Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Facultati: AR sau TCM ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
alex_d9
Salut. Sunt in clasa a-12-a si trebuie sa fac o alegere in ceea ce priveste faculatea . M-am gandit la profilele AR( autovehicule rutiere ) sau TCM ( constructii masini ) , la Universitatea din Pitesti , dar nu stiu care dintre acestrea ar fi mai interesant si mai indicat de studiat. De asemenea nu stiu ce se cauta mai mult ingineri absolventi AR sau TCM.
C a t a l i n
Oricare, nu contează... ai 99% șanse să te angajezi în alt domeniu.
Merced
La oricare ai merge, in Pitesti nu cred ca vei avea probleme daca iti dai un pic de interes, ai inclinatie spre materiile pe care le vei face si esti prieten si cu ideea de spaga. Nu se compara Pitestiul cu Bucurestiul, iti spun din proprie experienta, si din experienta unui amic care face electronica(partea cu spaga)...
In plus Maresk are mare dreptate, cel mai probabil sfarsesti in alta parte, fie ca vrei sau nu. Eu fac acum Relatii Internationale dar lucrez la o firma IT unde probabil o sa raman si dupa ce termin. Dar deh, imi trebuie si mie hartoaga aia, cine stie cand imi va fi cu adevarat utila.
ydaniel
e f greu AR-u din bucuresti:((
fff greu:((
uite eu am facut AR-u si lucrez in sport:) icon_mrgreen.gif wub.gif
alex_d9
Pana la urma care se cauta mai mult inginerii absolventi ai facultatii AR sau TCM ? TCM-ul e un domeniu mult mai vast , de accea as tinde sa cred ca exista mai multe joburi.
C a t a l i n
Se caută experiență. Nu contează diploma cu care vii, că oricum de pe bancile școlii nu capeți ce vor ei...
dacialoganmcv
eu zic AR
Asi
AR - been there.. still in it biggrin.gif
Zippy
Fa o facultate usoara care sa-ti permita sa te angajezi din timpul facultatii.Daca alegi ceva tehnic s-ar putea sa-ti blestemi zilele.Fa ce-ti place, nu ce vor altii.
Asi
De ce sa faci doua lucruri prost in acelasi timp?

Fa ce-ti place.. daca alegi ceva tehnic, din dorinta si pasiunea de a invata ceva, atunci nu te angaja!
Daca vrei doar sa ai o hartie fa o facultate oarecare care sa nu solicite intelectul asa mult.. vezi pe la particulare
axabrt
decat sa un robotel intelectual la "multinationalele" astea...pe vremuri sclavii aveau o lopata, ceva. Acu au tastatura....deosebit.

S-ar putea sa iti placa Catia sau ProE. Verifica daca te atrag softurili de genu asta. Pe mine ma ingrozesc. Altceva nu stiu ce sa iti zic. Succes.
Ca unu trecut prin o facultate de 5 ani, pot sa iti zic ca materiile sunt suficient de naspa ca sa nu poti sa te angajezi undeva. Daca te duci la curs iei 5 oricum, dar daca nu...oricum daca inveti iei si tu bursa si mai tai din costuri.
ydaniel
www.nudalaupb.3x.ro enjoy:))
alex_d9
Multi zic ca la Bucuresti e treaba mai serioasa cu facultatile , dar nu inteleg care e diferenta , diploma si specializarea sunt aceleasi .

ydaniel : in nici un caz ASE biggrin.gif ,e Romania suprasaturata de contabili
C a t a l i n
Cine-a zis de ASE?
alex_d9
Pai pe situl ala www.nudalaupb.3x.ro scria de ASE . si erau argumente contra poli.
C a t a l i n
Păcat că asta ai priceput...
Andrul
Daca va e frica de facultate ca e grea, nu o faceti. Ce-i asa de greu?
Laurentziu83
QUOTE(MAERSK @ 1 Mar 2009, 21:42)
Se caută experiență. Nu contează diploma cu care vii, că oricum de pe bancile școlii nu capeți ce vor ei...
*


Cand deschid ejobs, bestjobs, etc, dau la cautare, ca si criterii aleg "toate job-urile" si orasul meu, 90% din job-uri sunt "inginer vanzari", reprezentant medical, agent asigurari, coordonator echipa de vanzari, consilier credite, consilier financiar, reprezentant vanzari, etc, etc, adica numai prostii de job-uri cu care mori de foame in vremurile astea. Rareori gasesti ceva pentru care merita sa aplici, daca ai experienta mai putin de 4-5 ani.
djasu82
si tu crezi ca acel inginer de vanzari are habar cu ce se papa acel produs ? Eu cred ca e pierdere de timp cu asa ceva ingineri ar trebui sa stea la proiectare nu in magazine cu capital strain care ne vand noua produse. Cu siguranta cine are o diploma de inginer isi aduce aminte din primele zile de facultate ce se spune despre un inginer ce trebuie sa faca cu viata lui daca tot doreste cu ardoare sa se pregateasca in acest domeniu.
emil_t
si eu sunt in aceeasi dilema, m-as duce la AR, numai sunt curios or cat de bun as fi am sanse sa-mi fac meseria ? au oare facultatile parteneriate cu constructori auto pentru practica, ca ma gandesc ca in practica te poti dovedi nu ?
slaiciprian
TCM... Tampiti, Cretini, da' Muncitori... am fo si io vre-o doi trei ani...
Lord Hades
AR rulls! Personal consider ca AR ofera mult mai multe satisfactii profesionale (ca si student si ca absolvent) fata de TCM.

Daca esti pasionar la AR dupa primii 2 ani o sa ti se para floare la ureche, daca nu cauta altceva nu inginerie. Sunt posibilitati reale de angajare in industria auto (eu m-am angajat dupa nici 2 luni) asa ca bafta!

PS: nu ca as fi patriot, da; AR din brasov is the best smile.gif
bogdan_90
ce ironie eu tot din pitesti si tot la ar vreau sa dau. ce medie ai la mate si la fizica in liceu?
Shush
Poate vrei sa spui coincidenta ca eu nu am observat nicio ironie tongue.gif
ydaniel
nu m-as mai duce la AR nici sa-mi dea un princess 50.
bogdan_90
ironia era asa ca vroiam eu sa deschid si eu ceva asemanator ca vreau sa dau la ar da vroiam sa vad ce zic altii care au facut facultatea asta.
ydaniel
e worst case scenario... radmasa.gif
bine ca nu mai e stoicescu:)) wub.gif wub.gif
ce sa mai zic...

tot mai bine e la mare la soare:) cu salupa pe mare...


'' au oare facultatile parteneriate cu constructori auto pentru practica, ca ma gandesc ca in practica te poti dovedi nu ? ''

asta era inainte de '89-erau uzine:ARO/AUTOBUZUL/TRACTORUL...sad.gif
acuma au venit capitalistii...
C a t a l i n
Las' că e anghelake.
Asi
Eu votez cu AR.. aa am votat deja, damn! smile.gif

primi 2 ani sunt mai generalisti, asa de prin toate catedrele, deja in anul 3 se restrang materiile doar la cele de specialitate din catedra AR, unde sincer sa fiu majoritatea oamenilor de aici sunt de nota 10 - Andreescu, Oprean, Popa, Negurescu, Mateescu, chiar si Anghelache.
Daca treci cu 5 si n-ai inteles nimic.. mai bine faci altceva, daca te pasioneaza ingineria esti binevenit.

Referitor la optiuni.. eu sunt de parere ca nu prea conteaza.. adica te poti duce oriunde in politehnica. Pentru ca inginerul e multifunctional biggrin.gif
La AR se face carte pe bune, la altele (la FIMM de exemplu - din auzite) se face si acolo carte daca vrei, daca nu vrei tot iei un 5 pt complezenta lucru care poate genera o falsa evaluare a unor "ingineri" dar ofera o hartie. (acuma na, nu e usor nicaieri in poli, dar e mai usor in unele parti fata de altele).


Eu personal nu ma muncesc prea tare cu invatatul dar m-am obisnuit sa fiu atent pe la cursuri, sa inteleg ce se face pe acolo, cu ce se manaca, etc, iar pana acum in anul3 in care sunt bursa merge in continuare si fara eforturi exagerate.
Sa fi prezent pe cat posibil la cursuri si sa intelegi ce se preda e de un imens ajutor.

Succes la alegere.. si nu te lasa influentat prea tare de pareri din astea fataliste cu politehnica.. ca de cele mai multe ori cei ce arunca cu noroi in politehnica sunt cei care sunt un pic certati cu invatatura sau cu obiceiul de a da pe la facultate, asa ca dracul nu e asa de negru pe cum pare.

In incheiere pot spune:
COME TO THE DARKSIDE! WE HAVE COOKIES! 243.gif
ydaniel
251.gif sleep.gif
QUOTE(Asi @ 2 Mar 2009, 23:46)
restrang materiile doar la cele de specialitate din catedra AR, unde sincer sa fiu majoritatea oamenilor de aici sunt de nota 10 -  Mateescu




blink.gif mellow.gif mellow.gif death.gif post-336-1110552483.gif
Asi
Ok, l-am incadrat cam repede ca abia am inceput semestrul, si am facut doar 2 ore cu el pana acum.. dar din prima impresie mi se pare un om cumsecade si bine pregatit, sper sa nu ma fi inselat.
Andrul
Stai sa il vezi la examen ce de treaba este.
alex_d9
QUOTE(bogdan_90 @ 2 Mar 2009, 22:32)
ce ironie eu tot din  pitesti si tot la ar vreau sa dau. ce medie ai la mate si la fizica in liceu?
*


mate 7 si fizica 9
emil_t
se da admitere la AR ?
si cei ce au fost angajati, unde ati fost angajati ?

chiar oare designer auto, nu ar fi o mai buna ?
b34uen
eu am doi prieteni care au terminat transporturile in bucuresti.
unul inginer sef la depoul de locomotice buc (a facut material rulant) iar unul director la meridian - caroserii (a facut AR). eu zic ca merita cei 5 ani petrecuti in fac.
alex_d9
din cate stiu eu sunt 4 nu 5 ani .
tatabobu
Pai asta-i primul an cu doua promotii de ingineri, unii de 5 ani si unii de 4 ani.
b34uen
QUOTE(alex_d9 @ 3 Mar 2009, 16:39)
din cate stiu eu sunt 4 nu 5 ani .
*


acum se fac 4, dar s-au facut 5 inainte
ydaniel
depinde...
merita sau nu...
emil_t
vise gen volkswagen ag. sunt realizabile ? de porsche ag nu zic biggrin.gif
ydaniel
uzina dacia nu mai e buna?
SebyAvrig
De unde esti alxex_d9?Hai la sibiu la ingineria traficului si transoprturilor.Ar fi o optiune.Intra pe ulbsibiu.ro si gasesti
b34uen
QUOTE(emil_t @ 3 Mar 2009, 21:32)
vise gen volkswagen ag. sunt realizabile ? de porsche ag nu zic biggrin.gif
*


atata timp cat in facultate vei invata si iti va place ce faci de ce nu...
oricum in patru ani fe fac perspectivele ti se vor schimba si vei vedea altfel lucrurile. oricum felicitari pentru vise.
ydaniel
pt cine vrea la AR bucuresti,cel mai bine ar fi sa respecte indicatiile
dupa www.nudalaupb.3x.ro smile.gif)
asa trebuia sa fi facut si eu si sa fie ales ANEFS-u...
dar...sad.gif
bendix
Cineva spunea: "Facultatea nu te scoate invatat ci te invata sa inveti". Mare dreptate a avut. Stiinta progreseaza asa de repede incat in mod sigur vei mai avea multe de invatat dupa facultate. Asa ca orienteaza-te dupa ceea ce iti place. Chiar si cel care a scris www.nudalaupb.3x.ro a recunoscut ca in anii mari a avut profesori si materii pe care le-a apreciat. Gandeste-te ce ar insemna sa nu ai nici macar aceasta satisfactie.
Lord Hades
Dormi studente, dormi in pace,
Tara inginer te face!

smile.gif asta era deviza UTBv inscriptionata pe unul din zidurile clasei in care faceam de zor probleme la Rezistenta Materialelor.

Facultatea nu te face inginer ci te indruma doar spre meseria asta.

Cei din Arges/Pitesti au/aveti o sansa mare pentru ca la doi pasi este Dacia si la 3pasi Ford. In Brasov tot ce insemna industrie auto a cazut demult din pacate. Poti gasi doar furnizori pentru industria auto, dar e bine si asa deocamdata.

Cat despre vise gen VW, stati linistiti ca sunt posibile. Cunosc un tip care a terminat odata cu mine si acu e in Germania la VW. Dar trebuie sa fii doxa sa ajungi acolo. Eu am fost mai lenes si am ramas aci sa ma enervez cu romania si locuitorii ei!

Succese!!!!!!

PS: nu voi ca sa ma laud, dar eu lucrez in mod indirect pt Daimler smile.gif si e o placere sa arat amicilor cate un C class sau E class si sa le explic ca undeva acolo e si o particica infima din munca mea.
ydaniel
asa e:)
inainte in Romania era cate un liceu/facultate pt fiecare parte din industrie...
dar acuma:(sad.gif
bine ca exista barci icon_mrgreen.gif
alex_d9
stiu ca sunt oarecum offtopic dar: ce parere aveti de profilul electronica si telecomunicatii ? as vrea o comparatie intre telecomunicatii si AR sau TCM.
b34uen
sa inteleg ca ti se pare mai usoara facultatea de electronica? in bucuresti era printre cele mai grele dintre profilurile de la poli. usoare ar fi mecanica , electrotehnica, energetica si chimia ca mai au 10 studenti si trag de ei.
Danny_bb
Treaba e ca toate facultatile (mai ales cu profil mecanic) au devenit mai usoare pentru ca in fiecare an, concurenta este tot mai slaba, chiar inexistenta. Din aceasta cauza, nivelul de pregatire al proaspetilor studenti tinde vertiginos spre 0.
Din pacate a cam inceput sa fie valabil bancul:

O mama isi dojeneste fiul:
- Aha, deci in Spania nu vrei sa te duci, in Italia nu> vrei sa te duci, fotbal nu stii sa joci, manele nu vrei sa canti...... ...... Bine mă, atunci dă la facultate.......sa ajungem de rasul blocului!

Si o mare parte din asemenea specimene termina linistiti facultatea cu medii mari.
Eu am intalnit student de anul 5 la AR care se uita lung la un motor de 4 cilindri montat transversal si ne-a lovit cu intrebarea: "6 in linie ?" Si nu e un caz izolat. Am zis ca o sa-mi notez ce tampenii de genul asta voi mai auzi. Cred ca v-ati distra copios. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.