Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Idiotenia anului 2009!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
maniacu_mnc
Fratilor vreu sa stiu si eu opiniile voastre ca mie sincer nu imi vine sa cred ce am vazut aici: 173.gif
http://www.dacia.ro/solutii-de-finantare/o...nului-2009.html

Voi sincer care masini credeti ca sunt mai bune dintre urmatoarele:
Citroen C5, Ford Kuga, Skoda Superb, Opel Insignia, Hyundai i10, Volkswagen Golf 6, Renault Koleos, Honda Accord, Mazda 6, Dacia Sandero.

Parerea mea e una din cele 3, respectiv Honda Accord, Citroen C5 sau Golf 6, ar fi trebuit sa iasa masina anului 2009 in romania!!!!! In nici un caz Dacia Sandero!!!!!


P.S. DACA AS AVEA BANI CRED CA PUTEAM SA SCOT TRABANTUL CA MASINA ANULUI 2009 IN ROMANIA.

Total indignat de acest rezultat gun3.gif bash.gif death.gif
Merced
Astea sunt decise prin vot de multi oameni din presa auto, degeaba esti indignat.
ady85btz
n-ai de ce sa fi indignat,sunt pre multe interese wink.gif
Merced
Pe langa interese, nu se numeste "Cea mai buna masina", ci "Masina anului", iar asta e o chestie subiectiva, fara doar si poate. Nu zice nimeni ca ar fi Sandero peste masinile care crezi tu ca ar fi trebuit sa castige...
maniacu_mnc
QUOTE(Merced @ 2 Mar 2009, 01:31)
Astea sunt decise prin vot de multi oameni din presa auto, degeaba esti indignat.
*



Asta a fost decisa mai precis de 20 de jurnalisti din domeniul auto, care dupa parerea mea ar trebui sa se apuce de jucat polo nu sa scrie despre masini daca ei au putut spune ca Sandero e mai buna ca restul masinilor menionate acolo!!


QUOTE(ady85btz @ 2 Mar 2009, 01:34)
n-ai de ce sa fi indignat,sunt pre multe interese  wink.gif
*



Din pacate prietene ai foarta multa dreptate!!!!

<span class='edit'>2 Mar 2009, 01:43:</span>
QUOTE(Merced @ 2 Mar 2009, 01:37)
Pe langa interese, nu se numeste "Cea mai buna masina", ci "Masina anului", iar asta e o chestie subiectiva, fara doar si poate. Nu zice nimeni ca ar fi Sandero peste masinile care crezi tu ca ar fi trebuit sa castige...
*




Se presupune ca "Masina Anului" este o masina mai buna ca celelalte cu care a intrat in competitie, altfel de ce ar iesi masina anului????
ag02cws
Atunci masina anului ar trebui sa fie mereu ca Mercedes sau ceva de genul.

Decizia se ia dupa ce se analizeaza mai multe criterii, printre care si vanzarile. Astfel, anul trecut a fost kia cee'd.
maniacu_mnc
QUOTE(ag02cws @ 2 Mar 2009, 01:48)
Atunci masina anului ar trebui sa fie mereu ca Mercedes sau ceva de genul.

Decizia se ia dupa ce se analizeaza mai multe criterii, printre care si vanzarile. Astfel, anul trecut a fost kia cee'd.
*




Perfect de acord cu decizia de anul trecut, Kia Ceed e o masina fff buna, pt. pretul care il are materialele folosite chiar sunt de calitate, are si motorizari foarte bune si din pct. de vedere estetic arata foarte bine.
Acuma Sandero are un interior de tot rahatul(forte ieftin), motorizari doar 1.6-le poti sa spiu ca e mai de doamne ajuta, iar la aspect e de toata jena!(fata e ok dar spatele lasa f mult de dorit). Cat despre vanzari nu stiu ce sa zic pt. ca a fost lansata prin vara si nu prea s-a vandut cine stie ce(probabil ca s-a vandut mai bine fata de celelalte modele, dar asta din cauza pretului si a segmentului de piata, sandero nu intra la categorie cu accord sau C5 de exemplu)
C@talin
nu mai fiti suparati,poate daca iesea solenza sau dsn nu mai tipa nimeni icon_mrgreen.gif

Masina anului nu insemana ca e cea mai buna dintre toATE,se alege dupa criteriu cele mai multe vanzari,cea mai ieftina intretinere, fiabilitate,etc
ag02cws
Anul trecut era alta puterea de cumparare. Acum, in perioada de criza, a iesit ca masina a anului o masina care costa mult mai putin decat castigatoarea de anul trecut (kia cee'd pleaca de la 11.500, iar sandero de la 6500). Nu le compara nimeni, cum nici anii nu sunt de comparat. Incepi sa intelegi? smile.gif
argon
criteriile masinii anului sunt sa fie ieftina si sa te duca din A in B, nu stiu ce va mirati atat, cine a zis ca trebuie sa fie cea mai buna?
LuluMOB
Da, dar lumea nu pricepe asta si nu intelege cum poate participa -si, mai mult, chiar castiga- Dacia la asa ceva.
Serje
Dar masini mai bune ca Cee'd nu exista? Materiale mai bune ca alea de pe cee'd nu exista? radmasa.gif
De fapt pe multi ii doare ca de ce castiga Dacia, dar oare cand castiga alta marca, principiul cu interesele nu mai functioneaza? radmasa.gif
... tara de idioti...
IRONICK
Pentru initiator: cu care dintre masinile din lista ai mers? Dar nu urcat in masina si masina in showroom.
maniacu_mnc


QUOTE(IRONICK @ 2 Mar 2009, 10:12)
Pentru initiator: cu care dintre masinile din lista ai mers? Dar nu urcat in masina si masina in showroom.
*



Conduc o Honda Acoord din 2008(modelul nou)si nu cred ca pot sa-mi spui ca se compara cu Sandero!!!!! Daca le spui astora de la Top Gear ca Sandero a iesit masina anulu 2009, te impusca!
Prietene cand o sa conduci si u altceva inafara de biciclete o sa intelegi dece sandero nu consider ca trebuie sa iasa masina anului!

P.S. Masina mea personala e o DSN deci nu poti sa spui ca am ceva cu Dacia!!! Cineva a scris mai sus ca nu mai ziceam nimic daca masiana anului era DSN sau SLZ, din contra domnilor eram si mai revoltat.
C a t a l i n
Tu ai o problemă gravă de precepție în legătură cu acel concept de mașină a anului pentru o țară, zonă, continent.

Ca să nu te umflii în pene așa tare, află că nu ești singurul ce a condus, conduce, deține sau visează Honda Accord. (habar n-ai cum se numește ceea ce pretinzi că ai conduce)
Nu e cazul să discutăm aici dacă e mai bună sau mai rea decât altă mașină, dar cu siguranță această mașină nu e reprezentativă pentru România, și asta o reflectă prețul, mentalitatea pro VAG, tendința pieței. Uite-te la vânzâri și vei vedea ce segment al pieței auto este căutat în România, ce clasă...
IRONICK
Atunci degeaba conduci masina aia ca sofer, ca habar nu ai cum se alege masina anului.

PS. Eu nici bicicleta nu conduc, ca nu imi permit. Am vrut la un moment dat sa strang bani de o berlina, dar am constatat ca daca o cumpar nu imi mai raman bani de benzina. Ca io vreau sa fac drifturi cu ea si sa-i pun si turbo cu ciptuning.
vijelie
@maniacu_mnc: cand zici ca facem un Transfagarasan?
maniacu_mnc
QUOTE(MAERSK @ 2 Mar 2009, 10:28)
Tu ai o problemă gravă de precepție în legătură cu acel concept de mașină a anului pentru o țară, zonă, continent.

Ca să nu te umflii în pene așa tare, află că nu ești singurul ce a condus, conduce, deține sau visează Honda Accord. (habar n-ai cum se numește ceea ce pretinzi că ai conduce)
Nu e cazul să discutăm aici dacă e mai bună sau mai rea decât altă mașină, dar cu siguranță această mașină nu e reprezentativă pentru România, și asta o reflectă prețul, mentalitatea pro VAG, tendința pieței. Uite-te la vânzâri și vei vedea ce segment al pieței auto este căutat în România, ce clasă...
*



radmasa.gif Prietene nu ma lua pe mine cu chesti din astea ca nu ai nimerit persoana!!! Spre deosebire de multi de aici stiu ce inseamna o masina!!! Cat despre Accord nu pretind ca o conduc ci chiar o conduc stai tu linistit, si am condus si masini mai tari decat Accordul


QUOTE(vijelie @ 2 Mar 2009, 10:39)
@maniacu_mnc: cand zici ca facem un Transfagarasan?
*




Frate cursele se fac intr-un cadru organizat nu pe strazi publice unde poti sa omori si pe altii nu numai pe tine!!! Eu am avut un accident destul de grav si m-a facut sa inteleg chestia asta!! Duceti-va la VTM(e mai accesibil la pret) si scoateti-va frustrarile de piloti din voi ca m-am saturat sa va vad la stirile de la ora 5!!! Sper sa incelegi ce vreu sa zic.
vijelie
Am inteles, esti unul care invata din propriile greseli. laugh.gif
C a t a l i n
"Iote la el, păi ce, copiii e persoane?" - Nașu' Pandelică
Asi
Nu e noua aceasta alegere, e de anul trecut (12 decembrie 2008 parca)

Nu vad de unde indignarea asta.. ca fapt divers eu nu inteleg de ce nu putem sa sustinem propriul brand? adica in alte parti patriotismul e la ordinea zilei fara a fi ceva anormal.. la noi se arunca cu noroi peste tot mai ales in ce e al nostru.

Mentalitatea e gresita, daca noi nu putem aprecia Dacia, de ce o apreciaza altii?

Pe scurt Sandero ofera (ca si Logan) o masina cu o intretinere relativ ieftina, fiabilitate ok (ca doar nu se uzeaza motorul.. nu mai sunt probleme de genul asta, in anul 2009, pentru orice masina noua), pret ok (nu exceleaza foarte mult ca nu e chilipir dar totusi pretul e decent), consum cat de cat ok.
Si in plus e a noastra, fapt care a ajutat un pic definitivarea alegerii (si in fond e normal! )

Asadar alegerea nu ma surprinde foarte mult. E ciudat ca surprinde asa multa lume.. eu zic ca ar trebui apreciate lucrurile romanesti ceva mai mult.

Desigur masina anului e una, cea mai buna masina e alta.
ag02cws
Sa-ti desenez:

Sa zicem ca se alege masina in ROMANIA dintre Sandero si ultimul model de la Ferrari.

Se estimeaza ca se vor vinde 10 Ferrari pe parcursul lui 2009 in ROMANIA. Profitul incasat din vanzarile din ROMANIA este sa zicem de 100.000 de euro/masina vanduta. In total 1.000.000 de euro

Vine si Dacia si se apuca de vandut Sandero tot in ROMANIA. Scoate profit de 1000 de euro/masina vanduta. Daca vinde 2000 de masini, scoate profit dublu fata de Ferrari.

Si iata cum Sandero va fi mai de succes decat Ferrari in ROMANIA. Si sa vezi atunci cum vine cate unul si spune ca a condus el Ferrari si e mult mai buna decat Sandero, iar nesimtitii astia au ales masina anului pe nedrept smile.gif

Evident ca nu numai profitul este luat in calcul in alegerea masinii anului, dar este si el destul de important.
maniacu_mnc
Fratilor sa nu ma intelegeti gresit nu sunt ANTI DACIA. Dar hai sa lasam patriotismul de-o parte si sa ne gandim logic!!!! Nu poti sa spui ca masina anului este dacia Sandero si nu o poti compara cu Honda Accord sau Citroen C5(astea intra la clasa cu pasatul, a 4, etc...). Daca jurnalistii din Romania erau corecti nu trebuiau sa compare in primul rand Sandero cu masinile astea pt. ca din start pierde!!!! Sandero trebuia comparata cu alte masini gen symbol, fiesta etc.. masini cu care se bate. Si oricum criteriul asta cu vanzarile ar trebui sa pice pt. ca e normal ca sandero sa se vanda mult mai bine, pt. ca vine badea ion de la tara si ce sa stie el despre masini normal ca o sa ia o masina de 6000 euro cleala dar noua si nu o sa-si ia o masina straina second cu 7-8000 gen astra classic, seat leon sau golf 4, ca de omul stie una si buna masina noua e masina noua.
Problema e alta de ce sa ridicam dacia la un nivel la care nu a ajuns inca!!!!!!!!!!!! Dar nu spune nimeni ca Dacia nu e pe un drum bun. Eu incerc sa va spun ca dacia inca nu a ajuns la un nivel de masina anului in romania.

P.S. Eu am ajuns la 2 concluzii: "dai un ban dar stai in fata" si "cat dai atata face". Incercati sa ganditi mai realist. Dacia nu are masina demna de titlu "masina anului".
C a t a l i n
D-aia ai tu SN... Întreabă, citește, află ce se vrea a fi un astfel de clasament, și apoi, dacă te simți în măsură, atribuie-i termeni de genul "idioțenie". Ca să nu se întoarcă atributele spre tine...
ag02cws
Intr-o tara in care salariul mediu e cateva sute de euro, crezi tu ca putea sa fie masina anului Honda Accord?
Si sa mai inteleg ca jurnalistii trebuiau sa se uite doar la anumite clase de masini si sa faca selectia?

Intelege ca e vorba de masina anului in Romania (d-aia iti scrisesem sus cu litere mari), nu in Elvetia, nu in Danemarca. Si cum in Romania cumpara "badea Ion de la tara" (asa cum l-ai denumit tu), rezulta.... q e d
maniacu_mnc
QUOTE(ag02cws @ 2 Mar 2009, 19:42)
Intr-o tara in care salariul mediu e cateva sute de euro, crezi tu ca putea sa fie masina anului Honda Accord?
Si sa mai inteleg ca jurnalistii trebuiau sa se uite doar la anumite clase de masini si sa faca selectia?

Frate eu asta mi-am permis sa-mi iau dar sa stii tu ca DSN-ul pe care il am avea 18.000 km reali si am data acu 2 ani aproape 3.800 euro pe ea(ceea ce e mult) pt. ca la momentul respectiv iti luai doar cazaturi din afara pe la banii astia!!!!

Intelege ca e vorba de masina anului in Romania (d-aia iti scrisesem sus cu litere mari), nu in Elvetia, nu in Danemarca. Si cum in Romania cumpara "badea Ion de la tara" (asa cum l-ai denumit tu), rezulta....   q e d
*



Eu inteleg, dar de ce sa ne complacem pt. ca traim intr-o tara de rahat! Asta inseamna ca masina anului in romania ar trebiu sa iasa numai trabant, mosvici, lada,.... hai farate ca nu are nici o legatura. Daca tot e asa pai sa nu mai includa la masina anului marci ca honda, citoren sau VW, ca pana la urma despre asta e vorba si voi nu vreti sa intelegeti!

2 Mar 2009, 22:49:
QUOTE(MAERSK @ 2 Mar 2009, 19:38)
D-aia ai tu SN... Întreabă, citește, află ce se vrea a fi un astfel de clasament, și apoi, dacă te simți în măsură, atribuie-i termeni de genul "idioțenie". Ca să nu se întoarcă atributele spre tine...
*



Frate eu asta mi-am permis sa-mi iau dar sa stii tu ca DSN-ul pe care il am avea 18.000 km reali si am data acu 2 ani aproape 3.800 euro pe ea(ceea ce e mult) pt. ca la momentul respectiv iti luai doar cazaturi din afara pe la banii astia!!!!
Andy_ACS
Pe de o parte il inteleg pe initiator, ii inteleg nedumerirea, pe de alta parte nu inteleg de ce se enerveaza asa tare pentru un lucru neesential si de ce nu accepta explicatiile pertinente date de colegi mai sus.
Comparatia intre mai multe masini e dificila. Criteriile sunt multe, o aprte obiective (pret, performante, consum, costuri) altele subiective (aspect, placere de a conduce, etc).
Ce concluzie am tras eu - titlul de masina anului in europa sau intr-una dintre tarile ei este o coroana de carton poleita cu aurul marketingului si publicitatii. Fiecare intelege ce crede. Nu trebuie sa isi cumpere nimeni Sandero pentru ca a iesit masina anului in Romania, ci pe alte considerente.

Bafta!
C@talin
mai conteaza acuma ?
slider2
eu cred ca tu vrei sa demonstrezi ca nu sti sa faci diferenta intre a declara un automobil masina anului intr-o anumita tara, pe baza unor note pentru anumite capitole (pret, unitati vandute, intretinere, fiabilitate, design, imagine, confort, etc - primele 4 cantarind cel mai mult) si a declara un automobil cel mai bun dintr-un anume grup. daca sandero a luat masina anului, asta nu inseamna ca este mai buna ca honda accord de exemplu, nici macar pe departe.
nu cred ca vreuna din castigatoarele acestui premiu a fost cea mai buna masina din cele nominalizate, doar ca a avut note mai bune la anumite capitole, chiar daca la altele a fost codasa.

nu zic sa fim patrioti, eu zic sa sustinem dacia, si sa ne bucuram ca le merge bine momentan din alte motive, si anume economice. logan si sandero sunt printre putinele bunuri pe care le mai exportam si noi, si cu ele avem un deficit import-export imens, fara nici nu vreau sa ma gandesc. nu stiu exact ce procent aduce dacia la buget din taxe si impozite, dar sunt sigur ca este destul de semnificativ. de asemenea daca dacia maine ar da faliment, rata somajului ar creste foarte mult, ceea ce nu ar fi bine.
eu, m-am bucurat ca dacia, asa cu bune, cu rele, injurata, laudata vinde macar afara, datorita situatiei economice a romaniei.

si la urma urmei cu ce te deranjeaza ca a iesit sandero masina anului?? pierzi ceva din aceasta cauza?? este mai scump sandero din acest motiv?? este mai bine privita?? castigai ceva daca iesea accord?? mie unul chiar nu imi place sandero, n-am de gand sa-mi iau vreunul, dar nici nu ma deranjeaza aceasta titulatura primita de acest model.
vet
"rezultatele concursului puteau fi prognozate cu destulă exactitate incă de la aflarea modelelor finaliste, dat fiind faptul că printre criteriile de care trebuie să țină cont juriul pentru acordarea punctelor se numără raportul calitate/preț si priza la public a modelului respectiv care reiese destul de clar din cotele de vânzări."
qed.

nu te mai enerva, ca-ti creste tensiunea....dar nu ai ce face. Nu e Sandero o masina buna....dar daca romanul e dobitoc si o cumpara, in loc sa se dea cu o japoneza de 10 ani sau o nemtoaica proaspata....la "98.000 km reali ful opsan -piele"...e normal sa iasa masina anului in Romania. In Spania si Olanda a iesit Ibiza, iar pe Europa e Insignia.
Si eu am fost contrariat anul trecut cand revista franceza "AutoPlus"a pus Dacia pe locul I la fiabilitate !!!!
StreetStyle
Honda,tot respecult au motoare bune,sunt tari,masini faine,imi plac pe bune,dar dupa piese stai cam mult in caz de e ceva mai grav doamne fereste. Honda ta e faina imi place modelul,dar tu ai honda altu are vw si normal ca fiecare se mandreste cu ce are. Nu toti isi permit Honda noua,sau isi permit doar in rate sau leasing.

Asa care e treaba ca a iesit masina anului in Romania ? Daca era dupa unii cum l-am auzit pe unul el ar pune Bmw E60 model scos in 2005 sau 2006,(mentalitate de om.... ) Cand o sa ajungem si noi sa gandim ca ceilalti ? Sa ne cumparam doar ce ne trebuie,nu si ce nu ne trebuie ca sa ii aratam la x ca suntem tari.
Si cred ca nemtii o cumpara pe buna dreptate le place,nu stiu de ce dar le place,noi comentam ca motorizarea e praf,dar ei ? Ei ce zic ? Parerea mea ar trebui sa ne schimbam mentalitatea sa nu o mai ardem in fite de masini ca nu avem drumuri pentru asa ceva.

A si golf 6 e mai breaz ? Parerea mea e ca golf 6 e ca is un golf 5 cu faruri mai mari.
Asi
QUOTE(vet @ 2 Mar 2009, 23:30)
Si eu am fost contrariat anul trecut cand revista franceza "AutoPlus"a pus Dacia pe locul I la fiabilitate !!!!
*



Era si normal, alea erau din loturi de export 053.gif
ZTV
cat de bine simpatizez eu Loganul sau pe Sandel-ul, cativa de pe forum stiu f bine ( mai ales domnul Ironick radmasa.gif ), dar :

Mi se pare ca Sandero este chiar masina anului, la pret de Sandero full nu cred ca gasesti alta masina NOUA ( lasand la o parte passat SH, Mercedes SH, ...) cu acelasi echipare. Cred ca chiar e bine meritat titlul, mai ales ca multi din europa cumpara , pt ca e ieftin, si arata cat decat mai normal.
argon
QUOTE(ZTV @ 3 Mar 2009, 00:54)
( lasand la o parte passat SH, Mercedes SH, ...) cu acelasi echipare.
*




ti-a trecut vreodata prin cap ca alte marci au (inca de 20 de ani) dotari pe care Dacia putin probabil le avea peste inca 20 de ani?
IRONICK
QUOTE(ZTV @ 2 Mar 2009, 23:54)
mai ales domnul Ironick  radmasa.gif 
Ala nu-i rasul tau ...
ZTV
QUOTE(IRONICK @ 3 Mar 2009, 10:20)
Ala nu-i rasul tau ...
*




chiar e rasul meu......

3 Mar 2009, 18:34:
QUOTE(argon @ 3 Mar 2009, 10:18)
ti-a trecut vreodata prin cap ca alte marci au (inca de 20 de ani) dotari pe care Dacia putin probabil le avea peste inca 20 de ani?
*





stiu argon, ai dreptate unele masini SH au echipare la acre dacia nici nu a visat. Dar eu vorbeam despre masina noua, ieftina ( intr-e 7000 - 9000 de euro) .
craciun.mihai
Tinand cont ca masinile de afara, sunt facute afara si deci necesita niste costuri suplimentare, care ma indoiesc ca sunt mici sa fie aduse aici, eu cred ca autoturismele dacia nu isi justifica pretul, nici in situatia asta (de criza).

P.S.: ce-i drept, nici celelalte masini nu prea isi justifica pretul (dupa mine), dar incercam sa fac o comparatie.
C@talin
corect da dacia a stiut sa stea cu modelul ei sub preturile celorlalte modele adica la bani la care iei un logan full,ca sa iei o kia ced mai trebuie sa pui bani si iei una standard wink.gif
dacis
Din cate stiu eu Loganul berlina a fost cel putin in inca o alta tara masina anului.
craciun.mihai
QUOTE(C@talin @ 4 Mar 2009, 00:36)
corect da dacia a stiut sa stea cu modelul ei sub preturile celorlalte modele adica la bani la care iei un logan full,ca sa iei o kia ced mai trebuie sa pui bani si iei una standard wink.gif
*



Full inseamna sa iti dea si cric in caz ca faci pana ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.