Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noi reglementari impuse asiguratorilor ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
the fast and furious

Salut,
Astazi m-am prezentat la asiguratorul meu pt CASCO la ASIROM mai exact pt a-mi reiinoi contractul .Precedentul expirase la 19.01.2009. Am avut in ultimii doi ani doua contracte CASCO pt o Dacie Berlina din 99 duse la bun sfarsit fara daune.
... Dar am fost refuzat pt un nou contract pe motiv ca ei nu mai pot asigura masini mai vechi de 10 ani. unsure.gif Eu unu stiam ca asigurarea poate continua si peste acest termen de 10 ani , daca au existat contracte anterioare si se prelungesc anual.
Poate exista printre membrii forumului cineva cu vreo informatie din domeniu fiindca e chiar util un astfel de contract , cel putin te scapa de griji chiar daca e vorba de o simpla Dacie.
tataiedaciotul
Beneficiez la aceasi companie de casco de cca.30 ani(diferite automobile).Stiu ca trebuie sa te incadrezi in timp pentru inoirea politei de asigurare.Adica pina la expirare,ori ultima zi data expirarii.
Danezu
Exact,daca nu te duci pana sa expire polita se va face contract nou fara reinnoire.
Cel putin asa este la unele firme,nu stiu la Asirom deci nu bag mana in foc.
Daca mergeai pana pe 19 iti faceau polita!

Bafta!
leinad
Trebuiau să-ți reînnoiască polița casco chiar dacă mașina are peste 10 ani dar numai dacă încheiai noua poliță până pe 19.01.2009, adică în continuarea poliței existente. Dar ție deja îți expirase vechea poliță când te-ai dus la ei, de aceea se consideră contract nou, nu reînnoire.
Poți încerca să intri în audiență la director, posibil să-ți acorde o derogare, ținând cont de faptul că n-ai avut daune în cei doi ani, și dacă mai ai și alte asigurări încheiate la ei: rca, clădiri, etc. Poți avea ceva șanse….încearcă


Bulldog
Mie Asiromul mi-a zis anul trecut in noiembrie ca imi reinoieste pt ultima data asigurarea casco, si masina mea avea 11 ani. Au zis ca daca imi iau alta masina, imi pastreaza reducerile de la contractul actual.
Tudor
Tine de politica fiecarui asigurator cum selecteaza ce bunuri ia in asigurare si ce nu. Nu sunt reglementari impuse de CSA sau prin lege, sunt reglementari auto-impuse prin norme interne.
Subscriu si eu sfatului de a incerca sa vorbesti cu un director, poate reusesti sa ii convingi sa iti faca casco si in continuare.
the fast and furious

Apropo de termenu asta de reiinoire. Stiam de la agentu care imi facea pana acum, ca ai o perioada de 6 luni de la expirarea vechii polite pt a putea reinnoi un contract. La fel cum si in situatia in care nu ai platit o rata ai o perioada de 15 zile in care esti asigurat si poti plati rata dar incepand din ziua a 15 a dac nu o faci ti se reziliaza contractul de CASCO.
leinad
Eu nu știu de un asemenea termen de 6 luni. Contractul trebuie reînnoit până cel târziu în ziua în care expiră cel existent.
În privința celor 15 zile, așa este, ai termen de grație de 15 zile de la data scadentă în care trebuie să achiți rata casco.
Batrânul
QUOTE
Stiam de la agentu care imi facea pana acum, ca ai o perioada de 6 luni de la expirarea vechii polite pt a putea reinnoi un contract.
Spune-ne si noua societatea de asigurari la care se poate asa ceva. Da-mi voie sa nu cred. Citeste atent ce scrie pe polita de asigurare relativ la reinoirea contractului.
Brainie
QUOTE(the fast and furious @ 25 Feb 2009, 22:31)
Apropo de termenu asta de reiinoire. Stiam de la agentu care imi facea pana acum, ca  ai o perioada de 6 luni de la expirarea vechii polite pt a putea reinnoi un contract.  La fel cum si in situatia in care nu ai platit o rata ai o perioada de 15 zile in care esti asigurat si poti plati rata dar incepand din ziua a 15 a dac nu o faci ti se reziliaza contractul de CASCO.
*


Din câte știu eu (ASIROM), cele 6 luni se referă la păstrarea reducerilor existente la expirarea unui contract. Dar asta ține de politica fiecărui asigurător.
Reînnoirea după 5 luni (de exemplu) nu înseamnă valabilitatea retroactivă a contractului, pentru cele 5 luni trecute deja.
Tudor
Cele 2 termene prezentate: 6 luni pentru reinnoire si 15 zile pentru plata fiecarei rate pot sa fie sau sa nu fie adevarate.
Astfel de termene difera de la un asigurator la altul.
Termenul de reinnoire tine de reglementarile fiecarui asigurator, iar in lipsa acestora termenul este ultima zi de valabilitate a politei "vechi".
Termenul de gratie pentru plata fiecarei rate este stipulat obligatoriu in contract. Daca nu este scris in contract, nu exista, indiferent ca va spune un agent sau altul. Nu va bazati pe "auzite" ca riscati sa va usture rau la buzunar in caz de dauna in perioada de "gratie". Daca in clauzele contractului casco nu exista nimic prevazut, atunci termenele sunt cele inscrise efectiv in polita.
the fast and furious

Gata ! Am rezolvat.
Am fost astazi la o alta sucursala Asirom si mi-au reinoit contractul.
Apare asa: Se reinoieste contractul numarul X valabil pana la 19.02.2009.
Intradevar in intervalul asta nu am fost asigurat dar bine barem ca mi l-au reinnoit.
Si da la cele spuse mai sus de cineva, mi-a confirmat tanti de acolo ca de la anu sunt in discutii sa nu mai asigure masini mai vechi de 12 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.