Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renovare Apartament
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Andy_ACS
As dori sa renovez un apartament cu 2 camere (momentan fara imbunatatiri). Nu am bani foarte multi (35-40 mii ron), vreau ceva decent si cat de cat de calitate, nu lux si chestii scumpe.

Ma gandesc sa fac urmatoarele:
- geamuri termopan
- usi interioare si exterioara schimbate
- schimbare intrare in balcon (acum e din sufragerie si va fi din bucatarie)
- tragere cateva prize pe unde mai e nevoie (de ex pt AC)
- gresie si faianta in bucatarie, baie, hol
- parchet laminat in dormitor si sufragerie
- obiecte sanitare baie
- glet + lavabila
- calorifere noi (incalzirea e de la retea)
- AC in dormitor si sufragerie

Nu am mai facut renovari pana acum, am cateva nelamuriri:
1. Cam care e ordinea logica a operatiunilor, e corect cum le-am gandit eu?
2. La ce sa mai fiu atent? Detalii de la cei care ati mai trecut prin asa ceva.

Momentan am comandat 2 ferestre la QFort. Inca nu m-am apucat.

Mai revin cu intrebari pe parcurs.

Threadul e serios, desi e la cafenea. Va rog frumos sa raspundeti numai in masura in care are legatura cu subiectul.

Multumesc!
b34uen
mie mi se pare ca sunt indeajuns banii daca ii chibzuiesti bine chiar iti raman
la ordine pune parchetul dupa ce dai cu vopsea si glet.
cu aerul in dormitor, e bine sa adormi cu racoare in camera ar totusi e foarte periculos.
dariusz
am sa iti dau sfaturi numai referitor la prize . trage cit mai multe , daca poti legate la pamintare , si sa fie duble.
verifica si instalatia electrica , atit cit se poate bineinteles , nu numai la prize dar si la partea de iluminat .
Andy_ACS
Sper sa ajunga, sunt multe chestii de luat in calcul, tot felul de adezivi, vopseluri, chituri, etc etc pe langa materialele "mari". Mai e si manopera...

Ai dreptate cu parchetul, am gresit punandu-l dupa vopsea si glet. Oricum asta modern se pune relativ usor ca e cu click-uri.

Edit: Cred ca instalatia de la prizele vechi nu o mai schimb, ar insemna sa demolez tot sad.gif Eventual incerc sa trag pe alea noi pe cupru direct din doze.

Bafta!
b34uen
la obiecte sanitare sper ca intelegi si o instalatie sanitara noua.
iar la cea electrica daca e aluminiu sa o schimbi cu cupru.
dariusz
QUOTE(b34uen @ 24 Feb 2009, 19:52)

iar la cea electrica daca e aluminiu sa o schimbi cu cupru.
*



da , sfatul e extrem de bun , da ii cam incarca lista de cheltuieli.
Alexu7
in legatura cu caloriferele, poate reusesti sa le reconditionezi pe cele vechi pentru ca sunt mult mai calduroase, decat astea de tabla ce se monteaza cu centralele de apartament.



iar daca ai si copii, te poti interesa si de o podea incalzita cu ajutorul centralei.
b34uen
e o economie sa schimbi pe cupru instalatia electrica.
daca dupa ce termini tot apartamentul descoperi ca te lasa lumina de pe hol sa zicem (instalatia), sa vezi cat chef mai ai sa spargi peretele iar...
eu mi-am facut apartamentul cu un prieten si am invatat pe parcurs.
daca te ajuta sa iti faci idee:
-dormitor (10 mp) geam termopan - 1000 lei; pat 500 lei; doua dulapuri din pal: 800 lei; parchet 300 lei; usa 800 lei; glet 5 saci de cate 40 lei, lavabila 100 lei, manopera 0 + 50 beri dar intre timp am achizitionat spacluri, bormasinax2, trafaleti, banda abraziva, gletiere etc.
-instalatia electrica la toata casa cam 2000 (cabluri, aplice, intrerupatoare, prize, doze, tablou electric).
-la sufragerie (18 mp) s.a schimbat putin problema: acelasi pret pt parchet dar foarte prost calitativ, usa nu am mai schimbat si am reconditionat-o pe cea veche; glet cam 6 saci, mobilier 1500 (dar foarte mult au costat accesoriile (manere, deschideri, etc.)
pentru buc sai baie + hol mai spun si maine
XanRO
Ce-am facut la mine, poate ajuta si pe altcineva:
- mie mi-a recomandat zugravul vopsea de exterior ptr baie - deocamdata n-am probleme cu condensul;
- A/C inainte de glet si lavabil;
- parchetul lasa-l ultimul, dupa lavabil;
- in dormitor daca n-ai suprafata mare de trafic intens merge 7mm, in camera de zi sub nici o forma mai subtire de 8mm;
- in functie de ce ai avut inainte ca podea: daca a fost laminat si nu a flambat e ok; daca s-a umflat trebuie sapa autonivelanta(scumpa si intra multi saci la suprafete normale, depinde de denivelare) sau clasica (nisip + ciment, e mai ieftin dar e mult rau de carat smile.gif;
- sa nu uiti prizele din bucatarie (1 dubla pe un perete + 2 minim simple pe peretele opus: hota, aragaz, frigider, robhoti, cuptor cu microunde, etc.);
- de recomandat ar fi circuit separat cu impamantare pe o singura siguranta ptr masina de spalat;
- impamantare unde ai electronice;
- priza si iluminat pe balcon;
- tub de pcv pe sub pardoseala prin care sa tragi internet si cablu tv sa nu ai mataraie prin camere;
- tub de pcv ingropat in spuma de la tocul termopanelor ptr internet de cartier, etc;
- prize amplasate in asa fel incat sa nu ai fire de la prelungitoare care sa traverseze spatiile de trecere si usile;
- baterie cu gat inalt la bucatarie sa poata sotia spala oale mari in chiuveta smile.gif;
- chiuveta cu 2 cuve sau cuva mare si cuva mica ptr spalat fructe;
- chiuveta sa fie de ceva calitate (Franke) - sifonul cel mai larg care l-am vazut si au un petic de cauciuc pe partea de dedesubt, in dreptul jetului de apa, ca sa nu auzi apa curgand la bucatarie din alta camera;
- parere personala: vorbeste si cu sotia, daca aveti in plan copil mic ganditi-va sa nu inchideti tot balconul sau la o masina de spalat cu uscator;
- frigiderul se recomanda sa fie in coltul opus fata de aragaz - schimba racordul de gaze;
- geamul de la baie daca ai, sa fie cu deschidere dubla chiar daca e putin mai scump;
- geamul la bucatarie la fel, cu deshidere dubla;
- o sa te intrebe la termopane daca vrei glafuri (pervazuri) - calculeaza-ti dinainte cate/pe care parte vrei;

Nu mai stiu altceva. Spor, ca e de treaba smile.gif.


koldun
QUOTE(XanRO @ 24 Feb 2009, 19:39)
...
- de recomandat ar fi circuit separat cu impamantare pe o singura siguranta ptr masina de spalat;
....
*


...si unul pentru A/C si un altul pt un eventual Geyser in baie, etc.

QUOTE(XanRO @ 24 Feb 2009, 19:39)
...
- tub de pcv pe sub pardoseala prin care sa tragi internet si cablu tv sa nu ai mataraie prin camere
....
*


.. tinand cont si de eventuale splitere pt diferite prize tv ici si colo!

Succese!
daniM
Nu poti reconditiona parchetul vechi?Usile interioare fa-le neaparat din lemn masiv,pe mine m-au costat 900 ron bucata la comanda anul trecut,nu te incurca cu Porta Doors sau alte tampenii,stiu o gramada de lume care au probleme cu ele.Anul trecut in vara am facut doar cele doua camere ale apartamentului meu---desfiintat balcon,facut o camera mare,rigips,glet +lavabila,parchet laminat de 12mm,termopane,usi interioare,m-a ajuns cam la 14.000 ron.
Shush
QUOTE(daniM @ 24 Feb 2009, 20:38)
Usile interioare fa-le neaparat din lemn masiv,pe mine m-au costat 900 ron bucata la comanda anul trecut
*


Ieftin, ai mei au dat 900 lei pe cate o usa din mfl/pfl sau ce o fi ala, doar cu miezul din lemn masiv. Macar au design-uri interesante, care nu cred ca ar fi putut fi realizate in lemn masiv, sau cel putin nu la preturi decente.
daniM
Atasez niste poze cu apartamentul inainte si dupa.Scuzati deranjul!Se vad si usile
Shush
Frumos !
Insa exact cum banuiam, usile au doar "taieturi" drepte. Noi am vrut geamuri cu forme "ciudate" si din acest motiv am renuntat la cele din lemn masiv sau cele din termopan.
daniM
Da,dar eu am renuntat la formele futuriste in favoarea calitatii si durabilitatii...
CriSTI68
mie imi place cum a iesit imbinarea de culoare in casa smile.gif

am renuntat la lustre etc. in favoarea la scafe cu spoturi si neoane pe interior

reparatie capitala la instalatia electrica cu un numar total de 24 sigurante icon_mrgreen.gif si sanitara de la 0
termopane
caloriferele sunt tot cele de fonta, tin caldura mult mai bine decat cele de aluminiu pe care nu le recomand,
bygy007
vin si eu cu un sfat , care a mai fost dat de citeva ori , daca ai instalatie electrica pe aluminiu schimb-o pune pe cupru , nu te zgirci la lucrul asta , mai tai din alta parte dar schimba instalatia ,iar la dozele de legaturi cositoreste-le , merge foarte bine cu aliaj care se lipesc tevile de cupru , bineinteles inainte sa dai cu pasta aia decapanta
- circuite separate pentru , centrala , aer conditionat , masina de spalat, 2 aparate de aer 2 circuite
daca doresti sfaturi in realizrea acestui lucru astept intrebarile tale

un sfat bun este si cel cu tragerea de fire pentru telefon , cablu , internet in camere , chiar daca nu le folosesi pe toate , sa nu stai cu fire intinse prin casa , prize suficiente pentru ca fiecare aparat sa stea in priza fara prelungitoare , in bucatarie la fel , unde tii diverse electrocaznice sa ai prize suficiente
CriSTI68
eu am schimbat-o pe toata, a trebuit sa trasez alte canale pentru curent, de data asta prin pardoseala, am adaugat prize suplimentare astfel in cat sa evit folosirea si intinderea prin casa a prelungitoarelor, instalatia este facuta cu fire de cupru in functie de consumatorii folositit, de ex sisteme de incalzire frigidere si alte echipamente consumatoarea au cel mai gros fir, restul au fir normal, mai putin la spoturi si la neoane, care sunt multe la numar lucrand 2 cu 2 (in dormitor un total de 4 spoturi si 4 neoane cu aprindere separata pe grupe smile.gif
GoGu
Eu personal sunt total impotriva folosirii lemnului masiv la usi/ferestre. In 2001 cand mi-am renovat apartamentul m-a mancat in c*r sa pun (la recomandarea calduroasa a unei cunostiinte, ca stie ea o firma de "mesteri" la Pascani) tamplarie de stejar masiv. Mi-au adus o tampalrie de biserica de m-am crucit. Am montat-o ca dadusem vechea tamplarie jos... Ghiciti cine umbla acum dupa oferta de termopane? mad.gif S-au curbat, cracanat, largit, lufturi de bagi pizza prin ele, usile nu se inchid, etc... Ca sa nu zic ce kkt de parchet "masiv" am, imi scoate peri albi, la urmatoarea curatenie laminat scrie pe mine.
Asta e, lemnul "lucreaza", n-ai ce-i face. Probabil ca exista si lemn bine uscat si tratat, dar mie pe viitor mi-e frica sa mai risc.
klaus
QUOTE(b34uen @ 24 Feb 2009, 19:08)
-dormitor (10 mp) [...]lavabila 100 lei,
*
E, nici chiar asa, sa dai cu lavabila de la bulgari ca-i mai iefftina...
QUOTE(XanRO @ 24 Feb 2009, 19:39)
- in dormitor daca n-ai suprafata mare de trafic intens merge 7mm, in camera de zi sub nici o forma mai subtire de 8mm
Conteaza prea putin ca-i de 8 mm, importanta e categoria de uzura. Ca poate un parchet de 6 cu miez mdf e mai rezistent decat un parchet de 8 cu miez fibros. Nu mai vorbesc de calitatea laminatului.
QUOTE(XanRO @ 24 Feb 2009, 19:39)
- tub de pcv pe sub pardoseala prin care sa tragi internet si cablu tv sa nu ai mataraie prin camere;
Totusi in ultimul timp a intrat si la noi in uz domestic utilizarea WI-FI. Tragi internet doar intr-un singur loc, nu trebuie sa tragi in toate camerele.
QUOTE(XanRO @ 24 Feb 2009, 19:39)
- parere personala: vorbeste si cu sotia, daca aveti in plan copil mic ganditi-va sa nu inchideti tot balconul sau la o masina de spalat cu uscator;
Masina de spalat cu uscator e o investitie fara eficienta. Eficienta poate fi doar din perspectiva faptului ca sunt facute mai bine ca nu se fac decat in cateva fabrici ale producatorilor.
daniM
QUOTE(GoGu @ 24 Feb 2009, 22:39)
Eu personal sunt total impotriva folosirii lemnului masiv la usi/ferestre. In 2001 cand mi-am renovat apartamentul m-a mancat in c*r sa pun (la recomandarea calduroasa a unei cunostiinte, ca stie ea o firma de "mesteri" la Pascani) tamplarie de stejar masiv. Mi-au adus o tampalrie de biserica de m-am crucit. Am montat-o ca dadusem vechea tamplarie jos... Ghiciti cine umbla acum dupa oferta de termopane?  mad.gif S-au curbat, cracanat, largit, lufturi de bagi pizza prin ele, usile nu se inchid, etc... Ca sa nu zic ce kkt de parchet "masiv" am, imi scoate peri albi, la urmatoarea curatenie laminat scrie pe mine.
Asta e, lemnul "lucreaza", n-ai ce-i face. Probabil ca exista si lemn bine uscat si tratat, dar mie pe viitor mi-e frica sa mai risc.
*


Pai aia e,ca la tine cum l-au taiat din padure,fuga l-au facut usi si geamuri,probabil nu aveau la uscat...
bucatzel
QUOTE(klaus @ 24 Feb 2009, 23:10)

Totusi in ultimul timp a intrat si la noi in uz domestic utilizarea WI-FI. Tragi internet doar intr-un singur loc, nu trebuie sa tragi in toate camerele.
Masina de spalat cu uscator e o investitie fara eficienta. Eficienta poate fi doar din perspectiva faptului ca sunt facute mai bine ca nu se fac decat in cateva fabrici ale producatorilor.
*




WIFI rezolva internietul, nu si televizorul sad.gif . plus ca wifi are limitele lui... daca ai pitici pe creerash, poate-ti trebuie gigabit. Pe de alta parte... cu wi-fi ai internet si pe buda tongue.gif

La masina de spalat cu uscator ii vad alt avantaj. Scapi de nenorocenia aia de intinzator de rufe din casa. Care sta deschisa 24/7 la doi adulti + copil. Altceva trebuie studiat la astea. Am avut un uscator de rufe in camin, si scotea la greu scame din haine. In timp cred ca si uscatul asta iti uzeaza suplimentar hainele. E drept, uscatorul ala al nostru era antic, dar era de uz mai industrial. A,da... mai avea un avantaj. Aproape ca mi-a ruginit fierul de calcat in perioada aia cool.gif
klaus
Am o rugaminte: rog sa se exprime de utilitatea masinii cu uscator cei care au asa ceva. Ca am observat o tendinta, la cei care nu au, de a o idolatriza (pe ea, pe masina cu uscator)
Vlady
Daca schimbi instalatia electrica monteaza ti prize si intrerupatoare modulare...sunt putin mai scumpe dar merita. Uite un link ca sa ti faci o idee (nu fac reclama la nici o firma) http://www.sett.ro/Module%20electrice.htm
dizzy
- Instalatie sanitara noua in baie si bucatarie cu usi de vizitare de mari dimensiuni pe care le sigilezi cu banda adeziva sa nu vina duhori
- Instalatei electrica noua- macar 8-10 prize in sufragerie: TV, DVD, AC, computer, ruter, monitor, boxe, aspirator, se aduna.
- cam 6 prize in bucatarie: hota, microdunde, aragaz, robot, fier de calcat, masina de spalat vase daca ai loc, frigider
- cam 4-6 prize in dormitor: ceas+radio, veioze, AC
- mai iti trebuie pt masina de spalat, frigider, etc.
De aici incolo pui ce vrei. Noi am ales mocheta pe jos, se uzeaza cam in 5 ani dar se schimba usor. Pt lavabila am ales alb, e cel mai usor de gasit si da impresia de spatiu. Nu-mi plac deloc spoturile si neoanele asa ca am ramas la plafoniere plate.
Daca ai posibilitatea poti monta si o instalatie de aspirat centralizata cu evacuare in exterior.
XanRO
QUOTE(klaus @ 25 Feb 2009, 01:23)
Am o rugaminte: rog sa se exprime de utilitatea masinii cu uscator cei care au asa ceva. Ca am observat o tendinta, la cei care nu au, de a o idolatriza (pe ea, pe masina cu uscator)
*



Eu nu ii preaslaveam calitatile.
Doar ii spuneam omului ca daca un copil mic e prin preajma trebuie sa ia in calcul faptul ca masina o sa mearga cel putin o data pe zi, insa daca e balconul inchis nu prea are unde sa usuce rufele in ritmul la care o sa spele smile.gif.

Personal prefer uscatul la aer, parca sunt rufele mai proaspete si mai curate. Locuiesc la etj 7, in spate unde am balconul, sunt doar case cu max 1 etaj deci nu se pune problema de praf prea mult.
body
QUOTE(GoGu @ 24 Feb 2009, 23:39)
Eu personal sunt total impotriva folosirii lemnului masiv la usi/ferestre. In 2001 cand mi-am renovat apartamentul m-a mancat in c*r sa pun (la recomandarea calduroasa a unei cunostiinte, ca stie ea o firma de "mesteri" la Pascani) tamplarie de stejar masiv. Mi-au adus o tampalrie de biserica de m-am crucit. Am montat-o ca dadusem vechea tamplarie jos... Ghiciti cine umbla acum dupa oferta de termopane?  mad.gif S-au curbat, cracanat, largit, lufturi de bagi pizza prin ele, usile nu se inchid, etc... Ca sa nu zic ce kkt de parchet "masiv" am, imi scoate peri albi, la urmatoarea curatenie laminat scrie pe mine.
Asta e, lemnul "lucreaza", n-ai ce-i face. Probabil ca exista si lemn bine uscat si tratat, dar mie pe viitor mi-e frica sa mai risc.
*


Lemnul "lucreaza" daca nu e uscat . Eu am cumparat lemn cu circa 2-3 ani inainte sa ma apuc de constructia casei si l-am lasat la uscat si nu am nici macar o crapatura in tamplarie . Lemnul l-am folosit la usile interioare si usa exterioara . De asemenea parchetul e de lemn si nu se compara nici pe departe cu cel laminat - parerea mea .
Andy_ACS
Am retinut cateva idei importante:
- instalatie electrica refacuta cu prize multe gandite bine
- trase cabluri pentru tv in ambele camere, pt router wireless numai in sufragerie
- tevaraie la bucatarie si baie schimbate

Am cateva intrebari:
- cand va referiti la instalatie pe cupru separata pt masina de spalat, AC, frigider ce inseamna asta? Adica trase cabluri direct din doza la prizele respective? Pe unde sa trag cablurile de ex pet AC care va veni undeva sus? Prin perete si sa montez priza sus langa AC?
- Cablurile pentru tv si internet cum sa le trag? Pe sub gresie si pe sub parchet printr-un tub flexibil de plastic(cum se face la electricitate)? Sau exista prize? Daca exista prize merg trase cablurile astea de net/tv prin aceeasi spartura cu alea de curen? nu apar interferente?
- Tevile de apa din bucatarie si baie sunt inglobate in zid. Ce e de facut, scormonit si schimbat cu pexal?

Mentionez ca apartamentul nu are nicio imbunatatire - nici gresie, nici faianta, nici parchet (pe jos e beton sau mozaic). Peretii sunt varuiti, iar in bucatarie si baie e data pana la jumatate vopsea in ulei. Aceasta vopsea in ulei trebuie racaita? Prinde adezivul de faianta peste ea sau trebuie data jos?

Usile de interior cred ca o sa le luam dinalea mai ieftine la ~300 ron bucata. Am vazut in BauMax ca alea din lemn masiv sunt 700Ron si nu cred ca ne ajunge bugetul pentru ele.
Cum sa facem cu usile, daca le montam inainte de gresie si parchet trebuie montate mai sus?

Merci!
bulan
QUOTE(Andy_ACS @ 24 Feb 2009, 18:41)
As dori sa renovez un apartament cu 2 camere (momentan fara imbunatatiri). Nu am bani foarte multi (35-40 mii ron), vreau ceva decent si cat de cat de calitate, nu lux si chestii scumpe.
*


Eu daca as avea acest apartament as face cu prioritate cateva lucruri:
-peretii exteriori ai apartamentului i-as izola(pe interior bineinteles) cu poliester etrudat.Casele traditionale pierd 70% din caldura prin pereti!As alege cel mai gros poliester extrudat!!!Peste poliester un glet si o lavabila.
-geamuri termopane cu geam triplu+un set de jaluzele montate direct pe cercevele.Jaluzelele sa fie dintr-un material textil cat mai termo izolant gen catifea sau ceva din lana pe care le poti confectiona singur in culori care sa se asorteze cu interiorul camerelor.
-tavanele le-as placa cu placi decorative din poliester expandat de 10mm ca mai gros nu se gaseste!
-dusumelele daca sunt drepte le-as imbraca cu o mocheta gen:cea mai groasa,cea mai buna tremoizolanta si cea mai ieftina.Peste as pune un linoleu panzat bun termoizolant.Se gasesc linoleuri orice culori si orice modele.Mocheta si linoleul le cumperi din magazin la dimensiunile dorite le faci sul si acasa in 5 minute le-ai si pus pe jos.
Daca vei face aceste lucruri vei face economii substantiale cu caldura la calorifere si cu aerul conditionat!
Arunca covoarele ca sunt pline de acarieni si trebuiesc permanent aspirate si periodic spalate!Cateva mochete mici aruncate ici colo ajung!
Renovarea apartamentului trebuie gandita ca dupa renovare sa ai maximum de confort cu minimum de efort.
LuluMOB
QUOTE(bulan @ 25 Feb 2009, 10:26)
-peretii exteriori ai apartamentului i-as izola(pe interior bineinteles) cu poliester etrudat.
*


De acord cu izolatia, dar in nici un caz pe interior polistrirenul extrudat!

In ce priveste parchetul, n-as pune din asta modern, laminat. Lemn masiv.
bulan
De ce nu pe interior?Pe exterior daca nu e pe tot blocul si pui doar la tine e degeaba!
Parchetul masiv i-l poate pune daca-l cumpara acum abia peste vreo 5 ani ca altfel i-l pune degeaba.
Merced
QUOTE(body @ 25 Feb 2009, 09:29)
Lemnul "lucreaza" daca nu e uscat . Eu am cumparat lemn cu circa 2-3 ani inainte sa ma apuc de constructia casei si l-am lasat la uscat si nu am nici macar o crapatura in tamplarie . Lemnul l-am folosit la usile interioare si usa exterioara . De asemenea parchetul e de lemn si nu se compara nici pe departe cu cel laminat - parerea mea .
*



Exact. Daca e uscat dinainte, n-ai treaba cu ele. De exemplu in apartamentu' in care stau parchetul a ajuns vai de el. Pus in graba, pe vremea lu' Ceasca, stejar verde bineinteles, s-a strans ca naibii cu timpul, scartaie peste tot. Tamplaria de la camera la camera, in unele camere am nimerit probabil lemn mai uscat ca nu s-a strans rau, dar in una din ele e dezastru...
Pe cand la tara am un parchet de fag luat cu, eu stiu, vreo 5 ani inainte de a fi pus, care e pus de vreo 12 si nu se aude musca de la el, e si acum fix ca nou. Nu se compara parchetul natural cu ala laminat, dar pusul de parchet costa bani, au inceput sa se gaseasca rar meseriasi adevarati in domeniul asta, asa ca laminatul e o solutie.
Cat despre termopane, nici nu se pune problema sa mai iei in ziua de azi lemnul in calcul, oricat de uscat ar fi tot nu o sa izoleze macar pe jumate ca un termopan. Plus ca nu mai au vreun cost colosal.
La vara o sa ridic si eu topicul asta, ca o sa trebuiasca sa fac si eu diverse maruntisuri d-astea prin casa. biggrin.gif
Diac
Eu sugerez si sa te gandesti unde ai putea instala o masina de spalat vase, daca tot refaci si bucataria. Eventual facut un bransament la apa rece daca tot schimbi tevaraia.
Chiar daca o vei lua mai tarziu, masinile de spalat vase fiind relativ scumpe, e bine sa existe posibilitatea bransarii la apa si la o priza. just in case.

De asemenea muuuulte prize..... smile.gif
LuluMOB
Daca pui pe interior izolatia, peretele va ramane rece. Vor aparea cu siguranta probleme de condens, umezeala, mucegai... stiu cei ce pun astfel de izolatii mai bine. E adevarat, ideal ar fi sa faci o imbracare continua a blocului; in caz ca nu gasesti sustinere la vecini o poti totusi face si local. Nu e degeaba dpdv al izolatiei insa e foarte inestetic (eu n-as aproba astfel de peticiri oribile ale blocurilor, dar asta-i alta poveste...).

Cu parchetul e valabil daca e facut la cooperativa din deal. Un lemn intai se usuca si dupa aia se prelucreaza. Dupa 50 de ani posibil sa se decoloreze usor. Dupa o suta de ani mai dai cu un lac. Nu mai vorbesc de diferentele de confort si de estetica. E ca si comparatia dintre mobila din lemn si cea din pal.
vijelie
Dpdv formal, nu se accepta "peticirile".
Probabil ca daca primaria si inspectia in constructii ar penaliza autorii, s-ar mobiliza toti locatarii si ar pune la punct toata cladirea.
bulan
QUOTE(LuluMOB @ 25 Feb 2009, 10:40)
Daca pui pe interior izolatia, peretele va ramane rece. Vor aparea cu siguranta probleme de condens, umezeala, mucegai... stiu cei ce pun astfel de izolatii mai bine.
*


Eu am izolat peretii exteriori acum 10 ani si nu am habar de condens.Acum am sa izolez si tavanele cu placi decorative de poliester expandat.Iar gresia din tot apartamentul am s-o imbrac cu mocheta si peste linoleu.De cand cu repartitoarele am niste tavane si dusumele reci de nu ma intreba.
LuluMOB
Pai sunteti un caz fericit, eu cunosc exemple din cealalta tabara, unde s-a lasat cu demolari pana la urma.
Nu sunt specialist dar de ce ar munci unii sa puna izolatia pe fatada blocului undeva la etajul sapte cocotati pe schele?

'izolatie interior sau exterior?' pe google si apar diverse opinii.

Cat priveste vecinii stiu despre ce vorbiti, dom' Bulan, stau la parter, vecina mi-e batrană pensionară singură, blocul are repartitoare. Si ghiciti ce? pe hol am mocheta pe suport textil iar in bucatarie linoleum gros, moale, cauciucat.
Asi
QUOTE(klaus @ 25 Feb 2009, 00:23)
Am o rugaminte: rog sa se exprime de utilitatea masinii cu uscator cei care au asa ceva. Ca am observat o tendinta, la cei care nu au, de a o idolatriza (pe ea, pe masina cu uscator)
*



Despre ce masina cu uscator vorbesti?
Eu am o masina de spalat care are si uscator. (indesit WD 105T )
Utilitatea ei este nu mica, ci foarte mica, dar salvatoare uneori.

Adica paguboasa rau la curent, uscatul complet al unei ture de rufe dureaza cam 5-6ore (la consum de 1-2kw).
Functia de uscare o folosesc de maxim 3 ori pe an, cand ma trezesc in ultimul moment sa plec pe undeva si cateva haine preferate ar trebui spalate si uscate in cel mai scurt timp.
Diac
"uscatul complet al unei ture de rufe dureaza cam 5-6ore"


Pai vara, daca e cald, in atata timp rufele se usuca si singure, pe balcon.

Banuiesc ca e mai utila iarna sau cand ploua, nu?
bygy007
QUOTE(Andy_ACS @ 25 Feb 2009, 10:03)
Am cateva intrebari:
- cand va referiti la instalatie pe cupru separata pt masina de spalat, AC, frigider ce inseamna asta? Adica trase cabluri direct din doza la prizele respective? Pe unde sa trag cablurile de ex pet AC care va veni undeva sus? Prin perete si sa montez priza sus langa AC?
- Cablurile pentru tv si internet cum sa le trag? Pe sub gresie si pe sub parchet printr-un tub flexibil de plastic(cum se face la electricitate)? Sau exista prize? Daca exista prize merg trase cablurile astea de net/tv prin aceeasi spartura cu alea de curen? nu apar interferente?

Merci!
*


la aceste intrebari iti raspund eu (ca am mai facut asa ceva) refaci instalatia veche , adica scoti firele vechi se aluminiu si pui de cupru , acolo unde se se pot trage din perete , unde nu sapi alte canale (modalitatea de inlocuire este destul de simpla , de firul , firele vechi legi pe cele noi si tragi de cele vechi pina ce ajung sa le inlocuiasca pe cele vechi)
avind 2 camere ai 4 sigurante , 2 circuite , unul prize si unul lumina
circuit separat inseamna de la tabloul de sigurante trase direct fire pentru aer conditionat , tot direct masina de spalat , la fel si centrala termica(daca ai)

firele le bagi prin teava de plastic speciala pentru instalatii electrice sau furtin flexibil tot pentru asa ceva la AC le duci pe unde ti-e mai usor , preferabil daca ai pereti de beton prin sapa pina la peretele respectiv apoi te duci in sus


de ce am spus circuite separate pentru AC si masina de spalat , pentru ca sint mari consumatoare de energie (o masina de spalat consuma si 2 000W pe incalzire adica 10A) de asemenea la pornirea aerului conditionat (a compresorului) curentul sare de 10A

exista aparte electrice modulare le poti combina cum vrei , nu se influenteaza cablul cu internetul si cu prizele
Ov
QUOTE(klaus @ 25 Feb 2009, 00:23)
Am o rugaminte: rog sa se exprime de utilitatea masinii cu uscator cei care au asa ceva. Ca am observat o tendinta, la cei care nu au, de a o idolatriza (pe ea, pe masina cu uscator)
*



nu am asa ceva, dar am un prieten care are.

Omul a zis ca nu concepe sa nu-si cumpere asa ceva ca nu vrea sa stea cu chilotii la uscat prin casa. Prin urmare si-a luat si a folosit functia de uscare fix o data, deoarece a constatat ca trebuie sa-si calce pana si chilotii!
Cica mototoleste rufele in ultimul hal !
Asi
QUOTE(Diac @ 25 Feb 2009, 11:25)
"uscatul complet al unei ture de rufe dureaza cam 5-6ore"
Pai vara, daca e cald, in atata timp rufele se usuca si singure, pe balcon.

Banuiesc ca e mai utila iarna sau cand ploua, nu?
*



In functie si de ce rufe spal, cat de multe, etc.. are senzor de umiditate si se opreste cam cand considera ca e necesar(are mai multe trepte de reglare automate pe baza de senzor, si trepte de reglare pe timp).. n-am testat functia de mai mult de 20 de ori in viata ei. (are 7 ani respectiva masina de spalat). Timpul dupa care se opreste e variabil.. poate fi si de numai 2ore daca spal tricouri subtiri, usoare.
Cat despre mototolit este adevarat.. sunt cam sifonate.

Dar eu personal nu m-am impacat cu ideea ca "programul 7" care dureaza 30min, apoi ii ia 3-5-6 ore sa usuce.. le pun pe balcon.
sonycu
Bun.. am sa enumar modificarile modificarile facute de mine la garsoniera din dotare:

1) Am schimbat toata instalatia electrica (am facut canale noi prin podea)

2) Am schimbat si tabloul electric

3) Am schimbat absolut toata instalatia sanitara (bucatarie/baie) (tevi, rebinete si tot ce mai e pe acolo, la ambele) (lavoar, vas toaleta)

4) Am schimbat usa intrare si usile interioare (bucatarie/baie/sufragerie)

5) Am pus parchet laminat (8mm) (sufragerie si balcon)

6) Gresie/faianta (bucatarie/baie/hol)

7) Am demolat debaraua din bucatarie si astfel am lungit baia, la care apoi am facut aerisire naturala

8) Am demolat debaraua din holul de la intrare (acum este dressing acolo)

9) Am demolat geamul si usa de intrare in balcon

10) Am inchis balconul in termopan

11) Inainte de a inchide balconul s-a facut o izolare a peretilor balconului (laterali, podea, tavan) (interior si exterior)

12) Am schimbat caloriferele din casa

13) Lavabila alba peste tot.. sigur, inainte de a o aplica s-a muncit mult la decojirea peretilor in totalitate, apoi indreptarea lor, intarirea lor s.a.m.d

14) Montat aer conditionat in sufragerie


Si niste preturi, actuale, de maxim 1 luna..

Usi interioare (sufragerie/bucatarie) - 1.500 ron bucata (nu sunt incluse si geamurile)

Usa interioara baie din termopan - 1.100 ron

Usa exterioara - 1.400 ron

Dressing - aprox 4.000 ron

Termopan pentru balcon, geam bucatarie, geam baie - 6.000 ron (nu este alb, este un maro inchis, imitatie lemn)

Aer conditionat - vreo 500 ron cred.. nu mai stiu sigur

Schimbatul intregii instalatii electrice - 1.500 ron

La restul nu mai stiu preturile, si nu vreau sa vorbesc aiurea, oricum, mana de lucru, toate materialele, toate astea fac pretul final sa fie destul de mare.. practic la mine am schimbat tot..

Usa sufragerie: [attachmentid=1627503683]

Usa bucatarie: [attachmentid=1627503684]

Usa baie: [attachmentid=1627503685]

Termopan: [attachmentid=1627503686]

Sufragerie: [attachmentid=1627503687]

Pentru Andy: Mult succes !! E o operatie ce dureaza.. daca vrei sa faci cum trebuie.. si calculeaza bine bugetul.. eu am zis un pret initial.. dar ooo Doamne la ce suma am ajuns la sfarsit..
vijelie
Faine usile. De unde?
costin_bad
Demolarile interioare se fac cu acte, sau fara?
Andy_ACS
Mai am cateva nelamuriri smile.gif
Intre calorifere din otel si aluminiu care sunt mai indicate?
Intre cada de baie din tabla emailata si din plastic (acril??) care e mai indicata?

@sonycu - tu cum ai facut, intai ai montat usile, apoi gresia si faianta, apoi glet+lavabila apoi parchet? Ai montat usile ridicate cu cativa cm de la inceput?

Merci
sonycu
QUOTE(vijelie @ 25 Feb 2009, 12:04)
Faine usile. De unde?
*



Usile sunt cumparate de la firma Alpa Prest.. au sediul in Pipera..

Montajul/transportul a fost inclus in pret.. dar geamurile nu..

QUOTE(costin_bad @ 25 Feb 2009, 12:04)
Demolarile interioare se fac cu acte, sau fara?
*



Cu acte desigur.. am depus la primarie tot ce trebuie.. am primit autorizatia si apoi la lucru..

Sigur, poti sa incepi sa lucrezi inainte de a primi autorizatia de la primarie (ca fie vorba intre noi, dureaza ceva) dar atunci te poti trezi cu reclamatii.. si esti in ilegalitate..

25 Feb 2009, 12:20:
QUOTE(Andy_ACS @ 25 Feb 2009, 12:08)
Mai am cateva nelamuriri smile.gif
Intre calorifere din otel si aluminiu care sunt mai indicate?
Intre cada de baie din tabla emailata si din plastic (acril??) care e mai indicata?

@sonycu - tu cum ai facut, intai ai montat usile, apoi gresia si faianta, apoi glet+lavabila apoi parchet? Ai montat usile ridicate cu cativa cm de la inceput?

Merci
*



In ordine:

In bucatarie: faianta - gresia - lavabila - usa interioara

In sufragerie: lavabila - usa interioara - parchetul

In baie: faianta - gresia - lavabila - usa interioara

La usi am zis asa, pun intai gresia.. vad la ce nivel ajung, apoi pun tocul usilor in functie de gresie, si desigur usa.. la baie am si prag, asa ca am pus pragul, apoi tocul, apoi usa..

La sufragerie am pus intai tocul usii, si apoi parchetul, si a trebuit ulterior sa ridic usa putin.. dar s-a rezolvat repede..
bucatzel
QUOTE(klaus @ 25 Feb 2009, 00:23)
Am o rugaminte: rog sa se exprime de utilitatea masinii cu uscator cei care au asa ceva. Ca am observat o tendinta, la cei care nu au, de a o idolatriza (pe ea, pe masina cu uscator)
*




Sper ca nu cu mine ai problema asta. Nush cum sunt combinatiile de masina de spalat cu uscator, dar banuiesc ca pur si simplu au inghesuit un suflator de aer cald undeva pe langa cuva de spalare, gaurile din cuva de spalare au fost putin rearanjate, si dupa ce termina de spalat, (later edit tongue.gif) se pune sa uste hainele.

Cum am zis, am avut asa ceva in camin. Nu combinatie, era uscator separat... Era in functiune aproape tot timpul, si isi facea treaba al naibii de bine. Cum sa-ti zic... a facut sa dispara toate toalele puse la uscat pe la geamuri. Tragic a fost cand s-a stricat, si peste vacanta de vara, scosesera astia toate sarmele de rufe puse pe la geamuri. N-am idee ce consum de curent era pe ea, dar in ~45 de minute, o incarcatura de 5 kile era uscata. Ar fi putut duce si mai mult, dar nu incapea mai mult in masina de spalat. Poate si de aia nu ni se sifonau hainele, ca aveau loc sa se agite.
Andy_ACS
autorizatia la primarie cum se obtine? ca asta nu am luat in calcul smile.gif
Ce acte trebuie depuse? cat costa taxele? trebuie vreun proiect ceva? Mai ales la tine daca ai spart zidurile cred ca trebuia proiect... Ai idee in cat timp sunt obligati a iti raspunda?

Merci!
logan1.5dci
http://www.priceput.ro/servicii/Cererea-pe...layDetaliu.html smile.gif

Dar oricum trebuie sa faci un drum la serviciul Urbanism, ai sa ceri acolo mai multe detalii. Daca blocul e de beton, e clar ca nu vei obtine autorizatie sa darami ceva, daca nu-i de beton se poate orice, eu am daramat toti peretii unui apartament pana a ramas ca o hala. tongue.gif E clar ca nu m-am atins de grinzile de rezistenta. In cadrul acestei autorizari, o sa iei legatura cu un structurist(inginer in structuri de rezistenta) caruia ai sa-i explici si arati ce vrei sa darami, acesta va face un proiect.

Referitor la izolatii, cea mai buna izolatie se face pe exterior, depasind granitele cu 20 cm. Se face pe afara din mai multe considerente:
- prin potrivirea grosimii in functie de zona climatica, la noi minim 10 cm, punctul de inghet nu va fi pe perete ci pe izolatie, protejand peretele de ciclurile inghet-dezghet
- peretii se vor comporta ca un rezervor de caldura
- daca pui 10 cm de izolatie pe interior vei pierde din spatiul util, un alt inconvinient fiind ca nu vei mai putea agata nimic pe pereti

Referitor la instalatiile sanitare, monteaza daca nu sunt la fiecare punct de consum (baie/bucatarie) robineti de serviciu, care iti vor permite sa umblii la instalatie oricand, fara sa opresti apa in tot blocul. Recomand inlocuirea tuturor tevilor metalice cu pexal sau polipropilena (favorita)

Referitor la gresie, personal sunt fun-ul gresiei de trafic, cu toate ca nu-i asa colorata.

Referitor la diversele achizitii, fiind obiecte de folosinta foarte indelungata, alege-le cu rabdare, fara graba, dar mai ales cu cap.

Referitor la uscatoarele de rufe, eu am avut o maina de spalat bosch cu uscator, l-am folosit o singura data pe uscare, de curiozitate, nu mai tin minte cat a durat dar stiu ca a durat foarte mult (de-aia dealtel nu l-am mai folosit), aburul iesea ...in casa(baie) pe sertarasul pentru detergent, care la uscare trebuia lasat deschis (sau scos) .
DAR
Mai exista un model, nu am dar cred ca sunt mai avantajoase, uscatoarele specializate, care de altfel au si burlan (de hota) care arunca aburul in exteriorul locuintei. Nu zic mai multe ca nu am.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.