Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenajari interioare, renovare apartament
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
bogdan-s
Am gasit un site interesant cu preturi pentru amenajari interioare si despre calculul costurilor lucrarilor de renovare sau yugravire a apartamentului targul de lucrari
Mie mi se pare o idee foarte buna si cred ca te ajuta sa cobori repede cu picioarele pe pamant atunci cand iti propui sa faci astfel de lucrari in casa. Cel putin eu am mereu tendinta de a minimiza in aprecieri anumite munci. Am fost surprins de aprecierile facute de diversi mesteri in emiterea unui pret dar sincer sa fiu daca stai sa aduni fiecare bucatica pare ca .... "exista o explicatie" smile.gif
Mi-am facut un cont pe site si am incercat sa calculez un pret pentru zugravirea apartamentului. Surprinzator rezultatul total a fost mai mare decat ma asteptam. Si cu toate astea lumea zice ca as fi norocos sa gasesc un mester care sa faca toate astea la pretul ala smile.gif.
In caz ca aveti nevoie de o informatie cred ca merita aruncat un ochi pe acest site.
dariusz
la foarte multi le e greu sa aprecieze munca altora ! uite , de ex. , eu dupe orele de srviciu mai fac una alta - de la montat tablouri electrice si pina la montat parchet .
o gramada ma cheama , le spun pretu , si li se pare mult ! intreaba ei in stinga in dreapta , sau pe la firme specializate , dupe care ce crezi ca fac ? prima miscare e sa ma sune.
uite , de ex. , la simularea facuta de tine , am fazut ca 1 metru patrat de parchet ( manopera montat ) este 10 lei . eu il montez cu 7 lei , si foarte multi strimba din nas.
inca ceva . nu calcula cam citi bani trebuie sa platesti pentru o lucrare , raportindu-te la timpul in care aceasta a fost facuta
Marius97fer
Cam asa patesc si eu cu mobila. De multe ori oamenii au impresia ca pretul este cel mai important, cand de fapt calitatea este cea asteptata.

Vad in metro sau praktiker dormitoare la 1200 de lei si tu cand le spui de 2000, cu pal de 18, cu ericsoane nu cu cepuri, cu manere nu cu plastic rupt la prima tragere, cu pfl intreg nu cu 7 straifuri imbinate cu o bucata de plastic, cu montat si transport inclus incep sa strambe din nas.

Parerea mea.
L smile.gif
dariusz
QUOTE(Marius97fer @ 24 Feb 2009, 19:22)
Cam asa patesc si eu cu mobila. De multe ori oamenii au impresia ca pretul este cel mai important, cand de fapt calitatea este cea asteptata.

Vad in metro sau praktiker dormitoare la 1200 de lei si tu cand le spui de 2000, cu pal de 18, cu ericsoane nu cu cepuri, cu manere nu cu plastic rupt la prima tragere, cu pfl intreg nu cu 7 straifuri imbinate cu o bucata de plastic, cu montat si transport inclus incep sa strambe din nas.

Parerea mea.
L smile.gif
*



oo , pai nu imi spune de mobila , ca am facut destula !
am facut mobila de stejar , si clientii se asteptau sa fie la acelasi pret ca si aia din pal . referitor la mobila care se gaseste prin metro si altele , cel mai nou ex. este legat de o masa cu laterale , care se gasea in jisk la pretu de 140 lei . cind i-am spus la client ca eu o fac cu 160 a spus ca sint nebun . dar i-am facut unui vecin al lui , si dupe ce a vazut-o a venit sa ma roage sa ii fac si lui. nu ma arunca banii afara din casa , dar nu am mai vrut in ruptul capului sa ii fac .
a vazut omu diferenta la material , la feronerie , la finisaje , dar prea tirziu.
klaus
QUOTE(Marius97fer @ 24 Feb 2009, 18:22)
Vad in metro sau praktiker dormitoare la 1200 de lei si tu cand le spui de 2000, cu pal de 18, cu ericsoane nu cu cepuri, cu manere nu cu plastic rupt la prima tragere, cu pfl intreg nu cu 7 straifuri imbinate cu o bucata de plastic, cu montat si transport inclus incep sa strambe din nas.
*

E, lasa, ca am vazut eu in Kika mobila la un pret de statea mâþa-n limba si dansa break-dance la lumina lunii, cu fetele de sertar prinse cu ... cepuri cu adeziv.
Si aia cica au pretentia ca vand mobila.
Nu de alta, dar nu vreau sa ramana lumea cu impresia ca pretul din magazine reflecta intotdeauna calitatea. In special la mobila
B30KDT
imi pare rau sa te contrazic dar e ceva normal ca o fata de sertar sa fie prinsa cu cepuri si adeziv
diferenta consta in calitatea adezivului ,materialul cepului si calitatea montajului.

Marius97fer
diferenta o sa o vezi in timp wink.gif
IRONICK
QUOTE(klaus @ 24 Feb 2009, 22:39)
E, lasa, ca am vazut eu in Kika mobila la un pret de statea mâþa-n limba si dansa break-dance la lumina lunii, cu fetele de sertar prinse cu ... cepuri cu adeziv
Stai sa dau eu un exemplu: holuri de 4.000RON (40.000.000lei)
klaus
QUOTE(B30KDT @ 24 Feb 2009, 23:13)
imi pare rau sa te contrazic dar e ceva normal ca o fata de sertar sa fie prinsa cu cepuri si adeziv
diferenta consta in calitatea adezivului ,materialul cepului si calitatea montajului.
*


Fetele de sertar, care sunt parti ale mobilei intens solicitate, se prind fie cu holzsuruburi pe fata dubla, fie cu prinderi ascunse pe baza de holsuruburi, daca ai fata simpla, nu dublata.
Iar daca sertarele sunt din lemn (nu din pal) se prind fetele cu imbinari coada de randunica.
Aia cu prinsul fetei de sertar cu cepuri si adeziv, metoda de imbinare care nu rezista decat la forfecare nu si la tractiune, e pentru fraieri (pentru fraierii de clienti si smecherii de producatori care dau mai putin pe imbinare)
Alexu7
QUOTE(dariusz @ 24 Feb 2009, 16:53)
am fazut ca 1 metru patrat de parchet ( manopera montat ) este 10 lei . eu il montez cu 7 lei , si foarte multi strimba din nas.

*




aoleu, cu 7 lei puneam parchet pe ici colo eu, acum vreo 2 ani !!
Diac
QUOTE(klaus @ 24 Feb 2009, 22:39)
E, lasa, ca am vazut eu in Kika mobila la un pret de statea mâþa-n limba si dansa break-dance la lumina lunii, cu fetele de sertar prinse cu ... cepuri cu adeziv.
Si aia cica au pretentia ca vand mobila.
Nu de alta, dar nu vreau sa ramana lumea cu impresia ca pretul din magazine reflecta intotdeauna calitatea. In special la mobila
*




Dupa prima vizita la Kika, tot la Ikea m-am intors. Preturile sunt cam mari, dar macar nu te complici cu adeziv si alte alea.
LuluMOB
QUOTE(B30KDT @ 24 Feb 2009, 23:13)
imi pare rau sa te contrazic dar e ceva normal ca o fata de sertar sa fie prinsa cu cepuri si adeziv
diferenta consta in calitatea adezivului ,materialul cepului si calitatea montajului.
*


S-o crezi matale, pentru fetele de sertar exista feronerie speciala care permite demontare si in plus, foarte important, reglare.
Aia cu cepul e solutia cea mai ieftina posibil, cu o gramada de dezavantaje, singurul punct forte fiind pretul.

Un exemplu:
http://www.nwchardware.com/Drawer_front_ad...p/b295.1000.htm

user posted image

user posted image
logan1.5dci
Asa am eu la mobila de bucatarie. smile.gif
vis-a-vis
QUOTE(B30KDT @ 24 Feb 2009, 23:13)
imi pare rau sa te contrazic dar e ceva normal ca o fata de sertar sa fie prinsa cu cepuri si adeziv
diferenta consta in calitatea adezivului ,materialul cepului si calitatea montajului.
*


radmasa.gif
vijelie
Cepul la a mea.
klaus
sper mata dar speri degeaba
argon
QUOTE(vis-a-vis @ 25 Feb 2009, 14:52)
radmasa.gif
*



a venit expertul happy.gif
vis-a-vis
Sertarele nu-mi prea ies, recunosc... dar daca le-as face si cu cepuri, ar fi vai mama lor...
klaus
Pss... Vai tatal lor tongue.gif
vis-a-vis
Ce, c-o singura þâþã nu poti fi mama? tongue.gif
dariusz
QUOTE(Alexu7 @ 25 Feb 2009, 13:56)
aoleu, cu 7 lei puneam parchet pe ici colo eu, acum vreo 2 ani !!
*



si eu la fel icon_mrgreen.gif ! si atunci , si acum , si cred ca ssi o bucata de vreme de aici incolo.

QUOTE(vis-a-vis @ 25 Feb 2009, 15:28)
Ce, c-o singura þâþã  nu poti fi mama? tongue.gif
*



poti sa fii si tata , d-apoi mama! uite , si eu mi-am crescut nevasta cu o singura tita , si imi zice tati !
Marius97fer
QUOTE(vis-a-vis @ 25 Feb 2009, 15:23)
Sertarele nu-mi prea ies, recunosc... dar daca le-as face si cu cepuri, ar fi vai mama lor...
*



Si eu disperam la inceput cu sertarele, dar cu timpul am prins experienta. smile.gif

Acum nu mi se pare asa greu.

Eu fixez intai manerul, apoi prind holzsuruburi de 30 pe spatele fetei si ies bine.

dariusz
problemele apar doar atunci cind vrei sa schimbi minerul
vis-a-vis
Daca fixezi fetele de sertar intr-o anumita pozitie si misti corpul de la locul lui, se strica reglajul.
Singura metoda care-i cat de cat ok din punctul meu de vedere, e ca intre sertare sa fie cate o polita fixa. Corpul sa fie compartimentat. Astfel se intareste structura si se pot pune glisierele mult mai usor. Nu mai zic ca fiecare sertar se "ermetizeaza", continutul nu se mai prafuieste asa usor.
Multi or sa spuna ca e risipa de material si sunt mai greu de pus fetele de sertar...
dariusz
QUOTE(vis-a-vis @ 25 Feb 2009, 18:21)
Daca fixezi fetele de sertar intr-o anumita pozitie si misti corpul de la locul lui, se strica reglajul.
Singura metoda care-i cat de cat ok din punctul meu de vedere, e ca intre sertare sa fie cate o polita fixa. Corpul sa fie compartimentat. Astfel se intareste structura si se pot pune glisierele mult mai usor. Nu mai zic ca fiecare sertar se "ermetizeaza", continutul nu se mai prafuieste asa usor.
Multi or sa spuna ca e risipa de material si sunt mai greu de pus fetele de sertar...
*



ideea e ca atunci cind montezi corpul , acesta trebuie sa fie pe un plan drept ! dupa montarea lui , montezi sertare , usi si ce mai trebuie tot pe acelasi plan ( suport ) . plus ca in general la aproape orice tip de mobilier , poti sa pui picioruse reglabile . si cu asta ai rezolvat problema.
nu , nu e neaparat risipa de material , dar daca faci treaba asta pentru un client , automat pretul creste , si nu toata lumea intelege prea bine chestia cu rezistenta structurii , si alte alea. ba mai mult, o sa intrebe de ce la varu si la prietena si vecina nu exista acea polita ? si au mobila de multi ani , si sta foarte bine.

imi pare tare rau ca nu am obiceiul sa fac poze la mobila pe care o fac.
vis-a-vis
Pai daca ai umblat la un piciorus reglabil (sa asezi blatul sau cine mai stie de ce), s-a dus dracu' orice reglaj. Sau poate sunt eu prea obsedat de milimetri?
Andy_ACS
Cam care sunt preturile care se practica acum pentru:
- pus gresie/faianta (per mp)
- pus parchet (per mp) - am vazut mai sus cu cat pun unii colegi smile.gif dar vreau sa vad pretul pietei
- dat cu glet + lavabila (per mp)
- schimbat instalatie electrica (nu stiu cum se taxeaza aici, la metru de cablu ? smile.gif )
- schimbat instalatie sanitara, tevaraia

Bafta!
vijelie
Cu instalatiile e ceva mai complicat, depinde cat de cum arata ceea ce exista si de ce anume vrei sa faci: pur si simplu inlocuire sau/si modificari, extinderi etc.
Andy_ACS
Pai m-ar interesa sa pun faianta si ma gandesc ca preventiv ar fi bine de scormonit in zid si eventual inlocuite tevile. Cred ca tevile catre chiuveta, cada, vas wc.
P.S. cum e bine de facut instalatia asta, cu pexal sau tot tevi metalice? Vreau sa tina ca nu mai sparg gresia apoi pt vreun accident smile.gif

Bafta!
dariusz
QUOTE(vis-a-vis @ 25 Feb 2009, 18:33)
Pai daca ai umblat la un piciorus reglabil (sa asezi blatul sau cine mai stie de ce), s-a dus dracu' orice reglaj. Sau poate sunt eu prea obsedat de milimetri?
*



piciorusele le montezi strinse la maxim . ori inainte de montajul corpului , ori la sfirsit , nu are prea mare importanta . odata reglajele facute bine , nu mai sint probleme . atunci cind mobila vine montata acasa la client , tot ceea ce ai de facut este sa faci mici ajustari de la picioruse . e bine ca esti obsedat de milimetri
vijelie
Pentru schimbat tevaraie la baie de apartament de bloc + racord pentru masina de spalat, cineva mi-a cerut 250 lei numai manopera. Nu stiu daca e mult sau putin, stiu insa ca nenea e priceput si nu da rasol.
Din cate am observat, manopera e cam 100 lei pe zi lucrata, asta daca nu ii ceri sa mute muntii din loc intr-o singura zi.
Eu votez pentru cupru, dar nu am mai mesterit demult pe-acasa, or mai fi aparut si alte materiale.
dariusz
QUOTE(vijelie @ 25 Feb 2009, 18:51)

Din cate am observat, manopera e cam 100 lei pe zi lucrata,
*



urasc treaba asta cu manopera pe zi.
Alexu7
de altfel evita si meseriasii care spu: las ca ne intelegem noi.
astia o lungesc muult si bine si mereu cer multi bani.
un pret per lucrare ar fi excelent !
dariusz
QUOTE(Alexu7 @ 25 Feb 2009, 18:58)
de altfel evita si meseriasii care spu: las ca ne intelegem noi.
astia o lungesc muult si bine si mereu cer multi bani.
un pret per lucrare ar fi excelent !
*



eu de ex. , stabilesc la inceput un pret fix , la care poate aparea o mica diferenta , in functie de ceea ce poate sa apara in timpul executiei lucrarii.
vis-a-vis
Aia care vin, se uita superior la ce au mai facut ceilalti inaintea lui si incep sa comenteze cum ca ca ei nu-i nimeni, zi-le la revedere direct wink.gif
vijelie
Am avut un zugrav care lucra bine numai baut.
I l-as recomanda lui Andy dar pana la urma a crapat de ciroza hepatica.
Alexu7
radmasa.gif radmasa.gif ]

offtopic: in adolescenta aveam un mos la care-mi duceam bicicleta la reglat, dar mosul era alcoolist convins. cand era treaz era mester mare, dar pe luna avea cateva zile in care era mort radmasa.gif

sun o data sa-l intreb daca are timp swi-mi raspunde nevaswta-sa: maica suna saptamana viitoare ca n-ai cu cine sa vorbesti acu radmasa.gif radmasa.gif



ma scuzati smile.gif
radian
Un meserias ori ii betiv, ori e pocait ori te rupe la manopera! Ori e incepator si isi face mana pe casa ta...
Alexu7
mie-mi vine sa rad cand se lauda unii, cum ce curat lucreaza, nici nu te incurca prea mult, pe cand ei, practic se muta la tine o luna !



ps: meseriasului sa nu-i dai toti banii o data ca apoi il doare la petrica si te lungeste.
radian
Si incearca sa nu-l inveti la gustarica, cafeluta si alte cele.
dariusz
e , cite o cafeluta mai merge ! e greu de multe ori sa lucrezi prin casele altora . ca nu stii daca sa mergi mai departe sau esti la Test De Fidelitate
Alexu7
te mai intreaba omu' daca bei o bere ca nu-i un capat de lume o bere.


bei o bere tinere?
sefu daca vreti sa iasa parchetu beton n-ar strica o bere blush.gif

25 Feb 2009, 22:27:
ps: cate sfaturi, iti dai seama de cate experiente neplacute au avut parte unii din noi? radmasa.gif
Andy_ACS
Pe mine nu m-ar derahja sa il servesc pe mester cu o cafealuta, o bere, numai sa nu sara calul si sa se pileasca si sa faca treaba de mantuiala. Mai bine ii mai dau 2 lazi de bere la final daca face treaba buna smile.gif

Bafta!
Marius97fer
In principiu, omul de treaba il cunosti imediat, macar cat de cat. Daca dupa aia incepe sa isi dea arama pe fata, asta e... se cheama teapa.

Eu unul mizez foarte mult pe relatia cu clientul pentru ca pana acuma asta mi-a adus cat de cat succes, in sensul ca am fost parolist, punctual, fara scamatorii si chestii de genul "ailalati e prosti, nu e meseriasi", si am fost recomandat mereu.

Parerea mea.
LuluMOB
QUOTE(dariusz @ 25 Feb 2009, 17:47)
piciorusele le montezi strinse la maxim . ori inainte de montajul corpului , ori la sfirsit , nu are prea mare importanta . odata reglajele facute bine , nu mai sint probleme . atunci cind mobila vine montata acasa la client , tot ceea ce ai de facut este sa faci mici ajustari de la picioruse . e bine ca esti obsedat de milimetri
*



In principiu asa e si daca pui baza perfect orizontala si sertarele vor sta bine.
Dar ce te faci cand podeaua e hopuri damburi si nu mai poti defel sa faci corpul orizontal? Cand diferentele dintre maxim si minim sunt mai mari decat cursa reglajului? Ceea ce la noi e destul de frecvent. Il injuri pe zidar, faiantar, 'gresier', etc dar trebuie sa pui mobila la milimetru. Si incepi sa te joci cu reglajele...
Eu la bucatarii si in general unde sunt corpuri mari folosesc obligatoriu sisteme reglabile, pentru linistea mea; la o noptiera sau o comoda merge si cu suruburi de 30, mai ales daca bugetul e limitat.
Marius97fer
eu cand iau comanda masor foarte atent, si ii spun omului, in unele cazuri apelez la picioruse mai mari, ( nu cele "bingo" cu reglaj de 1 cm), sunt alea cu bucse, reglabile la 3 sau chiar 4 cm.

oricum, tine mult si de meserias.

parerea mea. smile.gif
TheFastOne
Am si eu o problema. Mi-am amenajat cuibusorul de nebunii (apartementul) acum 1 an de zile, am daramat tot, inclusiv instalatii sanitare, electrice, alimentare cu apa si am facut nou, termopane, parchet, gresie, faianta........in fine.
Balconul l-am izolat exterior cu polistiren 5 cm expandat, interior 3 cm tot expandat, lateralele le-am zidit din BCA de 10 cm, pardoseala balconului si tavanul cu extrudat de 3 cm, deci in sufragerie n-am probleme.
In dormitor, mi-a aparut o pata de umezeala intr-un colt care corespunde unui perete exterior, anul trecut prin octombrie, care pata s-a extins pe masura ce temperatura exterioara a scazut si s-a format evident mucegai. Toata vara am tot tras de vecini sa izolam pe exterior, dar blocul nostru este oaia neagra a brasovului, n-avem asociatie, 30% din vecini ar vrea sa izoleze pe exterior dar sunt zgarciti......
Oricum din cate am inteles, reabilitarea asta termica va fi obligatorie, dar pana atunci trebuie sa fac ceva, n-as vrea ca eu si scumpa mea nevasta sa ne imbolnavim.

M-am gandit in felul urmator. Ca sa evit sa fac prea multa mizerie, o sa curat cu o ranga ceva mai ascutita gletul de pe peretii exteriori pe care vreau sa-i izolez. M-am gandit sa folosesc polistiren expandat cu densintate mare pe care sa-l lipesc pe pereti nu cu adeziv pe baza de ciment si rasini ci cu adeziv poliuretanic. Peste polistiren, tot ca sa evit sa fac prea multa mizerie si ca sa cresc rezistenta mecanica a peretilor, m-am gandit sa lipesc placi de gips-carton pe care sa le fixez mai apoi cu dibluri de montaj prin percutie 8x90 la care o sa adaog niste saibe concave pentru mai multa siguranta.
Ce parere aveti de solutia aleasa ? Credeti c-ar fi ok ? S-ar comporta bine in timp ?
radian
Pentru a putea beneficia de programul acela guvernamental de reabilitare termica a blocului, prima conditie este sa va constituiti in asociatie de proprietari.

In alta ordine de idei, apartamentul tau este cumva la parter? Stii care este sursa umezelii? Este din interior sau exterior? Camera cu pricina este suficient de iluminata, incalzita, aerisita?

Pana nu identifici si inlaturi sursa umezelii, nu ti-as recomanda sa faci termoizolarea acelui perete.
TheFastOne
De constituit intr-o asociatie nu se pune problema. Este un bloc vechi in care fosti pensionari cu functii se dau de cur in sus si .............deci exclus. Nu se vrea organizarea intr-o asociatie pentru ca presupune cheltuieli cu administrarea, contabilitatea, cenzori and stuff care nu se justifica in conditiile in care blocul este debransat de la CET, avem contracte individuale pentru ridicarea gunoiului, doar apa rece se plateste la comun. In fine.
Nu locuiesc la parter ci la etajul 3. Sursa umezelii pare sa fie ventilatia insuficienta, umiditatea crescuta a aerului acumulandu-se pe pereti sub forma de condens datorita diferentei mari de temperatura. O alta problema ar fi faptul ca sub mine locuiesc evident niste putregaiuri care din plictiseala au inchis caloriferul in dormitor.
LE. Peretii exteriori sunt din placi prefabricate din beton de cca. 17 cm grosime cu un transfer termic excelent, adica toata caldura din camera zboara prin pereti, dar izolatie termica aproape de 0, astfel incat fiind tot timpul reci pe perioada iernii, condenseaza foarte repede. blink.gif
radian
Asociatia de proprietari este prima conditie de elgibilitate a beneficiarului. fara aceasta nu puteti intra in acel program. Sa o faci pe cont propriu, ai varainta la negru cu risurile asumate de rigoare (vine primaria si te trage de urechi...). S-o faci oficial e scump al dracu. Doar documentatia (studiu de fezabilitate, proiect tehnic, audit energetic, etc.) ajunge la circa 20.000 lei / imobil. In zona rece (daca am inteles bine stai in Brasov) termoizolarea exterioara cu placi mai subtiri de 10 cm e pierdere de timp si bani.

Igrasia are ca prim motiv lispa luminii suficiente, si abia apoi urmeaza lispa de caldura si de aerisire.

Sa inteleg ca umezeala iti apare la partea superioara a peretelui? Ai cumva prin zona teava de calorifer?

Lumina naturala "bate" pe zona respectiva? Daca da, inlatura orice obstacol (mobila, tapet, etc) pentru a putea sa cada lumina pe perete.

P.S. Am avut ocazia sa vad un documentar, realizat in Cluj, un bloc construit din placi prefabricate din beton, reabilitat tremic, cu placi de 10 cm. Dupa spusele lor, efortul de incalzire pe timpul iernii a sczut cu aproape 50%.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.