Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ajutati-ma cu un sfat la directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
salam_09
am o problema la dacia mea, volanul face miscari stanga dreapta cand intlneste o groapa sau un damb trebuie sa+l tin strans tare in mana nu stiu ce sa fac o fi oare din caseta de directie sau trebuie sa-i fac bracajul va rog ajutati-ma ca imi este cam frica sa nu se rupa ceva pe la directie
flioshc
Dc nu incerci sa o ridici pe ceva de fata si sa misti pe acolo de roti ?

18 Feb 2009, 11:00:
Sa nu ma intelegi gresit dar majoritatea ar spune la fel , uita-te intai la jocuri , ce are si cam pe unde, apoi ceri ajutor/sfaturi . Problemele pot fi din bucsaraie, cev rupt , caseta, deaia am zis sa te uiti intai . Bafta
CandyMan13
de altfel verifica cuplajul la volan(sub bord pe axa volanului,cu rotile jos,misti finut de volan privind rotile)miscarea volanului daca nu e corelata cu miscarea rotilor incepe prin a inlocui acea bucsa...e prima care se duce de obicei.
salam_09
multumesc pentru sfaturi am sa ma uit maine la ea si am sa va spun cam ce nereguli gasesc pe la ea
PH-06-BOA
N-ai spus destul . Face asa din totdeauna, de cand o ai, sau in urma unui fenomen, groapa, dupa o reparatie, ai schimbat lonjeroane, bascule?
Unghiurile de fuga, sunt zero.
Vine volanul la loc singur, dupa viraj?
salam_09
masina am cumparato anul trecut in decembrie e din 2001 fostul proprietar i-a schimbat doar planetara atat mi-a zis acum nu stiu ce sa mai cred planetara se vede ca e noua dar cand iau viraj stanga si plec mai cu demaraj incepe sa caraie iar el mi-a zis ca e din cauza ca nu i-a facut bracajul de exemplu la drum drept daca iau mana de pe volan face miscari scurte stanga dreapta opropo volanul nu are joc iar in curba sa zicem la stanga el forteaza sa se duca in dreapta dar si in stanga si se zguduie tot botul damburile fiind foarte mici astazi ploua de rupe dar cand se mai insenineaza am sa ma uit la ea apropo caseta de directie pot sa o demontez eu singur? bracajul imi e cam frica sa-l fac pentru ca un prieten l-a facut a dat 80 ron iar dupa 2 zile trage dreapta eu vreau totusi ianinte de al face sa vad daca are probleme din caseta sau de prin alta parte parca nu as vrea sa arunc pe criza asta 80 ron degeaba
diaconuliviu
Ia vezi, o anvelopa descentrata? Cu sirme rupte? Te uiti la profil cu roata demontata, daca profilul e ca pipi de bou, ondulat, e anvelopa terminata. Am patit de curind cu una de iarna, Debica Frigo (chipurile noua dar se pare ca resapata).
Sorin_18
si eu am o asemenea problema,numai ca la mine difera putin,la vitese mai mari de 80km/h imi trepideaza volanul si se misca schimbatorul de viteze rau de tot,cauciucurile sunt noi,rotile sunt echilibrate,de la ce mai poate fi?
ionut_09_RWX
vreun butuc stramb pe fata sau inaltatoare+ tampoane pe spate
Minel
QUOTE(Sorin_18 @ 19 Feb 2009, 22:48)
si eu am o asemenea problema,numai ca la mine difera putin,la vitese mai mari de 80km/h imi trepideaza volanul si se misca schimbatorul de viteze rau de tot,cauciucurile sunt noi,rotile sunt echilibrate,de la ce mai poate fi?
*



Posibil o planetara , chiar daca nu bate , oscileaza destul incat dupa o anumita turatie , sa transmita vibratiile care le simti tu , (aceleasi vibratii le simt si eu pe la 120km/h )
sriw
Aveam si eu la volan un joc dreapta -stanga cand mergeam pe drum drept,trebuia sa tin bine de volan.Eram pregatit sa ma duc cu ea la mecanic,noroc ca am schimbat cauciucurile vechi cu unele noi noute,nu mi-a venit sa cred ce bine mergea directia dupa schimb.
Sorin_18
QUOTE(Minel @ 20 Feb 2009, 07:13)
Posibil o planetara , chiar daca nu bate , oscileaza destul incat dupa o anumita turatie , sa transmita vibratiile care le simti tu , (aceleasi vibratii le simt si eu pe la  120km/h )
*


planetarele sunt si alea abea facute(le-am rectificat) in regim particular,omu nu si-a batut joc,mai am observat o schestie astazi,bucsele de la bascula sunt cam elastice,nu tocite,parca cauciucul acela ar fi foarte elastic,poate fi de la asta???
c m i
PH-06-BOA te rog eu baga id cosminmiscoi
PH-06-BOA
Pai zici ca se misca toata masina. Aia e din anvelopa. Chiar daca nu se vede la ochi, e ovala . Chiar si de noua face fente. Are o parte laterala a sapei mai inalta, dar se simte numai cand calca in acel loc, unde e rupta armatura. Pune pe cineva sa se uite de jos, mergand cu o viteza la care se simte cel mai tare. Pune pe rand in fata, alte roti, de proba. Vezi daca un etrier nu ramane blocat, si a uzat discul de frana neuniform. Chiar si cu flexul , poti rectifica discul, fara a-l demonta (sa nu va puna sfantu' sa ma contraziceti).

20 Feb 2009, 21:25:
Nu umbla la caseta de directie, ca are niste excentrice de reglaj, si nu le mai pui la fel. De altfel nici nu e de acolo. Ar mai fi fenomenul de schymi. Daca ai luat si tu cartile ce le-am trimis eu, gasesti acolo.
salam_09
salutare ieri am schimbat si eu cauciucurile pe fata si s-a intamplat o adevarata schimbare nu mai face stanga dreapta si nici nu mai trepideaza volanul e superrrr va multumesc inca o data pentru sfaturi sunte-ti cei mai tari biggrin.gif
Valutzy
Eu am o alta problema!la viteza mare mica nu am probleme de trepidatii sau joc la volan,,,problema mea este ca:eu am schimbat discurile si placutele de frana cu unele noi acum 2 luni si de vreo cateva zile se simta cand calc frana ca imi trepideaza volanul in mana si tot bordul-...care ma ajuta si pe mini?care ar fi problema?
wacko.gif
Sorin_18
posibil sa nu fi centrat discurile bine
nelu_1985
posibil sa fie discurile de asam, nu-i asa?
Sorin_18
QUOTE(nelu_1985 @ 29 Mar 2009, 11:46)
posibil sa fie discurile de asam, nu-i asa?
*


trebui sa fi nebun sa cumperi discuri de asam radmasa.gif
mishujkl
E normal ca dupa inlocuirea bucsei de teflon, de la caseta, sa mearga mai greu volanul?
Am dus de curand masina la mecanic pt niste reparatii, printre care si inlocuirea bucsei antizgomot (parca asa i zice), dupa ce am luat-o merge mai greu volanul. Am facut febra musculara:(. Asa merge pana se rodeaza sau a mai umblat el pe la ceva?
the fast and furious

La mine se intampla un fenomen la directie enumerat mai sus: la orice viraj luat volanul nu mai revine pe traiectoria masinii, tree sa il ghidez eu.
Am inteles ca ar fi de la bucsa aia de subvolan a caror suruburi au fost stranse cu mult entuziasm , dar cand am schimbat caloriferu am mai slabit putin suruburile ei da tot nu vrea sa revina. Unde e problema ?
Sorin_18
care bucsa???te referi la cuplaj?
the fast and furious
Aia de ai acces la ea de sub bord.
Minel
QUOTE(the fast and furious @ 29 Mar 2009, 20:37)

Am inteles ca ar fi de la bucsa aia de subvolan a caror suruburi au fost stranse cu mult entuziasm , dar cand am schimbat caloriferu am mai slabit putin suruburile ei da tot nu vrea sa revina.  Unde e problema ?
*



Problema ii sa iti schimbi mecanicul .... dry.gif

Ala a bagat ca nesimtitu' la saibi de reglaj sub arcul de la tachetul impingator de pe partea stanga a casetei de directie ,pt a compensa eventualele uzuri si de aceea tragi asa greu de volan, ai frecare mare de fier pe fier ( tachetul freaca cu partea de jos a cremalierei ) ,iar pe partea dreapta ai acea bucsa de teflon ...

Fi sigur ca daca iti schimba doar bucsa de teflon , nu simteai nici o greutate in a invarti de volan ....
Valutzy
discurile sunt noi la fel si placutele de frana!!!cum trebuie sa centrez discurile??
the fast and furious
Lucrul asta il stiam cu saibele alea puse la numar. S-au ocupat baietii din service la ITP u de acum 2 ani. Imi spuneau pe vremea aia ca " isi revine domle in 2 saptamani aproximativ " si de unde sunt 2 ani de atunci.
In afara de a scoate saibele de acolo , ce mai pot face pt a face directia sa functioneze mai usor ?
Si la intrebarea colegului de mai sus astept si eu raspuns ca tre sa schimb discurile in curand .
Sorin_18
nu stiu sa explic,stiu doar ca mie imi facea cam la fel de urat dupa ce am schimbat rulmentii la o roata,am dato jos si m-am dus la un mecanic,el asta mi-a spus ca nu era centrat discu
flioshc
Bre' a dat dracu in volanu meu . Am cumparat bucsa ia de la volan de sub bord. A mea era praf si pulbere . Am schimbat-o si parca merge volanu greu .. trebuie montata cumva anume ? Ce-i drept acuma cand misc de volan se misca simultan si rotile , ceea ce e bine. Ore sa fie vorba doar de obiosnuinta cu bucsa veche sau am montat-o gresit ? Astept reply RAPID !!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.