulei bun totodata, cu presiunea cum stai?
bogdan_90
poate ca s-au dus segmentii de ungere.
ndragos
LA CE SETURI SE FAC ACUM MAI BINE SCHIMBI MOTORU ACUM JUMA DE AN AM FACUT MOTORU SI AM DAT 7 MIL CU TOT CU MANOPERA DA NU SUNT MULTUMIT DE PIESE NU SE MAI FAC DE CALITATE ASA CA MAI BINE INCEARCA O SEGMENTARE
hordeagabriel
Presiunea sta la jumatate la 2000 de ture cu motorul cald. Nu stiu daca e bine sau nu.
brigada_diverse
regula este 0,7 la ralanti si min 4 la 4000 de ture....
se incadreaza in limite e buna
presiunea nu tine de set, ci de arborele cotit, pompa de ulei si pinionul delco
hordeagabriel
Deci ce e de facut? Sa incerc un ulei de calitate plus un aditiv? Sau o segmentare? Sau doar un aditiv?

15 Feb 2009, 15:53:
Deci ce e de facut? Sa incerc un ulei de calitate plus un aditiv? Sau o segmentare? Sau doar un aditiv?
ag02cws
Unde se poate face testul asta de compresie?
Care este unitatea de masura pentru valorile astea (9.5, 9.3,...)?
Ce valori trebuie sa obtin cu un motor bun?
argon
oriunde, iti trebuie un 'compresmetru', e un manometru cu un furtun, si cu un stut cu un o-ring la capat. Unitatea e bar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.