Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare de praf
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
romanvs
Nu stiu daca s-a mai discutat .
Exista vreo solutie de indepartare a prafului de pe auto.Exista foarte mult praf in atmosfera si dupa o zi, doua de la spalarea autoturismului se aseaza linistit si comod praful.
Am incercat sa sterg cu carpa dar nu imi place ce iasa si apoi nu cred ca face bine la vopsea.
Daca cineva are vreo solutie ,ii multumesc anticipat.
Jack Daniel's
Lasa masina in pace, distrugi vopseaua (luciul ei) prin stergere cu carpa.
romanvs
Asta stiu si eu si de aceea evit,plus ca nu e nici rezultatul multumitor.
De aceea am cerut alte solutii verificate.
Iulikk
Vazusem eu intr-o dimineata la TV pe unu care vorbea de o solutie: VS Platinum. Stiu ca s-a mai vorbit pe aici... dar nu am citi topicul... nefiind interesat. Poate fi un inceput cautarea acelui topic... stiu si eu?
Victoras2001
Ajuta si ceruirea regulata. De 3-4 ori pe an.
romanvs
Am ceruit-o anul trecut cu ceara solida, personal si ii mai dau ceara la spalatorie.
Vs Platinum am in proiect anul acesta dar nu cred ca ajuta la scaparea de praf, asta cica doar protejeaza vopseaua.
Nu pot sa o spal la 3-4 zile si de aceea ma gandeam la o solutie de indepartare a prafului.
pvd2010
ce culoare e? vrei sa ai mai putin praf pe masina decat ai in casa? smile.gif pana una alta e doar o fieratanie ce rugineste in cativa ani
tzepesch
nu te mai chinui, e degeaba.

chiar ajuta daca e prafuita, daca te harjai cu unu, usor m refer, se hajaie intai praful. si eu cand am patit-o, m-am luat cu mainile de cap. dupa ce-am spalt-o s-a luat 90% din harjaitura. praf+vopseaua aluia pe usa mea. l mine doar s-a matuit usor vopseaua in zona aia. dar nu s-a luat sa ajunga pan ala tabla
romanvs
Nu mai "vine" nimeni cu solutii?
vijelie
Ploaie.
radian
Resemnare...
Executron
Ceara cat mai des. Spalat la spalatorii CAT MAI RAR, recomand spalatul personal de cate ori se poate fiindca la spalatoriile astea moderne se zgarie mai mult masina, atat datorita faptului ca solutiile alea active sunt de kkt cat si datorita personalul care isi bate joc de masina.

Eu, fiind nebun nu-mi scot masina din garaj cand ploua sau cand e ud pe jos. wacko.gif In felul asta masina fiind gri reusesc s-o scald 3 sapt maxim si inca sa arate OK.
Kruger
Eu am un mop din ala mare. L-am imbibat in motorina, l-am lasat 2 saptamani sa se usuce, si ia praful foarte bine inclusiv de pe geamuri.


L-am facut cadou ca era incomod, putea daca nu il tineai bine strans in ceva, si parcaa tot lasa grasime.


Acum am luat o manusa speciala de asa ceva. Dar, sa nu uitam ca pe argintiul meu obosit de 20 de ani, nu mai conteaza o sgarietura in plus sau in minus. NU faceti asa ceva pe vopseaua noua a unei masini.



turturel
eu o sterg cu un mop cum ai spus tu kruger..imbibat in motorina..am la servici unul..e foarte bun..eu unul sunt multumit
corbex
Incercati cu spray antistatic, din cel care se da monitoare. sau cu vreun alt spray, din cele care se dau pe mobila, tot pentru efect antistatic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.