Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontat aeratoare centrale
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
steph
poate sa imi spuna si mie cineva cum demontez aeratoarele acelea din mijloc pt. ca e ceva blocat si nu stau deschise decat la jumatate si la gropi se inchid biggrin.gif

am tras io cu surubelnita de ele si acum mai si zdrangane biggrin.gif
si cat costa.

de unde sa incep sa surubaresc?
coolio
prima data scoti prostiile ale care regleaza curentul de aer ,pe care ai tu pus odorizatorul.bagi o surubelnita intre el si corpul aeratorului si largesti putin ,o sa iasa.corpul aeratorului e prins de bord cu niste cleme in colturi,o sa le vezi dupa ca scoti alea.cu surubelnita desfaci si clemele alea.eu una dubla am gasit destul de greu ,costa 170 mii.bafta
steph
QUOTE(coolio @ 20 Feb 2005, 02:50)
prima data scoti prostiile ale care regleaza curentul de aer ,pe care ai tu pus odorizatorul.bagi o surubelnita intre el si corpul aeratorului si largesti putin ,o sa iasa.corpul aeratorului e prins de bord cu niste cleme in colturi,o sa le vezi dupa ca scoti alea.cu surubelnita desfaci si clemele alea.eu una dubla am gasit destul de greu ,costa 170 mii.bafta
*



thx maine ma apuc de demontat
Ov
cel mai simplu si SIGUR de scos (adica fara sa rupi/zgarii ceva).

Aeratorul central este prins in 4 cleme (2 in stanga si 2 in dreapta). Incepi din dreapta, unde dai gura aia in sus la maxim, si in dreapta o sa vezi prima clema. Bagi o surubelnita subtire, tragi de ea si trage aeratorul din coltul ala cam 1-2 mm. Apoi dai grila in jos si repeti pt clema de jos. Dupa care faci la fel in partea stanga. Treaba e ca nu trebuie sa te calicesti la inceput si sa tragi mai mult de 1-2 mm ca nu-l scoti dupa aia.
steph
acum am observat clemele din stanga sunt rupte deci am doar 2 de desfacut.

cum il cumpar pe cel nou cum il schimb pasta. adica azi maine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.