Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalatie Electrica D.1310 (1998)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Pe cand sa schimb capusla vacuumatica acolo langa aeroterma am dat de o mufa cu 4 fire care vine de undeva de sus de pe langa butoanele de stopuri de ceata si dezaburire luneta... dupa aspect pare a fi mufa de releu dar cautand in shema electrica nu am gasit nimic legat de ea? stie cineva de unde e si unde se duce sau exact ce e cu ea? o fi instalatia de proiectoare k si prin motor am 2 fire cu papuci nefolosite!
nelu_1985
e mufa de la temporizatorul stergatorilor
Alexio
Care stergatoare? eu am berlina si am si temporizatorul de la volan si celalalt de pe consola ca am bord CN. iar daca o fi de la stergatoare de break nu cred pentru ca mufa e de releu de 12V.
nelu_1985
daca ai temporizatorul legat, inseamna ca nu e cum am zis eu, dar exista modele care nu's "full option" si nu au temporizator desi is relativ noi si au bord CN
Alexio
Eu cand am luat masina la acte la model am bifat full option si full tot deci a venit cam cu tot ce era atunci desi tot nu stiu de la ce e mufa aia de releu. Treaba e ca si la motor langa farul dreapta am 2 fire in aer cu papuci cu tot... tot ma gandesc k o fi de proiectoare dar unde e capul firului cum e legat... poate careva totusi stie...
CandyMan13
asa am si eu,am cautat si nimic si le'am izolat si pus bine sa nu balangane sau sa faca vreo prostie(scurt sau altceva) si gata.
SGM.MYKE
QUOTE(Alexio @ 24 Feb 2009, 22:07)
Eu cand am luat masina la acte la model am bifat full option si full tot deci a venit cam cu tot ce era atunci desi tot nu stiu de la ce e mufa aia de releu. Treaba e ca si la motor langa farul dreapta am 2 fire in aer cu papuci cu tot... tot ma gandesc k o fi de proiectoare dar unde e capul firului cum e legat... poate careva totusi stie...
*


S-ar putea ca cele doua fire sa fie de la al dolea claxon daca nu e deja pus, daca ar fi de la proiectoare ar trebui sa ai si in stanga la fel.
adrianne
QUOTE(Alexio @ 24 Feb 2009, 19:21)
Pe cand sa schimb capusla vacuumatica acolo langa aeroterma am dat de o mufa cu 4 fire care vine de undeva de sus de pe langa butoanele de stopuri de ceata si dezaburire luneta... dupa aspect pare a fi mufa de releu dar cautand in shema electrica nu am gasit nimic legat de ea? stie cineva de unde e si unde se duce sau exact ce e cu ea? o fi instalatia de proiectoare k si prin motor am 2 fire cu papuci nefolosite!
*



Nu e de la temporizare, dar nici eu nu stiu ce e.
krapcarasu
ai si vrun buton nefolosit? daca da vezi daca vine + in mufa, unu permanent si unu prin buton

















































grasuhye
in una din scheme am vazut ,, releu indicator nivel lichid de frana''...sa fie asta ?
nelu_1985
alea 2 fire cu papuci de langa farul din dreapta sunt firele de la termocupla care comanda electroventilatorul, dar dupa 90 nu s-au mai dotat autoturismele cu electroventilator pana la cele pe injectie si nici alea n-au toate.
Alexio
Totusi mufa aia a mea este de releu nu de buton... exact ca mufa de releu care vine la alarmele auto... iar dupa culoarea firelor si aranjament chiar pare a fi de releu...

P.S.: nu am butoane care sa nu fie folosite...
grasuhye
sa fie releul 22 ? pentru ,,nivel lichid frana'' ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.