Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bah astia sunt nebuni?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
slider2
presupun ca mai toata lumea a auzit aceasta propunere a ministerului de finante. am inteles ca nu sunt bani, dar asta e prea de tot. daca se va introduce, nu vad viitorul prea bine. mai multe detalii aici

cica vor si tva la orice tranzactie imobiliara. pai oricum piata imobiliara e blocata, e clar ca daca se va percepe tva pentru toate tranzactiile, s-a ales praful....

am si eu o intrebare, cat ne mai lasam calcati in picioare??? nu sunt ala asa atins de ce se intampla prin tara asta, dar deja se ingroasa gluma. sau chiar o sa ajungem la vorbele celor de la parazitii "impozit pe cana de apa/impozit pe tipete daca ai stat capra".
andreiutzu
nu ajunge ca ne jecmanesc astia de la firmele de telefonie sa mai traga si ei.
C a t a l i n
mititelu te jecmãnește...

Merced
Sa vedem ce zic aia care erau fericiti dupa alegeri. radmasa.gif Nu ca as tine cu vreun partid, oricare ar fi venit la putere ar fi facut acelasi lucru. Si nu neaparat ca e criza asta asa puternica. Presupunand prin absurd ca ar fi fost politicieni corecti la putere, cred ca s-ar fi descurcat sa tina economia pe linia de plutire si cu ce se aduna din taxele actuale, da' astia cu care am fost noi "binecuvantati" cred ca s-au panicat ca tre sa tina si tara cu capu' afara, si sa bage si in buzunare. Acu ca nu prea le mai ramanea nimic, gasesc ei ce taxe sa puna. Eu o astept p-aia pe fumarit...
body
Sa mai restranga numarul de parlamentari in cenzurat mamilor lor de hoti si de jefuitori ! mad.gif
axabrt
ba da voi n-aveti telefoane???
Eu am vreo 5 p-acasa. Vechi, insa functionale. Daca te duci langa un magazin din asta care vinde telefoane la Mall, imediat apar "baietii" sa te combine la un telefon...n-am eu bani, cate telefoane au aia. Ce atata panica ?

Brichete am vazut in obor, erau si antivant (alea imi plac mie). Era 1.5 RON una... Alea care nu erau antivant erau 0.5 RON. Ce va panicati atata ?
argon
nu-i vorba de ce ai si de ce n'ai, e vorba de cum sa puna bete in roate unei economii dintotdeauna pe duca, si de incurajarea pietei negre. Adica de ce as cumpara eu telefonu sau gipiesu accizate de la magazin cand pot sa-l iau mai ieftin de la bisnitarul cutare care le aduce din alte parti.
bendix
Eu propun sa puna taxa de chibrit, taxa de capac (de sticla), taxa de scuipat si taxa de injurat rolleyes.gif
Victoras2001
Nu mai bine ramanea acolo?

Desi... gaseau ei altul si mai prost. sad.gif
bendix
Nu va faceti griji, politicienii stiu sa cada !

Andrei Gheorghe asta mai e in Romania ?
Victoras2001
Da. Am auzit ca se duce la guerrilla
ionut.tanase
Este cea mai idioata masura pe care o poate lua un executiv intr-um moment de criza (a se citi recesiune economica) si va spun si de ce: prin introducerea accizelor se reduce consumul care influenteaza in mod negativ productivitatea. Prin urmare, in loc sa creasca productivitatea si consumul pentru a da drumul la lichiditati pe piata (prin scaderea preturilor si eliminarea sau diminuarea accizelor deja existente) idiotii nostrii de la putere s-au gandit exact pe dos: introducerea de accize! Dupa parerea mea, aceasta masura va avea ca efect prelungirea crizei economice si aprofundarea ei.
Dar sarmanul Boc Poc nu are de unde sa stie ... Cred ca de la cazatura i se trage.

vis-a-vis
Eu doar atat vreau sa va reamintesc, "taxa Basescu".
El a stranit toata nebunia asta cu taxa pe orice. V-ati bucurat ca a castigat partidul marinarului? Va place smecherul din popor? Atunci suferiti!
ionut.tanase
Eu nu inteleg o chestie: in pretul benzinei se include si taxa de drum; tot pentru drumuri platim si rovigneta. Despre drumurile patriei ... numai "de bine" ca stiti si voi prea bine cum sunt si cati pivoti schimbati anual din cauza gropilor ...

Intrebare: astia chiar ne cred tampiti? chiar au impresia ca ajunsi la putere devin mosieri iar noi astilalti catre platim taxe si impozite suntem slugile lor?
Andrul
Normal ca da, daca nu le spune nimeni nimic.
vis-a-vis
Ce putem face? Ie prea multi prosti in tara asta si multi uita sau aleg (in opinia lor) raul cel mai mic.
N-avem ce face.
nairam
QUOTE(Merced @ 6 Mar 2009, 00:39)
Eu o astept p-aia pe fumarit...
*


In caz ca nu sti aceasta taxa EXISTA (nu stiu daca mai exista dar in mod cert a existat pana anul trecut) Societatile erau obligate sa declare la Administratia Fondului de Mediu daca au instalatii de incalzire care emit noxe in atmosfera (aici erau incluse centralele pe gaze si sobele pe lemne) si erau obligate sa calculeze cantitatea de noxe emise in atmosfera si sa plateasca o taxa catre administratia de mediu. De asemenea daca societatile detineau mijloace de transport erau obligate sa calculeze, in functie de consumul de combustibil inregistrat in contabilitate si de norma de poluare a autoturismului (euro 1,2,3,4,) cantitatea de noxe emise in atmosfera si de asemenea trebuia sa plateasca o taxa catre administratia fondului de mediu .... Aceasta taxa era destul de ridicola, adica la un consum de benzina in valoare de 1500-2000 RON iesea o taxa de 0,00999 ron. Dar statul .... in desteptaciunea sa a considerat ca ce este sub 1 leu se va rotunji la 1 leu ..... Concluzia: Toate firmele trebuiau sa plateasca in jur de 1 leu catre AFM.... Stupizenia mare vine acum: Plata se putea face numai in cont bancar .... Asa ca pentru a plati o taxa de 1 leu comisionul banci era de peste 3 lei (in functie de banca). Cam acelasi lucru se intampla si pentru sobe si centrale termice ....
Deci.... Concluzia mea este ca taxa pe fumarit .... este de mult timp depasita.... iar pe vremea aceea .... ehe taica ... inca se mai putea trai
Privitor la taxe si impozite .... La nivel de 2006 in Romania exista un numar de 420 de taxe......Si mai vin ...... No comment .....
http://www.ziare.com/Cate_taxe_exista_in_Romania_-3617.html

Edit later:
Am citit mai atent.... M-am inselat 420 de taxe sunt acum si nu la nivel de 2006 .... Scuze greseala mea .....
DrK
Vine 1 aprilie.. este o gluma nereusita...
Asteptam taxa pentru scoaterea ogranului din pantaloni, acciza la prezervative si acciza la servetele de suflat mucii...
C@talin
acize pe tras apa.
Chiar ca suntem codusi de ce mai praf oameni,ei in loc sa ieftineasca tot ca ,daca omu ar vedea preturi mici sar duce mai des sa cumpere ,sa faca plinu la masina etc.Da cum zicea cineva mai sus ,la noi totu e pe dos,scumpim tot poate poate se intamplat sa cumpere lumea ca trebuie si politicieni sa plateasca ratele la vile si masini ,si sunt in criza ca daca nu platesc le ia averile banca
vijelie
Voi nu realizati ce inseamna ca numai 23% din populatie sa aiba un loc de munca?
Iar din astia 23%, salariile de la stat sunt mai mari decat cele de la privat.
Exemplu: conform INS, salariul din din administratia publica a fost anul trecut cu 80% peste salariul mediu.
Sigur ca astea sunt cifre oficiale, care nu includ si munca la negru, dar tocmai pe baza lor se face bugetul.
radian
Bre Vijelie, se poate ca un tip ca tine care le ia pe toate la tocat, sa preia mecanic niste cifre seci dintr-un buletin INS?

Conform INS, castigul salarial mediu net, in decembrie 2008, pentru cei din administratia publica era de 2391 lei. Pai, daca as fi castigat banii astia nici batut nu mi-as fi bagat p... in ea demnitate de a fi functionar public... Grila de salarizare pentru functionarii publici cu studii superioare de lunga durata (clasa C) prevede trei grade (asistent, principal, si nu mai retin al treilea, parca expert) si pentru fiecare grad cate 3 trepte (I, II si III). Eu am fost inspector, clasa C, gradul principal, treapta a II-a. Dintr-o grila de salarizare structurata pe 9 nivele, eram pe nivelul 5, deci pe la jumatate. Si te asigur ca, cel putin in cazul meu castigul salarial mediu net era de fix 910 lei, pana la cei 2391 de lei este cale lunga. Binenteles, daca iei 10-15 de functionari publici din primarii si unul din bugetarii de lux iese media, dar nu stiu cat este de relevanta.
RainHawk
Problema nu cred e numai de la salarii. Desigur, influenteaza si salariile dar cel mai probabil este incapacitatea guvernelor care au fost si sunt de a crea niste programe economice adecvate, o economie puternica si de a cheltui banii publici asa cum trebuie.

Numai din licitatiile alea fantoma cred ca se duc pe apa sambetei cateva zeci de meleoane de iepuroi in plus, bani pe care noi ii scoatem din buzunar.

Suntem pe marginea prapastiei si acum in al 12-lea ceas s-au trezit si ei sa mai dreaga busuiocul.

Sunt mii de someri ramasi pe drumuri numai in luna ianuarie si urmeaza altii. Sa vedem de unde o sa scoata bani pentru ei. Sunt mii de firme care s-au inchis. Alea plateau si ele impozite si taxe cat de mici dar care ajutau.

Prin toate taxele si accizele care vor sa le introduca, o sa se dezvolte o piata neagra de o sa le iasa pe nas astora din Finante. Si sa vezi apoi cum o sa se planga ca nu au incasari la buget. Vai de mama noastra.
tarzy
QUOTE(radian @ 7 Mar 2009, 07:59)
Bre Vijelie, se poate ca un tip ca tine care le ia pe toate la tocat, sa preia mecanic niste cifre seci dintr-un buletin INS?

Conform INS, castigul salarial mediu net, in decembrie 2008, pentru cei din administratia publica era de 2391 lei. Pai, daca as fi castigat banii astia nici batut nu mi-as fi bagat p... in ea demnitate de a fi functionar public... Grila de salarizare pentru functionarii publici cu studii superioare de lunga durata (clasa C) prevede trei grade (asistent, principal, si nu mai retin al treilea, parca expert) si pentru fiecare grad cate 3 trepte (I, II si III). Eu am fost inspector, clasa C, gradul principal, treapta a II-a. Dintr-o grila de salarizare structurata pe 9 nivele, eram pe nivelul 5, deci pe la jumatate. Si te asigur ca, cel putin in cazul meu castigul salarial mediu net era de fix 910 lei, pana la cei 2391 de lei este cale lunga. Binenteles, daca iei 10-15 de functionari publici din primarii si unul din bugetarii de lux iese media, dar nu stiu cat este de relevanta.
*




radiane nu te mai face ca le incurcii

una e salariu ... si alta castigul salarial

ptr cine nu intelege - salariu = cat scrie in contract, grila, etc
castigul salarial = salariu + prime + sporeuri + "stimulente" + etc

daca matale esti functionar public fara sporuri ... bafta ta .... majoritatea s-au invartit ca sporurile sa fie minim salariu

asa ca in cazul matale ar reiesi ca ajungi acasa la nevasta minim 910 X 2 .... adica ceva mai aproape de cifra de la INS
radian
Am scris destul de clar ca nu mai sunt functionar public, mi-am dat demisia anul trecut in august din cauza salariului...

Nu le incurc bre, ia mai citeste odata, am precizat ca aceea suma reprezenta castigul
salarial net si nu salariul de incadrare.

Am prezentat foarte pe scurt grila de salarizare ca sa argumentez ca desi eram undeva in zona de mijloc ca nivel de salarizare, totusi, dupa adaugarea sporurilor si scaderea impozitului, ramaneam in mana cu bani mai putini decat un angajat cu studii superioare debutant angajat la o societate comerciala. Cu alte cuvine, inca o anomalie, statul obliga societatile comerciale sa-si plateasca angajatii cu studii superioare cu un salariu minimal, dar nu este in stare sa asigure si propriilor angajati cu studii echivalente acel prag minim. Ca fapt divers, un functionar debutant cu studii superioare la primarie pleaca de la un salariu de incadrare de vreo 570 lei.

In ceea ce priveste sporurile, ai perfecta dreptate, lucrurile au scapat complet de sub control, si s-a ajuns la situatii aberante. Stiu cazuri de primarii, in care din sporuri, castigul salarial ajungea sa fie de 2,5 - 3 ori salariul de incadrare. Dar acele sporuri se platesc din resursele proprii ale primariilor si nu din bugetul de stat (cu exceptia parca a sporurului de vechime). Astfel incat de acele sporuri beneficiaza doar angajatii primariilor din orasele mari.

In orice caz, o anulare a sporurilor in varainta Boc ar avea ca efect o reducere drastica a casitgului salarial. Cred ca undeva intre 5 si 10 % din angajatii primariilor ar depasi 1000 lei lunar venit net. Trebuie sa recunosti ca totusi nu-i o avere...

Interesanta mi se pare declaratia lui Boc de acum cateva zile prin care anunta ca nu vor fi diminuari de salarii / pensii, cu trimitere directa la bugetarii de lux si la pensionarii de lux. Pana acum guvernantii cand erau intrebati pe la emisiunile TV de legile speciale toti isi dadeau cu parea cu nu sunt corecte, ca sunt imorale, etc, fara insa, macar sa promita o incercare de reglementare a acestei aberatii. Acum macar a lamurit-o Boc, categoriile care au avut lobby si au obtinut legile speciale sa traisca, restul bugetarilor sunt considerati gaura neagra a economiei si au pus tunul pe ei...

Si daca tot suntem la capitolul acesta, sa mai lamurim o problema. Se face mare caz de cresterea semnificativa a numarului de angajati din sectorul bugetar din ultimii ani. Zice Basescu ca din 300.000 noi locuri de munca create 160.000 au fost in sectorul bugetar. Dar nimeni nu insista pe detalii... Servciul evidenta populatiei a fost scos de la politie si a trecut in organigrama primariilor, deci a cerescut numarul de angajati din primarii. A fost creata Politia comunitara, data in grija primariilor, a crescut numarul de angajati ai primariilor. Au aparut asistentii sociali, angajatii persoanelor cu handicap, etc. Eviednt, si acestia au fost trecuti la primarii, iar o creste semnficiativa a numarului de angajati din primarii. Nu in ultimul rand s-a inventat venitul minim garantat, prin care cei fara nicio sursa de venit sunt angajati pe perioade de maxim 6 luni pentru lucrari comunitare, evident si acestia sunt tot angajati ai primariilor. La primaria la care am lucrat eu, in doi ani de zile numarul de angajati a crescut cu circa 280% fara sa fi fost angajat nicimacar un singur functionar public, doar din categoriile mai sus mentionate



vijelie
@radian: Multe lucruri se raporteaza la salariul mediu pe economie. Ca sa fiu un pic rautacios, as aminti ca pana si punctul de penalizare in cazul contraventiilor rutiere este asa de scump datorita acestei medii la care contribuie din greu casta bugetara din Romania. Ca in interiorul acestei caste salariile au proportii de 1 la 85, e alta poveste. Pe mine, ca free lancer privat, ma uimeste naturaletea cu care statul ofera VENITURI (atentie, nu salarii) de mii de euro lunar unui numar din ce in ce mai mare de oameni. Apoi mi se cere sa strang din b.uci in numele crizei care de fapt inca nu a venit cu adevarat. Cand o sa vina, multi nu o sa mai aiba bani nici sa scrie pe forumuri wink.gif

LE Am gresit, e vorba de salariul minim. blush.gif
giany911
Pe noi ne strica 2 lucruri, coruptia si schimbarea. Fiecare a venit la putere cu idei noi, toate au ramas neterminate...
Fratzica
eu unu la urmatoarele alegeri, ca tot vin alea prezidentiale, voi vota cu cel mai necunoscut sau radical dintre candidati. M-am saturat sa ii tot votez p-astia cunoscuti si sa nu se vada nimic.
body
Io unul nu stiu daca ma voi mai duce la prezidentiale , dar la celelalte , indiferent pt ce , primarie , parlament etc nu ma mai duc in viata mea !
vijelie
Mare piedere, lasa ca se duc aia din Stefanesti tongue.gif
SSilent
desi probabil din cauza varstei nu prea imi am locul in discutia asta... dar... isi va mai reveni vreodata oare tara asta? sad.gif
Merced
Se duc si aia douaj' de ani prognozati de Brucan. Si nici macar nu se vede "luminita" de la capatul tunelului. radmasa.gif
SSilent
parerea mea este ca "the lights went off" din momentul in care a picat regimul comunist smile.gif
ma si nu inteleg... ma uit la Germania... si-a revenit dupa primu' raboi mondial, chiar in putere sa mai inceapa unu' si sa cucereasca si toata europa, pe urma si-a revenit si dupa ce de-al doilea raboi mondial, si dupa 89 iar s-a pus pe picioare imediat... la ei de ce se poate si la noi nu? de ce nu avem si noi oameni pe care sa-i duca grija mai departe de propia persoana/familie?
daniM
Da,dar nemtii au lucrat 3 ani fara salariu ca sa isi revina...Oare cati dintre noi ar face asta?Noi avem problema aia cu capra vecinului...
vis-a-vis
Ce sa faca? Sa muncesc sa se imbuibe comunistii astia nenorociti. Tu chiar crezi ca noi ne comparam cu nemtii din vreun punct de vedere?
Romanul se fura pana si pe el.
radian
QUOTE(Merced @ 8 Mar 2009, 19:03)
Se duc si aia douaj' de ani prognozati de Brucan. Si nici macar nu se vede "luminita" de la capatul tunelului.  radmasa.gif
*



Tare ma tem ca nici macar Brucan, in 1990 nu a anticipat ca in in 2008 va lovi criza financiara...

QUOTE(daniM @ 8 Mar 2009, 20:15)
Da,dar nemtii au lucrat 3 ani fara salariu ca sa isi revina...Oare cati dintre noi ar face asta?Noi avem problema aia cu capra vecinului...
*



Lasa bre mitologia contemporana...

O chestie de genul asta a fost la japonezi dupa al doilea razboi mondial, in sensul ca un procent din salariu il depuneau la banca sa reduca masa monetara aflata in circulatie. Dar de aici si pana la a lucra trei ani fara salariu e cale lunga... Sau poate te referi la nemti in perioada celui de al doilea razboi mondial, si, de fapt nu era vorba de nemti ci de polonezi, evrei, tigani...
daniM
Poporul japonez a muncit 10 ani intre 45-55 fara salariu si fara concediu pentru reconstruirea Japoniei,japonezii n-au avut haine in aceasta perioada,aveau salopete,mancau la cantine publice pe strada nu mai mult decat era nevoie,iar imparatul Japoniei s-a comportat ca un cetatean de rand ba mai mult a amanetat si bijuteriile imperiale la Royal Bank of England.In prezent Japonia este singura tara din lume care n-are saraci si este a doua putere a lumii economic...eu stiam ca si nemtii,daca gresesc ,imi cer scuze;dar de astea nu va invata la partid...la PNL se invata altele...
vijelie
Bai, m-ati spart cu comparatiile astea!
A fost cumva razboi mondial anii trecuti si n-am fost eu pe faza?
daniM
Nu,vorbeam despre cum ar trebui sa se comporte si sa munceasca un popor ca sa o duca bine copiii nostri...in schimb noi postam pe Youtube cat suntem de prosti,si ne intrecem cu politia la furat...asta e!ne meritam soarta...a dat jegul ala de penelist si ultima picatura de petrol din tara!a facut lumea ceva?Sta si se vaita in fata televizorului!Atat!Nu stiu ce iesea daca se intampla la unguri asa ceva...
radian
QUOTE(daniM @ 8 Mar 2009, 21:47)
...dar de astea nu va invata la partid...la PNL se invata altele...
*



Bai, dar ranchiunos mai esti... biggrin.gif
vijelie
QUOTE(daniM @ 8 Mar 2009, 21:53)
...vorbeam despre cum ar trebui sa se comporte si sa munceasca un popor ca sa o duca bine copiii nostri...
*

Intrebare: de ce copii nostri si nu chiar noi?
daniM
Noi ,din pacate,nu cred ca o sa mai apucam vremuri bune pe aici....si,daca e tot asa ,nici copiii...
johnsws
cand a venit base acu vreo 4-5 ani va promitea ca o "sa traiti bine ! " biggrin.gif:D:D
peste 5 ani cand si-o termina base al doilea mandat o sa va intrebe : "mai traiti bah?! " biggrin.gif:D:D
votati base ! cicalacacichicea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.