Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum dau jos torpedoul la bordul CN?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salutare Tuturor!

Am scris acum ceva vreme despre faptul ca la bordul meu CN nu imi mai "baga" aer pe la mijloc insa abia acum am timp de reparat! La parbriz am aer, la picioare e totul OK si orice alta combinatie functioneaza. Insa cand selectez aerul si pe la mijloc nu se mai deschide clapeta. Am fost sfatuit sa schimb capsula vacuumatica (cea mica) de la aeroterma caci cica ea are legatura cu deshiderea clapetei pe mijloc, insa pentru a o schimba trebuie sa dau jos torpedoul din fata pasagerului.

Am desfacut holsuruburile care tin torpedoul (cele din jurul usitei sale din fata) dar totusi nu iese. Cumva mai este prins undeva? poate nu vad eu bine dar pur si simplu nu iese...

Sau poate are cineva o schema sa vad si eu exact ce trebuie sa schimb si unde e capsula aia vacuumatica (daca o fi aia cauza)...
llmihai
Salut.
Trebuie sa desface cele 2 suruburi de sus+cele 2 din laterale de jos.
Dupa care sa tragi de cutie de partea de sus.
Si o sa iese.
Alexio
Mersi am dat torpedoul jos.

Prima impresia: nu am deloc rugina pe la tablele care fac legatura cu exteriorul (foarte tare). Am gasit si capsula vacuumatica pentru aerul din mijloc, am apasat pe pargia aia si functioneaza deci e clar e dusa membrana capsulei si acum trebuie sa cumpar alta INSA: la pargia de la capsula vacuumatica in partea de sus erau cele 2 sigurante de sarma... OK le-am scos insa nu iese capsula cumva mai are vreo clema care o tine de corpul aerotermei? parca as fi simtit asa la "palpabil" 3 cleme in partea de sus... am tras de ele nu iese... poate ma lamureste careva va rog?
Alexio
QUOTE(vis-a-vis @ 20 Feb 2009, 15:44)



Multumesc... m-am lamurit acum... sa ma duc sa cumpar alta capsula vacuumatica... Asta m-a tinut 9 ani daca si urmatoarea mai tine 2 ani (ca mai mult nu mai tin eu masina) aduc omagii producatorului.
Gabriel Paduraru
Desfa capsula si vezi unde are taietura. Curata membrana de cauciuc cu smirghel si aplica prenadez dupa care iei o fasie de leucoplast panzat si pui prenadez si pe el si le lipesti. Aigrija sa nu suprapui capetele de la fasie ci sa le tai in diagonala. Preseaza si lasa sa se usuce. O capsula de asta reparata o sa te tina mult mai mult ca una noua. Sunt scumpe astea noi, nejustificat de scumpe, pe mine matineau 2 ani cel mult una.
yon
35 de lei este una dubla, am cumparat eu acum cateva , prin octombrie cele simple sunt putin mai ieftine in jur de 20 de ron
jews
ungeti membranele de cauciuc cu silicon transparent, mai ales daca le reparati(lipiti). sporeste durata de viata. Se poate face operatiunea si la cele noi.
Alexio
Da... ce pot sa zic... am dat jos capsula vacuumatica care deschide fanta de la aerisirea centrala (cea care se afla in stanga sus la torpedou) am desfacut-o si are membrana rupta la capat...

Poate cineva sa imi spuna cealalta capsula vacuumatica simpla tot din stanga care e sus langa stergatoare ce trebuie sa deschida/inchida? cred ca si aia e sparta... cam fasaie aerul in ea si nu se misca orice as selecta :|
cristicipaian
iti inchide/deschide clapeta pt priza de aer din exterior. Daca inchide bine clapeta vei avea mai repede si mai multa caldura in masinuta
Alexio
Neamu' lui de torpedou... il dadusem jos schimbasem capsulele vacuumatice (15 lei una in Vitan... hotii de la magazinele auto din oras cereau intre 25 si 35) dar acum un nou cosmar... cum pun torpedoul la loc... jos are sina aia de metal capsata de el sus mai are o placa de metal capsata de el si de care sunt prinse si suruburile de la clema de incuietoare... nu imi dau seama cum bag torpedoul acolo iar pe sine... oare trebuie dat bordul jos ? :| (Bord CN - patratos)
vis-a-vis
Ca sa dai bordul jos, trebuie sa scoti parbrizul, asta asa, ca sa stii 04.gif

Baga torpedoul jos, sa intre in tabla aia, cand intra bine, il apropii si sus.
Insista la partea de jos, vezi sa fie santul liber, sa nu fie indoit la vreun capat sau sa fie ceva cazut in el. La partea de sus intra foarte usor.
Alexio
biggrin.gif cred ca daca o amenint cu rematu' isi pune singura torpedou' si il si umple cu benzina biggrin.gif... am incercat nu vrea cred ca are personalitate masina asta... chiar nu vrea sa intre...
za_kristake
unde vine bagat futunasu la capsula (cea de langa servo frana)?
Ov
QUOTE(Alexio @ 21 Feb 2009, 15:17)
Poate cineva sa imi spuna cealalta capsula vacuumatica simpla tot din stanga care e sus langa stergatoare ce trebuie sa deschida/inchida? cred ca si aia e sparta... cam fasaie aerul in ea si nu se misca orice as selecta :|
*



recirculare.

Functioneaza cand maneta de caldura este data COMPLET la unul din cele 2 capete.
adrianne
Recircularea merge pe 1 cm din stanga, la capat de cursa pe caldura, sau pe toata jumatatea din dreapta, pe aer rece.
yon
la mine recircularea merge la ambele extremitati ale cardranului respectiv, chiar am avut un postat la momentul in care am facut reparatia sitemului, faptul ca nu intelegeam cu de merge recircularea in ambele capete, nu stiam faptul asta si.... oricum am stiu ca este ceva normal
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.