Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Baterie cap ceramic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Kostica
am o situatie anormala in functionarea bateriilor de la baie, in sensul ca la cea de la chiuveta am presiune normala si pe cald si pe rece iar la cea de la cada este presiune scazuta in ambele situatii. suspectez functionarea defectuoasa a capului ceramic de la bateria de la cada. ati gasit undeva un tutorial de interventie si reparare a acestuia? va multumesc pentru ajutor.
ydaniel
ia o baterie noua de urbis;)
koldun
De ce nu-l schimbi? Scoate-l si cu el in buzunar du-te la dedemani, praktikeri sau alti dibaci. E mai simplu.

Succese! wink.gif
argon
desfa sita din varf si curat-o, ca e colmatata.
marksman
Se poate schimba cartusul ceramic; eu unul am gasit asa ceva in praktiker.
Kostica
Cum se scoate acest cartus?
LuluMOB
Verifică întâi sita.
Pentru cartuș, scoti intai ornamentul de plastic rosu/albastru, desfiletezi șurubelul din interior, scoti maneta si ai acces la capacul ce fixează cartușul. Asta la modelele uzuale.
l@u
QUOTE(argon @ 22 Feb 2009, 17:27)
desfa sita din varf si curat-o, ca e colmatata.
*




Mai intai fa ce ti-a spus argon ca sigur e infundata sita
bygy007
confirm acelasi lucru curata sita , aia pe unde iese apa , se desface prin desurubare , la mine cea de la baie trebuie curatata de 2 ori pe luna , ce gasesc acolo (bine ca nu mai beau apa de la robinet) numai bucati de rugina si mult nisip
Kostica
Am curatat sita, rezultatele nu sint foarte spectaculoase. Acuma, intreb cunoscatorii, este posibil ca o defectiune a capului ceramic sa provoace lipsa presiunii la teava, asta ca sa nu muncesc sa-l desfac degeaba ? Si altceva, dupa desfacerea surubelului ala cu un imbus mic, nu se cer niste SDV-uri speciale pentru continuarea operatiunii ?
șoferistul
Se înlocuiește cartușul ceramic. Nu merită aruncat întregul robinet cînd prețul cartușui este de 4-5 ori mai mic decît al ansamblului.
klaus
La bateriile mai noi care sunt si pe la noi cartusul ceramic arata oarecum diferit (e cu tot cu "batul" de comanda incapsulat), dar ca principiu de desfacere e acelasi
[attachmentid=1627502985]

Cam asa sta treaba la astea mai noi:
[attachmentid=1627502992][attachmentid=1627502993]
Marty
Baieti, va multumesc pentru ca m-ati dumirit de ce dracu' merge bateria de la bucatarie asa de greu!
LuluMOB
Sa mai poate colmata si un furtun de admisie (mai ales modelele subtiri), de obicei la un intrarea in baterie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.