Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetara
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
mihaicuc2000
Deci intrebarea mea este simpla!!!

Daca motorul de la supernova este de clio si cutia de viteze la fel si la solenta la fel, atunci si directia si planetarele ar trebuii sa fie la fel!!

Daca stie careva daca sunt la fel va rog sa imi ziceti!!!

Acum 7 luni am schimbat planetara stanga si acum incepe sa bata iara!!!

Am condus o solenta de la o firma vreo 2 ani si nu am prea avut probleme cu planetarele si nu eram singurul sofer ca sa stiu ca ma duc cu grija sa nu o stric si chestii de genul!!!

Ma gandeam sa cer o planetara de solenta si sa o pun sa vedem!!!
Sau de clio dar acolo nu as crede ca clio este un pic mai mic insa nu vad daca ar fi diferenta!!!

astept raspunsuri si sugesti!!! icon_mrgreen.gif
bobomaster
Eu am o supernova din 2003 si acu un an adica cam pe la 50.000-60.000 km o planetara a inceput sa vibreze, nu sa bata. La viteze mici o simteam ca imi tragea aiurea de volan, era descentrata din cuplajul homocinetic. Am vorbit cu mecanicul meu, in care am multa in credere, si mi-a recomandat sa iau planetara de solenza (este vb de planetara lunga). Mi-a spus ca sunt identice, singura diferenta fiind materialul din care este facut burduful, si un inel gros de cauciuc pe arborele planetar dintre cele doua cuplaje (care reprezinta o contragreutate, care impiedica tocmai descentrarea de care am avut eu parte). Iti garantez ca in afara de aceste aspecte cele 2 planetare se potrivesc. Acum tin sa te corectez in privinta unui mic detaliu, anume faptul ca cutiile de viteza ale celor 2 modele dacia supernova, respectiv solenza nu sunt la fel. Au alte rapoarte de transmitere. Deci iti poti schimba planetara linistit smile.gif
mihaicuc2000
am inteles ca au ambele cutii de viteze rapoarte de transmisie diferite dar nu sunt ambele de clio sa ma lamuresc si eu???
bobomaster
sunt de modele diferite de clio, uni ar spune ca cea de pe solenza este de pe o laguna sau megane, aici nu stiu sa spun exact. oricum desi au rapoarte diferite totusi planetarele se potrivesc perfect, avand aceleasi dimensiuni intocmai.
mihaicuc2000
ok mersi!!!!

Daca mai are cineva de adaugat ceva sa zica mai las topicul vreo 2 zile si apoi cer sa il stearga ca is deja discutii pe faza asta la sectiunea solenta am gasit si asa zic si ei si cica si alea de logan 1.4 se potrivesc numa ca alea is mai scumpe!!

Apropo cutia de viteze si mie mi-a zis mecanicul de la dacia service ca e de megane!!! amu no nu stiu ce sa zic!!!
neroo
salutare !


planetara lunga are mai nou si la SN contragreutate


as fi curios daca planetara care ai schimbat-o nu de mult si s-a si stricat era de origine ???
LuluMOB
Chiar daca motorul si cutia sunt aceleasi, planetarele pot diferi.
Ar putea diferi:
-lungimea (ecartamentul masinilor poate fi diferit sau grupul motor/cutie plasat relativ mai in stnga sau dreapta);
-capatul cu caneluri dinspre roata, numar de caneluri, diametru, lungime, etc. (din cate stiu la Logan exista modele diferite chiar intre modelele cu sau fara ABS).

mihaicuc2000
Da era de origine o si am pe cea veche in cutie celei noi pentru ca iau toate piesele inapoi cand merg la service nu pentru ca as avea ce face cu ele desi pot sa le reconditionez. dar daca cei de la service le reconditioneaza le vand si daca fac ei bani pe mine atunci as dori si eu sa am o reducere cel putin jumate din cate primesc ei pe una reconditionata dar suntem in romania si toti vrem sa facem bani dar sa nu dam!!!!



7 Mar 2009, 11:55:
pentru ca mie incepe sa imi bata ma gandesc ca ma duc la domnii de la service ca oricum ii cunosc si le spun sa imi arate sau sa imi monteze una de solenta dar numai peste vreo luna sau doua ca nu mai este bani ca e criza smile.gif) si apoi revin si va spun sau poate mai repede!!!
bobomaster
draga lulu aici este vorba doar de planetara de supernova vs cea de solenza, iar daca cineva de pe forumul asta cumpara de oriunde vre-o planetara de solenza (varianta de motorizare pe benzina) si incearca sa o monteze pe vre-o supernova si nu merge ii dau eu banii pe acea planetara si ii dau voi sa imi dea si un sut un fund. mad.gif (cu conditia ca sasiul si motorul sa fie cele originale ale masinii nu lovite si apoi indreptate pe stiu eu unde)
neroo
pai si daca era de origine nu ai garantie un an ? ca eu asa am?

oricum am mai auzit pe multi zicand ca merge si de solenza ........am ramas insa uimit ca s-a stricat asa de repede.
mihaicuc2000
o sa ma duc la ei la service sa vad cat am garantie si daca mai am inca mai dau un ban in plus si pun de solenta insa da s-a stricat destul de usor!!!

Apropo nu sunt de ala cu sportive si cu viteze in curbe, de obicei incerc sa menajez masina cat este posibil, pentru ca nu stau banii pe garduri la mine si mai este si acel bun simt fata de masina ca doara ea ma poarta pe unde am nevoie, de ce sa imi bat joc de ea!!!
mihaicuc2000
Ce pot sa va spun ca am rezolvat deocamdata este ca am luat 2 plametare cu 200 ron buc., de solenta.

Inca nu am apucat sa merg sa mi le montez dar o sa fie cat de curand si apoi vedem noi care pe care!
neroo
ce fel de planetare sunt alea la 200 ron? asam?
mihaicuc2000
is de solenta daca vreo iti dau si codul de pe cutia de origine dacia.
Faza ii ca le-am luat de la un preten care are magazin si le are acolo de vreo 2 ani!!!
si mi-a facut reducere!!!
andr3iu
salutare.....

am si eu probleme cu planetara dreapta......

sunt curios ai reusit sa le montezi pe cele de solenta si cum se prezinta treaba....

ms mult
Valet
e diferenta intre planetara de clio care e un pic mai mare si cea de SLZ sau DSN!! SLZ si DSN au aceleasi planetare nu difera nimic la ele, doar ca cutia de DSN are ambreiajul diferit disc de 215 diametru si amreiajul e hidraulic, iar SLZ are discul de 180 sau 200 si are ambreiaj actionat cu sufa!!
discul de ambreiaj de la SLZ se potriveste cu cel de clio!
26-Kbe
Azi tirg vitan planetara lunga italia 260 ron de origine 460 ron smile.gif
Eu am cumparat italieneasca sper sa fie buna ...
tazzSN
kbe cati km ai cu a ta???...de i-ai nenorocit planetele?smile.gif...
26-Kbe
Nu este vb de km ci de faptul ca nu am schimbat burduful spart la timp sad.gif masina are 62900 km si reparati majore au fost:
Facut motorul (schimbat set)
Facuta tablaria
Astea au fost reparetile cele mai costisitoare sa zic asa tongue.gif

dumi81
Sal,
Merg 100% planetare de solenza pe SN, am facut eu permutarea si nu e nici o diferenta. Intradevar cand a aparut solenza au zis ca are cutie de viteze de Laguna, dar cred ca Laguna de la care a imprumutat Solenza CV o avea de pe un CLIO radmasa.gif ,adik sunt identice. Am o intrerbare pt. 26-KBE: cum ai reusit sa-i faci motorul praf la 60K????. eu am cu a mea 150 si crede-ma ca 4-5 ani a fost taxi, deci solicitata si nu am umblat in motor.
pynky_2231
vreau si eu o planetara ieftina si buna .... pt partea dreapta !!! cine imi zice si mie pret si magazine . ?
mihaicuc2000
lumea zice ca prin vitan gaesti de toate vezi si tu eu nu stiu ca sunt din turda dar no ca idee
j00hn
tocmai acum 2-3 ore am umblat pe la masina cu un mecanic si mi-a zis ca planetara de pe stanga e cam dusa si mi-a zis ceva ce pare bine . Cica e undeva pe Tunari ( str. intersectie cu Stefan cel mare si Barbu vacarescu ) un fel de service auto unde te duci cu masina , iti da jos planetara/planetarele care nu mai merge si o dai la schimb pentru alta + o diferenta de vreun milion 800 de mii parca. Aia reconditioneaza planetare stricate si iti ofera si 18 luni garantie pentru cea care ti-o dau ei. In pret cica e inclusa demontare planetarei vechi si montarea celei noi . Eo zic ca e super pret .Acum sa vedem o sa ma duc sa incerc pe propria piele...ca povesti am auzit destule biggrin.gif
pynky_2231
poate se referea la serviceu .. din Tunari ... acolo este 150 .. planetara ta si ei Iti da alta reconditionata la schimb ... si apropoo ... vezi ca pe tunari nu se mai circula ca scoate linia de tramvai .... am fost eu acum 2 zile ... :>
mihaicuc2000
Pentru cei interesati, si doara eu am deschis topicul, am rezolvat problema cu planetarele, le-am schimbat pe amandoua cele de supernova cu doua care cica sunt de solenta si merg ca unse!!! tongue.gif
Daca le schimbati voi cumparati si un litru de lichid de cutie ca ata iese din cutia de viteze, la planetara din partea stanga!!!!
j00hn
QUOTE(pynky_2231 @ 2 Jun 2009, 21:28)
poate se referea la serviceu .. din Tunari ... acolo este 150 .. planetara ta si ei Iti da alta reconditionata la schimb ...  si apropoo ... vezi ca pe tunari nu se mai circula ca scoate linia de tramvai .... am fost eu acum 2 zile ... :>
*



ai dreptate , nu e pe strada Tunari ci in Tunari in comuna/sat ce e ala. Mi-a zis mecanicu dimineata dar mi-a mai zis ca au un fel de filiala sau nush ce si in Popesti Leordeni si o sa ma duc aici ca-mi e mai aproape biggrin.gif
pynky_2231
eu am luat de 3 ori de acolo planetara dreapta ... prima ma tinut 1 ani ...a 2 a m a tinut 6 luni ... si cand puneam frana ziceai ca zboara dupa sosea avea o trepidatie ... nasoala .. si am fost cu ea la garantie ... mi a schimbat`o .... si a 3`a ma tinut tot un an ... si huruie rau ... si este cam 150 de lei ... recondtionarea si planetara ta ..
lirutza
Am descoperit si eu ca mi s-a busit burduful de la planetara stanga (cel dinspre fuzeta). Am inteles din discutiile de mai sus ca se potrivesc planetarele de slz pe dsn si ca cele de slz ar avea burduful mai bun. Este adevarat, iar daca da, aveti idee cam la ce pret ar fi (burduful)?
pynky_2231
si mie mi sa spart burduf .. la planetara de pe stanga .. si l am schimbat . dar vezi ca ... trebuie sa`l schimbi si pe ala cu semering care e prins de cutie ... bine mie asa mi au spus ce`i de la service ...
mihaicuc2000
faza e in felul urmator, eu am luat planetarele de la un prieten cu magazin de piese si am fost sigur ca is de solenta, ca cica ar fi mai nou aceleasi ca si-au dat seama astia de la magazine si cer acelasi pret si iti dau aceleasi planetaresi pentru una si pentru alta!!!!

Acum solutia este ca la fabrica nu stiu sigur daca is aceleasi materiale, dar mie mi s-a dus planetara in 6 luni pusa in service dacia, de origine si ii cunosc pe baieti si nu mi-ar fi pus altceva, deci tu dute la magazine si cere daca vrei sa cumperi planetare de solenta, ca sa fi sigur si daca ei iti zic ca is la fel nu stiu poate mergi altundeva, unde fac diferenta.

La pret nu stiu sa iti spun imi pare rau ca eu le-am luat la 4 mil amandoua ca erau de vreo 2 ani la asta pe stoc si mi le-a dat mai ieftin sa scape de ele.

Vezi ce rezolvi si zine si noua!!!
iulian sn2001
Eu ma duc acum sa imi skimb planetara din dreapta.Am luat una de origine...are si contra-greutate pe ea.Sa vedem ce iese.Ca bate dracul ala de planetara si la drum drept si in curba....bate in toate pozitiile.
dr_mKe
Dupa 108.000 km vine si timpul primei planetare, cea din dreapta evident. Nu bate in curbe, doar intre 50-80 kmh si dupa 140 kmh, s-a descentrat. Am comandat la service planetara noua, maine ajunge si sambata o pun pe masina. Daca ar fi avut greutatea de echilibrare nu ar fi facut urat nici actuala.
iulian sn2001
yupy.gif Am skimbat planetara din drepta ieri.Acum nu mai bate...nu mai vibreaza volanul...mai vibreaza nici masina....parca merge pe apa acum. banana_bailando.gif
dr_mKe
Eu am ridicat-o de la service la amiaz, maine o montez tongue.gif
iulian sn2001
Sa vezi ce diferenta mare este.Asta in cazul in care iti vibra si volanul.
dr_mKe
Volanul doar dupa 140, dar se simte o vibratie in toata caroseria.
AdrianSavu
O planetara se poate descentra ?? huh.gif

Inseamna ca asta este explicatia de ce imi trepideza (vibraza) masina pe 80-90-100 dupa ce am schimbat anvelopele si am echilibrat si rotile sad.gif
iulian sn2001
La mine vibra toata masina cand aveam peste 90km/h.Si imi vibra si volanul ca drak.Pana nu a inceput sa bata planetara nu stiam ce are.
uragan
Planetarele de Solenza si SuperNova sunt aceleasi , nu difera cu absolut nimic .
dr_mKe
Difera putin mai mult decat atat, calitativ sunt mult mai bune.
sabinmq
Salutare!
dr_mKe.....Poti sa explici afirmatia facuta si motivele pentru care unele planetare sunt mai bune decat altele.....
Multumesc anticipat
dr_mKe
Pentru ca cele de Solenza au mult mai putine probleme, pe cand la SN, planetarele romanesti sunt buba mecanica no_1. Si-n plus, planetara de SLZ are pe ea cam multe sigle Renault tongue.gif
iulian sn2001
Si pe planetara pusa de mine avea sigla renault.Avea burdufurile diferite de cele pe care le avea planetara veke.In plus avea si o contragreutate mare de cauciuc.
La asta te referi tu cand spui ca este de solenta??

LE. am verificat acum pe cutia planetarei noi si nu scrie absolut nimic(ca e de sn sau ca e de solenta).Cutia este albastra si scrie pe ea dacia renault(si pretul 435 lei).Am citit si certificatul de garantie si...la fel.Nu scrie pentru care Dacia este.
b13mat
Si eu am o problema cu planetara dreapta, urmeaza sa fie schimbata! Vroiam sa va intreb daca credeti ca vibratiile din volan intre 75 si 80 km/h sunt de acolo! Numai atunci vibreaza plus la peste 130
iulian sn2001
Cand accelerezi brusc in viteze mici sau cand faci frana de motor...bate?Sau...vibreaza volanul?
b13mat
pai iulian planetara sigur trebuie schimbata ca bate de la 3000rpm in sus! Vroiam sa stiu daca vibratiile la viteza aia sunt de la ea sau nu
iulian sn2001
Da! este posibil.La mine asta a fost.Dar poate sa fie si de la caseta de directie...cauzele pot fii mai multe.Daca ai probleme cu planetara..skimba planetara si daca tot mai vibreaza volanul..mai vedem.
Cand esti la fata locului iti dai altfel seama ce are.Dar prin intermediul unui forum....nimeni nu iti poate da un exemplu concret.
Maskatu
Astea de tunari "reșapate" nu sunt bune? Că văd că nimeni nu zice nimic de ele, cu toate că dacă te duci acolo e plin de dacii...
dr_mKe
Planetara rectificata (sau incorect spus "reesapata) nu va tine veci ca una noua, de SLZ. Cine iti face cimentajul pe suprafetele de frictiune ???
Maskatu
Eu stiam ca incarca cu sudura.... si pe site scrie ca au garantie 18 luni. Trimisesem eu un mail mai demult la ei si era aproape 400 ron ambele, sau ceva de genul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.