Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme tobe
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristianrobert
salut am si eu 2 intrebari daca am tobele mincate de rugina influenteaza functionearea motorului? si a 2 daca vreau sa le shimb vreau sa stiu care e diferenta la tobe dintre cele originale si cele de conex in afara de pret?
C a t a l i n
Ce ar trebui tu să știi în primul rând este că încalci o lege mergând cu tobele sparte. Alea de conex sunt mai proaste, ruginesc mai repede.
CandyMan13
NU LUA CONEX!!!!! blink.gif jumate de an m'au tinut...(asta inante sa aflu de reputatia firmei)
cristianrobert
tobele nu sint sparte,nu face zgomot doar sint ruginite cam tare,daca ii pun tobe sport se aude tare zgomotul ,ca nu vreau sa se auda
CandyMan13
adica sa inteleg ca vrei sa le inlocuiesti(vrei tobe sport?)..daca da:ROMCAT BORLA cel mai bun compromis-pret,calitate,eficienta

daca nu vrei,si vrei sa le mai tii pe astea,cumperi:perie de sarma,silicon rosu,spray,snur de azbest,coliere NOI pt etansare..si intro zi le dai jos,curatate,imbinarile proaste le rezolvi cu silicon rosu,si le montezi inapoi.
C a t a l i n
Așa să faci, că atunci când o să tragi de prima înbinare, o să se dezintegreze...
ydaniel
recomand numai borla.
Alexio
Eee... eu am pe masina Borla.
Prima oara am avut numai finala apoi toata galeria (saxsofon inox, toba intermediara Borla, finala Borla)... arata "cool", este varianta cu o singura gura la finala, cele duble nu dau bine la imaginea daciei caci nu e o masina foarte lata... al 2-lea aspect este ca arata "cool"... al 3-lea ca arata "cool"... partea buna e ca rezista... atunci cand le-am montat a fost simpatic nenea de la service zicand: "mai pui setul asta de tobe la inca 3 masini cel putin; pentru ca rezista in timp mai mult decat o masina de la fabricare pana la Remat".

In concluzie pe termen lung e o investitie buna ai si evacuare mai rapida de noxe...

Insa ca in orice treaba intervine si un DAR... si il avem si aici: 1. la viteze de peste 100 poti sa dai jos fata de la cd-player ca nu mai auzi muzica decat daca ai sistem de concert; 2. vai de neamu aluia care sta pe bancheta din spate la viteza ca dupa 100 km o sa isi doreasca sa auda numai "cip-cirip-ul" pasarelelor pe campul cu flori toata viata; 3. o sa trezesti vecinii dimineata cand treci tu pe langa masinile lor cu alarme.

PS.: la punctul 3. biggrin.gif tongue.gif la 30 km/h bagi a3a ca intra in rezonanta motorul cu toba cu tabla cu vantul cu tot ce vrei tu si se aude ca la avion atunci parca ai motor de camaro SS smile.gif)

Ce am precizat este valabil numai pentru Borla... pentru restul marcilor nu cunosc.
diaconuliviu
Eu am Turdeana SA de aproape 2 ani, inca sint intregi.
G I M
NU recomand Conex , am avut finala Borla si m-a tinut 7 ani , am cumparat intermediara Conex ,are 2 ani , de la inceput nu a "filtrat" zgomotul si face urat rau...sa se mai incalzeasca putin si pun tot traseul BORLA si cel putin 5 ani nu ma mai leg de tobe...Oare cat o costa? biggrin.gif
ydaniel
cam vreo 350lei.
Alexio
QUOTE(ydaniel @ 2 Mar 2009, 22:38)
cam vreo 350lei.
*




350 lei tot traseul borla?

ca sa nu te ia durerea de cap iti spun pretul la tot traseul saxofon>finala Borla de la reprezentanta nu din Vitan "City" numai la cerere smile.gif nu din auzite ci din cat scrie la mine pe chitanta de la magazin...
G I M
QUOTE
350 lei tot traseul borla?

ca sa nu te ia durerea de cap iti spun pretul la tot traseul saxofon>finala Borla de la reprezentanta nu din Vitan "City" numai la cerere  nu din auzite ci din cat scrie la mine pe chitanta de la magazin...

Alexio chiar ti-as fi deplin recunoscator daca mi-as da un scor cat mai real posibil sa stiu la ce sa ma astept ,sa nu iau nici plasa . Toate cele bune
Alexio
Vorbesc despre gama sport Borla ProXS - Boomer :

- Galeria de evacuare
- Racord flexibil - preluareaza vibratiile transmise esapamentului de miscarea motorului
- Toba intermediara aka detenta
- Tevile de legatura
- Toba finala aka amortizor de zgomot - ~240 $
- Suportii + elementele de prindere
- Serpisori
- Saxofon (posibil sa ai necazul sa il faci la ei la comanda si aici te rup la bani)

De mentionat e bine ca pentru berlina stoc ca si pentru orice alta masina stoc fie ea si de 3000 cmc diametrul tevilor de evatuare sa aiba ~50mm pe interior

In jur de 850 $ (mici deviatii de pret depinde cum mai e inflatia)
ydaniel
astea e sistem sport.noi vorbim de tobe normale;))
Alexio
La Borla "normale" nu exista decat daca ii zici vanzatorului "domne' eu vreau normale" si el sa te fraiereasca iti zice: "da domne avem normale nu sport". In medie la Borla la reprezentante o finala costa cam minim 100 euro... fiind cam ce amai joasa la pret ii poti spune "normala"

P.S.: Borla omologheaza nu ai probleme la ITP. In Vitan dai 200 lei pe un Inox care DA e inox si DA e bun am avut si eu din Vitan si sunt bune tobele alea total inox DAR la ITP si razie de RAR dai din coate caci adio talon si ce mai vrei tu.
G I M
Din cate imi aduc aminte pe finala mea scria Romcat Borla sau ceva de genul asta...si era normala dar foarte bine facuta
argon
finala borla, normala, nu e mai mult de 100 ron, tot traseul borla iese pe la 300-350 ron, exista si de inox, mai scump, dar in nici un caz de oridinul multe sute de euro.

http://www.romcatborla.ro/gama_dacia1.htm
diaconuliviu
Nu rezulta din linkul ala pretul.
G I M
Am vazut, stiam siteul dar nu dau pretul ...le-am dat e-mail si mi-au raspuns cu un nr de telefon ...le-a fost lene sa imi dea un pret mad.gif
ydaniel
si ei fac pt dacie de inox nu detenta si finala.
atata:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.