Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: modificare pinion de a5-a de nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristianrobert
am o dacia 1310 din 2001 si are cam multe ture mai exact la 100km/h are 3500 si din discutiile pe acest site am inteles ca daca schimb pinionul de a 5-a din cutie voi avea mai putine ture la viteza mare este adevarat? si se gasesc pinioane d-astea la bucata noi in magazin?
sweetboy89
presupun ca da. dar gasesti si la dezmembrari. dar eu ma tot intreb daca merge cutie de nova pe berline?
Mr_Devil83
QUOTE(sweetboy89 @ 24 Feb 2009, 10:10)
presupun ca da. dar gasesti si la dezmembrari. dar eu ma tot intreb daca merge cutie de nova pe berline?
*




Da, merge la fix. In portbagaj ai loc sa o pui linijtit. Si o sa ai si tractiune pe spate si de aici pana la emblema BMW si un scris turcesc tiuning nu mai e mult.

Acuma serios vorbind chiar nu stii ca la nova motorul e montat transversal nu ?
cagulaa
pinionul de a 5-a se gaseste in magazin , pretul cred ca este destul de mare si nu merita investitia. acum nu stiu daca se potriveste si pe cutia ta, cu siguranta cutiile sunt total diferite.
am un Bora care la 100 km/ora are undeva la 2700-3000 de ture, si merge foarte bine. smile.gif
turometrul sigur iti indica bine?
argon
pentru a nustiucata oara, ala nu e pinion de Nova, s-au pus pe Dacia 1310 inainte sa apara Nova. Recomand spre studiu topicuriel deja existente cu grupuri conice, schimbare pionoane, samd.

Cu raport pe a cincea 0,76 la 3500 rpm am 130-135 km/h.
SGM.MYKE
Corect, si nu se schimba doar un pinion, ci cuplul de pinioane de tr a Va. Deci se cumpara doua pinioane de tr a Va 29/38.
Sorin_18
QUOTE(argon @ 24 Feb 2009, 11:19)
pentru a nustiucata oara, ala nu e pinion de Nova, s-au pus pe Dacia 1310 inainte sa apara Nova.  Recomand spre studiu topicuriel deja existente cu grupuri conice, schimbare pionoane, samd.

Cu raport pe a cincea 0,76 la 3500 rpm am 130-135 km/h.
*


exact aceasi turatie o am si eu la aceasi viteza,pt initiatorul topicului,te-ai gantit la ambreaj?
PaulT
Daca ai la 100km/h 3500 rpm ai si grup 8x33.Schimbarea pinionului te va ajuta dar nu vei ajunge sa ai la 3000rpm 120km/h.Oricum,te va ajuta,probabil vei avea la 3000rpm cam 100km/h,ceea ce e super fata de ce ai acum...
djasu82
dar pana la 100 o sa fuga nu gluma biggrin.gif parca e pentru demaraj.
nelu_1985
el are si grup 8x33 si 0,86 la a 5-a din cauza asta turatia mare la 100 km/h, prin inlocuirea pinioanelor pentru viteza a 5-a o sa scada turatia cu cca 400 ture cum au zis si baietii mai sus. Eu is curios ce raport are la viteza a 4-a ca mi se pare pe unele berline Li s-au montat niste cutii care au raportul 1,03 inloc de 0,96 ca la cele normale cu 5 trepte si o parte din cele cu 4 trepte inafara de cele cu modul marit unde a 4-a are rap. 1,03.
alin12
Vreau si eu sa schimb acest cuplu de pinioane pentru treapta a Va. La 90 km/h am 3000 rotatii. Tata are 110 km/h la 3000 de rotatii sad.gif (acelasi model de masina)
Nu stiu cam cat m-ar ajunge si ce sa cer la magazin unsure.gif
nelu_1985
ceri pinioane pereche pentru viteza a 5-a. unul are 29 de dinti si unu are 38, dar in lod normal cu a 5-a scurta trebuia sa ai 3000 la 100 nu la 90, poate ai si grup de tractiune
alin12
nu stiu ce am. dar parca ar fi pentru dacia papuc. toate vitezele le schimb devreme. deci ce altceva ar mai trebui schimbat?
dar logic.....vreau sa schimb numa treapta a5a. de restul sunt multumit.
PH-06-BOA
Asa e , a 5-a cu raport de 0,76. Nu de nova . Vei avea cam 10 Km/h in plus, numai sa duca motorul. Peste tot pe unde am cautat, am gasit numai cate unu', si pe acelasi.
cristianrobert
ambreiajul l-am schimbast in vara trecuta are 3000km deci n-are cum sa fie de la el,cam cit credeti ca o sa ma coste piesele + manopera?

26 Feb 2009, 21:26:
si sint curios de ce au facut astia de la dacia cutii mai proaste decit alea vechi,ce cutie de fuga ,dacia sa fuga? ma umfla risul
SGM.MYKE
De fuga ii zicem noi care mai bagam mainile in motoare, ei cred ca i-au zis de economie.
cristianrobert
aha deci eu am cutie d-aia care consuma mult.
panter1
eu detin o dacie din 2001 decembrie si la 3000 in tr 5-a are cam 115-116, la 3500 are 127-130km. la 3850-3900 are 143, si mai mult nu mai merge.. deoarece incep supapele sa pluteasca si trebuie arcuri mai tari daca se vrea sa se treaca peste aceasta turatie, tije subtiri si usoare, pistoane usurate daca se vrea extreme etc.. dar nu imi trebuie.. smile.gif). Vezi ca ambreiajul daca e reglat PROST ar trebui sa cupleze atunci cand pedala e aproape de capat si uneori discul patineaza chiar daca e nou se poate sa nu fie reglat bine si apar "derapaje" sau sa nu iti fi facut vro figura cei de la service cu pinioanele, sper ca nu ai lasat masina acolo cat au schimbat ambreiajul, eu am tot din 2001 si nu am schimbat grupul..

Daca e din 2001 ar trebui sa aibe cutie ca a mea.. sau ti-a inversat aia la fabrica ori cutia ori grupul, l-a pus de pe un papuc sau ceva de genu..

Cand ambreiajul e reglat bine ar trebui sa cupleze la jumatea pedalei iar dupa ce a plecat masina sa mai ai pedala sa ridici chiar daca masina e pusa in miscare, deci daca iti cupleaza cand deja aproape ai eliberat de tot piciorul si nu mai ai unde sa mai eliberezi nimic dupa ce a plecat masina inseamna ca trebuie sa reglezi.. Incearca asa si daca e din ambreiaj te ajutam noi cu sfaturi despre cum se regleaza
cristianrobert
pai ambreiajul cupleaza cum ai zis la jumatate iar am breiajul l-am schimbat la mine in cartier la un mecanic care are un garaj cu reparatii mecanica si i-am lasat masina toata ziua dupa cite am vazut eu imi inpira incredere mai ales ca problema asta o avea si inainte sa schimb ambreiajul cred ca asa am luat-o eu sint al 5 lea propietar,iar la cablul de ambreiaj daca tragi de el are cam 5mm joc asa am inteles ca trebuie sa fie. iar ambreiajul este de fabrica original n-am vrut sa pun altceva
gaboru4all
si la mine merge la fel de turata.....cam 3500 la 100km/h .asa e de cand am luat-o .....

19 Mar 2009, 00:19:
aaa si inca ceva: nu exista diferenta mare intre a 4a si a 5a ,doar de vreo 2-300 de ture:))smile.gif)
Tiberiu-Andrei
Nu stiu ce sa zic,si la mine diferenta dintre a 4-a si a 5-a e doar de 200-300 de ture.Dar eu suta o am cam la 2700-2800 de ture.Depasirile le fac cu a 4 fara exceptie.Acuma tu ori ai acelasi tip de cutie ca a mea-caz in care ceva nu e in regula(probabil ambreiajul) ori ai alt tip.Mai studiaza si da de stire! smile.gif
gaboru4all
ambreiajul nu are nimic.asa e cutia,oricum vreau sa cumpar alta de la dezmembrari,sa o aranjez si o sa inlocuiesc p-asta:)smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.