Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Cutie Dacie 5 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
cannavaro
200 ron fix fara planetare. Cutia o am in Ploiesti. E buna are ulei nou in ea, nu curge etc.
9 x 34 cu pinion de a-5-a de nova ( 0.86)
Serie 356-11, adica e cel mai bun tip de cutie care a fost montat pe dacie.

Contact cannavaroph pe Y!M
tzunami
din ce an si de pe ce model de dacie este?
cand bagi intr-o viteza inferioara in mers cum se comporta caraie sau agata?
de ce o vinzi?
cum poti s-o trimiti in tara?
astept raspunsuri ca sunt interesat daca e in stare buna.
cannavaro
din ce an si de pe ce model de dacie este?

De pe o dacie din 99-00 carburatie cred. E ultimul si cel mai bun tip de cutie pus pe dacie.


cand bagi intr-o viteza inferioara in mers cum se comporta caraie sau agata?

Nu caraie, nu are probleme..


de ce o vinzi?

Mi-am luat alta dacie care are deja cutie in 5, si am nevoie de bani urgent


cum poti s-o trimiti in tara?

Prin curier si il platesti tu.


astept raspunsuri ca sunt interesat daca e in stare buna.

Este.
argon
QUOTE(cannavaro @ 26 Feb 2009, 17:27)
cu pinion de a-5-a de nova ( 0.86)
*




e scurta, la ce faci tu referire are 0.76.
cannavaro
Am vrut sa zic, ca e tipul de cutie care are cea mai mica turatie la cea mai mare viteza, parca 3000 rot / min la 115 km ora. Stiu ca am cautat-o special ptr. asta cand am luat-o. (0.76 cum spui tu) Cutia e cu treapta a 5-a lunga.
tzunami
problema e ca prin curier platesc foarte mult pentru ca e grea rau cutia de dacie nu stiu exact cate kg dar in jur de 50 tot are (undeva la 90 sau 1 mil transportu)
daca am avea alta posibilitate as luao
cannavaro
Ok, daca gasesti alta solutie si mai am cutia, te ajut.
argon
QUOTE(cannavaro @ 26 Feb 2009, 22:02)
Am vrut sa zic, ca e tipul de cutie care are cea mai mica turatie la cea mai mare viteza, parca 3000 rot / min la 115 km ora. Stiu ca am cautat-o special ptr. asta cand am luat-o. (0.76 cum spui tu) Cutia e cu treapta a 5-a lunga.
*



atunci ai zis gresit 0,86 in primul post.
azraell
rezervata pentru MINEEEEe o cumpar vineri 06.03.2009
cannavaro
ok, pana vineri e rezervata.
wind1r
daca nu o cumpara vineri as cumparao eu ... ai idee cam cat mi`ar lua curierul pana in constanta !!
cannavaro
Cam 50-60 de ron ar fi.

4 Mar 2009, 20:47:
S-a vandut.
azraell
troncane cutia asta din toate incheieturile... cand dai din a 3a in a 2a uneori caraie... cand o lasi in frana de motor zdrangane parca se amesteca rotitele in ea... sad.gif
cannavaro
Asa cum ti-am spus si la telefon cutia am dat-o jos de pe masina mea si mergea bine. Am vandut-o ptr. ca aveam nevoie de bani, de-aia am si dat-o la pretul asta. Daca vrei poti sa desfaci cutia si te poti uita sa vezi ca totul e bun in ea. Deasemenea poti verifica celelalte anunturi ale mele ca sa te convingi ca nu ma ocup cu lucruri d-astea.
=virus=
QUOTE(azraell @ 10 Mar 2009, 11:59)
troncane cutia asta din toate incheieturile... cand dai din a 3a in a 2a uneori caraie... cand o lasi in frana de motor zdrangane parca se amesteca rotitele in ea... sad.gif
*



Stimabile, la cutia de dacie treptele 1 si 2 nu sunt sincronizate, deci ti-as recoamanda sa fii mai atent cand treci din 3 in 2. De asemenea nu ne-ai spus in in ce treapta iti face probleme cand te afli in frana de motor.

QUOTE(cannavaro @ 10 Mar 2009, 12:26)
Daca vrei poti sa desfaci cutia si te poti uita sa vezi ca totul e bun in ea.
*



De unde stii tu? Daca omul i-a facut de cateva ori manevra 3-2 cu caraiala maxima cum zice el posibil sa fi stricat deja ceva prin ea.
Bolo_BCD
QUOTE(azraell @ 10 Mar 2009, 11:59)
troncane cutia asta din toate incheieturile... cand dai din a 3a in a 2a uneori caraie... cand o lasi in frana de motor zdrangane parca se amesteca rotitele in ea... sad.gif
*




excl.gif ai pus sigur cutia bine, verifica
azraell
ba baieti... nu va mai dati voi cu presupusul asa... ca nu-s tampit sa ma apuc io asa sa imi trantesc cutia pe masina si daca merge merge daca nu nu... au pus-o mecanicii din service... si au zis pana si ei ca " asta nu e cutie"...
are un zgomot ca si cum s-ar amesteca rotile in ea... in TOATE vitezele... si se amplifica si se aude mai tare in frana de motor...


cum adica sa fiu mai atent cand trec din 3 in 2 !? sa o intreb inainte sa fac manevra asta? sa o intreb daca este pregatita? crezi ca am masina de acum 2 ore? de ce la alte masini n`am avut probleme cu trecutul din 3 in 2 si la asta am?

in fine... subiectul e inchis! nu ma oftic pentru bani, ma oftic pentru munca depusa de oamenii aia...

virus... tu crezi ca daca iti caraie odata de 2 ori cutia cand bagi in viteza gata pocneste tot in ea si nu mai merge? vad ca ai poza cu logan... ala nu l-au auzit sa caraie??
ionut.tanase
QUOTE(azraell @ 10 Mar 2009, 14:34)
...are un zgomot ca si cum s-ar amesteca rotile in ea... in TOATE vitezele... si se amplifica si se aude mai tare in frana de motor...
*



salut azraell,
ai verificat si daca are ulei in ea cutia de viteze? poate nu are deloc si de aia face si zgomotul ala ...

numai bine!
azraell
in momentul cand am inlocuit carcasa de ambreiaj... ( am dacia injectie si la astea e putin diferit ) a curs uleiul din cutie... deci da, am umplut-o de ulei
ionut.tanase
ok ... inseamna ca are probleme cutia.
megane2.2
la 200 lei ce voiai cutie noua , la fier vechi costa cam pe acolo .
=virus=
QUOTE(azraell @ 10 Mar 2009, 14:34)
virus... tu crezi ca daca iti caraie odata de 2 ori cutia cand bagi in viteza gata pocneste tot in ea si nu mai merge? vad ca ai poza cu logan... ala nu l-au auzit sa caraie??
*



Nu, nu mai am logan, am avut dacie 1310, acum am alte masini la care nu caraie. Ce incercam eu sa iti explic e ca treapta a doua nefiind sincronizata, daca masina are viteza prea mare pentru ea cand tu faci 3->2 posibil sa caraie deoarece pinioanele in cutie nu au acceasi viteza cand intra in contact.
megane2.2
alo domnu mai citeste , cutia are 4 sau 5 trepte sincronizate mai putin marsarierul .
[attachmentid=1627506953] , ce zici ?
=virus=
ALO?! blink.gif parca inca nu vorbim la telefon, stimabile. Posibil sa ma insel, desi caraiala din 3->2 am intalnit-o la multe dacii si cam asta era explicatia care o primeam.
megane2.2
alo ! pana sa spui o prostie documenteazate , nu te baga ca musca in buzunarul calului .
azraell
eu nu inteleg de unde ideea asta stupida...
"am intalnit la multe dacii deci e normal"... GRESIT... faptul ca intalnesti o problema la mai multe masini, faptul ca intalnesti aceeasi problema la mai multe geamuri, usi, masini, calculatoare, aspiratoare ( si iti pot insira un catraliard de exemple ) NU INSEAMNA CA E NORMAL !!!
dar asa ne place noua... daca auzim ca 2 fac la fel... lasa ba ca e normal...
BODEGARU
VIRUS scuze ca te intreb dar tu ai auzit de ambreiaj?
poti sa bagi o masina in treapta a 2-a si la 100\ora si nu are voie sa caraie,e drept frana de motor poate sa-ti sparga cutia sau sa-ti distruga pinionul,i-ti garantez eu ca daca nu e ambreiajul slab caraitul e de la cutie defecta!
nu stiu care e vinovat,daca cutia a fost buna sau nu,dar sa lasam oamenii sa-si rezolve problemele!
sorin1983
QUOTE(=virus= @ 10 Mar 2009, 17:21)
Posibil sa ma insel, desi caraiala din 3->2 am intalnit-o la multe dacii si cam asta era explicatia care o primeam.
*


Pai alea erau dacii sau ultimele gioarse de masini?? Vezi ca dacia cu putina indemanare o bagi in viteze si fara ambreiaj si nu caraie. Mai citeste o carte inainte sa faci posturi inutile pe forum.

QUOTE(megane2.2 @ 10 Mar 2009, 17:25)
alo ! pana sa spui o prostie documenteazate , nu te baga ca musca in buzunarul calului .
*


radmasa.gif


azraell singura varianta pe care o ai acum la dispozitie: jos cutia , desfacuta bucati si inlocuit ce e distrus.. sincroanele din start. nu mai merge cu ea ca cine stie pe unde te lasa in pana.
si pe de alta parte... la banii astia noua nu e smile.gif
catalin7070
nu contează prețul, nu contează prețul pe transport ...

putea să zică că e varză cutia nu să plătești mecanici pentru că unii își bat joc pe aici pe la bursă
cannavaro
Prietene sau nu catalin7070 urmareste-mi toate topicurile de la bursa sa vezi cati oameni au fost sau nu multumiti de ce am vandut pana acum. Iti garantez ca toti au fost multumiti. Cum am spus mai sus cutia o aveam pusa pe masina cu care mergeam zi de zi,( si nu aveam probleme cu ea) si din lipsa de bani am decis sa o vand pe o suma modica tocmai ptr. a o da cat mai repede si a rezolva ce aveam de rezolvat cu banii respectivi. Sunt de acord ca celui care a cumparat-o nu i-a mers bine cutia, dar cauzele mi-au fost straine in totalitate.
=virus=
Ma vad nevoit sa reiau ceva ce unii dintre dvs vor sa lase impresia ca ne/foarte intentionat au omis sa citeasca:

QUOTE(=virus= @ 10 Mar 2009, 17:21)
... Posibil sa ma insel, desi caraiala din 3->2 am intalnit-o la multe dacii si cam asta era explicatia care o primeam.
*



Mai concret aceste dacii au fost ale unor prieteni (iar la momentul actual sunt vandute de cativa ani). Deranjatii de problema respectivii au umblat prin niste serviceuri unde li s-a spus ca e normal asa deoarece vitezele 1 si 2 nu sunt sincronizate. Eu mi-am vandut dacia inaintea lor, si nu mi-am mai batut capul cu aceasta prblema. Ce mi-au spus ei ca au aflat de la mecanici v-am spus si eu dvs cu intentia de a ajuta. Nu a fost corect, asta este, am fost gresit informat din niste surse care le credeam sigure.

Cat despre postatul inutil, Sorine, vad ca ai userul mai nou ca mine si posturi de vre-o 11 ori mai multe.
azraell
oameni buni... nu e vorba ca am dat 200 lei pe ea... tu cand vinzi o chestie chiar si cu 3 lei ( desi ea costa 2000 ) si zici ca e ok... omu o ia de buna... e urat sa dai tzepe d-astea... desi l-am intrebat de 15 ori ba nene e buna?! ca sa nu muncesc aiurea sa o pun si sa vad pe urma ca e vai de ea... ( aviz megane 2.2 )
cannavaro... degeaba toti oamenii au fost multumiti daca mie mi-ai dat o cutie ce caraie si troncane de parca s-ar amesteca pinioanele in ea...
megane2.2
cand aveam la vanzare o cutie nou nouta multi spuneau ca isi cumpara masina intreaga cu 3 - 4 milioane si are cutia aproape gratis , asa ca la 200 cum spuneam ce mai vrei ,
azraell
tu o tii pe a ta eu pe a mea... n`o sa ajungem la un consens niciodata ( nu ca mi-as dori ) dar tind sa cred ca eu am dreptate... ti-am zis, e vorba de un principiu aici... principiu al tepei... daca si pe daciaclub se da teapa... e grav
mai citeste inca o data ce am scris mai sus si poate o sa pricepi... daca nu, ghinion si problema ta... oricum noi sa fim sanatosi... lasa ca mai cumpara si canavaro piese sh...

P.S.
oricum, 1200 lei pe o cutie de viteze "nou noutza de 6 ani" ( cum oi mai putea-o numi nou nouta dupa 6 ani nu pot sa imi explic dar asta e o alta poveste ) mi se pare exorbitant de mult... dar nebun e ala care da nu ala care cere...
megane2.2
pai tocmai asta e problema ca nu intelegi , ti-a dat cutie completa , ai montat-o si masina se deplaseaza e ok , el nu a spus ca e noua ca oricum nu aveai bani sa iei asa ceva ,la sh tot sh se numeste .
pentru cultura ta din generala , cutia s-a dat nu cu 12 ci cu 11 asta ca era nouta .
nu astept sa-mi raspunzi si te rog sa nu o faci .
cannavaro
Ma simt nevoit sa repet, ca firea si sufletul meu de roman nu imi permit sa dau tepe, fiind crescut din 1985 in spiritul corectitudinii si al simtului civic. Sunt constient ca tie nu iti merge cutia cum trebuie, dar identific asta cu montajul necorespunzator al cutiei, nicidecum cu vreo afacere paguboasa ptr tine.
sorin1983
radmasa.gif Ai avut cravata de pionier pusa cand ai zis asta? Glumeam...
cannavaro
Nu, aveam termostatul de la alcool setat pe nelimitat.
sorin1983
Eram convins ca trebuie sa existe o explicatie plauzibila si bine intentionata biggrin.gif
azraell
QUOTE(megane2.2 @ 15 Mar 2009, 18:37)
pai tocmai asta e problema ca nu intelegi , ti-a dat cutie completa , ai montat-o si masina se deplaseaza e ok , el nu a spus ca e noua ca oricum nu aveai bani sa iei asa ceva ,la sh  tot sh se numeste .
pentru cultura ta din generala ,  cutia s-a dat nu cu 12 ci cu 11 asta ca era nouta .
nu astept sa-mi raspunzi si te rog sa nu o faci .
*




prietene, omu a zis ca nu caraie, ca nu troncane, ca merge perfect... asa ca eu zic sa taci din gura ca nu stii e am discutat eu cu omu... pana la urma de ce te bagi in seama aiurea? sunteti tovarasi sau care-i problema ?!

<span class='edit'>24 Mar 2009, 08:21:</span>
QUOTE(cannavaro @ 16 Mar 2009, 00:35)
Ma simt nevoit sa repet, ca firea si sufletul meu de roman nu imi permit sa dau tepe, fiind crescut din 1985 in spiritul corectitudinii si al simtului civic. Sunt constient ca tie nu iti merge cutia cum trebuie, dar identific asta cu montajul necorespunzator al cutiei, nicidecum cu vreo afacere paguboasa ptr tine.
*



amice... atunci de ce noua cutie care am pus-o, luata tot sh si rulata din 1996 si montata de aceleasi maini,merge bine, n-are nici un troncanit, nici un carait etc etc...??? stii ce meriti tu acuma ? sa vin sa iti aduc cutia... si sa ti`o pun in noua masina prin parbriz !!! ca mai esti si nesimtit pe de-asupra !!!
cannavaro
Eu am dat 350 ron pe cutie acum 6 luni, inca 60 ron pe ulei elf, + 50 lei piese cutie + 150 ron pe manopera la mecanic, total cam 600 ron, deci 200 ron mi se pare un pret modic pe langa banii bagati in ea.
Acum de curiozitate ca nu mai ai cutia pe masina, desfa-o si spune-mi daca e ceva stricat in ea, chiar sunt curios.
azraell
tu chiar nu pricepi ca nu e vorba de bani? eu te-am rugat sa imi spui daca e buna sau nu, daca troncane sau nu, daca caraie sau nu... ai zis ca n-are nici o treaba, deci m-ai luat de prost... asta ma enerveaza... stai linistit ca am platit si eu mecanici s-o monteze, am platit si eu ulei deci stai calm ca nu e chiar asa precum zici tu... ca nu am luat-o de la tine si am lipit`o cu super glue pe motor si i`am dat sa zaca...

in fine... cutia a fost vanduta, deci propun inchiderea topicului ca asa o sa ne intindem cinshpe ani si la un consens tot n`o sa ajungem
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.