Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
marko_full
Sal! Sunt nou pe acest forum si am cateva probleme la o dacia berlina 1310 din 98' .Va rog sa ma ajutati!
1. Cu motorul cald de la viteza de 60 km/h trepideaza toata masina si nu mai trage cum trebuie ----nu intotdeauna. ps: masina functioneaza cu instalatie GPL.
2. Volanul imi trage dreapta ( la orice viteza) si am cauciucul de pe fata dreapta tocit in exterior. (daca e de la unghiul de fuga sau de la plumbi trebuie intai sa ma uit la bucse si dupa aceea sa reglez unghiul de fuga?)
3. Acum o saptamana cand am dechis capacul de la ulei (busonul de plastic) s-a rupt o portiune de vreo 4cm din buza acestuia si mi-a cazut in interior. Afecteaza cumva ceva pe la motor? pana acum nu am observat nimic.
4. Cand franez si am viteza de peste 60km/h imi trepideaza masina de parca s-ar dezmembra.
va multumesc!
Bulldog
1 Probabil bobina de inductie sau amestec sarac.
2. Nu detin destula experienta in domeniu. La a mea nu m-am atins de directie are tot din fabrica pe ea.
3 Desfa capacul culbotorilor si cauta acolo bucata. Ar putea produce pagube prin rampa culbotorilor.
4 Discuri de frana ovalizate?
marko_full
3. degeaba mai desfac acum ca atunci cand am incercat sa-l scot a cazut prin gaurile alea (pe langa una dintre tijele alea)sad.gif
ydaniel
4.discuri de frana ovalizate.
de unde esti?
Mr_Devil83
La 2 e unghiul ala de fuga, se regleaza din tiranti. Tot de acolo iti si trage dreapta.

Fugi la un service sa iti faca o constatare a geometriei, ceva acolo, sa stii cam ce diferenta e fata de normal si cum se poate rezolva.
marko_full
doar atat?!:(
B-03-YHD
1. Vezi in ce treapta esti. Sa nu fie subturata. Regleaza gazul.
2. Geometrie + Cauciucuri fata. Cauciucul s-a tocit deja si chiar daca-i faci geometria nu scapi. Masina o ai de noua? Sa nu fi fost lovita pe fata ca asa ramane...
3. Cum sa afecteze? Daca tie ti-as baga ceva de plastic pe gat te-ar afecta? Recupereaza rahatul ala de acolo ca distrugi motorul.
4. Verifica discurile sau tamburii. Acolo e buba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.