Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Chiulasa si o problema ciudata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
TheKing
Salutare, a trecut ceva vreme de cand nu am mai intrat pe forum
Ok sa incep cu prima problema
la o turatie constanta in mers simt o zdruncinare, ca si cum nu ar primi benzina sau nu primeste scanteie .... nu stiu cum sa explic exact problema dar la relanti sta far probleme iar daca o calc urca in turatie fara cea mai mica ezitare, problema e doar la o turatie constanta masina merge in hopuri ... banuielile mele sunt bobina si(sau) carburator ... daca ar fi carburator banuiesc ca e un jigleor dar care? huh.gif


A doua problema vine la masina parintilor care, nu stiu cum curge apa pe la bujiile 2 si 3 si mananca foarte mult ulei. Oare trebe schimbata chiulasa sau merge reconditionata?
Multumesc mult si drumuri cat mai bune
0
Ar putea fi un gunoi in carburtor (eu am patit treaba asta), o bujie care nu lucreaza bine, condensatorul sau platina..sau o fisa care nu sta bine la locul ei
TheKing
Condensator si platina le-am eliminat caci am aprindere cu senzor gotronic, bujii iara nu cred, am denso cu electroda in forma de U ce ramane sa verific fisele, sa schimb bobina(care e deja cumparata), capac carburator + chestia aia care distribuie scanteia si in ultima instanta demontat carburator :|
SSilent
benzina e buna sau e cu aditivi de H2O? laugh.gif
ag02cws
Verifica si capacul de la delcou, mai ales chestia aia care face contact cu luleaua.
ionut_09_RWX
QUOTE(TheKing @ 18 Feb 2009, 20:32)
Salutare, a trecut ceva vreme de cand nu am mai intrat pe forum
Ok sa incep cu prima problema
la o turatie constanta in mers simt o zdruncinare, ca si cum nu ar primi benzina sau nu primeste scanteie .... nu stiu cum sa explic exact problema dar la relanti sta far probleme iar daca o calc urca in turatie fara cea mai mica ezitare, problema e doar la o turatie constanta masina merge in hopuri ... banuielile mele sunt bobina si(sau) carburator ... daca ar fi carburator banuiesc ca e un jigleor dar care?  huh.gif
A doua problema vine la masina parintilor care, nu stiu cum curge apa pe la bujiile 2 si 3 si mananca foarte mult ulei. Oare trebe schimbata chiulasa sau merge reconditionata?
Multumesc mult si drumuri cat mai bune
*



1 verifica cotele culbultorilor 0.15 A 0.20 E, verifica carburatorul in special sita de la intrare, regleaza avansul
2 trebuie schimbata garnitura de chiuloasa verifica vasul de expansiune o sa gasesti ulei acolo
spaor la treaba
Minel
Pompa de benzina , mai degraba "clopotul" este umed cumva .... huh.gif
salam_09
salutare am si eu o intrebare la voi motorul meu e pe injectie cand dau bujia 2 si 3 jos are ulei pe filet deocamdata nu a ajuns pana in capat doar pe filet de la ce sa fie oare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.