Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la accelerare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
neajiji
De ceva timp am observat ca incepe sa tremure ca si cum ar merge in 3 bujii cand o accelerez.
Tind sa cred ca e din delco treaba deoarece cand am marit avansul se pare ca a mai atenuat problema dar nu s-a rezolvat. Bujii toate ok, fise ok, capac delco ok, nivelul reglat in carburator, filtrul de benzina e curat, filtrul de aer la fel. La turatie constanta nu are nici cea mai mica problema doar cand accelerez se manifesta.
Gaby_19_4you
regleaza bine avansul, si mai regleaza si carburatorul
neajiji
Voi incerca sa reglez platina, schimb capacul delco si sa reglez avansul static. Cat despre carburator o sa arunc un ochi si acolo desi e curat si cat se poate de reglat. Revin cu detalii mai tarziu.

28 Feb 2009, 12:04:
Se poate inchide a fost platina cea vinovata, era dereglata la 1mm aproape.
De retinut pt ceilalti care intalnesc problema asta dupa ce reglati adecvat platina la 0.45MM sa refaceti si avansul initial!!
gino73
schimba arcul de la avansul vacumatic cu unul de capac pompa benzina
Red_Bull
Implicit cu schimbare platinei ai alt avans deci e cat se poate de normal sa misti un pic de avans.Intrebare este : ai bujiile curate sau sunt un pic afumate?? (trebui sa aiba o culoare caramizie bujiile care iti lucreaza corect ).

Eu zic sa verifici pompa de benzina daca baga constant si cat trebuie in ture (daca zici ca,carburatorul si aprinderea sunt ok)
neajiji
Capsula functioneaza fara niciun stress am probat-o cu motorul oprit. Da de obicei bujiile au culoare maronie, dar acum am multe drumuri prin oras si cred ca s-au afumat un pic mai ales ca e si rece afara si merg cu socul tras pana se incalzeste motorul (ajunge apa la 40C).

Oricum multumesc pt interes dar s-a rezolvat excl.gif Drumuri bune tuturor si fara incidente de orice fel!

LE: ca fapt divers daca nu merg cu masina pe perioada de iarna trebuie sa-i dau vreo 10 spritzuri la acceleratie, lucru care nu se intampla vara blink.gif Stie cineva ceva de treaba asta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.