Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cat ulei intra?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristianrobert
cat ulei intra la o dacie cu motor de 1,4l?
ydaniel
la motor?
cam 3,2 l cu tot cu filtru de ulei.
cristianrobert
vreau miine sa-i schimb uleiul din elf 20w50 in castrol magnatec15w40 si sa-i fac un motor flush sa-i bag filtru man ce ziceti e bine? merita?

6 Mar 2009, 22:50:
deci trebuie sa iau 4 litri nu 3
aditã
pana da pe afara! radmasa.gif glumeam sa nu faci asta!pai te uiti pe joja cel mai indicat!unse se termina tesitura te opresti cam 3 l si ceva! smile.gif
cristianrobert
pai nu ziceam sa bag 4 dar daca iau 3 nu ajunge si nu am de unde sa completez 2-300gr
Tataye
De cand ii fac schimbul de ulei + filtru am bagat intotdeauna 3 L si pe joja indica fix unde se termina tesitura...la mine atat intra...
calin_pirotehnistul
La cati km se face schimbul de ulei la Dacie? Vechiul proprietar nu a facut schimbul de multa vreme si azi m-am uitat pe joja si am vazut ca are ulei cam putin, din capatul jojei vreo 5 mm pe joja... M-am speriat cand am vazut....
Are ulei castrol in ea dar nu stiu de care.... am sa ii cer bidonul vechiului proprietar sa vad exact de care a fost...
Sunt nou pe aici si nu prea stiu mare lucru.... dacia are motor de 1,3 si e din 86, a fost segmentata mai demult... km nu stiu exact cat are... dar de cand e la mine nu cred ca are mai mult de 100, ca eu inca nu am permisul si nu am mers cu ea decat in dreapta, sofer fiind un prieten care are permis....
krapcarasu
cind iei o masina sh schimbi rapid ulei , filtre . la 5ooo se schimba unu bun pune castrol magnatec (semisint) sau gtx - mineral W40 in coada
ZTV
sau pot sa pui ceva ieftin si bun ESSO 15W40, te costa cam 65 lei 4L + filtru MAN
Mr_Devil83
dacia oil, 10w40 semi-sintetic. cam 18lei/litru.
lopi
- eu am bagat 3l ulei in motor si era pe joja cam 2 cm peste nivelul maxim. Am mers ceva cu uleiul asa, dupa care am mai scos prin joja vreo 300ml. Mai verific nivelul.

@ calin_pirotehnistul - eu am avut ulei Phanter, de care am fost multumit, OMV si acum din nou Phanter. Multi zic ca este cel mai prost ulei - Phanter. Eu vad ca masina e silentioasa, trage bine, presiune am 3, la OMV aveam 2. Personal sunt multimit raport pret/calitate de Phanter. Filtru - tot din cele mai slabe - Texaco. Am avut si filtru man cu OMV si nu am vazut diferenta.
Phanter 4l + filtru Texaco = 40 Ron biggrin.gif
La 5.000 de km, poti sa mergi si pe un ulei mai bun.
Cu OMV am mers 6.500 km. Phanter il schimb pe la 4.500 km. De obicei stiu ca se schimba pe la 5.000 km.

PS: Am facut doar 1 singur schimb de ulei personal, restul in service.
argon
QUOTE(ydaniel @ 6 Mar 2009, 23:50)
la motor?
cam 3,2 l cu tot cu filtru de ulei.
*




se baga fix 3 litri cu filtru schimbat, sau 2,75 daca nu schimbi filtrul. Deci ajung 3 litri daca cumperi.
cristianrobert
ok multumeasc
Mr_Devil83
inseamna ca a mea e mai jmechera? Pentru ca daca bag 3l in ea nu e la nivel pe joja. Dar cu 3,5l e biggrin.gif
brigada_diverse
ai joja stricata....
3,25 l cu schimb de filtru si cu asta gheorghe basta
Dauu
voi asa repede sckimbati uleiu? eu il sckimb la 9-10 mii de km.folosesc doar esso 15-40 si motorul merge bine
156000de km si fac treaba cu ea nu gluma.dar benzina de calitate,buji bosc si doar ulei esso de cand ii masina numai asta a lubrefiato cu exceptia primului schim de ulei cand a venit cu el din fabrica
nad
Am auzit de o metoda de a verifica daca uleiu mai e bun,cu o sugativa,dar nu stiu exact ce si cum.Daca a auzit cineva si stie detalii ii multumesc!Ceva de genu ca pui o "picatura" de ulei pe o sugativa si dupa un timp interpretezi pata creata.Cum se interpreteaza nu stiu.
Merced
Ca motorul de Dacie uzeaza mai repede uleiurile decat motoarele proiectate in 199x...
gangara
joja nu se strica. eventual nu reprezinta un etalon exact...
toti mecanicii, precum si eu pun fix 3 litri cu tot ce torn in filtru, iar pe joja imi indica chiar un pic peste semn


11 Mar 2009, 23:55:
ma scuzati ca revin, dar tocmai ce mi-am adus aminte...
am vazut motoare care dupa 1000 km uleiul are aproape aceeasi culoare ca si nou.
la mine dupa cateva sute e negru tuci. totodata am auzit ca daca uleiul nu se inegreste lubrifierea nu ar fi buna la motoarele respective. care ar fi adevarul?
ms mult
Merced
Uleiul are si calitatea de a curata motorul, are aditivi care tocmai asta fac. Nu e neaparat un semn rau ca se murdareste, unii zic ca e semn bun. Acum depinde, daca motorul e boboc, mers numai cu ulei bun si schimbat mereu cum trebuie, nici n-ar avea de ce sa se innegreasca foarte repede, dar daca motoru' e omorat, schimbat uleiul din joi in paste, si cand pui un ulei pe care-l considerai bun, nu "curata" nimic, cauti alt ulei pentru schimbul urmator.
gangara
pai tocmai ca asta-i paradoxul. eu si un amic de-al meu: amandoi punem BP, 3 litri, la acelasi nr de km, eu am motorul in stare buna, nu papa ulei deloc si e pe carburator. amicul are 100K km motorul si ii papa ulei, tb segmentat si e pe injectie si tocmai lui culoarea i se pastreaza dupa foarte multi km si se mai si lauda cu asta.
ms mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.