Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare set motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
shobo2020
am posibilitatea sa pun mana pe un set motor borgo original dar eu nu am pe masina motor frantuzesc mentionez ca e din 84 dacia merge setul borgo pe motorul meu ? va multumesc anticipat
ag02cws
Daca ai motor 1300, merge.
shobo2020
da motorul meu este de 1.3 am aceasta nelamurire deoarece vecinul meu are set borgo si a vrut sa isi puna set romanesc dar nu se potriveau camasile de aceea intreb despre combatibilitate va rog ajutatima sunt presat de timp sad.gif
schumi_86
Salut,poti sa-l pui fara probleme ca se potriveste,am si eu unul acasa de vreo 2 ani dar pana acum nu l-am pus deoarece motorul merge bine.Asa am intrebat si eu un tovaras de al meu care e mecanic si mi-a zis ca atata timp cat este motorul de 1300,1310 merge.Deci stai linistit.Bafta si spor la treaba smile.gif
shobo2020
am inteles va multumesc mult si inafara se set motor ce mai imi recomandati sa schimb mentionez ca motorul merge extraordinar dar ii pun setu asta ca mia picat foarte ieftin si daca tot il desfac orice ar fi chiuloasa o planez as vrea deasemenea axa cu came noua segmenti noi ce imi recomandati vreau sa fie totul de calitate sa mearga stas masina va multumesc anticipat
krapcarasu
daca ai ceva bun (dacia) las-o asa, daca vrei perfectiune faci mai rau
acuma serios, la ce piese sunt azi...
brigada_diverse
QUOTE(shobo2020 @ 20 Feb 2009, 14:31)
am inteles va multumesc mult si inafara se set motor ce mai imi recomandati sa schimb mentionez ca motorul merge extraordinar dar ii pun setu asta ca mia picat foarte ieftin si daca tot il desfac orice ar fi chiuloasa o planez as vrea deasemenea axa cu came noua segmenti noi ce imi recomandati vreau sa fie totul de calitate sa mearga stas masina va multumesc anticipat
*




merge, nu bate? lasa-l in pace
axa cu came pt ce vrei? da rateuri, se intrerupe in sarcina sau de ce?
chiulasa are probleme sau vrei niste span de vrei sa o planezi?
daca il desfaci o sa verifici arborele..si daca nu mai e la cota st sau r1 o sa cumperi altu...sau o sa il duci la cota r2....
manopera pt a desface motoru e in jur de 250 ron..deci banii astia deja pierduri

ceva bun poti sa faci si fara sa dai setu jos daca e bun...(de ex rectificat SCAUNELE LA SUPAPE) daca exista probleme

daca chiar te omoara gandu ca masina are ceva, fa-i un test de compresie si spune valorile....

desfacut motorul-> o sa schimbi si distributia, alti bani, alta distractie

pompa de ulei nu o folosestei iar...iei alta...sunt de rahat.-> o sa iti crape..-> ai incurcat-o

nu vreau sa fie ton de cearta, desi pare....dar mesaj pt toti...daca motorul merge bine(nu intrerupe indiferent cat v-ati chinui sa il faceti sa nu intrerupa), are compresie, are putere si haleste ulei in limite rezonabile, nu bate, etc, lasati-l in pace....tine setu de rezerva sau vinde-l....baga bani in altceva...

in schimb daca chiar are probleme, atunci mai zic ca mai merita refacut

nu se schimba doar setu si e bine de tinut minte, schimbi si distributia cu el, pompa de ulei, semicuzineti, etc....+ manopera....te ajunge pe la 3 mil minimum cu setul tau....cel putin uleiul de schimb, garnitura de chiulasa, etc

sunt de acord daca ai probleme sa dai chiulasa jos si sa vezi daca etanseaza supapele, dar daca e setu e bun, lasa-l acolo
shobo2020
motorul nu are nici una dintre defectiunile de mai sus ulei de mancat nu mananca la fiecare 5000km mai pun cam 300 400 ml de mers merge foarte bine nu da rateuri nu se intrerupe iar de tras masina traga firar mamica ai si vit max e in standard(135 fara aberatii cu alte viteze) avand in vedere ca are cutie in 4 chiar nu stiu de ce as vrea sa schimb setu ...ma gandeam ca e borgo si e mai bun mentionez ca are 55000km asta original nedesfacut masina fiind a bunicului masina de vacanta schimb ulei cand trebuie bujii garnituri si totu la carte singuru lucru care lam facut a fost sa umblu pe la tacheti sa ii reglez un pic ca tacaneau dar in rest nimic ms mult pt ajutor cristitranca daca tu zici ca nu are sens(multi din oras miau zis ca nu multe au motor care sa mearga asa ca al meu dar ce sa zic ...)atunci nu ii fac nimic si vad eu cum fac cu setu ms mult inca odata
brigada_diverse
la 55 000 e foarte bun iar 300-500ml la 5000km este total acceptabil, chiar e f bun motorul, nu merita schimbat ca arunci bani degeaba

imi pare bine ca ai inteles

shobo2020
gata va multumesc mult thread closed
yon
ohmy.gif sa inteleg ca daca apar intreruperi in sarcina se poate sa fie de vina axa cu came? eu de ceva vreme am niste intreruperi care se manifesta doar atunci cand motorul trage din greu, de exemplu daca se schimba viteza la urcarea unei pante mai tarziu decat ar trebui apar acele intreruperi si uneori mai apar si la accelerari mai line , nu la cele in forta
brigada_diverse
pai daca axa cu came se toceste normal nu mai deschide supapele....se sare peste timpul exploziei din pistonul afectat-> intrerupere

oricum la tine e din platina si aprindere cel mai probabil....o axa cu came se toceste greeeu(deaia nu intelegeam de ce vrea sa o schimbe...)......balbaie in orice regim.....si ralanti si toate....
kindeeru56
scuze de intrebare dar nu am gasit nicaieri si am cautat ceva vreme la ce forta se strang capacele de la biele cu cheia dimamometrica sau un manual in legatura cu asa ceva.multumesc
brigada_diverse
citez din mondiru "se strang piulitele capacelor de biela la un cuplu de 4 la 4,5 Kgfm
yon
nu stiu ce sa fac cu aprinderea , am incercat sa o reglez in toate felurile si in toate modurile posibile , cred ca pana la urma voi inlocui si delcoul pt ca sunt putin uzate camele si posibil sa fie vina lor, nu stiu exact, oricum important este ca nu reusesc sa scap deloc de acele intreruperi, de ceva vreme m-am obisnuit cu ele, ciudat este ca in relanti merge perfect, problma v-am zis cand apare. oricum , multumesc de raspuns!
kindeeru56
multumesc pentru raspuns
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.