Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placa de baza
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
catalin80
salut, in urma cu ceva timp am achizitionat o placa de baza MSI KT4AV-L ( MS-6712) VIA KT400 / VT8235 Socket A ATX cu procesor Athlon XP2000+ si o pl video GeForce MX 440 64MB(tv-out).Problema e ca pl video suporta AGP 8X, la fel scrie si pe pl de baza AGP 8X, dar in BIOS nu are mai mult de AGP 4X.Stie cineva ce trebuie facut si cam cat pot sa overclock-ez procesorul pe o astfel de placa?Mersi anticipat
GeorgeB
faci un upgrade de bios . vezi pe site ul producatorului placii .

Arhimede
Am nevoie de ajutor.

Caut o placa de baza cat mai ieftina care sa suporte 2 memorii DDR 400 de 512MB, un celeron de 2.53...(placa de baza avea soclu 775) un hard ide de 80 de giaga.

Am si o placa video pe agp dar renunt la ea pentru ca am inteles ca placile de baza care sa suporte agp sunt scumpe, asa ca vreau placa video integrata pe placa de baza.Banuiesc ca asa o sa ies mai ieftin.Calculaotrul il folosesc ai mei asa ca nu am nevoie de performante in jocuri .....doar chestii gen office....+net.

Ce-mi sugerati?
yon
stie sa imi zica si mie cineva ce semnifica datele de la informatii adaptor?
Asi
QUOTE(yon @ 23 Feb 2009, 18:17)
stie sa imi zica si mie cineva ce semnifica  datele de la informatii adaptor?
*



Nimic concret nu ofera.. foloseste cu incredere gpu-z si vezi acolo tot ce vrei
yon
multumesc ASI , am folosit programul acela si am aflat ce ma interesa. smile.gif
Executron
GPU-Z pt placi video.

Pt proace:

CPU-Z e printre cele mai bune dar in cazul procesoarelor mai "ciudate" (de genu 2800+ A64 cu 1/2 din cache-ul normal (clawhammer)) mie nu mi-a aratat cum trebuie.

CBID (Central Brain Identifier) in schimb mi s-a parut mai bun overall. smile.gif
yon
la mine cred ca este bine blush.gif
[attachmentid=1627503196]
vad ca voi va pricepeti, spuneti-mi si mie ce parere aveti de placa asta video, cum am zis nu prea ma pricep. de acolo nu am intels decat ca este de 256 Mb
Arhimede
QUOTE(Arhimede @ 23 Feb 2009, 18:10)
Am nevoie de ajutor.

Caut o placa de baza cat mai ieftina care sa suporte 2 memorii DDR 400 de 512MB, un celeron de 2.53...(placa de baza avea soclu 775) un hard ide de 80 de giaga.

Am si o placa video pe agp dar renunt la ea pentru ca am inteles ca placile de baza care sa suporte agp sunt scumpe, asa ca vreau  placa video integrata pe placa de baza.Banuiesc ca asa o sa ies mai ieftin.Calculaotrul il folosesc ai mei asa ca nu am nevoie de performante in jocuri .....doar chestii gen office....+net.

Ce-mi sugerati?
*




Cine il ajuta si pe baiatu'? Hai ca da o bere!
logan1.5dci
Pai ce trebuie sugerat?
Eu aveam nevoie de un calculator pentru contabilitate, am fost la un sh de calculatoare si am luat un PII, 180 lei. Si se descurca, nu mi-a zis niciodata (in 7 ani,deja) ca nu stiu ce nu-i convine, sau ca il doare burta.....cum fac astea noi si mai destepte.
Am uitat, nu are pe el nimic instalat, decat SO ('98) si programul de contabilitate.
tester
QUOTE(Arhimede @ 23 Feb 2009, 19:10)
Am nevoie de ajutor.

Caut o placa de baza cat mai ieftina care sa suporte 2 memorii DDR 400 de 512MB, un celeron de 2.53...(placa de baza avea soclu 775) un hard ide de 80 de giaga.

Am si o placa video pe agp dar renunt la ea pentru ca am inteles ca placile de baza care sa suporte agp sunt scumpe, asa ca vreau  placa video integrata pe placa de baza.Banuiesc ca asa o sa ies mai ieftin.Calculaotrul il folosesc ai mei asa ca nu am nevoie de performante in jocuri .....doar chestii gen office....+net.

Ce-mi sugerati?
*



uite o placa care are si agp... iti merg memoriile ddr si pe soclu 775.... si destul de ieftina ... plus ca iti lasa spatiu de miscare in caz ca vrei sa treci la un proc/ram/video un pic peste ce ai acuma...

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asroc...mpaign=price-ro
bucatzel
QUOTE(Arhimede @ 24 Feb 2009, 04:24)
Cine il ajuta si pe baiatu'? Hai ca da o bere!
*



http://citgrup.ro/calculatoare/recertificate.html

Oricare de acolo ii bun pentru office si interniet exploiter, is second, dar sunt brand. Un avantaj e ca sunt de obicei al dracu' de silentioase. Te mai scobesti si de un monitor decent, un mouse si o tastatura si gata balul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.