Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Europa FM
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Crisplant
Bai fratilor cine asculta Europa FM?
Au astia un concurs unde trebuie sa recunosti un sunet...
SI daca il ghicesti, primesti 100 euro, daca nu il ghicesti, suma se reporteaza si tot asa.
S-a ajuns acum pe la vreo 8000 si ceva de euro si nimeni nu ghiceste...
Are cineva habar ce naiba o fi?
C a t a l i n
Numai la Muzeul Ceasului poți identifica acel sunet...
liviu2004
Si daca recunoaste cineva iti zice tie pe forum? Grow up kid.
Andrul
Eu l-am recunoscut dar nu vreau sa spun.
verde57
Cel mai prost concurs posibil.
koldun
QUOTE(Crisplant @ 15 Feb 2009, 16:38)
..Are cineva habar ce naiba o fi?
*



Fosnetul banilor?! unsure.gif
skija
care e sunetu? imita-l din litere si-ti spun eu ce e... castigi sigur...
david79
numai Chuck Norris stie sunetul secret cool.gif . asa ca ...
argon
e gratis participarea, sau trebuie sa dai ceva? cand s'or linistii romanii de escrocheriile astea sub tentatia imbogatirii peste noapte fara munca?! daca au ajuns sa recurca la asemenea mizerii nume mari, ca Vomafon, Europa FM...etc, inseamna ca se castiga bine din dobitocenia romanilor.
Victoras2001
Atata timp cat nu platesti un leu, nu vad unde e escrocheria. Si apoi, daca-mi zice unu "recunoaste sunetul si-ti dau 100 lei" dupa care se bese cu pofta, io ce trebuie sa-i zic? "Nu vreau nene banii tai, nu i-am muncit din greu".
Asa au considerat ei ca-i mai profitabil sa-si faca reclama, asa fac. Unde e escrocheria? Unde-si mai fac el reclama o luna cu 8 000 de euro?
argon
Nu am ascultat Europa FM niciodata, sau macar in ultimii 4 ani, si daca nu ai remarcat, intrebam daca e gratis sau nu, ce trebuie sa faci, sa suni, sa trimit esemes?! oricum ramane valabila treaba cu escrocheriile si romanii in general.
Victoras2001
In general romanul se arunca la pleasca. Asa e. Dar aici e vorba de reclama, nu de jocuri piramidale.
Apoi e o vorba din batrani. "Cine-i harnic si munceste, ori e prost ori nu gandeste. Cine leneveste are tot ce isi doreste". Sau "Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea.....cine-i smecher si chiuleste are tot asa." Sau "Cine-i harnic si munceste n-are timp sa faca bani" Mai sunt... tongue.gif
ydaniel
smile.gif) tare ce a zis victoras:)
bendix
Imi place acest concurs ! O idee draguta, potrivita unui post de radio, care cu asta se ocupa, cu sunete.

Sunteti curiosi sa ascultati sunetul secret ?

Iata-l :
youtube.com/watch?v=nwHQP172UfE


Ce sa fie, ce sa fie ? rolleyes.gif
GoGu
stiu, stiu... e sunetul embedding-ului disabled by request. Phii, cine s-ar fi gandit? biggrin.gif
Victoras2001
Acuma ce sa zic? Cineva stie sigur ce sunet e ala. Nu e logic ca-i va spune unui prieten, iar acela va suna si va lua banii, cand o fi purcoiu mare?
bendix
Tot mai multi spun ca sunetul este produs de asa ceva:

party.gif
Shush
E sunetul naruirii sperantelor romanilor la imbogatire rapida si usoara !
bendix
Premiul a depasit 10.000 euroi !

Cred ca deja topicului ii sade bine pe actualul forum, caci castigatorul si-ar putea lua automobil.
Mr_Devil83
tra sa mai creasca premiul pana sa poti lua automobil din el.


Deocamdata poti lua doar golan.
AmunDei
QUOTE(argon @ 15 Feb 2009, 19:52)
Nu am ascultat Europa FM niciodata, sau macar in ultimii 4 ani, si daca nu ai remarcat, intrebam daca e gratis sau nu, ce trebuie sa faci, sa suni, sa trimit esemes?!  oricum ramane valabila treaba cu escrocheriile si romanii in general.
*



Doar suni. Daca prinzi linia si stii raspunsul, congrats. Vroiam sa sun si eu, dar am auzit de la o tipa ca incerca sa prinda linia de vreo 2 sapt, asa ca m-am lasat pagubas sleep.gif

Da raspunsul tot nu vi-l zic.
psychoo
15100 euroi. de banii astia iei ceva mai bun decat orice logan biggrin.gif
Mr_Devil83
hai sa il lasam pana ajunge pe la 50k ca sa putem lua un evo numa asa, sa moara draiverics de ciuda biggrin.gif

Astazi auzisem ca e vorba de 14900 de euro, cred ca dupamasa pe la 5. Poate peste 2 saptamani dau si eu telefon =))
Merced
E clar sunetu' distorsionat al aparitiei unei cladiri de Protoss in Starcraft... radmasa.gif
Mie cel putin mi se pare cel mai apropiat lucru de sunetul ala. laugh.gif
Shush
Sa sti ca si eu la aia m-am gandit happy.gif
Dar nu e chiar sunetul ala sad.gif
bygy007
balon dinala subtire smile.gif care se fac diverse animalute
psychoo
pentru initiator: este sunetul produs la desfacerea unei cutii de cereale! radmasa.gif
s`au luat 17.000 euro.
bendix
Am aflat cu aceasta ocazie ca poti sa-ti decorezi casa cu cutii de cereale si ca acestor cutii nu le este strain verbul <<a aspira>> blink.gif

parpanel
Cum a ghicit ala?
Este ceva aranjat biggrin.gif
giany911
Ce magari.
Marius97fer
nu bre nu e aranjat. e facut in asa fel incat sa se castige "la misto".

Cum naiba aspiri, sau decorezi cu cerealele casa este peste puterea mea de cunoastere.

Oricum, au dat cu bata in balta ca fraierii. Mie imi placeau. (europa fm smile.gif )
B30KDT
cica astea erau indiciile pentru acest sunet :
Indiciul de joi este: "Numai omul o poate face

Inidicul de miercuri este: "Au mai multe mărimi"

Indiciul de marți este: "Stau la grămadă"

Indiciul de luni este: "Are strat dublu"

Indiciul de duminică este: "Nu merg una câte una"

Indiciul de sâmbătă, 28 februarie, este: "Unii le preferă goale"

Indiciul de vineri, 27 februarie, este: "Nu sunt din metal"

Indiciul de joi, 26 februarie, este: "Drumul corect este după marcaje"

Indiciul de miercuri, 25 februarie, este: "Trec prin multe până la tine"

Indiciul de marți, 24 februarie, este: "Se face o dată pentru mai multe zile"

Indiciul de luni, 23 februarie, este: "Poți să o faci de unul singur"

Indiciul de duminică, 22 februarie, este: "Au multiple proprietăți"

Indiciul de sâmbătă, 21 februarie, este: "Se vorbește despre ele în reviste"

Indiciul de vineri, 20 februarie, este: "Nu stau la un loc"

Indiciul de joi, 19 februarie, este: "Sunt de diferite valori"

Indiciul de miercuri, 18 februarie, este: "Sunt mai multe în locuri aglomerate"

Indiciul de marți, 17 februarie, este: "Unii nu le suportă"

Indiciul de luni, 16 februarie, este: "Nu îți dau dureri de cap"

Indiciul de duminică, 15 februarie, este: "Sunt pe placul multora"

Indiciul de sâmbătă, 14 februarie, este: "Pot să îți decoreze casa"

Indiciul de vineri, 13 februarie, este: "Sunt amestecate"

Indiciul de joi, 12 februarie, este: "Au mereu același traseu"

Indiciul de miercuri, 11 februarie, este: "Sunt de mai multe feluri"

Indiciul de marți, 10 februarie, este: "Verbul <<A ASPIRA>> nu le este străin"

Indiciul de luni, 9 februarie, este: "Sunt în armonie cu natura"

Indiciul de duminică, 8 februarie, este: "Nu se descurcă singure"

Inidiciul de sâmbătă, 7 februarie, este: "Nu se bagă în priză"

Indiciul de vineri, 6 februarie, este: "Se face cu ușurință"

Indiciul de joi, 5 februarie, este: "Sunt surprinzătoare"

Inidicul de miercuri, 4 februarie, este: "Se întâlnesc și în concediu"

Indiciul de marți, 3 februarie, este: "E plăcută la privit"

Indiciul de luni, 2 februarie, este: "Stă în casă"

Indiciul zilei de duminică, 1 februarie, este: "Are multe culori"


Cu alte cuvinte bullshit
unele indicii pot fi legate de cereale insa foarte putine din ele acum dupa aflarea raspunsului pot fi legate direct de sunetul produs de desfacerea unei cutii de cereale.

6 Mar 2009, 13:55:
oare pot fi actionati in judecata:))?pentru indicii false?ei au obligatia sa-ti dea indicii referitoare la zgomot
plus ca au indicii care se contrazic :vezi indiciul din 20 feb "Nu stau la un loc" si cel de marți "Stau la grămadă".
Marius97fer
Da, poti sa ii dai in judecata.

Sa ma treci si pe mine la parte vatamata, te rog. biggrin.gif
bendix
Europa FM a trecut in randul firmelor care, din diverse motive de marketing, adopta concursuri false.

Strategia este simpla. Lumea voia sa auda "zornaitul banilor". Si ca sa asculte multa lume acest zornait si banii trebuiau sa fie multi. Ce conta ca indiciile aveau prea putin in comun cu raspunsul ?! Miza crestea, ascultatorii se inmultea', reclama se scumpea, postul prospera. biggrin.gif

De fapt lista firmelor care au sustinut concursuri corecte in Romania este foarte scurta, din pacate. Cred ca se pot numara pe degetele de la doua maini. Tin minte cum in anii '90, postul public de televiziune a organizat un concurs cu un premiu substantial pentru acea data. Regulamentul concursului impunea trimiterea raspunsului in plicuri albe. Totusi in gramada s-a strecurat si unul colorat. Ca sa fie totul supercorect, nu au pus un om pentru alegerea "aleatoare" a plicului, ci o maimuta. Ghici ce plic a apucat ? radmasa.gif
eXtenSion
Pot fi dati in judecata si pentru ca exista sunete asemanatoare. Daca frec mana pe un balon sunt sigur ca cineva nu ar putea spune care e frecarea mainii si care e cutia de carton.

Iar indiciile.. Mergeau la fel de "logic" si la balon.

Oricum, toate concursurile din RRo sunt la fel.
bendix
Normal, face parte din strategie. De exemplu, acum s-a dat un sunet care poate fi spary, scapare de aer la ventil, suieratul vantului, etc. Sunetul dureaza sub o secunda, deci aproape imposibil de identificat daca nu lucrezi la laboratorul CIA. Asa ca baietii de la radio vor putea sa o intinda linistiti inca o luna si sa bata noi recorduri de audienta. Ca orcum indiciile nu fac doi bani.

P.S. Eu nu mai scriu aici. Astfel de fapte, cel mai bine este sa le ignori, pentru ca pana la urma si reclama negativa este tot reclama smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.