Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce sa intamplat cu uleiul ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
radeon21
sal am o dacia 1310 in stare excelenta . am daor 21.000 de km reali (parinti mei au cumparato dar nu prea au rulat cu ea)si am observat ca se aptinde becul de la ulei cand franez brusc si am verificat uleiul si am obeserat ca nu are , am completet si a intrat 1.7 l de ulei. am facut 7000 de km da cand nu am schimbat uleiul care era garantat la 10.000 BP VISCO. Se poate sa manace ulei la km astia . Tin sa precizez ca am cam fortat masina la puterea ei maxima destul de des .
brigada_diverse
l-a halit sau l-a pierdut, nu e greu de dat seama

7000km completezi 1,7 litri? lasa-l in pace ca merge...ai cam 250ml/1000km pierderi/ consum

apropo..motoru de dacie strica bp visco-u tau muult mai repede de 10 000km...pe la 7000 deja i-a venit sfarsitu
Merced
Uleiul nu prezinta o garantie, la Dacie nu se tine uleiul 10.000km, nici daca bagi de 100 de lei litrul. Schimba-l la maxim 6000km.
ag02cws
Ti-ai cam raspuns singur: ai mers 7000 de km fara sa schimbi uleiul, fortand masina "la puterea ei maxima destul de des".
brigada_diverse
apropo...defineste puterea ei maxima destul de des....ai mers cu pedala la podea? o sa uzezi motorul ala de dracii o sa il ia
radeon21
la maxim unde se poate , schim vitezele cam asa 2 la 40, 3 la 70 a 4 la 95 , dar de multe ori las in a 4 pana la 125 , si am facut cate va teste si cu a 2 maxim 80 , si a trei a...... cat cat crezi ca mai rezista motorul
tzepesch
hahaha, nu f mult.

setu meu are 40.000 si deja ma gandesc la segmentare daca nu resetare. nu rupe la consum sau fum albastru, dar cere. si io mai mergeam blana cu ea, schimbat la 3000-4000. si asta stiu de cand am turom. adica cam de juma de an, restu un an jumate mers la ureche...

deci, daca nu-l ierti nici el n-o sa te ierte la buzunar curand.

mergi mai bland, schimba la 3000-3200 maxim.
C a t a l i n
Pentru teribiliști, blană nu înseamnă 3000-4000 rpm, mai ales că vorbim de un motor pe benzină...
argon
...care are puterea maxima la 5200 rpm wink.gif
tzepesch
nu 4000, dar 5000-5500 da.

radeon21
MAERSK : pt o dacie 4000 e destul
C a t a l i n
Serios?

Atunci nu vă mai ... pe voi cu blana voastră... Vii și pretinzi că "ai fortat la puterea maxima destul de des" și apoi spui ca 4000 e suficient... radmasa.gif
radeon21
pai la 4000 in a 4 am 120 e apropae blana
C a t a l i n
Epilează-o atunci... Nu se mai poartă blană... Aia nu e "puterea ei maximă"... L-)
brigada_diverse
deci sustii ca nu dauneaza sa mergi cu 4000rpm?

ai 5 viteze(cel cu blana)?
eu am 4 si mai schimb a 3-a pe la 75...asta in depasiri....

tzepesch, eu nu pricep...nu mananca ulei, nu consuma mult dar vrei sa schimbi setu.....nu ai ce face cu banii?
cum stabilesti tu ca cere segmentarea sau schimbarea setului?
radeon21
am spus ca e suficent 4000 mai mult de de ex mai mult de 4200 in a 4 nu se duce . si am spus ca o cam fortez la maxim asta nu insemana ca tot timpul merg la maxim ci asa cateva cateva ture mai putin pana la maxim

2 Mar 2009, 15:40:
cristitranca: da 5 da in a 5 mai mult de 3300 nu se duce

2 Mar 2009, 15:42:
io a 3 o duc si pana la 80 mi-am facut o obisnuint de ceva timp si in depasiri fac asa:
merg cu a 5 pana la 110 si apoi bag a 4 cu pedala la podea si numa pe la 125 bag iar a 5
C a t a l i n
Păi dacă nu cuplezi R de la rachetă...
brigada_diverse
exista un capitol in mondiru numit : motorul nu are putere(daca zici ca nu duce in a 5-a)

reglaj culbutori-aprindere-carburator(CAC)....si talpa
ag02cws
Ce va mai place sa alergati! smile.gif
Merced
Daca motorul e facut cum trebuie, cu piese de calitate, reglat corespunzator, totul e in parametri si ai ulei decent pe care-l schimbi cum la 5-6000km poti sa ii dai linistit "talpi" de genu' 4000rpm cand e la temperatura optima, nu cand e rece, uzura n-o sa fie enorma in comparatie cu mersul "normal".
Nu vad ce-i asa spectaculos 80 in treapta a treia, eu cu rablamentu' meu iau aproape 120km/h in aceeasi treapta, si n-are motoru' nici pe naibii, si frecvent ii dau intr-a intaia si intr-a doua cam cat duce, nu stiu exact turatiile ca n-am turometru, dar 75km/h intr-a doua cred ca ajunge pe la 5000rpm.
motanpaul
Eu la 50 km/h trebuie sa ii dau a-4-a. radmasa.gif . Nu stiu ce cutie de viteze am ca la 55 km/h-60 km/h zici ca isi ia zboru.
De la semafor plec al naibi de repede cu ea.Dar mi se pare ca cere foarte repede vitezele.Ori e de la motor, sau cutia de viteze? Cutia de viteze este in 4 trepte, de la o dacie 1300 anu 1977.Cutia a fost reconditionata.Eu numa am luat cutia si am puso pe masina.Sincer regret ca am schimbat cutia.
Pacat ca nu am bord cu turometru. mad.gif
nelu_1985
ii cutie cu planetare lungi, cu modul marit pentru a 4-a, scurta cutia...
rokos
si ce treaba are schimbatul vitezelor cu schimbul de ulei motor??
exista topic dedicat pt ulei motor. post-336-1110552475.gif
slaiciprian
QUOTE(motanpaul @ 3 Mar 2009, 11:34)
Eu la 50 km/h trebuie sa ii dau a-4-a. radmasa.gif . Nu stiu ce cutie de viteze am ca la 55 km/h-60 km/h zici ca isi ia zboru.
De la semafor plec al naibi de repede cu ea.Dar mi se pare ca cere foarte repede vitezele.Ori e de la motor, sau cutia de viteze? Cutia de viteze este in 4 trepte, de la o dacie 1300 anu 1977.Cutia a fost reconditionata.Eu numa am luat cutia si am puso pe masina.Sincer regret ca am schimbat cutia.
Pacat ca nu am bord cu turometru. mad.gif
*




vezi ca ai si avansul poate un pic mai mare...
motanpaul
Avansu am citit ca as putea sa il reglez cu ajutorul aprinderi tranzistoriale.Cand am luato am citit prospectu din cutie si zicea ca se poate.Aprinderea e cutia rosie, cu un led verde, si a costat 35 ron.
mihai0070
4000 nu reprezinta prea mult dar inseamna ceva.

puterea maxima este realizata la 5250 si anume (cazul novei 72 CP) cuplu este undeva la 2500 rpm

ex la nova la 3500 rpm in tr 5 am 130 km/h pe autostrada (deci viteza legala.)

crezi ca daca schimb in 3000 ii fac vre-un rau ? eu sunt sigur ca NU wink.gif
Tiberiu-Andrei
3000 e o turatie potrivita.Si evident ca mai bine schimb la 3000 decat sa schimb la 2000. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.