Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: capac ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sweetboy89
salutare. de ceva vreme caut raspuns la problema mea si nu am gasit. imi sare capacul la ulei. vecinu mi-a spus ca e din cauza presiunii. ce o fi de vina? ma gandesc ca o cere si segmentare. are 71000 si ceva si nu are facuta segmentarea + gazeaza. sper sa ma elucidati si pe mine cu ce trebuie facut
ydaniel
ia un capac NOU de uamt:) si gata:)
argon
e de la compresie, scapa gaze in carter, sau ai capacul prea bleg. Si este un anume numar de km la care se face segmentare? eu am aproape dublu ca tine, si nu 'are facuta' segmentarea.
sweetboy89
capace am cumparat vro 20 pana acum. si vro 6-7 litri de ulei pentru completare... si capacele sunt toate la fel nu e unu mai bun care sa intre mai greu
ydaniel
pai toate sunt turcesti:) de aia!!!!!!!
argon
daca ai completat atat e clar. In cazul capacului, ia un cui si un ciocanel, si fa usor niste protuberante in peretele unde intra capacul, 3 simetrice, si va sta bine capacul, asta ca sa stii pe viitor.
diaconuliviu
Dar orificiul de legatura cu teul carburator e desfundat? Ca acel capac nu sare decit la acumulare mare de gaze combinat cu ardere proasta (vaporii scapa in baie, flacara scapa pe linga segmenti si aprinde vaporii din baie).
sweetboy89
poi tre sa il schimb si pe ala il am de vro 3 luni in torpedou. posibil sa fie de la acel teu?
argon
daca ar fi infundat, nu ti-ar sta la ralanti.
sweetboy89
sta la relanti. 900-1000 si cand sare capacu 1300-1400(cand e motoru cald)
krapcarasu
pare logic, cind sare capacu scade gazarea carb, joja n-o arunca?
ag02cws
Si mie mi-a sarit odata si l-am schimbat ca era praf. Ma gandeam sa schimb tot capacul de la culbutori si sa pun unul d-ala vechi cu capac care se insurubeaza.
sweetboy89
nu. joja este la locul ei
Mr_Devil83
argon sta la relanti si cu duza infundata, stan patitul. Pur si simplu deschizi putin clapeta de acceleratie.
seb
duza infundata,mai mult ca sigur,din cauza mucilor...
am patit si eu acelasi lucru,am desfundat duza.
Merced
Daca completeaza cate 7 litri de ulei sigur nu mai e pe treaba lui motorul ala. wink.gif
Tonypardaf
QUOTE(sweetboy89 @ 16 Feb 2009, 10:58)
salutare. de ceva vreme caut raspuns la problema mea si nu am gasit. imi sare capacul la ulei. vecinu mi-a spus ca e din cauza presiunii. ce o fi de vina? ma gandesc ca o cere si segmentare. are 71000 si ceva si nu are facuta segmentarea + gazeaza. sper sa ma elucidati si pe mine cu ce trebuie facut
*


scuze ca scriu aici dar tot posesor dacia sunt.Eu unu cand am citit am crezut ca e vorba de capacul de la culbutori care nu are cum sa sara in cel mai rau caz garnitura.Scuze dar asa reiese din topic.Am inteles e busonul de la ulei sau pe unde se toarna ulei in motor.Ala sare ca e naspa tare ,daca vrei sa nu mai ai probleme de genul asta,pune capac de 1300. smile.gif Ca gazeaza motorul aia e, dar mai poti merge cu el smile.gif
diaconuliviu
QUOTE(sweetboy89 @ 16 Feb 2009, 14:13)
poi tre sa il schimb si pe ala il am de vro 3 luni in torpedou. posibil sa fie de la acel teu?
*


NU la teu ma refer mai sus ci la stutul ce iese din capacul culbutorilor, cu tot ce tine de el pina in capac.
sweetboy89
QUOTE(seb @ 16 Feb 2009, 17:58)
duza infundata,mai mult ca sigur,din cauza mucilor...
am patit si eu acelasi lucru,am desfundat duza.
*



o sa o curat si eu

QUOTE(Merced @ 16 Feb 2009, 18:17)
Daca completeaza cate 7 litri de ulei sigur nu mai e pe treaba lui motorul ala.  wink.gif
*



faza e ca cei 7 litri de ulei i-am completat in timp pentru ca in mers sarea capacu ala si nu imi dadeam seama. oricum motorul e totuna de ulei sad.gif si cand l-am curatat era luna sad.gif(. motoru trage stai lin, urca la 5000 fara probleme, dar nu ii mai dau eu k mie frica sa nu stric motoru
DaLaS
Daca nu ai duza infindata trebuie sa dai capacul culbutorilor jos si sa-l cureti. In dreptul stutului, capacul culbutorilor are pereti dubli iar intre ei se aduna mizerie si se infunda.
sweetboy89
e curat. am schimbat de curand garnitura la chiuloasa....
argon
nu-i asa ca inainte sa umbli pe acolo nu arunca nimic?
diaconuliviu
Adica nu-i asa ca l-ai infundat cind ai incercat sa-l desfunzi?biggrin.gif
sweetboy89
arunca dinainte sa schimb garnitura.... o sa il rog pe unchiul meu sa faca o inspectie mai amanuntita sa o pot pune la punct. multumesc de ajutor baietii. raman dator cu o bere (fara alcol)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.