Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sarit capac culbutori
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alin12
Astazi am simtit un miros ciudat in masina. Cand am deschis capota am gasit capacu de la culbutori (pe unde se pune uleiul) sarit, si motorul improscat cu ulei.
1. Din ce cauza s-a intamplat?
2. Cu ce sa curat motorul? (nu risc sa il spal cu furtunu)
CandyMan13
moama...da cu ce ai alimentat de a sarit CAPACUL de la culbutori?...cu grenade???tongue.gif
si totusi a sarit CAPACUL sau BUSONUL?(ca nu cred ca a iesit capacul din alea 3 prezoane)...
daca e de la buson:
1.incearca cu altul(e posibil sa fie uzat cel existent)
2.daca e din plastic cu filet tot din plastic verifica pe capacul de la culbutori sa nu aiba striatii
3:scoate furtunul de gaze(ala care intra in T de la carb,sub masina)
4:scoate furtunul de gaze,pune degetul pe stutul capacului de la culbutori si vezi daca se creeaza presiune;daca mai ai si spuma pe capac e clar ca scapa compresia si creeaza presiune=>sare busonul
5.vezi sa nu fie infundat furtunul!
alin12
eh....busonu vroiam sa zic. nu e cu filet e cu niste striatii, intra prin apasare.
ms de sfaturi
CandyMan13
ah si inca ceva;mai mult ca sigur ai sa il schimbi.asa am procedat si eu si am observat la un prieten ca al lui era mai maleabil,moale pe cand al meu era casant;in timp se intareste si am cautat prin magazine unul mai "cauciucat"(sa se modeleze mai bine pe striatiile alea)
daca esti din roman,incearca la magazinele din spatele hotelului(sunt mai multe,vezi la primul de langa hotel,e o gagica vanzatoare)
sweetboy89
daca te uitai putin mai atent aceeasi problema o am si eu la care mi-au raspuns baietii


http://www.daciaclub.ro/capac-ulei-t140117.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.